Дескриптор:
Шикізатты өндіруде елдің халықаралық мамандануындағы артықшылықтарын айқындайды. Шикізатты өндіруде елдің халықаралық мамандануындағы кемшіліктерін айқындайды. Дайын өнім өндірісінің артықшылығын анықтайды. Дайын өнім өндірісінің кемшілігін анықтайды.
топ: Шаруашылықтың экономикалық құрылымының дамуы (Кларк экономикасының секторлық үлгісі). 24-сызбаны түсіндір. Қазақстанмен салыстыр.
(Т) «Дүнижүзілік шаруашылық» тақырыбында концептуалды картасы негізінде «дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу» тақырыбында Идея галереясын постер арқылы қорғау.
Әр топ идеяларын галереяға іліп, Қазақстанмен салыстыра отырып қорғайды.
ҚБ. Өзара бағалау: «Бағдаршам» (жасыл – бәрі түсінікті, сары – қиындықтар бар, қызыл – түсініспеушіліктер көп).
Сабақтың соңы
| Рефлексия: «Жетістік сатысы»
| «Жетістік сатысы»
| 5 мин
| Не білдім?
|
|
| Не қиын болды?
|
|
| Не қызық болды?
|
|
| Үй тапсырмасы
|
|
| § 71-72. 1-қосымша бойынша ЖІӨ негізінде елдерді
|
| жікте (ЖІӨ бойынша ірі 10 ел, орташа 10 ел, кіші
|
| 10 ел). Себебін түсіндір.
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
Дүниежүзі шаруашылықтың аумақтық үлгілері
| Сабақ тақырыбы
| 73-74. Дүниежүзілік шаруашылықтың үлгілері
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| 10.4.1.9 Дүниежүзі шаруашылығының аумақтық үлгілерін талдау
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Шаруашылық қызметінің құрылымын оқып біледі, талдайды.
Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзі шаруашылығының аумақтық үлгілерін талдап, саралайды.
Кейбір оқушылар: Экономикасы дамыған және дамушы елдердің аумақтық құрылымын бағалайды.
| Бағалау өлшемдері
| Шаруашылық қызметінің құрылымын біледі, талдайды. Дүниежүзі шаруашылығының аумақтық үлгілерін талдайды, саралайды. Экономикасы дамыған және дамушы елдердің аумақтық құрылымын бағалайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: шаруашылық қызметінің құрылымы, экономикалық үлгі
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Рухани құндылықтар – дүниежүзі елдерін сипаттай отырып, туған жердің байлығын құрметтеуге ынталандыру.
Ынтымақтастыққа баулу (бірлескен оқу)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша білімі
| Өнеркәсіптердің орналасуы
| Сабақ барысы
| Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
«Домино» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Оқу мақсатын оқи отырып, сабақтың мақсатын щығару.
Бастапқы білімдерін қайталау үшін «Дейін» және
«Кейін» әдісін қолдану.
Оқытушылар кестенің бірінші бағанын толтырады,
|
|
| содан кейін топтық спикері кесте жазбаларын оқиды, екінші бағанын сабақтың соңында
толтырады.
|
|
| Дейін
| Кейін
|
|
|
| Сабақтың
ортасы 20 мин
| Жаңа тақырып:
Скрайбинг – Scribe - ағылшын сөзі – эскиздер мен суреттерді нобайлау. Қысқа уақыт аралығында мәтінді оқи отырып сызба құрастыру арқылы материалды түсінікті әрі сапалы етіп түсінуге, идеяны жеткізуге болады.
(Т)
топ. Шаруашылық қызметі құрылымының үш кезеңі. топ. Экономикалық дамыған және дамушы елдердің аймақтық құрылымын салыстыру. топ. Өндірістік күштерді орналастыру түрткіжайттары.
Дескриптор:
1-топ.
- шаруашылық қызметі құрылымының үш кезеңін атайды;
- постиндустриялық кезеңнің 5 белгісін атайды;
- дүниежүзілік шаруашылықтың үлгісін анықтайды.
2-топ.
- аграрлы елдерге сипаттама береді; - шаруашылықтың аумақтық құрылымына сипаттама береді;
- экономикалық дамыған және дамушы елдердің аймақтық құрылымын салыстырады.
3-топ.
- өндірістік күштерді орналастыру түрткіжайттарын атайды.
ҚБ. «Түсінікті, түсініксіз»
Жеке. «Менің көзқарасым» оқылып, берілген ой- пікірге өз көзқарасын білдіреді.
«Қолпаштау» әдісі
SCRUM-тақтасы аясында «Дүниежүзілік шаруашылықтың үлгілерін талдау» жобасын жасау (оқушының таңдауы бойынша).
SCRUM-тақтасы бағанадан тұрады: идея, қажет, жасау, талдау немесе тексеру, дайын жоба.
SCRUM шебері – топ басшысы
Әр топ өз жұмыстарын ортаға салады.
ҚБ. «Қолжетімді, қолжетімсіз»
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| Біз «Дейін» және «Кейін» кестесіне қайтып келеміз.
«Кейін» бағанын толтырып, топта оқиды.
ҚБ. Өз-өздерін бағалайды «игердім, игермедім»
|
| Үй тапсырмасы
§73-74. «Өзіңді тексер» сұрақтарына жауап жазу
|
| бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
| Сабақтың тақырыбы
| 75-76. Дүниежүзінің экономикалық жағынан дамыған
елдерінің жіктелуі
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
| Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін
салыстыру (қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде)
Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Типологияның және елдің жіктелуінің
көрсеткіштерін зерттейді.
Оқушылардың көпшілігі: Экономиканың салалық құрылымын талдайды.
Кейбір оқушылар: Өмір сапасы көрсеткішін бағалайды.
| Бағалау өлшемдері
| Типологияның және елдердің жіктелуінің көрсеткіштері аталады. Елдер мен өңірлерді экономиканың салалық құрылымында олардың орнын талдайды. Өмір сапасын бағалайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: типология құрылымы, ЖІӨ, ЖҰӨ
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу,
белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша білімі
| Дүниежүзі шаруашылығының үлгісі
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы
10 мин
| Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас
«Миға шабуыл» әдісі
Экономикалық даму тұрғысынан қандай мемлекеттердің ерекшеліктерін айыруға болады? Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Оқушылар ауызша, сабақтың мақсатын ашуы керек. Оқушылармен бірге сабақты бағалау мөлшері талқыланады.
| Таныстырылым
| Сабақтың
ортасы 20 мин
| (Т) 1-тапсырма
ЖИЕ-дегі ауылшаруашылығының төмен үлесі қандай елдерде қолайсыз табиғи жағдайлар мен жемісті ауылшаруашылығын жүргізу мүмкін еместігін көрсетеді.
ҚБ. «Жапондық бағалау» әдісі
Дескриптор:
- Ауылшаруашылығының төмен үлесін қандай
|
|
| елдерде анықтауға болатынын біледі.
Өнімді ауылшаруашылығын дамыта алады. Бұл түрткіжайттардың қандай түрткіжайттарға ықпал ететінін анықтайды. Қорытынды.
(Т) 2-тапсырма
- Типология бойынша елдердің мысалдарын келтір. Бұл елдерді картадан көрсет:
Ауылшаруашылығы дамыған Өнеркәсібі дамыған Қызмет көрсету саласы дамыған
ҚБ. «Дұрыс, дұрыс емес»
Дескриптор:
Қандай елдердің аграрлыққа тиесілі екендігін анықтай алады. Қай елдер өнеркәсіптік екенін анықтай алады. Қандай елдердің постиндустриялық өндіріспен байланысты екенін анықтай алады. Елдердің типологиясына қандай түрткіжайттар ықпал ететінін анықтайды. Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштерін анықтайды. Қорытынды.
(Ж) 3-тапсырма
Жалпы өмір сүру сапасының көрсеткіштерін анықтау. Жергілікті жерде өмір сүру сапасының деңгейін бағалау. Талқылау: «Өңірдегі өмір сапасы және өмір сапасын жақсарту үшін не істеу керек?» тақырыбы.
«Тегін микрофон» әдісі
ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Екі жұлдыз – бір тілек»
Дескриптор:
Оқулықты талдауға қабілетті. Халықтың өмір сапасының көрсеткіштеріне қандай түрткіжайттар ықпал ететінін анықтайды. Қорытынды. Дәптерге жазу.
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| Рефлексия
Сабақтың соңында:
Сабақтың мақсаттарына қол жеткіздім бе? Маған ... дамыту қажет Сабаққа деген пікірім ... Менің ұсынысым ... Терминдерді қайталау. Ел бойынша 3 мысал келтіру.
| Географиялық диктант
| Үй тапсырмасы.
§75-76. Оқушының таңдауы бойынша әртүрлі елдердің экономикалық даму көрсеткіштерін салыстыру.
|
| бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ Экономикалық дамудағы дүниежүзілік тәжірибе
| Сабақтың тақырыбы
| 77. Экономикалық жағынан дамыған елдер
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| 10.4.1.12 Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиясын бағалау (қазақстандық құрамды қосымша қамту арқылы)
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Экономикалық дамыған және дамушы елдердегі дүниежүзілік саудадағы білімді нығайтады.
Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзілік саудадағы Қазақстанның орнын бағалайды.
Кейбір оқушылар: Қазақстанның табиғи және ресурстық әлеуетінің бар-жоғын зерттейді.
| Бағалау өлшемдері
| -Оларды дүниежүзілік саудада экономикалық дамыған елдер деп атайды.
-Дүниежүзілік саудадағы Қазақстанның орнын бағалайды.
-Табиғи-ресурстық әлеуетті, Қазақстанның минералды-шикізат ресурстарының, жердің болуын сипаттайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: дүниежүзі шаруашылығының құрылымы, экономикалықүлгі
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Рухани құндылықтарды қалыптастыру
Ынтымақтастыққа баулу (бірлікте жұмыс жасауға бағыттау)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша
білімі
| Экономикасы дамыған елдердің жіктелуі
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 12 мин
| Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас.
«Домино» әдісі
- Экономикалық даму деңгейі арқылы мемлекеттердің қандай түрлерін бөлуге болады? Сабақтың тақырыбына кіріспе. Оқушылар ауызша сабақтың мақсатын ашуы керек. Оқушылармен бірге
сабақты бағалау өлшемдері талқыланады.
| Таныстырылым
| Сабақ ортасы 20 мин
| (Т) 1-тапсырма
Оқулықтың мәтінін пайдаланып, экономикасы дамыған және дамушы елдерді (өзіндік білім жетілдіру) анықта: Оқушының таңдауы бойынша дүниежүзі елдерінің экономикалық даму стратегиясына баға бер.
ҚБ. «Өзін-өзі бағалау»
|
| |