Главная страница

Қмж 10. 10 kl кмж. Геоэкономика


Скачать 0.64 Mb.
НазваниеГеоэкономика
АнкорҚмж 10
Дата22.09.2022
Размер0.64 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла10 kl кмж.docx
ТипДокументы
#690061
страница7 из 16
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16




үлгісінің сызбаларын талда.

    1. Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, мемлекеттердің энергетикалық геосаясатының мысалдарын келтіреді (АҚШ, ЕО, Ресей, Қазақстан) (елдер топтарға бөлінеді).

    2. Нәтижелерді талқылау

ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Екі жұлдыз – бір тілек»

Дескриптор:

  • Ақпараттық ресурстарды талдайды.

  • Геосаяси әсер етудің заманауи құралдарын бағалайды.

  • Қорытындылайды.

(Ж) 3-тапсырма

Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі дүниежүзінің

«шиеленіс нүктелері» картасын зерттеу.

«Шиеленісті нүктелер» елдері деп ... аталады. (Өзіндік білімді жетілдіру):

Талқылау: Неліктен олар қалыптасты?

ҚБ. «Дұрыс, бұрыс» әдісі

Дескриптор:

  • Елдегі «шиеленіскен нүктелерді» анықтайды.

  • Сұраққа жауап бергенде өз көзқарасын білдіреді.


Қосымша ақпараты бар карталар.

Интернет





Сабақтың соңы 10 мин

Рефлексия

Сұрақтардың біріне дәлелді жауаптар:

  1. Сен сабақтан не күттің?

  2. Сен сабақтың қандай кезеңдерін ең сәтті деп санайсың және неге?

  3. Қандай оқиғалар (әрекеттер, пікірлер, т.б.) ең жарқын сезімді тудырды?

  4. Бұл жұмыстың пайдасы бар ма?

  5. Өзіңнің жеке өсуіңді қалай көресің?

  6. Сабақ барысында сенің қай іс-әрекетіңнеғұрлым табысты болды? Олардың ең тиімдісі қандай?

  7. Сабақ барысында бастан өткерген негізгі

мәселелер мен қиындықтарды тізбекте. Сен оларды қалай шештің?




Үй тапсырмасы

§88, 2-тапсырма






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ

Сабақтың тақырыбы

89. Дүниежүзілік геосаяси кеңістік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сәйкес)

10.5.1.5 Дүниежүзілік геосаяси кеңістікті талдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Геокеңістіктің қалыптасу тарихын талдайды.

Оқушылардың көпшілігі: Геосаяси кеңістіктің аймақтық бөлінісін сипаттау, саралайды.

Кейбір оқушылар: Геокеңістіктің құрылымын бағалайды.

Бағалау өлшемдері

-Геокеңістіктің қалыптасу тарихын талдайды.

-Геосаяси кеңістіктің аймақтық бөлінісін сипаттайды, саралайды.

-Геокеңістіктің құрылымын бағалайды.

Тілдік мақсаттары

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер: геосаяси кеңістік, геостратегиялық бағыттар, геосаяси компоненттер, Коэн үлгісі

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік

нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып туралы алдын ала білу

Геосаяси әсердің негізгі құралы

Сабақ курсы

Сабақтың жоспарла нған

кезеңдері

Сыныпта жоспарланған жаттығулардың түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Сыныпта қолдау ортасын құру. «Шаттық шеңбері» Нұсқаулық: Үйірмеңде көршіңе тілек білдір.

Үй тапсырмасын тексеру. «Экспресс-сұхбат» – өзара бағалау.

Дискриптор:

Оқушылар бір-біріне жоғары тәртіп туралы сұрақ қояды.




Сабақтың ортасы 20 мин

1-тапсырма
- Оқулық мәтінін пайдаланып, өздігінен ашылатын білімді анықта:
1. Неге ақпараттық-идеологиялық кеңістік геосаяси болып саналады?
Мысалдар келтіріп, олардың мәнін түсіндір.
ҚБ. «Сенің мысалдарың»
Дескриптор:
- Оқулық мәтінін талдауға қабілетті.


  • Ақпараттық-идеологиялық кеңістікті бейнелейді.




  • Мысалдар келтіріп, олардың мән-мағыналарын көрсете алады.







  • Шығу кітапшасында жазады.


2. Коэннің геосаяси үлгісі


  • Геосаяси кеңістіктің құрамдас бөліктері қандай?




  • Бөлу қағидаларын түсіндір.


ҚБ. «Сенің мысалдарың»
Дескриптор:


    • Оқулықта суретпен жұмыс істейді.

    • Дүниежүзілік кеңістіктің қандай компоненттері бөлінгенін анықтайды.

    • Бөлудің себептерін түсіндіреді.


(Ж) Жазу кітапшасында жазады.

28-сызбаны пайдаланып, кескін картада Дүниежүзілік геосаяси кеңістікке кіретін аймақтар мен мемлекеттерді белгіле.

ҚБ. «Сенің мысалдарың»
Дескриптор:


  • Дүниежүзілік геосаяси кеңістікке қандай елдер кіретінін анықтайды.

-Талдау жасайды: кескін картаға енгізеді.

  • Қай аймаққа жататынын түрлі түспен белгілейді.




Сабақтың соңы

8 мин

Сабақтың соңындағы рефлексия: шабадан, еттартқыш, себет суреттері ілінген.

Шабадан - бұл болашақта пайдалы. Еттартқыш - ақпаратты қайта өңдеймін. Себет – қажеті жоқ.

Оқушылар сабақтан қалай ақпарат алатындығын сұрайды.



Үй жұмысы

§89 – жоғары және төмен дәрежедегі сұрақтарды дайындау.






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Геосаясаттағы географиялық түрткіжайттар

Сабақтың тақырыбы

90. Геосаясат және географиялық түрткіжайттар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сәйкес)

10.5.1.6 Физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық түрткіжайттардың геосаясатындағы рөлін бағалау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери,

технологиялық түрткіжайттардың геосаясатындағы рөлін




бағалайды.

Оқушылардың көпшілігі: Геосаяси түрткіжайттардың мемлекеттердің геостратегиясына әсерін бағалайды.

Кейбір оқушылар: Елдердің геосаяси жағдайын салыстыра отырып, бағалайды.

Бағалау өлшемдері

-Физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық түрткіжайттардың геосаясатындағы рөлін бағалайды.

-Геосаяси түрткіжайттардың мемлекеттердің геостратегиясына әсерін бағалайды.

-Елдердің геосаяси жағдайын салыстырып, бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: геосаясат, геосаяси түрткіжайттар

Құндылықтарды қалыптастыру

Шығармашылық(өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығы, жұмысқа деген ынта-жігері, ең жақсы нәтижеге жету, адалдық, еңбекқорлық)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып бойынша

білімі

Дүниежүзілік геосаяси кеңістік

Сабақ барысы

Сабақкез

еңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

12 мин

Ұйымдастыру кезеңі. «Калейдоскоп» әдісі Сыныпта қолайлы ахуал құру, эмоциялық қатынас.

Мұғалім ұжымда топты бір ұсынылған сөзден (фразадан) (геосаяси түрткіжайттардан) шектеулі мерзімде барынша көп сөз жасау үшін ұсынады. Көптеген сөздерді ұсынатын топ жеңеді. Бұл әдіс сабақтың басында эмоциялық ширығысты жеңілдетеді және топтағы мүшелеріне тезірек «топтық рухты» табуға көмектеседі және сабаққа бейімделеді.

Үй тапсырмасын тексеру

«Домино» әдісі

Нұсқау сұрақтар:

1. Американдық саясаттанушы С. Коэн дүниежүзілік аймақтарды қалай бөлді? Дескриптор:

  1. Сұрақтарға жауап бере алады.

  2. Дәлелдерін келтіреді.

ҚБ .Мұғалімнің кері байланысы

- Ал енді біз топтарға бөлінейік, парталарыңда геосаяси түрткіжайттарға байланысты: географиялық, саяси, әскери, экологиялық, мәдени-тарихи, этникалық қарым-қатынастарға қатысты сөздер бар.







Дескриптор:

  1. Сөздерді шығарып, топты қалыптастырады.

  2. Сөздің мағынасын талқылайды.

  3. Спикер сөзінің мағынасын түсіндіреді. Бірлескен ортаны қалыптастырады және сабақтың тақырыбы анықталады.




Сабақтың

Жаңа материалмен танысу






ортасы

(Т) 1-тапсырма. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі

20

Мәтінмен жұмыс.

мин

Ойлан және түсіндір.




Геосаяси жағдай ел дамуында не үшін маңызды?




Жауапты дәлелдеу.




Дескриптор:




1. Белгіленген мәтінді оқиды.




2. Мәтіннен маңызды түрткіжайттарын




белгілейді.




3. Геосаяси жағдайдың неге маңызды екендігін




анықтайды.




ҚБ. Мұғалім + оқушы.




«Екі жұлдыз – бір тілек»




2-тапсырма




- Қазақстан Республикасының мысалында




геосаяси түрткіжайттардың біріне баға бер




(өзіңнің жауабыңды дәлелде).




Дескриптор:




1. Геосаяси түрткіжайттарды анықтайды.




2. Қазақстанның геостратегиясына әсер ететін




негізгі геосаяси түрткіжайттарды түсіндіреді.




3. Жауабын дәлелдейді.




ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Білім ағашы»




3-тапсырма




Жоспар бойынша елдің геосаяси ұстанымын




сипаттау (оқушының таңдауы бойынша).




Елдің геосаяси жағдайын жоспарлау:




1. Басқа елдерге қатысты елдiң позициясы.




2. Көршілес елдердің экономикалық даму




деңгейі.




3. Дүниежүзілік көлік бағыттарымен, шикізат




базарларымен және өнімдерді сатумен




байланысы.




4. Ғаламшардың «шиеленіскен нүктелеріне»




қатысты ұстаным.




5. Қазіргі саяси жағдай, ішкі және сыртқы




саясат.




Дескриптор:




1. Қосымша материалдарды қолданады.




2. Елдерді айқындайды.




3. Елдің геосаяси жағдайын сипаттайды.




4. Қорытынды жасайды.




ҚБ. Кері байланыс

Сабақтың соңы

8 мин

Рефлексия

Эссе жазу. «Геосаяси жағдай туралы қорытынды»




Үй жұмысы. § 90, сөзжұмбақ құрастыру






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Мемлекеттің аумақтық морфологиясы

Сабақтың тақырыбы

91. Мемлекеттің морфологиялық ерекшелігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сәйкес)

10.5.1.7 Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдайды.

Оқушылардың көпшілігі: Аумақ ықшамдылығын есептеу әдістерін оқып үйренеді.

Кейбір оқушылар: Астана жағдайындағы морфологиялық тәсілдерге баға береді.

Бағалау өлшемдері

- Мемлекеттік аумақтың морфологиялық ерекшеліктерін талдайды.

  • Аумақ ықшамдылығын есептеу әдістерін оқып үйренеді.

  • Астана жағдайындағы морфологиялық тәсілдерге баға береді.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: морфологиялық талдау, математикалық формулаларды қолдану

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: морфологиялық талдау, морфологиялықтәсіл

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Математика

Тақырып бойынша білімі

Геосаясат және географиялық түрткіжайттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас

«Брейнсторминг» қабылдау. «Геосаясат» және

«географиялық түрткіжайттар» ұғымдарының мәнін еске түсіру.

Мемлекеттердің аумақтары мен олардың шегаралары жағалау сызығының бедерінің,

Таныстырылым




ұзындығы мен қисаюында, жағалаудан орташа қашықтықта, ыңғайлы теңіз порттарының болуы, жабық теңіздерден ашық кеңістіктерге қол жеткізу, т.б. айырмашылық бар.

Бұл ерекшеліктерді қалай анықтауға болады?

(Бұл үшін мемлекеттің аумағын және шегараларын морфологиялық талдау қолданылады)

Оқушылар ауызша сабақтың мақсатын айтады. Оқушылармен бірге сабақты бағалау өлшемдері талқыланады.




Сабақтың ортасы

25 мин

(Т) 1-тапсырма

1.1 «Белгілермен оқу»

Сұрақ: Сандық морфологиялық параметрдің мысалын келтір (аумақтың тығыздығы)

2.1 Аумақтың ықшамдылығын анықта (1-ресурс):



  1. ресурс

Штаттың көлемі туралы мәліметтер (аудандар, шегаралардың ұзақтығы)





  1. ресурс. Өзара тексеру сұрақтары








1-нұсқа. индексі арқылы шегара ұзындығы мен аумақ ауданын салыстыру:









2-нұсқа. 100 км2 аумаққа мемлекеттік шегараның




индексін ( ) көрсету





100 км2

Кестедегі деректерді пайдаланып, мемлекеттердің аумақ ықшамдылығын анықтап, салыстыр, қорытынды жаса.

ҚБ. «Бағдаршам»

Дескриптор:

  • Аумақтардың морфологиялық ерекшеліктерін мысалға келтіруге болады.

  • Формулалар арқылы, есептеу арқылы олардың параметрлерін морфологиялық талдаудың бірін (мысалы, аумақтың ықшамдылығын) анықта.

  • Қорытынды.

(Т) 2 тапсырма. Мемлекеттердің капиталдарын сипаттайтын морфологиялық тәсілдерді зерттеу.

2.1 Мәтінмен жұмыс (білім алу)

(Т) Өзара тексеру сұрақтары, 2-ресурс

ҚБ: «Екі жұлдыз - бір тілек» тәсілі




Дескриптор:

  • Астаналардың функцоналды дәрежесін, орналасуын морфологиялық талдау.

  • Оларды атластан табады.

  • Мысалдар келтіреді.

  • Капиталдың морфологиялық ерекшеліктері туралы қорытынды жасайды.

Сабақтың соңы

Рефлексия







10 мин

Сабақтың мақсаттарына қол жеткіздім бе? Мен ...

Сабаққа деген пікірім ... Менің ұсынысым ...

Терминдерді қайтала.

Капиталдың 3 мысалын келтір.




Үй тапсырмасы. § 91, 1-тапсырма






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Мемлекеттің аумақтық морфологиясы

Сабақтың тақырыбы

92-93. Мемлекеттер аумағының морфологиялық ерекшеліктері және үлгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сәйкес)

        1. Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктеу

        2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері мен Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық жағдайына баға береді.

Оқушылардың көпшілігі: Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді,

Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға береді.

Кейбір оқушылар: Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді,

Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне салыстырмалы баға береді.

Бағалау өлшемдері

- Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері мен Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық жағдайына баға береді;

- Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді,

- Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға береді;

- Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша жіктейді, Қазақстан Республикасы мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне салыстырмалы баға береді.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: мемлекет, ел, шегара

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік

нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып бойынша

білімі

Мемлекеттердің морфологиялық ерекшеліктері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас

«Ассоциация» әдісі: Морфологиялық сипаттамалар. Оқушылармен бірге жаңа тақырыпты талқылаймыз.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы Жаңа білім 1-кезең

30 мин

2-кезең

(Т) 1-тапсырма

    1. Параграфтың мәтінімен жұмыс істеу. Таңбалармен оқу. Оқу құралының мәтінін (тәуелсіз білім алу) анықтау үшін: Морфологиялық ерекшеліктер бойынша елдерді жіктеу.

    2. Морфологиялық ерекшеліктерді сипаттайтын топтарда жұмыс істеу:

Еуропа елдері Америка елдері Африка елдері

    1. Жұмыстың нәтижелерін талқылау. Қорытындылау.

ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»

Дескриптор:

  • Мәтінмен жұмыс істеу.

  • Еуропа елдері, Америка елдері, Африка

елдерінің морфологиялық ерекшеліктерін сипаттау.

  • Қорытындыны дәптерге жазады.

(Т) 2-тапсырма

«Мемлекеттердің морфологиялық үлгілері» үстелімен жұмыс істеу.

Кестедегі деректерді талдау.

1-тапсырма бойынша тәуелсіз әрекеттің нәтижелерін кестедегі деректермен салыстыру.

Өзара тексеру. Өзін-өзі бағалау ҚБ. «Түстер арқылы бағалау» Дескриптор:

  • Деректер кестесімен жұмыс істей алады.

  • Өз ісінің нәтижелерін салыстырады.

  • Қорытынды.

(Т) 3-тапсырма

Зерттеу. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктерін бағалау» (технологиялық карта).

    1. Ақпарат жинау

    2. Қабылданған деректерді өңдеу және талдау Республика аумағының морфологиялық ерекшеліктерін бағалау.

    1. Қорытындылар (Геоморфологиялық ерекшеліктердің Қазақстанның геосаясатына әсері)

    2. Зерттеу нәтижелерімен таныстыру.



Мәтін параграфы Интернет ресурстары

Қосымша көздер. Дүниежүзінің саяси картасы, Қазақстанның және Еуразияның физикалық картасы. Технологиялық карта: жұмыс жоспары, ресурстар
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16


написать администратору сайта