Главная страница

Қмж 10. 10 kl кмж. Геоэкономика


Скачать 0.64 Mb.
НазваниеГеоэкономика
АнкорҚмж 10
Дата22.09.2022
Размер0.64 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла10 kl кмж.docx
ТипДокументы
#690061
страница10 из 16
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   16

Сабақтың соңы

10 мин

Рефлексия: «ЖҚАӨ» техникасы

  • Жақсы

  • Қызықты

  • Аралас

  • Өзіммен бірге

  • «Өзара араласқан» адамдарға ерекше назар аударылады.




Үй жұмысы

§102-103. Қолданылған кестелердің деректерін пайдалану (таңдау үшін), Microsoft Excel бағдарламасындағы карта диаграммаларын құру.







  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ

ГЕОГРАФИЯЛЫҚ ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫ

Сабақтың тақырыбы

104. Дүниежүзінің геосаяси және геоэкономикалық географиясы

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтайды және топтастыру аясында білімдерін тексереді.

Оқушылардың көпшілігі: Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтайды және топтастыру аясында білімдерін тексеру және зерделейді.

Кейбір оқушылар: Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтайды және топтастыру аясында білімдерін зерделейді және баға береді.

Бағалау өлшемдері

- Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтайды және топтастыру аясында білімдерін тексереді.

- Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтайды және топтастыру аясында білімдерін тексереді және зерделейді.

- Геосаясат пен геоэкономиканың санатын қолдану туралы білімін жинақтау және топтастыру аясында білімдерін зерделейді және баға береді.

Тілдікмақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырма және өзара оқыту, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: геосаясат, ЖІӨ, шегарасы, халқы

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа

(өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

§102-103. Microsoft Excel бағдарламасынан географиялық мәліметтер базасы

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланғ ан кезеңдері

Сыныпта жоспарланған жаттығулардың түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас «Миға шабуыл» әдісі

Геоэкономикалық ахуалды бағалаудың

«геосаясаты», «геосаяси позициясы» және

«геоэкономикалық» маңызды өлшемдерін (көрші елдер, олардың саяси, экономикалық, әлеуметтік жағдайы, саяси ұйымдардың қарым-қатынасы және шиеленіскен ошақтар, т.б.) түсіндіреді.

Оқушылар ауызша, сабақтың мақсатын дербес ашып көрсетулері керек. Оқушылармен бірге сабақты бағалау өлшемдері талқыланады.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы 25 мин

(Т) 1-тапсырма

Оқу құралын пайдалану арқылы оқушылардың таңдауына жоспар беріледі. Олар бойынша сұрақтарға жауап берулері және қорытынды жасаулары керек.

ҚБ. «Бағдаршам»

Дескриптор:

  • Тапсырма нұсқасы анықталады.

  • Ақпарат дереккөзімен жұмыс істей алады.

  • Қорытынды.

(Ж) 2-тапсырма

Кескін картаға дүниежүзінің басты экономикалық өңірлерін түсіреді.

ҚБ. Смайлдер

Дескриптор:

  • Дүниежүзінің басты экономикалық өңірлерін біледі.

  • Атластан табады.

  • Кескін картаға түсіреді.

ҚБ. Смайлдер

(Ж) 3-тапсырма

Дүниежүзінің геосаяси және геоэкономиалық географиясы шағын жобасына жоспар жазыңдар. ҚБ. Мұғалім + оқушы.

«Екі жұлдыз - бір тілек» әдісі

Дескриптор:

  • Геосаяси және геоэкономикалық жағдайдың жоспарын өз бетінше жасайды.Оны мұғалім мен оқушыларға оқиды.

  • Жоспарға түзетулер енгізеді.

  • Жазба кітапшасына жазады.








Сабақтың соңы
5 мин

Кері байланыс: мұғалім мен оқушы




Үй жұмысы

Бөлімді қайталау





IV ТОҚСАН

  1. бөлім. ЕЛТАНУ

    1. Кешенді географиялық аудандастыру

Сабақтың тақырыбы

105-106. Дүниежүзін түрлі белгілері бойынша физикалық-

географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық және геосаяси аудандарға бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сәйкес)

10.6.1.1 Дүниежүзінің әртүрлі белгілері бойынша физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аймақтарға бөлінуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Аудандастыру белгілерін түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі: Аудандастырудың негізгі




белгілерін талдау және физикалық-географиялық, тарихи- мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандыстыруды түсіндіреді.

Кейбір оқушылар: Географиялық аудандастырудың маңыздылығы жайлы өз көзқарасын ұсынады.

Бағалау критерийі

-Аудандастыру белгілерін түсінеді;

-Аудандастырудың негізгі белгілерін талдау және физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси- географиялық, геосаяси аудандастыруды түсіндіреді;

-Географиялық аудандастырудың маңыздылығы жайлы өз көзқарасын ұсынады.

Тілдік мақсаттары

Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу.

Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси- географиялық, геосаяси аудандастырылуы» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру.

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау.

Негізгі тірек сөздер тізбегі: аудандастыру, физикалық- географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастыру

Құндылықтарды қалыптастыру

Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру).

Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы).

Пәнаралық байланыстар

Тарих

Тақырып бойынша

алдыңғы білімдері

Мемлекеттік шегара, қалыптасу жағдайы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарла нған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Көрнекілік

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру. «Өрмекші торы» әдісі Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір-біріне береді, барлық оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта саған ... тілеймін», – дейді.

Тірек етістіктер көмегімен мақсат қою.

Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек етістіктердің көмегімен сабақтың мақсатыншығаруды ұсынады: оқу, білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу, салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу, т.б.



Тірек етістіктермен слайд

Сабақтың ортасы 20 мин

Жаңа материалды меңгеру 1-тапсырма

(Жеке) «Түртіп алу» арқылы оқуәдісі

(Ж) - Оқу материалы бойынша қандай сұрақтар туындады және қандай ақпарат саған белгілі?

  • Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуының себебі неде?

  • Қандай дәлелдер келтіре аласың?

Дескриптор:

  1. Түртіп алу арқылы тақырыпты оқиды.

  2. «V» – білемін (тақырыпты оқығанға дейін мен білдім), «+» – жаңа мәлімет білдім!

«?» – сұрақтар туындады, осы әдіс туралы көп білгім келеді.

  1. Келтірілген айғақтарын дәлелдейді.

ҚБ. мұғалім + оқушы.

«2 жұлдыз – 1 тілек» әдісі Ж. 2-тапсырма Оқып,сұрақтарға жауап бер.

Аудандастыру– жер бетін бірыңғай жағдайларына қарай бөлетін географиялық кеңістіктегі жүйелеу. Физикалық географияда мұндай жағдайлар ретінде топырақ, жер бедері, климат, өсімдік жамылғысы, геология қарастырылады. Экономикалық географияда– әкімшілік шегаралар, табиғат ресурстары, халықтың құрамы, салалық мамандандырылуы қарастырылады. Аудандастыру – географияның басты әдістерінің бірі. Себебі ол аумақтарды географиялық тұрғыдан оқып-үйренудің негізі, яғни географиялық жағдайлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратуға көмектеседі.

Сұрақтар:

  1. Физикалық және экономикалық географиядағы аудандастырудың негізін талдап, аудандастыру деген не екендігін түсіндір.

  2. Венн диаграммасының көмегімен аудандастырудың географиядағы маңызды әдіс екендігін дәлелде

  3. Кешенді географиялық аудандастырудың маңызы жайлы өз көзқарасыңды ұсын.

Дескриптор:

  • Физикалық және экономикалық географиядағы аудандастырудың негізін талдап, аудандастыру деген не екендігін түсіндіреді.

  • Венн диаграммасының көмегімен аудандастырудың географиядағы маңызды әдіс екендігін дәлелдейді.

  • Кешенді географиялық аудандастырудың маңызы жайлы өз көзқарасын ұсынады.








ҚБ. Оқушы-оқушы. «Бағдаршам» әдісі

(Т) 3-тапсырма

Оқулық мәтінін оқып шығып, дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуын графикалық сызба түрінде көрсет.

Тарихи-мәдени аудандастырудың төрт тобының біреуіне сипаттама бер.

Біртұтас Еуропа шегіндегі интеграциялық байланыстардың даму болашағына баға бер. Оның дамуына не кедергі келтіруі мүмкін? Дескриптор:

  • Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандастырылуын графикалық сызба түрінде көрсетеді.

  • Тарихи-мәдени аудандастырудың төрт тобының біреуіне сипаттама береді;

  • Біртұтас Еуропа шегіндегі интеграциялық байланыстардың даму болашағына баға береді.


ҚБ. Оқушы + оқушы. «Сэндвич» әдісі




Венн диаграммасы


Кері байланыс:




  1. Жағымды пікір

  2. Сындарлы сын

  3. Ұсыныс






Сабақтың

соңы 10 мин

«Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті

атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады.




Үй тапсырмасы.

§ 106 оқу, сараланған 5 сұрақ құрастыру, жауабын дайындау.






  1. бөлім. ЕЛТАНУ

    1. Кешенді географиялық аудандастыру

Сабақтың тақырыбы

107. Тарихи-мәдени аудандастырудың кешенді

географиялық үлгісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сәйкес)

10.6.1.2 Кешенді географиялық және тарихи-мәдени аудандастырудың өз үлгісін ұсыну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Үлгілеудің ерекшеліктерін біледі.

Оқушылардың көпшілігі: Физикалық-гоеграфиялық аудандастыру мен үлгілеудің қағидаларын талдайды.

Кейбір оқушылар: Кешенді географиялық және тарихи- мәдени аудандастырудың өзүлгісін ұсынады.

Бағалау өлшемдері

  • Үлгілеудің үш ерекшеліктерін біледі.

  • Физикалық-гоеграфиялық аудандастыру мен үлгілеудің қағидаларын талдайды.

  • Кешенді географиялық және тарихи-мәдени аудандастырудың өз үлгісін ұсынады.

Тілдік мақсаттары

Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу

Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзінің физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси- географиялық, геосаяси аудандастырылуы» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: кешенді-географиялық аудандастыру

Құндылықтарды қалыптастыру

Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру) Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау

және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы)

Пәнаралық байланыстар

Тарих, математика, информатика

Тақырып бойынша

алдыңғы білімдері

Географиялық аудандастырудың ерекшеліктері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғ ан

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Көрнекілік

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру «Өрмекші торы» әдісі Оқушылар айнала тұрып, жіп орамын бір- біріне береді, барлық оқушы жіптен ұстауы қажет. Орамды бергенде: «Бүгінгі сабақта саған тілеймін», – деп айтады.

Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру.

Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады және оқушыларға тірек етістіктердің көмегімен мақсатты қалыптастыруды ұсынады: оқу, білу, білік, анықтау, жалпылау, бекіту, дәлелдеу, салыстыру, талдау, қорытынды шығару, жүйелеу т.б.

Өткенді қайталау.

1-тапсырма

Дүниежүзінің бөлінуінің белгілеріне сипаттама бер: физикалық-географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандар.



Тірек етістіктермен слайд

Сабақтың ортасы 20 мин

Жаңа материалды меңгеру

(Ж) 2-тапсырма. Оқып, сұрақтарға жауап бер. Геожүйенің физикалық-географиялық ландшафттық-геофизикалық үлгілері.

Үлгілеу физикалық географияның және ландшафттанудың маңызды тәсілі ретінде үлгілеудің үш ерекшелігімен байланысты: 1.Үлгі табиғи жүйелердің көлемін масштабтың көмегімен ыңғайлы мөлшерге дейін өзгертеді.

2. Табиғи процестерді танып-білуде қиындықтар туындайды: көптеген



1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   16


написать администратору сайта