| Дескриптор:
Елдің қай санатына жататындығын анықтау. Картада көрсету мүмкіндігі. Бұл түрткіжайттардың оған ықпал ететінін анықтайды. Қорытынды.
(Т) 2-тапсырма
Оқулық мәтінін қолданып, анықта (өзіндік білімін жетілдіру):
Ауылшаруашылық өнімдерінің нақты түрлерін өндіруде ауылшаруашылық жерлерін оңтайлы пайдалану үшін Қазақстан Республикасының мамандандыруының картографиялық сызбасын талдау (5-диаграмма).
ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Екі жұлдыз – бір тілек»
Дескриптор:
Карта-сызбаны талдай алады. Ауылшаруашылық жерлерін оңтайлы пайдалануды анықтайды. Өнімдердің әртүрлі түрі өндірілуі мүмкін. Қорытынды жасайды.
(Ж) 3-тапсырма
Оқушылар ел санаттарын өз бетінше таңдайды. Қосымша көздерді пайдалану (өзіндік білім жетілдіру):
қатар - экономикалық дамыған елдердің кіші топтары қатар - дамушы елдердің кіші топтары 3-қатар - өтпелі экономикасы бар елдер
ҚБ. АКТ оқу барысында «Басбармақ» әдісі.
Дескриптор:
Осы санаттағы елді анықтау. Қандай салада жұмыс істейтінін түсіндіру. Бұл елдердің осы елдер тобына неге тиесілі екендігі туралы болжамды көрсету. Қорытындыны дәптерге жазу.
|
| Сабақтың соңы 7 мин
| Рефлексия:
Сұрақтардың біріне дәлелді жауаптар алу:
Сен сабақтан не күткен едің? Сен сабақтың қандай кезеңдерін ең сәтті деп санайсың және неге? Қандай оқиғалар (әрекеттер, пікірлер т.б.) ең жарқын сезімді тудырды? Бұл жұмыстың пайдасы бар ма? Өзіңнің жеке өсуіңді қалай көресің? Сабақ барысында сен неғұрлым табысты болдың? Олардың ең тиімдісі қандай? Сабақ барысында бастан өткерген негізгі мәселелер мен қиындықтарды тізбекте.
- Сен оларды қалай жеңдің?
| Географиялық диктант
| 1 мин
| Үй тапсырмасы
§77. Оқушылардың таңдауы бойынша әртүрлі
|
|
| елдердің экономикалық даму көрсеткіштерін
салыстыру.
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
ҚР экономикалық дамуындағы мақсатты көрсеткіштер
| Сабақтың тақырыбы
| 78. Қазақстан Республикасының шаруашылық құрылымы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| 10.4.1.13 Қазақстан Республикасы үшін қолайлы экономиканың құрылымын, экономика салаларының, экономиканың аумақтық құрылымының және экономикалық дамудың тиімді көрсеткіштерінің қатынасын анықтау
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Қазақстан экономикасының даму тарихын зерттейді.
Оқушылардың көпшілігі: Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қазіргі кезеңін зерделейді. Кейбір оқушылар: Экономикалық құрылымның пайдалы
қасиеттерін бағалайды.
| Бағалау өлшемдері
| Қазақстан экономикасының даму тарихын зерттейді.
Қазақстанның экономикасын дамытудың заманауи кезеңін зерделейді. Экономикалық құрылымның пайдалы қасиеттерін бағалайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: дүниежүзі шаруашылығының құрылымы, экономикалық үлгі
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол
жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша білімі
| Елдің экономикалық дамуы
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 12 мин
| Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас. Қауымдастыққа кіру: күрес, нарық, сатып алушы (тұтынушы), сатушы (өндіруші), баға, жарнама, тауардың сапасы, тауарларды өндіруде ресурстарды үнемдеу, экономикалық даму.
Оқушылармен бірге қауымдастық талқыланып, біз сабақта не оқитынымызды қорытындылаймыз.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| (Т) 1-тапсырма
Оқулық мәтінін қолданып, анықта (өзіндік білім жетілдіру): экономиканың құрылымының пайдалы қасиеттерін анықтау.
|
|
| ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
Дескриптор:
Орналасқан тұрғылықты жерді анықтауға қабілетті. Картадан көрсете алады. Қандай түрткіжайттар оған ықпал ететінін анықтайды. Қорытынды жасайды.
(Т) 2-тапсырма
Оқулық мәтінін қолданып, анықта (өзіндік білім жетілдіру):
Қазақстан аумағында қандай ірі кәсіпорындар бар?
ҚБ. «Дұрыс, бұрыс»
Дескриптор:
Кәсіпорындарды айта алады. Тәртіптер, мамандандыру саласын түсіндіреді. Осы кәсіпорындарда қандай өнімдерді шығаруға болатынын ажыратады. Қорытынды жасайды.
(Т) 3-тапсырма
- Экономиканың салалық құрамын белгілі бір экономикалық кезеңге жаз. Және ол қандай саяси және экономикалық процестерді байланыстырды. (Интернетті 36-кестеге сәйкес пайдалан).
1920 1940 1980 2000
Ауыл Өндіруші Өнеркәсіп Өндірістік шаруа өнеркәсіп емес сала шылық
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
Дескриптор:
Экономиканың салалық құрамын анықтайды. Қай экономикалық кезеңге жататынын түсіндіреді. Кәсіпорынның неліктен осы кезеңде пайда болғанын бағалайды. Қорытындыны дәптерге жазады.
|
| Сабақтың соңы 8 мин
| Рефлексия: тақтада шабадан, еттартқыш, себет суреттері ілінген. Шабадан - бұл болашақта пайдалы. Еттартқыш - мен ақпаратты қайта өңдеймін. Себет – қажет емес.
Оқушылар оларға смайлдер іледі.
Үй тапсырмасы. §78, оқып, айтып беру.
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ
ЖАЛПЫГЕОГРАФИЯЛЫҚ ӘДІСТЕР
Зерттеу әдістерінің түрлері
| Сабақтың тақырыбы
| 79-80. Зерттеудің түрлі әдістерін қолдану
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстырмалы әдістерді қолдану Зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану
10.1.1.5 Зерттеу тақырыбына сәйкес аймақтарды бөлу әдістерін қолдану
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Зерттеудің әртүрлі әдістері туралы білімді бекітеді.
Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзіндегі жекелеген елдердің геосаяси жағдайын сипаттайды.
Кейбір оқушылар: Геосаяси жағдайын бағалайды.
| Бағалау өлшемдері
| -Зерттеудің әртүрлі әдістерін біледі.
-Дүниежүзіндегі жеке елдердің геосаяси жағдайын сипаттайды (түрлі өлшемдер бойынша).
-Геосаяси жағдайын бағалайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: дүниежүзі шаруашылығының құрылымы, экономикалықүлгі
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша
білімі
| ҚР шаруашылық құрылымы
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас.
«Геосаясат», «геосаяси позиция» және геосаяси жағдайды (көрші елдер, олардың саяси, экономикалық, әлеуметтік жағдайы, саяси ұйымдардың қарым-қатынасы және шиеленістің шиеленісуі) бағалау өлшемдері туралы түсіндір. Оқушылармен бірге терминология талқыланады және сабақтың жаңа тақырыбы талқыланады.
Топтарға әртүрлі тапсырмалар ұсынылады.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| (Т) 1-тапсырма
Карталарды, анықтамалық әдебиеттерді пайдалану арқылы, оқушының таңдауы бойынша дүниежүзінің бір елінің саяси және географиялық жағдайын сипаттау:
1. Мемлекеттік шегаралардың экономикалық және саяси бағалары:
а) көрші елдердің экономикалық даму деңгейі; ә) саяси блоктарға көрші елдердің тиесілігі;
б) байланыстың негізгі бағыттарына (көлік бағыттары) қатысты ережелер.
ҚБ. «Дұрыс, бұрыс»
Дескриптор:
Мемлекеттердің экономикалық және саяси шегараларын бағалау мүмкіндігін біледі. Көрші елдердің саяси блоктарға тиесілігін талдайды.
|
|
| Негізгі байланыс желілеріне (көліктік бағыттар) қатысты ережелерді анықтайды. Қорытынды жасайды. Дәптерге жазады.
(Т) 2-тапсырма
Карталарды, анықтамалық әдебиеттерді пайдалану арқылы, оқушылардың таңдауы бойынша дүниежүзінің бір елінің саяси және географиялық жағдайын сипаттау:
1. Ғаламшардың ең жақын халықаралық және ішкі қақтығыстар орталықтарына қатысты ереже: а) елдің аймақтық шиеленістерге тікелей немесе жанама байланысы;
ә) әскери-стратегиялық әлеует және шетелде әскери базалардың болуы;
б) халықаралық үкіметке, қарусыздану мәселелеріне қатысты елдің үкіметінің ұстанымы.
ҚБ. «Дұрыс, бұрыс»
Бірінші аяқтаған топ смайлдер алады.
Дескриптор:
Халықаралық процесте, қарусыздану мәселелерінде ел үкіметі ұстанымын анықтайды. Елдің өңірлік шиеленістерге деген қатынасын анықтайды. Елдiң аймақтық жанжалдарға тiкелей немесе жанама көзқарасын бөледi. Қорытынды жасайды. Дәптерге жазады.
(Т) 3-тапсырма
Карталарды, анықтамалық әдебиеттерді пайдалану арқылы, оқушының таңдауы бойынша дүниежүзінің бір елінің саяси және географиялық жағдайын сипаттау:
Аймақтардың геосаяси жағдайын әртүрлі көрсеткіштер бойынша (аумақтың көлемі, шегаралары, тұрғындары, ЖІӨ) салыстыр. ҚБ. «Дұрыс,бұрыс»
Дескриптор:
Аумақтың көлемін анықтайды. Жалпы ішкі өнімді талдайды. Халық санын бағалайды. Қорытынды жасайды.
|
| Сабақтың соңы 10 мин
| Рефлексия: «ЖҚКӨ» техникасы
Жақсы Қызықты Кедергі болды Өзіммен бірге
«Кедергі» сөзін таңдаған оқушыларға ерекше назар аударады.
|
| Үй тапсырмасы. §79-80, шағын жоба дайындайды.
|
| бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ Заманауи картографиялық әдістер
| Сабақтың тақырыбы
| 81. Картографиялық зерттеу әдістерін қолдану
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
| 10.2.1.1 Зерттеу тақырыбына сәйкес картографиялық әдістерді
қолдану
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Кескін картаға негізгі дүниежүзінің
экономикалық аймақтарын белгілейді.
Оқушылардың көпшілігі: Кескін картаға дүниежүзінің негізгі экономикалық аймақтарын белгілеп, талдайды.
Кейбір оқушылар: Кескін картаға дүниежүзінің негізгі экономикалық аймақтарын белгілеп, саралайды.
| Бағалау өлшемдері
| Кескін картаға негізгі дүниежүзінің экономикалық аймақтарын
белгілейді.
Кескін картаға дүниежүзінің негізгі экономикалық аймақтарын белгілеп, талдайды. Кескін картаға дүниежүзінің негізгі экономикалық аймақтарын белгілеп, саралайды.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: геоэкологикалық процестер, географиялық үлгілер
| Құндылықтарғабаулу
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу,
белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша білімі
| Жаһандық экологиялық мәселелер. Геоэкологиялық процестердегі
географиялық құрылымдардың рөлі
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы
10 мин
| Ұйымдастыру кезеңі. Сыныптақолайлы ахуал
құру, эмоциялық қатынас.
«Калейдоскоп» әдісі. Мұғалім топтарға сөз тіркесінен (геоэкологиялық процестер, географиялық үлгілер) ұсынып, шектеулі мерзімде мүмкіндігінше көп сөздерді құрастырады. Көптеген сөздерді ұсынатын топ жеңеді. Бұл әдіс сабақтың басында эмоциялықширығысты жеңілдетеді және топ мүшелеріне тезірек «топтық рухты» табуға көмектеседі және сабаққа бейімделеді.
«Миға шабуыл» - сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақтың түрі - сарамандық жұмыс.
Зерттеудің міндеттері мен әдістерін, ресурстарын
| Жұмыс
таныстырылымы (зерттеу сатысы)
|
| анықтау.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| (Ж) (Оқушылардың өзіндік іс-әрекеті). Тәжірибелік жұмыс: «Картографиялық зерттеу әдістерін қолдану»
Әрбір жұп технологиялық картадағы жоспарға сәйкес жұмыс істейді.
1-кезең.Тәжірибелік жұмыс алгоритмін талқылау: 2-кезең. Сарамандық бөлім.
Жұмыс тәртібі:
Тапсырмалар
Кескін картаға дүниежүзінің негізгі экономикалық аймақтарының шегарасын жүргізіп, атауын жаз: ТМД, Шетелдік Еуропа, Шетелдік Азия, Африка, Солтүстік Америка, Латын Америкасы, Аустралия және Мұхиттық аралдар. Әрбір макроаймақтың шегарасын белгілеп, әртүрлі түспен бояп,негізгісубаймақтар атын жаз: Солтүстік, Орта, Оңтүстік және Шығыс Еуропа, Оңтүстік-Батыс, Оңтүстік, Оңтүстік-Шығыс және Шығыс Азия, Солтүстік және Тропиктік Африка, Мексика, Орталық Америка мен Вест-Үндістан, Анд елдері, Амазонка мен Ла-Плата бассейні елдері, Аустралия мен Мұхиттық аралдар (жеке). Кескін картаға интеграциялық одақтарды түсір. Әрбір одақ түрлі түспен ерекшеленеді.
G7 одағына кіретін елдер; G20 одағына кіретін елдер; БРИКС елдері;
ШЫҰ елдері; ЖИЕ елдері; ЕурАзЭҚ елдері.
Қазақстанның геосаяси жағдайын сипатта. Картада интеграциялық одақ елдерін көрсет (мұғалімнің таңдауы бойынша).
Кескін карталарды өзара тексеру (басқа түсті қаламмен толықтырулар жасалады).
Енгізілген ақпаратқа талдау жасалады. Қорытынды жасайды.
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін»
Дескриптор:
Картографиялық әдістерді қолдану. Картада интеграциялық бірлестіктер елдерін бөлу. Процестер (синтез), сарамандық қызметтің нәтижелерін талдау. Бағалау және қорытынды жасау.
|
Технологиялық карта (әрекет жоспары)
дәптер, қалам, қарындаш, географиялық атлас, тақырып бойынша қосымша
әдебиеттер, интернет ресурстарға қол жеткізу үшін жұмыс кітабы.
Атлас карталары. Интеграциялық бірлестіктер: қатысушы елдің атауы.
| Сабақтың соңы 9 мин
| Рефлексия
Сарамандық жұмыс мақсатына қол жеткіздім бе? Мен ... дамытуым керек.
Сабаққа деген пікірім ... Менің ұсынысым...
|
| 1 мин
| Үй жұмысы. Зерттеуден алынған тәжірибені қолдану арқылы өзіңнің зерттеуіңді жүргіз.
Респондент отбасы мүшелері, көршілер, достар, т.б.)
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ Геоинформатика негіздері
| Сабақтың тақырыбы
| 82-83. Мicrosoft Excel бағдарламасын пайдаланатын
географиялық деректер базасын құру
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
| Microsoft Excel бағдарламасымен географиялық деректер қорын құрастыру Статистикалық деректерді талдау нәтижелері бойынша карталар және картограммалар жасау
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі: Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтап, талдайды.
Кейбір оқушылар: Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтап, баға береді.
| Бағалау өлшемдері
| Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтайды; Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтап, талдайды; Азия, Африка және Латын Америкасы елдерінің салыстырмалы экономикалық-географиялық сипаттамасын анықтап, баға береді.
| Тілдік мақсаттар
| Оқу дағдысы: белгі қойып оқу
Жазу дағдысы: графикалық таңба құру
Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселені талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: ШЫҰ, ел, астанасы, халық, жер
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Информатика
| Тақырып бойынша білімі
| Картографиялық зерттеу әдістерін қолдану
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық көзқарас. Оқушылар ауызша сабақтың мақсатын ашуы керек.
Оқушылармен бірге сарамандық қызметтің нәтижелерін бағалау өлшемдері талқыланады.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| (Т) (4 адам) Жұмыс барысы: Тапсырмалар:
| Дәптер, қалам, қарындаш, географиялық атлас,
|
| Атлас картасын, нұсқаның нөміріне байланысты оқулық, анықтамалық және басқа әдебиеттердің мәтінін пайдалана отырып, кестені толтыр. Осы елдердің экономикалық дамуы туралы жалпы қорытынды жаса.
Топтар (1, 2, 3)
нұсқа. Сауд Арабиясы, Нигерия және Мексиканың салыстырмалы экономикалық және географиялық сипаттамалары.
Топтар (4, 5, 6)
нұсқа. Гвинея, Чили және Үндістанның салыстырмалы экономикалық және географиялық сипаттамалары.
37-кесте
| тақырып бойынша қосымша әдебиеттер, компьютерлер, Интернет ресурстарға қол жеткізу үшін жұмыс кітабы
|
|
Оңтүстік Африка
|
Елдер Үкім Аста Ч Ботсва В Габо 1,
Лесото Конс Масе 2, Намиб Респ Винд 1, Оңт.А Респ Прет 41
фрика убли ория ,7 Шығыс Африка
|
Солтүстік Африка
| Ел Үкіме Аст Хал т ана ық құрыл сан
Алжи Респу Алж 31,5
р блика ир
| Батыс Тәуел Эль- 0,3 Сахар сізрес Аю
а публи н
| Египе Респу Каи 68,3 т блика р
| Ливи Респу Три 5,1 я блика пол
| Мавр Респу Нуа 2,7 итани блика кшо
| Маро Конст Раб 28,8 кко итуци ат
ялық
|
Жоспар
|
Ұқсаст ығы
| Айырмашылықтүрі
|
1-ел
|
2-ел
|
3-ел
| 1. Елдің әлеуметтік- экономикалық типі
|
|
|
|
| 2. Мемлекеттік құрылымы мен астанасы
|
|
|
|
| 3. Географиялық жағдайы
|
|
|
|
| 4. Табиғи жағдайлары мен ресурстары
|
|
|
|
| 5. Халыққа тән сипаттар
|
|
|
|
| 6. Өндірістің мамандану салалары
|
|
|
|
|
7. Ауылшаруа- шылық мамандану салалары
|
|
|
|
| 8. Көліктік даму ерекшеліктері
|
|
|
|
| 9. Сыртқы экономикалық байланысы
|
|
|
|
| 10. Өндірістік емес салалардың даму ерекшелігі
|
|
|
|
|
Ел
| Үкім
| Аст
| Ч
| Буру
| Респ
| Бу
| 6,
| Джи
| Респ
| Дж
|
| Замб
| Респ
| Лус
| 9,
|
|