Главная страница

Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


Скачать 381.46 Kb.
Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
АнкорАнатомия экзамен
Дата24.06.2021
Размер381.46 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАнатомия.docx
ТипДокументы
#221141
страница11 из 71
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   71

23. Колінний суглоб: будова, форма, рухи, м’язи, що їх виконують, іннервація та кровопостачання.


Колінний суглоб (articulatio genus) є:

- двовиростковий (articulatio bicondylaris) – за формою;

- комплексний (articulatio complexa) і складний (articulatio composita) – за будовою (вид суглоба);

- двовісний – за функцією.

Рухи навколо:

- лобової осі (axis frontalis);

- вертикальної осі (axis verticalis).

Види рухів:

- згинання (flexio) і розгинання (extensio);

- при зігнутій гомілці – обертання назовні (rotatio externa) та обертання досередини (rotatio interna).

Суглобові поверхні:

- суглобова поверхня присереднього виростка та бічного виростка стегнової кістки (facies articularis condyli medialis et condyli lateralis femoris);

- верхня суглобова поверхня великогомілкової кістки (facies articularis superior tibiae);

- наколінкова поверхня стегнової кістки (facies patellaris femoris);

- суглобова поверхня наколінка (facies articularis patellae).

Допоміжний апарат:

- бічний меніск (meniscus lateralis), який з’єднується:

- передньою меніско–стегновою зв’язкою (lig. meniscofemorale anterius);

- задньою меніско–стегновою зв’язкою (lig. meniscofemorale posterius);

- присередній меніск (meniscus medialis);

- поперечна зв’язка коліна (lig. transversum genus);

- передня схрещена зв’язка (lig. cruciatum anterius);

- задня схрещена зв’язка (lig. cruciatum posterius);

- обхідна малогомілкова зв’язка (lig. collaterale fibulare);

- обхідна велигомілкова зв’язка (lig. collaterale tibiale);

- коса підколінна зв’язка (lig. popliteum obliquum);

- дугоподібна підколінна зв’язка (lig. popliteum arcuatum);

- присередній тримач наколінка (retinaculum patellae mediale);

- бічний тримач наколінка (retinaculum patellae laterale);

- зв’язка наколінка (lig. patellae);

- крилоподібні складки (plicae alares);

- наднаколінкова сумка (bursa suprapatellaris);

- переднаколінкова сумка (bursa prepatellaris);

- глибока піднаколінкова сумка (bursa infrapatellaris profunda)

Колінний суглоб іннервіруєтся гілками сідничного нерва, який поділяється на кілька частин і іннервує гомілку, стопу і колінний суглоб. Безпосередньо колінний суглоб іннервіруєтся підколінних нервом, він розташовується ззаду колінного суглоба, і ділиться на большеберцовую і малогомілкову гілки.

Великогомілкової нерв розташовується на задній поверхні гомілки, а малогомілкової - спереду. Вони забезпечують чутливу і рухову іннервацію гомілки.

Кровопостачання колінного суглоба здійснюються за допомогою підколінних артерій і вен, чий хід повторює хід нервових закінчень.

М’язи:

- М’яз-натягувач широкої фасції (m.tensor fasciae latae) натягує широку фасцію стегна, зміцнює колінний суглоб у розігнутому стані.

- Кравецький м’яз (m.sartorius) згинає колінний суглоб.

- Чотириголовий м’яз стегна (m.quadriceps femoris) є потужним розгиначем нижньої кінцівки у колінному суглобі

- Двоголовий м’яз стегна (m.biceps femoris) згинає колінний с. та при зігнутому колінному суглобі обертає гомілку назовні.

- Півсухожилковий м’яз (m.semitendinosus) згинає колінний сугл., обертає до середини гомілку при згинанні у колінному суглобі.

-Півперетинчастий м’яз (m.semimembranosus) згинає колінний с., обертає до середини гомілку при згинанні у колінному суглобі, відтягує капсулу колінного суглоба.

- Тонкий м’яз (m.gracilis) приводить стегно, згинає і пронує у колінному суглобі.

- Підошвовий м’яз (m.plantaris) виконує у надп’ятково-гомілковому суглобі згинання стопи, натягує капсулу колінного суглоба.

- Підколінний м’яз (m.рорliteus) виконує згинання нижньої кінцівки у колінному суглобі, натягує його капсулу, пронує гомілку

24. Кістки гомілки, загальна характеристика їх з’єднань. Гомілковостопний суглоб, м’язи що на нього діють.


Гомілка складається з двох : великогомілкової та малогомілкової.

Велика гомілкова кістка (tibia) сполучається із стегновою, утворюючи колінний суглоб. На верхньому масивному і широкому епіфізі є два мищелки з латеральною і медіальною ямками, між якими є між-ямкове підвищення. Суглобові поверхні не відповідають за своєю глибиною горбикам стегна, тому тут є два хрящових меніски. На латеральній поверхні одно-іменного горбика є малогомілкова суглобова поверхня.

Тіло великої гомілкової кістки трикутної форми. На верхній його частині спереду розташована горбистість для прикріплення 4-голового м'яза. До латерального (міжкісткового) краю прикріплюється міжкісткова перетинка. Чотирикутної форми дистальний епіфіз має нижню суглобову поверхню для сполучення з таранною кісткою стопи. Медіальний його (епіфіза) кінець відтягнутий і утворює медіальну лодижку. На латеральній поверхні нижнього епіфізу великої гомілкової кістки є малогомілкова вирізка для сполучення з однойменною кісткою.

Тонка довга трубчаста мала гомілкова кістка (fibula) має на верхньому епіфізі суглобову поверхню для сполучення з великою гомілковою. Трикутної форми тіло кістки закінчується латеральною лодижкою, на якій є суглобова поверхня лодижки. Нижня суглобова поверхня великої гомілкової кістки і суглобові поверхні лодижок утворюють виделку, яка охоплює блок таранної кістки зверху і з боків.

З’єднання гомілки між собою. Кістки гомілки сполучаються між собою за допомогою суглоба та синдесмозу. З’єднання між великогомілковою і малогомілковою кістками практично нерухомі; це пов’язано з опорною функцією гомілки й участю малогомілкової кістки в утворенні надп’ятково-гомілкового суглоба. Між міжкістковими краями великогомілкової і малогомілкової натягнута товста міжкісткова перетинка гомілки (membrana interossea cruris). У верхній і нижній частинах перетинки є отвори, через які проходять судини і нерви.

Проксимальні і дистальні кінці обох гомілки з’єднуються відповідно велико-малогомілковим суглобом і велико-малогомілковим синдесмозом. Велико-малогомілковий суглоб (articulatio tibiofibularis) плоский, багатоосьовий, але малорухомий, він утворений малогомілковою суглобовою поверхнею на бічному виростку великогомілкової кістки і суглобовою поверхнею головки малогомілкової кістки. Туго натягнута суглобова капсула прикріплюється до країв суглобових поверхонь. Суглобова порожнина іноді сполучається з порожниною колінного суглоба. Капсулу суглоба зміцнюють передня і задня зв’язки головки малогомілкової кістки (ligg. capitis fibulae anterius et posterius). Велико-малогомілковий синдесмоз (syndesmosis tibiofibularis) малорухомий, утворений між малогомілковою вирізкою великогомілкової кістки і бічною кісточкою малогомілкової кістки. Іноді у цей синдесмоз випинається капсула надп’ятково-гомілкового суглоба у вигляді закутка, перетворюючи його в нижній велико-малогомілковий суглоб. Укріплюють цей синдесмоз короткі, але дуже міцні передня і задня велико-малогомілкові зв’язки (ligg. tibiofibularia anterius et posterius), що натягнуті відповідно від переднього і заднього країв малогомілкової вирізки великогомілкової кістки до бічної кісточки малогомілкової кістки.

Надп’ятково–гомілковий суглоб (articulatio talocruralis) м’язи:

- Передній великогомілковий м’яз (m.tibialis anterior) виконує розгинання стопи у надп’ятково-гомілковому суглобі і супінує стопу.

- Довгий м‘яз-розгинач пальців (m.extensor digitorum longus) виконує розгинання стопи у міжфалангових, плесно-фалангових (II - V), надп’ятково-гомілковому суглобах.

- Триголовий м’яз литки (m.triceps surae), що складається з литкового (m.gastrocnemius) і камбалоподібного (m.soleus), виконує у надп’ятковогомілковому суглобі згинання стопи, приведення і супінацію.

- Підошвовий м’яз (m.plantaris) виконує у надп’ятково-гомілковому суглобі згинання стопи.

- Довгий м’яз-згинач пальців (m.flexor digitorum longus) згинає стопу у надп’ятково-гомілковому суглобі.

- Довгий малогомілковий м’яз (m.fibularis longus) виконує згинання стопи у надп’ятково-гомілковому суглобі, відводячи і привертаючи стопу.

- Короткий малогомілковий м’яз (m.fibularis brevis) виконує згинання стопи у надп’ятково-гомілковому суглобі, відводячи і пронуючи стопу.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   71


написать администратору сайта