|
қмж. 9 сын Көркем ен Ұлдар ҚМЖ-1. 1блім
Сабақбарысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
| Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
7 мин
| 1. Кіріспе тапсырма (фронтальды жұмыс).
- Бөлмелерді аймақтарға бөлу нұсқаларын қарастырыңыз.
- Қандай нысандар сізге ерекше әсер қалдырды? - Неліктен?
- Сіз өз жобаңызда қандай нысандарды қолданғыңыз келеді?
2. Мақсатты орындау (алдын-ала жұмыс).
Оқушылар сабақ тақырыбын болжап, оның мақсаттарын тұжырымдайды:
• интерьер дизайны бойынша іс-шараларды жоспарлау;
• жұмысты орындаудың ұтымды әдісін таңдау.
3. Бағалау критерийлерін анықтау (фронтальдік жұмыс)
Оқушылар ішкі көрініс дизайны бойынша жұмыстарды жоспарлауға бағытталған бағалау критерийлерін анықтайды.
| Интерьердегі үй-жайларды аймақтарға бөлу: https://yandex.kz/video/search?filmId=1735850058798291395&text=зонирование%20помещений%20в%20интерьере
Дизайнда бөлмелерді аймақтарға бөлу https://yandex.kz/video/search?filmId=1339362786205509320&text=зонирование%20помещений%20в%20интерьере Әртүрлі аймақтарды бөлетін суреттер
А4 парақшалары
Оқу кабинетінің жоспары
Түрлі -түсті қарындаш
А4 парағы
| Сабақтыңортасы
7 мин
7 мин
15 мин
| Тапсырма №1. Оқыту әдісі –көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру.
Кесу әдістері: Ағашты кесетін ең басты құрал – ара. Араның қалыңдығы әр түрлі болаттардан жасалады, оны төсем деп атайды. Төсем өте қатты, иілгіш, тегіс болуы тиіс. Ара тістері үшбұрышталып қиғаш қайралады. Ара тісі екі түрлі қызмет атқарады: біріншіден ол ағаш талшығын кеседі, екіншіден кескенде пайда болған ағаштың ұнтағын сыртқа ысырып, шығарып отырады. Ағаш кесу кезінде жасалатын бұйымға ағаш түріне қарай әр түрлі араны пайдалануға болады. Ағашты арамен кесу кезінде денеңді, араны дұрыс ұстау керек. Ара оң қолыңда, сол қолыңмен кесетін ағашты тіреп тұрасың. Оң аяғың сол аяқтан сәл алшақтау болсын. Араны күшпен кесуге болмайды. Бірқалыпты жұмыс жасау керек. Ағашты көлденең кескенде кесу бағыты ағаш талшығына перпендикуляр, ал ұзын бойы кескенде параллель болады. Көлденең кесу үшін ара тісінің кескіні үшбұрыш, ал ұзына бойы кесу үшін қиғаш болады. Арамен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін мұқият сақтаған жөн. Бөлімді зерттеу арқылы біз ... ..
Бүгніг сабақта тақырыппен толық жұмыс жасауды үйрендік Берілген тапсырманың үлгілерін пайдалану жолын түсіндік
Тапсырма № 2.Әдісі –практикалық жұмыс, нысаны – жеке:
Шығармашылық жобаны орындау жүйесі /. ұйымдастыру, дайындық, кезеңі. - Үлгі таңдау. Жасалатын бұйымның үлгі сұлбасын сызу, суретін салу; - Материалдар мен керекті - құрал жабдықтар дайындау; - Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Оқушылар шығармашылық жұмысқа кіріскен кезде, оларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу.
Оқушылар жұмыс жасаған кезде музыкамен жұмыс жасау
Жұмысты орындау кезеңі:
Оқушылардың жұмыстарын аралап жүріп тексеріп шығамын, көмек керек оқушыларға көмектесемін
1- кезең: Берілген тапсырманы мұқият тыңдап барып жұмысты бастағанмыз дұрыс болар
2-кезең. Жұмысты мұқият болғаннан кейін әрлеуге кірісеміз.
3- кезең. Әр жұмыстың конструкциялық ерекшеліктерін естен шығармаймыз.
4. Саралау: Сыныпты аралап шығып, туындаған сұрақтар бойынша басшылықты және көмек қажет болғандарға жеке және жалпы тәсілді пайдалана отырып қолдау көрсетеді, мысалы, бүкіл сыныптың жұмысын тоқтата тұрып, жақсы жұмыс және бұдан әрі әрекетті талдайды.
Олар одан әрі техника қауіпсіздігі мен сынып жұмыстарын ұйымдастыру үрдістерін сақтаулары тиіс.
Дескрипторлар:
жиынтық жұмысты жүзеге асырды; Берілген тапсырмаға сай жұмыстардың орындалуы жүзеге асады қауіпсіздік ережелерін сақтады;
Кері байланыс: - Қандай қиындықтармен сіз кездестініз? - Сіз жұмысынызға ризасыз ба?
-Кімнің жұмысы сізге ұнайды?
| Сабақтыңсоңы
4мин.
| Рефлексия.
«Менің түсініктемелерім»
- Сөйлемді толықтырыңыз:
Мен аймақтарға бөлу ... білдім.
Мен өз жұмысымда аймақтарға бөлудің келесі түрлерін қолдандым:
Мен жоспар құра алдым ...
| Стикерлер
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Оқушылар аудиторияға арналған аймақтарды құру жоспарын жасайды, бір аймақты тиісті түстермен суреттейді.
| Ұсыныс әдісі күтілуде
| Құрал-жабдықтармен жұмыс жасауда денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау.
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Тақырыптың ашылуына сабақ мақсаты дұрыс алынды. Сабақ барысында оқушылардың барлығы белсенді қатысты. Сабақ соңында қойылған мақсатқа барлық оқушылар жетті. Алайда скетчбуктың титул парағын безендіру бойынша оқушыларға уақыт жетпей қалды. Осы себептен өз идеяларын толық көрсетуге үлгермеді.
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1 Бөлменіңқызметтікаймақтары және оның түрлері туралы презентацияны талқылау. Барлық оқушылар белсенді талдап, өз ойларын, көңіл-күйлерін де жеткізе білді.
2. Бір бөлмелі пәтерді қызметтік аймаққа бөлу бұл оқушылардың шығармашылық қабілеттері мен қиялын дамытуға үлкен септігін тигізді.
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: Еңбек сабағына уақыттың көбейтілуі тапсырмаларды тереңірек түсінуге және практикалық жұмыстар орындауға көмек берер еді.
2: Оқушылардың ашық сұрақтарға жауап беру дағдыларын дамыту. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ барысында барлық оқушылар белсенді қатысты. Бұл сабақтың қызықты әрі танымдық деңгейде жоғары болғандығын дәлелдеді. Келесі сабақта тапсырмаларды күрделендіру жоспарлануда.
|
Ұзақмерзімді мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:
іМұғалімнің аты-жөні:
Күні: Қатысқандар саны:
Сынып: 9 Қатыспағандар саны:
| Сабақ тақырыбы
| Интерьердегі жарықтандыру. Табиғи және жасанды жарықтандыру. Интерьерді жарықтандырудың жобасын даярлау
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 9.1.5.2Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде АКТ қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру.
| Сабақ мақсаттары
| Белгілі бір бөлменің көлеміне байланысты табиғи жарықтануын ескеріп, арнайы жарықтандыруды ұйымдастырады; Графикалық (нобай, жарықтандыру жоспары) түрлі құралдарды пайдаланып, технологиялық және графикалық құжаттар дайындайды; Түрлі бөлмелердегі (жұмыс жасау аймағы, демалу аймағы және т.б.) функционалды аймақтарын жарықтандыруды үйренеді;
| Жетістік критерийлері
| Стандарт талаптарына сәйкес бөлмедегі жарықтың мөлшерін анықтай алады;
Түрлі құралдарды пайдалана отырып бөлменің жарықтандыру сызбасын орындай алады;
| Тілдік мақсаттар
| Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология: шам,галоген, диод, люминесцен сөздерінің мән-мағынасын ашып, танысу.
| Құндылықтарды дарыту
| Оқушылар арасында өзара сыйластық қарыма-қатынас;
Отанына деген сүйіспеншілікті нығайту;
Азаматтық жауапкершілік пен патриотизм сезімін тәрбиелеу.
| Пәнаралық байланыстар
| Физика, информатика..
| АКТ қолдану дағдылары
| Бейнебаяндар, слайдтық таныстырылым..
| Бастапқы білім
| Оқушылар электр қуаты сияқты ұғымдармен таныс.
| Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
2 мин.
| Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріледі. Оқушылар алдына сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіліп, баяндалады.
|
| Сабақтың ортасы
35 мин.
| «Жарық шамдары. Лампалардың жалпы техникалық сипаттамалары.»бейнебаянын көрсету.
Оқушылармен қарастырылған материалдарды талқылау.
Талқылауға арналған сұрақтар.
• Бірінші қыздыру шамын кім ойлап тапты?
• Пәтерлеріңде қандай шамдар пайдаланылады, олар сіздің қажеттіліктеріңізге сай ма?
• Жарықтандыру шамдарының негізгі 4 түрі қандай? (Қыздыру лампасы, галогенді, люминесцентті, диодты жарық)
• Осы лампалардың қайсысы ұзақ жарықтандыруға шыдайды? (диодты жарық).
• Осы шамдардың қайсысын тұрғын үйге ең қолайлы деп санайсыз?
• Шырағдандарға қандай негізгі талаптар қойылуы керек деп ойлайсыз? (Көз жанарына және пайдалану үшін қауіпсізі). Табиғи және жасанды жарықтандыру. Интерьерді жарықтандыру
«Жарықтандырудың жіктелуі» бейнебаянын көрсету, содан кейін талқылау.
Талқыланатын мәселелер:
• Табиғи, жасанды және аралас жарықтандыруды қалай түсінесіз?
• Қашан және қай жағдайларда жасанды жарықтандыру пайдаланылады?
• Жергілікті жарықтандыру дегеніміз не?
• Неліктен ірі өндіріс аймақтарында жергілікті жарықтандыруды қолдану мүмкін емес?
«Интерьердегі жарық. Жақсы жарықтандыру үшін 7 қарапайым ережелер» бейнебаян көрсету, содан кейін талқылау.
Талқылауға арналған сұрақтар.
• Интерьерді жарықтандыруға қандай функциялар орындауы мүмкін ?
• Интерьерге жарықтандыру жасау кезінде қандай факторларды ескеру керек?
• Интерьерді жасау кезінде терезелердің орналасуы, жарық көзіне әсер ете ме?
• Қандай жағыдайда суық және жылы жарық тондарын қолданасыз?
Интерьерде жарықтандыруды жасау үшін қандай энергияны үнемдейтін технологияларды қолдануға болады?
• Лампаларды орнату және пайдалану кезінде сіз қандай қауіпсіздік ережелерін білуіңіз керек?
| https://www.youtube.
com/watch?v=kBAerTuFIoQ
Жарықтандыру түрлері жайлы бейне баян
| Сабақтың соңы
3 мин.
| Оқушыларға үй жұмысы ретінде өз үйлерінің әр бөлмесінің ауданын есептеп келу тапсырмасы беріледі.
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
| Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
| Сабақ бойынша рефлексия
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз
| Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|