| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып: 9
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтақырыбы
| Интерьер/экстерьердегі ландшафт элементтері
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)
| 9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.2.5.1 ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау; 9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану
|
Сабақмақсаттары
| • Әлемдегі халықтар өнеріндегі немесе қолөнеріндегі таңдалған формалардың әртүрлі мәдениеттерінің сәйкестігін дұрыс анықтауға үйретіңіз;
• іріктелген формалар біріктірілетін мәдениетті анықтауда зерттеу дағдыларын дамыту;
• альбомды ақпаратты жинауға, жазуға, жоспарлауға және шығармашылық идеяларды дамытуға үйрету;
• ою-өрнек, архитектура және т.б. сияқты белгілі бір сипаттамаларға сәйкес ұлттық мәдениеттің ерекшеліктерін анықтау;
|
Жетістік критерийлері
| - Қазақстанныңжәнеәлемнің контрасты қалаларынзерттеубойыншаіс-қимылжоспарындайындауғақабілетті. - Ішкіжәнесыртқыдизайндағыдәстүрліжәнетиптікүрдістердіқамтиды. - Ландшафттыңішкіжәнесыртқытүрдегіерекшеліктерінажыратуғақабілетті
|
Тілдікмақсаттар
| Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:
генеральды жоспар, зоналар, инфрақұрылым, топография, сәулеттік стиль, көлем, құрылым, ландшафт, жоспарлану
генплан, зоны, инфрастуктура, топография, архитектурные стили, объемы, конструкция, ландшафт, планировка
general plan, area, infrastructure, topography, architectural styles, volumes, design, landscape, planning
|
Құндылықтардыдарыту
| • Жұмысқа және шығармашылыққа
Оқушылар арасындағы ынтымақтастықты құру
• әлем халықтарының мәдениетін құрметтеу
|
Пәнаралықбайланыстар
| Тарих .математика .география
|
АКТ қолдану дағдылары
| Интернет-ресурстармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
|
Бастапқы білім
| Мәдениет түсінігі, мәдени ерекшелігі, тарихи мағлұмат
|
Сабақбарысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
| Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Зерттеу тақырыптары:
Суреттерді қарап шығыңыз. Слайд түріндегі тақтаға киіз үйдің безендірілуі көрсетілді.
Студенттер қазақ халқының мәдениетінің элементі ретінде дәстүрлі қазақ үйі - киіз үй деп санайды. Ішкі безендірудің ерекшеліктерін талқылау.
( Мына мәселелерді талқылаңыз:
• Үйдің ішкі көрінісінде қандай элементтер бар?
• Олар қазақ халқының сәндік-қолданбалы өнеріне жатады және неге?
• Дәстүрлі қолөнер бұйымдары дегеніміз не?
• қандай материал жасалған?
• Өнім қазақ ұлттық стиліне тән не болып табылады? Және т.б.
• Сіз өзгелердің дәстүрлі сәндік өнері өнімдерінің ұқсастығын сіз білесіз бе?
географиялық аймақтың табиғи байлығы өнерге әсер ете ме? Неліктен? Талқылаулар негізінде оқушылар өнімнің таңдауы мен практикалық жұмыс жасау әдісімен анықталады.
|
https://www.youtube.com/watch?v=Sif9LonCefQ
|
Сабақтың ортасы
| Тәжірибелік міндет дифференциялауды қамтиды.
Бұл міндетті әрі қарай шығармашылық идеяның прототипі ретінде қолдануға болады.
Практикалық тапсырма: шығармашылық жұмыс үшін нобай жасайды. Тәжірибелік жұмыс үшін ұсынылатын тақырыптар:
• Дәстүрлі ұлттық киіз үйдің интерьерінің нобайын заманауи стильде жасаңыз.
• заманауи интерьердің нобайын ұлттық стильде орындаңыз;
• ұлттық стильдегі заманауи интерьер фрагменті іске қосыңыз.
жұмысты ұсыну
Өзіңіздің эскиздеріңізді бүкіл классқа көрсетіңіз және өнімді, материалды жасау әдістері туралы айтып беріңіз. Оның мәні қандай?
Қазақтыңдәстүрліқазақүйін - қазақхалқыныңмәдениетініңэлементіретіндекиізүйдіқарастырайық. Ішкібезендірудіңерекшеліктерінталқылау. Талқылауғаарналғансұрақтар:
• Үйдің ішкі көрінісінде қандай элементтер бар? • Олар қазақ халқының сәндік-қолданбалы өнеріне жатады және неге?
• Дәстүрлі қолөнер бұйымдары дегеніміз не?
• қандай материал жасалған?
• Өнім қазақ ұлттық стиліне тән не болып табылады? және т.б.
• Басқа мәдениеттер өнеріндегі дәстүрлі декоративті өнердің ұқсастығын білесіз бе?
• Географиялық аймақтың табиғи байлығы өнерге әсер ете ме? Неліктен?
() Оқушылар дизайн тарихымен, интерьер дизайнына интерьер стилі мен бағыттарын жасау бойынша дизайнер жұмысының сатыларымен таныстыру. Эргономика. Өнімдерді, материалдарды жасау тәсілдері туралы айту. Оның мәні қандай? экологиялық таза достық, тиімділік және т.б. (слайд-шоу, иллюстрациялық материал)орындау.
№ 3 тәжірибелік жұмыс Осы стильде интерьер заттарының эскиздерін және сызбаларын әзірлеу
Тәжірибелік жұмыс үшін ұсынылатын тақырыптар:
• дәстүрлі ұлттық интерьер дизайнының заманауи стилінде сурет салу;
• заманауи интерьердің ұлттық стиліндегі эскизін жасау;
Дескрипторы:
• Интерьер объектілерімен танысу және осы стильде танысу;
• зерттелетін материалға негізделген, интерьер заттарының эскиздерін осы стильде дамытады;
• объектінің эргономикасы, өлшемі, түсі, материалдары мен әдістерін анықтайды;
|
https://www.youtube.com/watch?v=sRjmGfWTjI8
|
Сабақтыңсоңы
|
(F) Форативтіктапсырма: Оқушылартүрлімәдениеттердегісуретшілерменқолөнершілердіңжұмысынзерттейді (оныңішіндеқазақмәдениетініңбірөкілі). Біріншіжәнеекіншіақпараткөздерін, зерттеуүшінАКТқұралдарынқолданыңыз. Сыныптастарыментүсініктемеалуүшінөззерттеулерінбөліседі.
(I) Тәжірибелік тапсырма: Стильдің барлық аспектілерін және эстетикалық ерекшеліктерін ескере отырып, бұрын зерттелген тақырыпқа негізделген таңдалған стильдегі интерьер элементтерінің біреуін (жерге отыратын үстел. Сандық. Кебеже.) эскизін орындау.
| Қолөнер шеберлері - Қазақстан және өзге елдердің шеберлері https://www.youtube.com/watch?v=BmSao_LNskg
қазақ интерьері
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
| Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
| Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.
Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады
| Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз
| Денсаулықсақтаутехнологиялары.
Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.
ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары
|
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
| Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
Бөлім.
| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтақырыбы:
| Шығармашылық идеяларды визуалдау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру;
9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
|
Сабақмақсаттары
| - Оқушылар интерьер дизайнын жасау бойынша іс-әрекеттерін жоспарлайды.
- Берліген тапсырмаға сай жұмысты орындалу нәтижесін қадағалу ;
Қауіпсіздік ережелерің сақтайды..
|
Бағалаукритерийлері
| -Оқушылар оқу кабинетін жобалау бойынша жасайтын әрекеттерінің жоспарын құра алады;
- Оқушылар оқу кабинетінаймақтарға бөле алады;
- Түске сәйкес аймақтың нобай суретін жасай алады.
|
Тілдікмақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология:
Долбар, қатырма қағаз, эскиз, пішін
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жұмыс жасаған кезде қандай әсер алдыңдар?
• Ішкі көрінісі (Интерьер)
• Сыртқы көрінісі (Экстерьер)
• Әшекей (декор) элементтері.
• Шағын сәулет пішіндері.
• Мен осы декор элементтерін таңдадым, себебі ...
• Өз дизайнерлік жобамда мен ...қолдандым.
|
Құндылықтарды дарыту
| Тұлғаның кәсіби бағдарын жүзеге асырудың негізі ретінде денсаулық, мәдениет, жалпы және функционалдық сауаттылық құндылықтарын сіңіру.
Жайлы ортаны жасау үшін кез- келген ішкі көріністе аймаққа сауатты бөлу арқылы құндылықтарды сіңіру жүзеге асады.
|
Пәнаралықбайланыстар
| Биология: адамның көңіл- күйіне түстің әсері.
Математика: Жоспарланған нысанның ішкі көрінісінің ауданы мен көлемін есептеу.
Сурет салу: бөлме жоспары
|
АКТ қолдану дағдылары
| Аймаққа бөлудің тиімді нұсқалары мен идеяларды іздеу үшін ғаламторды, ресурстарды пайдалану.
|
Бастапқы білім
| 8-сынып оқушылары осы бөлім барысында бақылау- өлшеуаспаптарымен танысқан және оларды есептеу мен өлшеуді орындау үшін таңдап, қолдана алады.
Сондай-ақ олар бөлім бойынша тұрғын үй экологиясы мен микроклиматы туралы негізгі бағыттарды оқыған және оны аймақтың ішкі көрінісін жоспарлауда қолдана алады.
Өз бетімен шығармашылық идеяларын дамытужәне зерттеу үшін зерттеу жұмысы барысында әртүрлі ақпарат көздерін қолдана алады.
|