Главная страница
Навигация по странице:

  • Схема, принцип роботи напівавтоматичної системи сортування багажу в аеровокзалі.

  • Технічні характеристики

  • 22. Засоби внутрішньо складської переробки авіавінтажів.

  • 24 Класифікація спецмашин для експлуатаційного утримання аеродромів.

  • 25. Принципова схема поливо-миєчної машини.

  • 1. Класифікація спецмашин для технічного обслуговування повітряних суден


    Скачать 7.63 Mb.
    Название1. Класифікація спецмашин для технічного обслуговування повітряних суден
    АнкорTEKhNIKA_AP.doc
    Дата08.08.2018
    Размер7.63 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаTEKhNIKA_AP.doc
    ТипДокументы
    #22644
    страница9 из 10
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

    19 Засоби для внутрішньоаеродромного транспортування авіапасажирів і посадки їх у літак.


    КЛАСИФИКАЦИЯ В КОНСПЕКТЕ!!!!

    20. Системи та засоби обробки авіабагажу.

    Технологічні операції зобробкибагажу:

    при основному методі обслуговування пасажирів (порейсова схема):

    зважування

    транспортування

    завантаження на ПС

    при основному методі (вільна схема + сортування за рейсами)

    при аероб усному методі (до 30 кг пасажир везе з собою, якщо більше, то завантажується в контейнер, ці контейнера транспортуються, завантажується та розвантажується ПС)

    Засоби механізації:

    внутрішньо вокзальна (транспортери, конвеєрні лінії, обладнання для зважування багажу, тощо)

    перонна механізація (багажні або контейнерні візки з малогабаритними тягачами, автомашини з підйомним кузовом типу АПК, автомашини з підйомним кузовом – контейнеровіз АПК-К, АК, ТК, транспортувальники, аеродромні контейнеровози, електрокари, СНК(самохідні навантажувальні контейнери), автоліфти )

    контейнери та піддони авіаційні: УАК-5



    До засобів обробки багажу відносяться: автоконвеєри, автомобілі з підйомним кузовом (АПК), автоліфти, автотранспортери, роликові доріжки, транспортери і електротеліжки.

    Автоконвеєри – вантажні автомобілі, обладнані навантажувално-розвантажувальними транспортерними пристроями. Призначені для внутрішньоаеродромного транспортування, а також завантаження і розвантаження з літака штучних грузів, пошти, посилок. По продуктивності автоконвеєри поділяються на легкі загальною вантажопід’ємністю до 30 кН і масою одного місця вантажу не більше 100 кг і важкі вантажопід’ємністю 30…50 кН і масою одного місця вантажу до 500 кг. Спецмашини типу АК призначені для виконання завантажувально-розвантажувальних робіт при перевезенні комерційних вантажів і пошти.

    По конструкції погрузочно-розгрузочного обладнання автоконвеєри бувають з цепними конвеєрами і з стрічковими транспортерами. По методу виконання погрузочно-розгрузочних робіт біля літака розрізняють автоконвеєри: з погрузкою і розгрузкою вантажів вперед через кабіну автомобіля; з виконанням погруз очно-розгрузочних робіт через задній борт. До основних частин автоконвеєрів відносяться: базовий автомобіль, погрузочно-розгрузочне обладнання і система управління. Найбільш поширені АК-3, АК-4.

    АПК досить маневрені і мають механізм керування, що забезпечує безпечне переміщення машини біля літака. В зв’язку з тим,що висота порогів вантажних люків і грузових дверей різна, до АПК не висуваються вимоги універсальності. Вважається достатнім, щоб вони ефективно використовувались при обслуговуванні літаків певної групи. За вантажепід’ємністю АПК поділяються на: легкі – не вище 30 кН, середні – 30…50 кН, важкі – перевищують 50 кН. АПК легкого і середнього типів використовуються в більшості для загрузки вантажів в багажники пасажирських літаків. Важкі призначені для обслуговування вантажних літаків. За технологією виконання погрузочно-розгрузочних робіт біля літака АПК поділяються на 2 групи: з загрузкою машини через задній борт грузової платформи; з виконанням перегрузочних робіт через передню відкидну площадку. За конструкцією вони поділяються на автомобілі з відкритим під’ємним кузовом (АПК) і закритим чи автоліфти (АЛ).

    Автоліфти використовуються для погрузочно-розгрузочних робіт при перевозках з’ємного побутового обладнання ВС і контейнерів з продуктами харчування. Автоліфт складається з шасі вантажного автомобіля, кузова закритого типу, підіймального механізму типу «ножиці», гідравлічної системи, системи управління. Автоліфт АЛ-3А виготовлений на базі шасі вантажного автомобіля ЗІЛ-130Г. Спеціальне обладнання складається з підіймального механізму, кузова, передньої видвижної площадки силового приводу.

    Автотранспортери забезпечують завантаження вантажів, багажу і пошти в транспортні відсіки ПС. Вони працюють в комплексі з електрокарами, багажними теліжками і іншими транспортними засобами, що здійснюють підвіз багажу до літака. До складу спецобладнання входять: транспортер, передній і задній циліндри підйому і опускання стріли, силова установка, гідросистема, електрообладнання, аутригери.

    Роликові доріжки (РД-2) призначені для механізації переміщення авіаційних вантажних контейнерів і піддонів по підлозі транспортних засобів, рамп і складів в аеропортах.

    Транспортери призначені для видачі багажу а аеровокзалі пасажирам,що прилетіли. Багаж, що знаходиться на транспортері який рухається, розпізнається пасажирами і знімається ними з транспортерів вручну, що дозволяє організувати видачу власного багажу пасажирам.

    Для транспортування багажу пасажирів використовуються самохідні електротеліжки, що мають хорошу маневреність, великий діапазон швидкостей переміщення і високу продуктивність.

    Схема, принцип роботи напівавтоматичної системи сортування багажу в аеровокзалі.

    Напівавтоматизовані системи дозволяють досягти більш високої продуктивності – до 2000 місць багажу за годину. Система представляє собою замкнутий контур стрічкових чи телескопічних транспортерів з відгалуженнями до комплектувальних накопичувачів. Багаж, промаркований біля стійок реєстрації, встановлюється на приймальний транспортер. Стрічка приймального транспортера розділена на зони, на які класти і заборонено ставити багаж, що забезпечує необхідні відстані між окремими місцями багажу на лінії комплектування.


    Схема напівавтоматизованої системи сортування багажу: 1 – зворотні транспортери; 2 – вантажні візки; 3 – рольгангові накопичувачі; 4 – транспортери-живильники; 5 – фотодатчики; 6 – скидач; 7 – фотореле; 8 – роздавальний транспортер; 9 – пульт керування; 10 – проміжний транспортер; 11 – стійки реєстрації і приймання багажу; 12 – приймальний транспортер.

    З приймального транспортера багаж потрапляє на магістральний роздавальний транспортер, на початку якого встановлено робоче місце оператора. Магістральний транспортер обладнаний програмним задаючим пристроєм, яким керує оператор. При проходженні багажу біля оператора останній зчитує маркування багажу і включає відповідно шаговий шукач, який підготовлює до включення реле часу. Реле починає відлік часу з моменту перетину багажом променя фотореле. При наближенні багажу до відповідного накопичувача реле часу включає привід електромеханічного скидання і багаж направляється на живильний транспортер накопичувача. Привід живильного транспортера включається в момент перетину багажом променя фотодатчика.

    Напівавтоматичні системи можуть переробляти багаж за допомогою стрічкових і

    пластинчастих транспортерів, а також з допомогою конвеєрів з візками.

    21.Засоби обробки авіа вантажу на вантажному дворі (вибачте я вже немогла нічого наберати!)


    Вантажний склад призначений для коотткостракового зберігання вантажів.

    1-віділення для пийому вантажів та оформлення документів

    2-віділення для невеликих вантажів (стелажне)

    3-зберігання сеедньогобаитних вантажів на візках (контейнерах)

    *-холодільники для зберігання вантажів, що потибують охолодження.

    Засоби обробки вантажу першого та другого віділення наступні: кран-балка; площадка збеігання піддонів, передаточний стіл рольганга прийщму, видачі (ПКС-2А; ПКС-5А); рольганг; стійки для оформлення документів, рольганг комплектовки, стелаж, кран- штабелем. Також до засобів обробки вантажу на вантажному дворі відносяться автонавантажувачі та автокрани. Автонавантажувачі є універсальними самохідними завантажувальнимі машинами та презначені для механізації завантажувально-завантажувальних робіт та транспортування на невеликі відстані. По принципу роботи поділяються: на з переднім (фронтальним) озположенням вантажопідйомною рамаю або з боковим. Автонавантажувачі складаються з наступних елементів: гідроциліндр підйому; гідроциліндр нахилу рами; рухома рама; зіочка ланцюгового захвата; вантажна коретка( рухається на ролика); головний елемент – не рухома рама; головний орган-вантажно-підйомно-захватний пристрій. Автокрани по вантажопідйомності поділяються на легкі, середні, важкі. По механізму приводу: електричні, гідравлічні, механічні. Автокрани складаються знаступних елементів: 1нерухома рама; 2рухома рама; 3 зубчатий механізм, 4,5 лебідка підйому вантажу; 6-стріла; 7трос. Технічні характеристики:

    Показники

    Мех. КС-3561

    Елек. Кс-456А

    Гідр. КС-4571

    Мах. вага вантажа/виліт стріли т/м

    10/4.0

    16/3,8

    16/3,8

    Вантажопідйомність при мах-му виліті стріли т/м

    1,6/10

    2,8/10

    3,7/8,5

    Робоча швидкість підйому вантажу м/хв

    0,5/12,5

    2,7/7,2

    0,2/8,4

    Кутова швидкість мех.-му об/хв

    0,2/2,5

    0,3/1,5

    0,1/1,6

    Власна маса, кг

    13600

    22700

    24370


    22. Засоби внутрішньо складської переробки авіавінтажів.

    Средства механізацііі внутрішнньоскладських робіт забезпечують транспортування вантажів до місць складування, їх маркування, сортування, комплектування за напрямом відправки. До них відносяться контейнери і піддони для комплектування вантажів, легкі мостові крани для переміщення тежеловесних вантажів і контейнерів, крани-штатабелери, що обслуговують секції складу зі стелажним зберіганням вантажів, електронавантажувачі, конвеєрні лінії, комплектуючі каруселі, лінії автоматичного сортування вантажів , рольгангові накопичувачі штучних вантажів, піддонів та контейнерів.

    Вантажі, що надходять для відправки в аеропорт, зазвичай мають різноманітну за розмірами і формою упаковку, що ускладнює механізацію їх переробки. Для уніфікації розмірів і форми вантажів та можливості використання високо продуктивних вантажно-розвантажувальних і транспортних машин в аеропортах широко застосовують комплектування вантажів у контейнерах і на піддонах.

    В даний час використовують два типи контейнерів, авіаційні багажні контейнери АК-1, 5 і АК-0, 7 з максимальною масою 1,5 і 0,725 т застосовуються для перевезення в літаках Іл-8б, Ту-154, Як-42, Іл- 62. Вантажні літаки Іл-76 використовують універсальні ¬ ні вантажні авіаційні контейнери УАК-2, 5, УАК-5А, УАК-10 з максимальною масою 2,5; 5; 10 т. Ці, контейнери можуть транс ¬ портувати на зовнішній підвісці вертольотів Мі- 6 і Мі-10К. Конструкція контейнерів типу УАК забезпечує: підйом і переміщення їх вилковими навантажувачів і кранами; переміщення по рольгангових пристроїв складів і літаків; надійне кріплення в літаку швидкодіючими замками; механізовану завантаження і розвантаження; захист вантажів від атмосферних опадів; надійне кріплення вантажа всередині контейнерів ; штабелювання завантажених контейнерів; працездатність контейнерів при температурах від мінус 60 до плюс 60 ° С.

    Піддони, застосовувані в аеропортах, підрозділяють на складські і літакові. Складські піддони використовують для комплектування та зберігання вантажів у вантажному складі. Тут можуть широко застосовуватись дерев'яні та металеві піддони типу ПМС-2 вантажопідйомністью до 1000 кг. Тарно-штучні вантажі перевозять на авіаційних вантажних піддонах ПАР-5, 6, ПАР-6, 8 (Іл-76, Мі-6, Мі-10К) і ПАР-2, 5 ПАР-3, 0 (Ан-26 , Як-42, Іл-76, Мі-6, Мі-10К) з максималь - ною масою відповідно 5,6; 6,8; 2,5 і 3,0 т. Багаж, пошту і вантажі переводять на авіаційних піддонах ПАН -1,5, ПАН-3 з максимальною масою 1,5 і 3 т.

    Основні параметри та розміри контейнерів універсальних (інтермодельних) для повітряних та наземних перевезень.


    Тип конт.

    Размеры, [мм]

    Масса брутто, [кг]

    Наружные

    Внутренние

    длина

    ширина

    высота

    длина

    ширина

    высота

    1/А

    12192

    2438

    2438

    11998

    2330

    2197

    20412

    1/В

    9125

    2438

    2438

    8931

    2330

    2197

    15876

    1/С

    6058

    2438

    2438

    5867

    2330

    2197

    11340

    1/D

    2991

    2438

    2438

    2802

    2330

    2197

    5670

    Основные параметры и размеры универсальных контейнеров

    Тип контейнера

    Масса брутто, [кг]

    Масса собственная, [кг]

    Внутренний объем, [м3]

    Габаритные размеры, [мм]

    длина

    ширина

    высота

    Малотоннажные контейнеры

    АУК-0,625

    АУК-1,25

    МК-1

    МК-1,25

    КК-1,25

    625

    1250

    1250

    1250

    1250

    225

    340

    225

    140

    183

    1,6

    3,1

    1,66

    1,0

    1,125

    1150

    1800

    1150

    1208

    1200

    1000

    1060

    806

    836

    800

    1700

    2000

    1760

    1500

    1700

    Средне тоннажные контейнеры

    УУК-5

    УУК-3

    УУК-2,5

    5000

    3000

    2540

    1000

    600

    550

    10,1

    6,2

    5,3

    2600

    2100

    2100

    2080

    1300

    1325

    2255

    2500

    2400

    Автомобильные контейнеры

    ЦКБ-А-527


    ЦКБ-А-539

    ЦКБ-А-514

    ЦКБ-А-530

    2500

    1250

    1230

    630

    650

    300

    310

    200

    4,9

    3,14

    2,64

    1,6

    2120

    1800

    1050

    1150

    1325

    1050

    1600

    990

    2400

    2000

    2000

    1700

    Мягкие контейнеры резинокордные и

    специализированные для сыпучих материалов

    МК-1-2,5

    МК-1-1,5

    МК-2-0,5

    МК-2 П(Л)

    МК-1 П(Л)

    МК-0,5 П(Л)

    МК-0,25 П

    МК-0,1 П

    4000

    2000

    1500

    4000

    2000

    1500

    1000

    500

    70

    45

    20

    80

    35

    20

    18

    10

    2,9

    1,8

    0,55

    2,2

    1,9

    2,4

    3,6

    4,2

    1450

    1450

    700

    1450

    980

    940

    750

    480

    1350

    1350

    700

    1450

    980

    940

    480

    330

    1950

    1200

    850

    1650

    1250

    950

    850

    750


    23. Будова засобів транспортуваня та навантаження в ПС авіаційних контейнерів та підоів Навантажувачі контейнерів призначені для транспортування, розвантаження-завантаження контейнерів у літаки. Розрізняють причіпні навантажувачі контейнерів (ППК-2, ППК-5) і самохідні навантажувачі (СПК-2А).

    Причіпний навантажувач контейнерів складається з рами, підіймального механізму, рами підіймальної, гідросистеми, установки задніх і передніх коліс, пульта управління. Привід – гідрооб’ємна трансмісія з насосом і двома гідродвигунами. Рама – основа для установки передніх коліс, механізму підйому, платформи, приводу задніх коліс, відсіку висувних опор. Підіймальний механізм типу «ножиці». Внутрішні ричаги спереду кріпляться до основної, а зовнішні – до підіймальної рами. Між ричагами встановлюються гідравлічні підйомні циліндри. Підйомна рама служить для розміщення роликових доріжок, пересувних направляючих і упорів для контейнерів. Гідравлічна система включає гідробак, гідронасос, гідро двигун планетарного типу для приводу задніх коліс, гідроциліндри підйому платформи, висувні опори, гідроциліндри повороту передніх коліс, трубопроводи. На підйомній і навантажувальній платформі є висувні упори, які запобігають скочуванню контейнерів з платформ по роликах. Поздовжнє переміщення контейнерів по роликах на ППК-2 здійснюється вручну, а в ППК-5 є механізм приводу роликів, який забезпечує пересування контейнерів.

    Самохідний навантажувач контейнерів СПК-2 застосовується для завантаження-розвантаження авіаційних контейнерів і піддонів масою до 1500 кг на ПС І л-86, Boing-747, Ту-154. Працює в чотирьох технологічних режимах: навантаження, розвантаження літака, транспортування піддону від комплектовочного стола до місця зберігання і навпаки. Навантажувач складається з наступних основних частин: рама, підіймальний механізм, установка передніх коліс, установка задніх коліс, підйомна платформа, кабіна, гідросистема, пульт керування. Рама є основою навантажувача. Передні колеса поворотні, гальмівні, ліва сторона більш навантажена, тому зліва встановлені спарені, а справа одинарні колеса. На платформах розміщені роликові доріжки, привідні ролики, пересувні направляючі упори для контейнерів, ролик для сигналізатора. Збоку є площадка для розміщення водія-оператора. Підйомний механізм типу «ножиці». Гідросистема складається з основної і допоміжної. Основна забезпечує піднімання і опускання передньої і задньої платформ, привід задніх коліс, привід роликів обох платформ і переміщення по них контейнерів, висування площадки передньої платформи. Допоміжна забезпечує поворот коліс. Є 2 пульта курування – одним управляється оператором з передньої платформи, другим управляється оператором на землі. Привід – гідрооб’ємна трансмісія з гідравлічним насосом.
    24 Класифікація спецмашин для експлуатаційного утримання аеродромів.



    Машини для зимового утримання а/д Машини для літнього утримання а/д

    Машини для зимового утримання а/д поділяються на:

    • машини для патрульного забезпечення польотів;

    • машини для убирання снігу (льоду) з території а/п;

    • засоби утримання снігольодових а/д.

    Машини для патрульного забезпечення польотів поділяються на:

    • машини для вимірювання зчіпних властивостей ЗПС (снігомери);

    • машини для патрульного снігоочищування ( вітрові,пневматичні снігоочисники; плужні снігочисники; плужно-щіточні снігочисники; універсальні а/д снігочисники; спецмашини для очищення вогнів);

    • машини попередження виникнення ожеледі (розкидачі розбризкування

    хімічних реагентів або піску; рухомі, стаціонарні розкидачі рідких засобів).

    Машини для убирання снігу (льоду ) з території а/п поділяються на:

    • машини для видалення ущільнюючого снігу( снігонавантажувачі; сколювачі снігового накату);

    • машини для очищення снігових валів (шнеко-роторні, фрезороторні снігоочисники) ;

    • машини для вивезення снігу (самоскидл);

    • засоби для видалення льоду( теплові, -червоно-інфовипромінюючі машини).

    К засобам утримання снігольодових а/д відносяться:

    - машини для врівноваження снігу (машини для різання торосів валокущі );

    - машини для ущільнення снігу( котки).

    Машини для літнього утримання а/д в свою чергу поділяються на три великі групи:

    • машини для утримання штучних покриттів;

    • машини для утримання земляного полотна;

    • машини для утримання зелених насаджень.

    Машини для утримання штучних покриттів поділяються на:

    • машини для зволоження та миття ( поливо-миїчні машини) ;

    • машини для вдалення продуктів руйнування покриттів;

    • підмітально-прибиральні машини( пневматичного, вакуумного,шіточного типу);

    • маркувальні машини( пневматичні, кінетичні, гравітаційні);

    • машини для видалення гумового накату( фрезерувальні, гідродинамічні, механічні);

    • а/д ремонтери та відновлювачі шорсткості ЗПС ( машини для нанесення шорсткості; машини для ремонту тріщин; машини для відновлення швів). К машинам для утримання земляного полотна відносяться:

    • планувальники;

    • відновлювачі дренажних систем (траншей відновлювачі );

    • розпушувачі смуг безпеки ( плуги борони);

    • машини для боротьби з корозією( машини для розподілення речовин, що зв’язують верхній шар грунту).

    К машинам для утримання зелених насаджень відносяться;

    - машини для утримання травяного покриву( сівалки, сінокосилки);

    - машини для утримання кущів та дерев( кущорізи, підйомники).

    25. Принципова схема поливо-миєчної машини.

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10


    написать администратору сайта