|
Қмж 10. 10 kl кмж. Геоэкономика
7-бөлім. АДАМЗАТТЫҢ ЖАҺАНДЫҚ МӘСЕЛЕЛЕРІ ГЕОИНФОРМАТИКА НЕГІЗДЕРІ
§135 Тоқсандық жиынтық бағалау
| Сабақтың тақырыбы
| 135-136. PowerPoint бағдарламасы
| Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| 10.2.2.3 АКТ графикалық редакторында тақырыптық карта-сызбалар жасау
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Географиялық міндеттерді шешу үшін жалпыгеографиялық әдістерді қолдану бойынша білімді жинақтайды және бекітеді.
Оқушылардың көпшілігі: Картография әдістерін және географиялық ақпараттың негізгі көздерін қолдана отырып, географиялық міндеттерді шешу кезінде жеке зерттеу жүргізеді.
Кейбір оқушылар: Географиялық міндеттерді шешу мақсатында өзіндік зерттеу жүргізеді.
| Бағалау өлшемдері
| - Географиялық міндеттерді шешу үшін
жалпыгеографиялық әдістерді қолдану бойынша білімді жинақтайды және бекітеді.
|
| Картография әдістерін және географиялық ақпараттың негізгі көздерін қолдана отырып, географиялық міндеттерді шешу кезінде жеке зерттеу жүргізеді. Географиялық міндеттерді шешу мақсатында өзіндік зерттеу жүргізеді.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: тақырып мазмұнынан негізгісін белгілеп алып оқу
Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: картография әдістері, жаһандық мәселелер, Power Pointбағдарламасы
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Экологиялық тәрбие (табиғи ресурстар мен қоршаған ортаға ұқыпты қарау).
Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы).
| Пәнаралық байланыс
| Биология, физика, химия, математика, информатика
| Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Картография әдісінің элементтерін жаһандық мәселелерге қолдану
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақта жоспарланған жаттығулардың түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Психологиялық көңіл күй. «Ассоциациялар» қабылдауы: инновациялық технологиялар, жасыл ақпараттық жүйелер және технологиялар оқушылармен бірге қауымдастық талқылайды және сабақта «Біз
үйренеміз» деген қорытынды жасалады.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| (Т) 1-тапсырма Әлеуметтік-экономикалық мазмұнның картограммалары мен диаграммаларының легендасын зерттеу; аңызды пайдалана отырып, картограммалар мен диаграммалардың мазмұнын оқу; Картограммалар мен диаграммалардың аннотациялық сипаттамасын құру. ҚБ. Қандай топ жұмысты бірінші аяқтады – смайл беру. Дескриптор:
Компьютермен жұмыс істей алады. Диаграммалар жасай алады. Таныстырылымды ұсыну.
2-тапсырма
1. Каспий ауданының мұнаймен ластануын көрсету анимациясын жаса.
|
|
| 2. Дүниежүзінің ең ластанған қалаларының анимациясын жаса. PowerPoint қолданбасында анимацияланған картаны жасау үшін, қолайлы картаны *jpeg ішінде жақсы ажыратымдылықпен сканерлеу қажет. Бұл контурлық карталар үшін өте ыңғайлы, себебі қажет болған жағдайда қосуға болатын «қосымша». Photoshop сияқты графикалық редакторда жоюға болатын артық бөлшектер болуы мүмкін. Немесе қандай да бір элементпен қажетсіз (мысалы, жазу не автофигура немесе салынған сурет) «жабу». Дайындалған графикалық файлды болашақ картаның негізі ретінде слайдқа қою керек. Орнату үшін «формат – слайдты белгілеу – бос слайд» таңдаңыз. Суретті слайдқа қоюға болады (кірістіру – сурет – файлдан; немесе сурет салу панеліндегі белгіше («сурет қосу») арқылы (егер ондай болмаса, «құрал- саймандар панелінен – сурет салу») қою. Егер картаны бүкіл слайдқа айналдыру болжалса, суретті фон ретінде қою мағынасы бар
(формат- фон-құю тәсілдері (79-суретті қара).
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| Сабақтың соңында рефлексия: смайлдер есептеледі.
Оқушыларға сабақта алынған ақпаратты қалай түсінетінін таңдау ұсынылады.
|
|
|
|
|
|