| Талқылау. Жалпы қорытынды жасау.
ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Екі жұлдыз – бір тілек»
Дескриптор:
Әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеу дағдыларын қолдану. Республиканың мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктерін бағалау. Диалог дағдыларын көрсету. Қорытындыларды дәптерге жазу.
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| Рефлексия: «Секвейн» әдісі
|
| Үй тапсырмасы
§92-93, 3-тапсырма.
|
|
бөлім. ГЕОСАЯСАТ
ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Мемлекеттік шегара
| Сабақтың тақырыбы
| 94-95. Мемлекеттік шегара
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
| 10.5.1.10 Мемлекеттік шегараларды айқындау және жүргізу бойынша функцияларды, түрлерді, әрекеттерді талдау
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Мемлекеттің шегараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін талдайды.
Оқушылардың көпшілігі: Мемлекеттің шегараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін зерделейді.
Кейбір оқушылар: Мемлекеттің шегараларын жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктеріне баға береді.
| Бағалау өлшемдері
| - Мемлекеттің шегараларды жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін талдайды.
Мемлекеттің шегараларды жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктерін зерделейді. Мемлекеттің шегараларды жүргізудің функцияларын, түрлерін, ерекшеліктеріне баға береді.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: таңбалармен оқу
Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: географиялық кеңістік, межелеу, шегара белгілеу, арнайы аумақтық режимдер, халықаралық- құқықтық режим, экономикалық аймақ, континенттік шельф
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік
нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша білімі
| Аймақтың морфологиялық ерекшеліктері және мемлекеттер үлгісі
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Ұйымдастыру сәті
Сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың құттықтаулары.
Ортақ ортаны құру, сабақтың мақсаты қойылған. Тапсырмалар.
Алдын ала білу үшін «Дейін және «кейін» әдісі Мұғалім кестенің бірінші бағанын толтырады, сосын топтың спикерлері екінші сабақтың жазбаларын сабақтың соңында толтырады.
ҚБ. «Дұрыс, бұрыс»
|
| Сабақтың ортасы Жаңа білім 20 мин
| (Ж) 2-тапсырма. Оқу кітабының мәтінін (білімін дербес меңгеру) анықтау үшін: мемлекеттік шегаралар және олардың функциялары.
ҚБ. «Бағдаршам»
Дескриптор:
Мәтіндегі басты нәрсені ерекшелей алады. Мысалдар келтіре алады. Саяси картада жеке елдерді көрсетеді. Нәтиже жазу кітапшасында жазылған.
(Т) Шегараның түрлі типтері бойынша елдердің мысалдарымен концептуалды кесте жасау. Талқылау, қорытынды жасау.
ҚБ. «Смайлдер»
Дескриптор:
Шегараның түрлерін анықтайды. Елдердің мысалдарын келтіреді. Қорытынды жасайды.
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| 4-тапсырма
Білімді нығайту үшін географиялық диктант жүзеге асырылады.
Диктанттан кейін өзара бағалау. Терминдер бойынша.
Орталық органды есте сақта. «Кейін» жолағына толтырып, оны топта оқы.
ҚБ. Кері байланыс
| Географиялык диктант
|
| Үй жұмысы
§94-95.Терминдердің анықтамасын тап: құрлықтық шельф, экономикалық аймақ, арнайы аумақтық режимдер. Халықаралық құқықтық режимі бар
аумақтардың мысалдарын келтір.
|
|
бөлім. ГЕОСАЯСАТ
ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Мемлекеттік шегара
| Сабақтың тақырыбы
| 96-97. Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегарасының қалыптасуы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегарасының қалыптасу процесін, негізгі көрсеткіштерін және динамикасын зерттеу Қазақстан Республикасының шегараларын нығайту жөніндегі шешімдерді әзірлеу
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегарасының қалыптасу процесін, негізгі көрсеткіштерін және динамикасын зерттеуді. ҚР шегараларын нығайту жөніндегі шешімдерді қарастырады.
Оқушылардың көпшілігі: Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегараларының қалыптасу процесін, негізгі көрсеткіштерін және динамикасын зерттейді.
Кейбір оқушылар: Қазақстан Республикасының шегараларын нығайту жөніндегі шешімдерді әзірлейді.
| Бағалау өлшемдері
| Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегарасының қалыптасу процесін, негізгі көрсеткіштерін және динамикасын зерттеу, ҚР шегараларын нығайту жөніндегі шешімдерді қарастырады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегараларының қалыптасу процесін, негізгі көрсеткіштерін және динамикасын зерттейді. Қазақстан Республикасының шегараларын нығайту жөніндегі шешімдерді әзірлейді.
| Тілдік мақсаттары
| Оқу дағдысы: таңбалармен оқу
Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: мемлекеттік шегара, межелеу, шегара белгілеу, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ)
|
| Құндылықтарды қалы
| птЖаұстмыырсқуа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру
|
|
| қабілетін дамыту)
| Пәнаралық байланыс
| Информатика
| Тақырып туралы алдыңғы білім
| Мемлекеттік шегара
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сыныпта жоспарланған жаттығулардың түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Ұйымдастыру сәті. «Challenge» кезеңі
|
| 10 мин
| Сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың құттықтаулары.
Ортақ ортаны құру. «Миға шабуыл».
Окушылар «Мемлекеттің шегарасы» тақырыбына қатысты ұғымдарды, терминдерді атайды. Барлығы плакатта жазылған.
Талқылау нәтижесінде біз ақпаратты бағалаймыз. Маңызды мәселе:
Мемлекеттік шегараны өзгерту мүмкін бе? (Иә) Сенің ойыңша, мемлекеттік шегаралардың өзгеруіне қандай түрткіжайттар әсер етеді? (Барлық нұсқалар қабылданады, плакатта жазылған).
Тапсырмалар. «Дейін» және «Кейін» әдісі
Мұғалімдер кестенің бірінші бағанын толтырады, сосын топтың спикерлері екінші сабақтың жазбаларын сабақтың соңында толтырады.
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
| Постерлер, маркерлер, магниттер
| Сабақтың ортасы
1-кезең 20 мин
| тапсырма
Қазақстан мемлекетінің даму тарихын және шегараның өзгеруін зерттеу.
Параграфтың мәтінімен жұмыс істеу.
«Маркалармен оқу»
Оқиғаларды бөліп, топтарда талқылау.
Топта жұмыс істеу, графикалық ұйымдастырушы оқиғалардың хронологиялық желісін дайындау.
Оқиғаның мазмұнын жеткізу.
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
Сараптама
Дескриптор:
- Оқиғалар, Қазақстанның шегарасын қалыптастырудағы рөлі аталады.
ҚБ. «Бағдаршам» (Ж) 2-тапсырма. Қазақстанның қазіргі шегарасы
2.1 Сарамандық жұмыс
Қазақстанның картасы. Еуразияның саяси картасын зерттеу. Қазақстанның шегарасын сипаттау (шегара бойындағы мемлекеттердің атауы, құрлық және теңіз арқылы шегараны белгілеу, олардың ауқымы, жердің табиғаты). Қазақстан Республикасының мемлекеттік шегарасының құқықтық аспектілері туралы түсініктеме.
ҚБ. «Смайлдер»
|
| |