Главная страница

Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


Скачать 381.46 Kb.
Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
АнкорАнатомия экзамен
Дата24.06.2021
Размер381.46 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАнатомия.docx
ТипДокументы
#221141
страница22 из 71
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   71

44. М’язова і судинна лакуни. Стегновий канал.




У верхньому кордоні стегна знаходиться простір, обмежений спереду пахової зв'язкою, ззаду і зовні - лобкової і клубової кістки. Щільна сполучнотканинна перегородка (arcus iliopectineus), що йде від пахової зв'язки до клубової кістки, розділяє його на дві частини - м'язову і судинну лакуни.

З латеральної боку знаходиться lacuna musculorum і її вміст - клубово-поперековий м'яз і стегновий нерв. Передня стінка м'язової лакуни утворена пахової зв'язкою, медійна - (arcus iliopectineus). заднелатеральном - клубової кісткою.

З медіальної сторони під пахової зв'язкою знаходиться lacuna vasorum. Її стінками є: спереду - пахова зв'язка; ззаду - лобкова кістка з клубово-лонної зв'язкою; зовні - arcus iliopectmeus: зсередини - lig. lacunare.

Через судинну лакуну проходять стегнові артерія і вена. Стегнова вена займає медіальне положення, артерія проходить латерально від неї. Стегнові судини займають 2/3 судинної лакуни з латеральної сторони. Медійна третину зайнята лімфатичних вузлом Розенмюллера-Пирогова і рихлою клітковиною. Після видалення вузла стає видно сполучнотканинна перегородка, що закриває бедренне кільце. З боку черевної порожнини кільце закрито внутрішньочеревної фасцією. Таким чином, медіальний відділ судинної лакуни є слабким місцем, через яке може виходити стегнова грижа з формуванням стегнового каналу.


45, 46. М’язи та фасціі гомілки і стопи




М’язи гомілки поділяються на 3 групи: передня група – розгиначі стопи; задня група – згиначі стопи; латеральна група – пронатори стопи.

Передня група:

  • - передній великогомілковий м’яз;

  • - довгий м’яз-розгинач пальців;

  • - довгий м’яз розгинач великого пальця.



Латеральна група:

  • - довгий малогомілковий м’яз;

  • - короткий малогомілковий м’яз.



Задня група. Ділиться на поверхневий і глибокий шари.

Поверхневий шар:

  • - триголовий м’яз литки (складається з двох головок литкового м’язу і камбалоподібного м’язу);

  • - підошвовий м’яз.

Глибокий шар:

  • - підколінний м’яз;

  • - задній великогомілковий м’яз;

  • - довгий м’яз-згинач пальців;

  • - довгий м’яз-згинач великого пальця стопи.

Фасції гомілки:

  • - загальна поверхнева підшкірна фасція;

  • - поверхневий листок власної фасції (утворює тримачі сухожилків);

  • - глибокий листок власної фасції гомілки (утворює три футляри).



Топографія гомілки:

  • - підколінна ямка;

  • - гомілково-підколінний канал;

  • - нижній м’язово-малогомілковий канал;

  • - верхній м’язово-малогомілковий канал.



М’язи стопи.

Тильні м’язи:

  • - короткий м’яз-розгинач пальців стопи;

  • - короткий м’яз-розгинач великого пальця стопи.



2. М’язи підошви:

  • - медіальна група: відвідний м’яз великого пальця стопи; короткий м’яз-згинач великого пальця стопи; привідний м’яз великого пальця стопи;

  • - латеральна група: відвідний м’яз мізинця; короткий м’яз-згинач мізинця;

  • - середня група: короткий м’яз-згинач пальців; квадратний м’яз підошви; червоподібні м’язи; підошвові міжкісткові м’язи; тильні міжкісткові м’язи.



Фасції стопи:

  • - тильна фасція стопи;

  • - підошвовий апоневроз стопи.


47. Ротова порожнина ,відділи , стінки . Піднебіння: будова , іннервація




Ротова порожнина (cаvitas оris; грецькою stoma, від якого походить стоматологія) є початковим відділом травної системи і складається з двох частин: присінка рота і власне ротової порожнини

При зімкнутих щелепах і губах присінок рота (vestіbulum оris) має вигляд підковоподібної щілини, що обмежована ззовні губами і щоками, а зсередини – зубами верхньощелепної і нижньощелепної зубних дуг та яснами, що вкривають коміркові відростки щелеп. Через ротову щілину (rima oris), яка розташована горизонтально між губами, присінок рота відкривається назовні. Через проміжки між зубами та через два простори за останніми великими кутніми зубами присінок рота сполучається з власне ротовою порожниною.

Власне ротова порожнина (cavitas oris propria) заповнена язиком і обмежована: спереду та з боків яснами, верхньощелепною і нижньощелепною зубними дугами, зверху – піднебінням, знизу – дном рота, або діафрагмою рота, яка утворена парними щелепнопід’язиковим і підборідно-під’язиковим м’язами, вкритими слизовою оболонкою. Позаду через зів власне ротова порожнина переходить у ротову частину глотки.

Піднебіння (palatum) складається з двох частин – твердого піднебіння і м’якого піднебіння.

Тверде піднебіння (palatum durum) відокремлює власне ротову порожнину від носової порожнини і займає передні дві третини всього піднебіння. Його кісткову основу формують піднебінні відростки верхніх щелеп і горизонтальні пластинки піднебінних . Слизова оболонка твердого піднебіння товста і щільно зрощена з окістям. Вона вкрита багатошаровим плоским незроговілим епітелієм, у який вростають високі сполучнотканинні сосочки власної пластинки. Власна пластинка слизової оболонки містить багато колагенових волокон, які вплітаються в окістя.

Тверде піднебіння має чотири ділянки: жирову, залозисту, крайову і ділянку піднебінного шва. Жирова ділянка відповідає передній частині твердого піднебіння. Тут під слизовою оболонкою розміщена жирова клітковина, подібна до підслизової основи інших ділянок ротової порожнини. Залозиста ділянка займає задню частину твердого піднебіння, у ній між слизовою оболонкою та окістям розташовані численні групи малих слинних залоз, які виробляють слиз. Крайова ділянка у вигляді дуги розташована на межі з яснами верхніх щелеп і міцно зрощена з окістям. Уздовж серединної лінії твердого піднебіння епітелій утворює потовщення – піднебінний шов (raphe palati), від передньої частини якого відходять в обидва боки кілька (2–6) поперечних піднебінних складок (plicae palatinae transversae), які краще виражені у дітей. Попереду піднебінного шва розташований різцевий сосочок (papilla incisiva). Слизова оболонка вздовж піднебінного шва називається ділянкою піднебінного шва, вона міцно зрощена з окістям.

М’яке піднебіння (palаtum mоlle), або піднебінна завіска (velum palatinum), складає задню третину піднебіння. Воно утворене сполучнотканинною пластиною – піднебінним апоневрозом (aponeurosis palatina), що прикріплюється до заднього краю горизонтальних пластинок піднебінних , і поперечнопосмугованими м’язами м’якого піднебіння, які вплітаються в цю пластинку. Слизова оболонка м’якого піднебіння має ротову і носову поверхні.
1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   71


написать администратору сайта