| Талқылау.
Кері байланыс: оқушы мен мұғалім арасында.
тапсырма:
Кескін картаға шегаралас мемлекеттерін түсіреді, стикер арқылы экономикалық дамуындағы әсерін жазып, жабыстырады немесе кестеге жазуға болады.
тапсырма. Шығармашылық жұмыс
Қазақстанның геоэкономикалық жағдайының ерекшеліктерітуралы қысқаша аналитикалық анықтама жаз (негізгі дәлелді сипаттамасы); Саяси картаның көмегімен сенің ойынша тиімді және тиімсіз геоэкономикалық жағдайы бар Латын Америкасының бес елін ата (ауызша атап шығады, егер үй тапсырмасы ретінде берілсе, кестеге және кескін картаға толтырған жөн).
Тиімді геоэкономикалық Тиімсіз геоэкономикалық жағдайы (Латын жағдайы (Латын Америкасы) бар елдер Америкасы) бар елдер
ҚБ. «Түсінікті, түсініксіз»
|
| Сабақтың соңы 8 мин
| Кері байланыс: «Білім пирамидасы»
Түсіндіре алатын 4 мәлімет Білген 3 мәлімет Түсініксіз болған 2 мәлімет Есте сақтап қалатын 1 мәлімет
Оқушы мен оқушы арасындағы кері байланыс
|
| 2 мин
| Үй тапсырмасы
§ 67- 68. 3-тапсырма (1,2)
|
| Қазақстанның көршілес елдері
| Шегарада орналасқан өзендер, таулар
| Экономиканың дамуына әсері
(жағымды, жағымсыз)
| Қырғызстан
| Шу, Талас өзендері,
Тянь-Шань тауы
| Түсті металлургия (алтын) мен ауылшаруашылық өнімдерін Қазақстан
өз экономикасында импорттайды
| т.б.
|
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
Шаруашылықты ұйымдастырудың аумақтық түрткіжайттары
| Сабақ тақырыбы
| 69-70. Дүниежүзілік шаруашылық салаларының орналасуы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) түрткіжайттарды талдау Дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру түрткіжайттарын талдау.
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) түрткіжайттарды талдайды.
Оқушылардың көпшілігі: Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік түрткіжайттарды,дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру түрткіжайттарын талдайды.
Кейбір оқушылар: Шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік түрткіжайттарды, дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру түрткіжайттарын талдап, өмірде қолдану жолдарын қарастырады.
| Бағалау өлшемдері
| шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік (аумақтық) түрткіжайттарды талдайды; шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік түрткіжайттарды, дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру түрткіжайттарын талдайды; шаруашылық салаларын орналастыруда кеңістіктік түрткіжайттарды, дүниежүзілік шаруашылықтың салаларын заманауи орналастыру түрткіжайттарын талдап, өмірде қолдану
жолдарын қарастырады.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: тақырып мазмұнынан негізгісін белгілеп алып оқу Жазу дағдысы: кесте құру, толтыру, диаграмма салу, кескін картаға түсіру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: «өнеркәсіптік аудандар»,
«индустриялық елдер», «аумақ»
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Экономикалық тәрбие – экономикалық географиялық жағдайын сипаттай отырып, ұлтжандылыққа ынталандыру.
Ынтымақтастыққа баулу (кумулятивті тыңдалым арқылы өз іс- әрекетін бақылау)
| Пәнаралық
байланыс
| Тарих, математика
| Тақырып бойынша
білімі
| Дүниежүзіндегі шаруашылық, оның түрлері мен орналасу түрткіжайттары
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта қолайлы жағдай тудыру, эмоциялық бейімдеу.
«Калейдоскоп» әдісі. Сыныптың топқа бөлінуі коллаборативті орта құрайды.
Мұғалім оқушыларға берілген уақыт аралығында сөз тіркесінен сөз құрауға тапсырма береді (экономикалық география), ең көп сөз құраған топ жеңеді. Бұл тәсіл сабақтың басындағы эмоциялық кедергілерді жойып, топта топтық рухалуға және сабаққа ынталануға көмектеседі.
Үй тапсырмасын тексеру.
«Ыстық орындық»
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтар
|
|
| дайындап, қапшыққа салады. Ыстық орындықта отырған оқушы қапшықтың ішінен қағаздарды алып, жауап береді.
Жауап бере алмаса, сынып көмектеседі. Мысал сұрақтар:
1. Экономикалық география мен геоэкономика арасындағы айырмашылықты ата.
«Игерді, игермеді» критерийімен бақыланады.
ҚБ. Мұғалімнің кері байланысы.
|
| Сабақтыңортасы 20 мин
| Жаңа тақырыпты меңгеру. «Ойлан, бірік, бөліс» стратегиясы тақырып мазмұнын түсіну үшін қолданылады.
Топ тақырыпшалар бойынша жұмыс жүргізеді. Бөліс кезінде сынып толықтай тақырып мазмұнын тыңдап, түсінеді (тыңдалым, айтылым)
топ: Дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі тиімді жақтарын талда. топ: Дүниежүзілік шаруашылықтың даму кезеңдерін сипатта. топ: Экономикалық-географиялық жағдайы (ЭГЖ). 4-топ: Дүниежүзі елдерінің дүниежүзілік шаруашылықпен қамтылуы.
ҚБ. «Түсінікті, түсініксіз»
Оқулықпен жұмыс. Жазылым
топ: 28-кестені пайдаланып, әртүрлі әдеуметтік- экономикалық типтегі елдердің дүниежүзілік шаруашылықтағы рөлін көрсететін диаграмма құр, талда. топ :28-кестеде берілген сызба бойынша дүниежүзілік шаруашылықтағы әртүрлі әлеуметтік- экономикалық елдердің орнына 29-кесте бойынша сипаттама бер, мұнда 1– тұрғындар саны, 2 – аумағы, 3 – ЖІӨ, 4 – тауарларды экспорттау.
топ: Неліктен сауда орталығы қала аумағында ғана орналасқанын түсіндір (өз жауабыңды дәлелде). топ:3-тапсырма
«SWOT-талдау» әдісі
Сен – кәсіпкерсің, SWOT жаса. Саған Нұр-Сұлтан қаласы немесе Нұра кентінде (немесе өз ауылыңда) жаңа іс бастау ұсынылды.
Қай елді мекенде 10 жылдан кейін үлкен капитал жинай аласың?
|
| Елдердің типтері
| Дүниежүзілік
шаруашылықтағы орны
| Себептері
| Экономикасы дамыған
| 1. 13,8
2 25,0
3 52,0
4 60,0
| 1
2
3
4
| Даму үстіндегі
|
|
| Экономикасы
ауыспалы елдер
|
|
|
|
|
| Нұр-
Сұлтан
| Нұра
|
|
| Жақсы жақтары (S)
|
|
| Әлсіз жақтары (W)
|
|
| Мүмкіндіктер (O)
|
|
| Қауіп-қатер (T)
|
|
| Дескриптор:
Географиялық орнының тиімділігіне қарай бизнес түрін анықтай алады; Бизнес түріне қарай шикізат, өнімдердің түрлерін көбейте алу жолдарын анықтайды; Тұтынушы сұранысының қанағаттандыру жолдарын қарастырады; Бизнесті дамыту барысындағы кедергілерді анықтайды; Капитал жинау мүмкіндіктерін қарастырады; Түскен пайда мен шығын арасындағы тиімділікке баға бере алады. Бизнестің дамуындағы тәуекелдер мен мүмкіндіктерді бағалайды.
Қорытынды жасау: Үлкен қалада мүмкіндіктер көп және тұтынушы саны да көбірек, ал аудан ішіндегі мүмкіндіктердің аздығы және өнімді тарату барысындағы түсімнен шығын арасында айырмашылығы аз болғандықтан және тұтынушы санының аздығын анықтай алады.
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
Мұғалім мен оқушы арасындағы кері байланыс. Қорытындылау.
| Сабақтың соңы 10 мин
| Рефлексия. «Ой түйін»: «Менің өнеркәсібім».
Туған жеріңде қандай өнеркәсіп дамытқан жөн, себеп- салдарын айт.
|
| Үй тапсырмасы. § 69-70. Дүниежүзілік елдердің
кескін картасына экономикалық дамыған, дамушы елдер, экономикасы ауыспалы елдерді түсіріп,
елдердің типін түспен белгіле.
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
| Сабақтың тақырыбы
| 71-72. Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы мен түрлері
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
| Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау Дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды.
Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалауды, жіктейді.
Кейбір оқушылар: Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалауды, жіктеуді.
|
| Қазақстан бойынша ерекшелігіне баға береді.
| Бағалау өлшемдері
| Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды; Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды және жіктейді;
- Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды, жіктейді, Қазақстан бойынша ерекшелігіне баға береді.
| Тілдік мақсаттар
| Жаңа ұғымдармен жұмыс: салалық құрылым, индустриялауға дейін,индустриялық, постиндустриялық
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Дүниежүзілік шаруашылық салаларының құрылымын Қазақстан бойынша салыстыра отырып, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Топтық жұмыс арқылы бірлескен оқуға бағыттау.
| Пәнаралық байланыс
| Тарих, математика, химия, биология
| Тақырып бойынша
білімі
| Дүниежүзілік шаруашылық салаларының орналасуы
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Психологиялық ахуал.
Ұйымдастыру кезеңі
Өткенге шолу. «Блиц сауалнама» әдісі арқылы үй тапсырмасындағы Кескін картамен жұмыс аясында тексеру.
Жаңа тақырып. Ой қозғау. «Кластер»
Салалық құрылым (сызба) тақтада жазылады. Салалық құрылым
«Блиц сауалнама» әдісі
Өндірістік салаға не жатады? Өндірістік салаға ...
Дескриптор:
Өндірістік салаға толық сипаттама бере алады. Өндірістік емес салаға толық смпаттама бере алады. Өндірістік салаға мысалдар келтіре алады. Өндірістік емес салаға мысалдар келтіреді.
- Сендердің ойыңша, бүгінгі сабақта немен танысамыз?
(Өнеркәсіптердің орналасуымен танысады.)
|
| Сабақтың ортасы 25 мин
| 1-тапсырма. Оқулық бойынша мәтінмен жұмыс. Мәтінді мұқият оқып, негізгі ұғымдарды белгілеп, тапсырманы дәптерге «Дүниежүзілік шаруашылық» тақырыбында концептуалды карта құрастыр.
Үлгі:
| Оқулық
|
Дескриптор:
Дүниежүзілік шаруашылықты атайды. Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрылымын жазады. Дүниежүзілік экономиканың (секторлық) құрылымын жазады. Дүниежүзілік шаруашылықта елдің қатысу деңгейін бағалау түрлерін жазады.
ҚБ. «Түсінікті, түсініксіз» - өзара бағалау.
Кері байланыс: жақсы, тапсырманы орындай алдың.
(Т)
топ:
- Шикізатты өндіруде елдің халықаралық мамандануындағы артықшылықтары мен кемшіліктері қандай?
Дайын өнім өндірісінде қандай?
Шикізатты өндіру
| Дайын өнім өндірісі
| ерекшелігі
| ұқсастығы
| ерекшелігі
|
|
|
| |