Главная страница

Қмж 10. 10 kl кмж. Геоэкономика


Скачать 0.64 Mb.
НазваниеГеоэкономика
АнкорҚмж 10
Дата22.09.2022
Размер0.64 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла10 kl кмж.docx
ТипДокументы
#690061
страница6 из 16
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16







ҚБ. «Өз үлгілері»

Дескриптор:

  • Оқулық мәтінін талдауға қабілетті.

  • Түрткіжайтты немесе пікірді анықтай алады.

  • Қорытынды.

  • Дәптерге жазады.

(Ж) 2-тапсырма

Оқулық мәтінін қолданып, анықта (өзіндік білімді жетілдіру):

«Геосаясаттың бөлінісі» 26-сызбасын талдайды.

ҚБ. «Өз үлгілері»

Дескриптор:

  • Оқулықпен жұмыс істейді.

  • Геосаясаттың тарихи бөлінуін анықтайды.

  • Талдау жасайды, қорытынды жасайды.

  • Дәптерге жазады.

(Т) 3-тапсырма

Қосымша көздерді пайдалану қазіргі заманғы интеграциялық саяси және экономикалық одақтарды табуға мүмкіндік береді.

ҚБ. «Өз үлгілері»

Дескриптор:

  • Қандай интеграциялық бірлестіктер бар екенін анықтайды.

  • Интеграциялық одақтармен жұмыс істейді.

  • Халықаралық қоғамдастыққа әсерін бағалайды.

  • Қорытынды.

  • Дәптерге жазады.




Сабақтың соңы 8 мин

Рефлексия. «Сауалнама»

Сабақ қалай өткеніне қанағаттанасың ба? Саған қызықты болды ма?

Сен жаңа білім алдың ба?

Сен сабақта белсенді болдың ба?

Үй тапсырмасын орындауға қуаныштысың ба? Мұғалім сендерге мұқият болды ма?

Сен өз біліміңді көрсете алдың ба?







Үй тапсырмасы.

§85






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Геосаясаттың өзектілігі

Сабақтың тақырыбы

86. Геосаясаттың негізгі санаттары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сәйкес)

10.5.1.2 Геосаясаттың негізгі түрлерін түсіндіру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Геосаясаттың негізгі түрлерінтүсіндіреді.

Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзілік геосаясатта ядролық қарудың рөлін талдайды.




Кейбір оқушылар: Дүниежүзілік геосаясатта ядролық қарудың рөлін бағалайды.

Бағалау өлшемдері

  • Геосаясаттың негізгі түрлерін түсіндіреді.

  • Дүниежүзілік геосаясатта ядролық қарудың рөлін талдайды.

  • Дүниежүзілік геосаясатта ядролық қарудың орнын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдысы: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: геосаясаттың субъектілері мен түрткіжайттары, геосаяси мүдделер, геосаяси жағдай

Құндылықтарғабаулу

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру

қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих, информатика

Тақырып бойынша білімі

Мақсаттары мен міндеттері, геосаясатты зерттеу тақырыбы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы 12 мин

Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас

«Challenge» кезеңі

Қайталау. Қабылдау

«Білемін - Білгім келеді - Білдім»

- Геосаясат туралы не білеміз?

«Білемін» деп бірінші бағанды жаз, екіншісінде

«Білгім келеді», Үшінші баған сабақтың соңында толтырылады.

Оқушылар ауызша, сабақтың тақырыбын дербес атап, сабақтың мақсатын көрсетеді. Оқушылармен бірге сабақты бағалау өлшемдері талқыланады.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы 20 мин

(Т) 1-тапсырма. «Белгі қойып оқу»

Жаңа терминдер мен негізгі тақырыптық блоктарды белгілейді.

Талқылау. Әрекеттер алгоритмі әзірленді.

«Геосаясаттың негізгі санаты» кластері құрылады.



(Т) Геосаясаттың түрлерін сипаттайды. Топтарды үйрету. Карусель әдісі

Бір топтан бір өкіл.

Геосаясаттың бір түрін ауыстырып, сипаттайды.

ҚБ. «Өзін-өзі бағалау»

Дескриптор:

- Геосаясаттың түрлерін біледі.



Параграф мәтіні




  • Сипаттау жасайды.

  • Үйретеді.

  • Қорытындысын дәптерге жазады.

(Т) 2-тапсырма

Оқулықтың мәтінімен Қазақстанның ядролық қару мәселелері бойынша дүниежүзілік геосаясаттағы рөлін бағалау.

Сыныптастар алдында қорытындыларды ұсыну. Осы мәселе бойынша бірлескен тұжырымдар әзірлеу.

ҚБ. Мұғалім + оқушы. «Екі жұлдыз – бір тілек»

Дескриптор:

  • Мәтінді талдай алады.

  • Қазақстанның ядролық қару мәселесі бойынша дүниежүзілік геосаясаттағы рөлін бағалайды.

  • Қорытындыларын дәптерге жазады.








Сабақтың соңы 8 мин

Рефлексия:

«Білдім» үшінші бағанын толтырады Сұрақтардың біріне дәлелді жауаптар:

  1. Сен сабақтан не күттің?

  2. Сен сабақтың қандай кезеңдерін ең сәтті деп санайсың және неге?

  3. Қандай оқиғалар (әрекеттер, пікірлер, т.б.) ең жарқын сезімді тудырды?

  4. Бұл жұмыстың пайдасы бар ма?

  5. Сенің жеке өсуіңді қалай көресің?

  6. Сабақ барысында сенің қай іс-әрекетің неғұрлым табысты болды? Олардың ең тиімдісі қандай?

  7. Сабақ барысында бастан өткерген негізгі мәселелер мен қиындықтарды тізбекте. Сен оларды қалай жеңдің?

Географиялық диктант




Үй тапсырмасы

§86, 1-тапсырма






  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Геосаясаттың өзектілігі

Сабақтың тақырыбы

87. Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

бағдарламасына сәйкес)

10.5.1.3 Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін анықтау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі: Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін анықтап, талдайды.

Кейбір оқушылар: Қазақстанның геосаясатының негізгі бағыттарына баға береді.

Бағалау өлшемдері

- Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін

анықтайды.




  • Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін анықтап, талдайды.

  • Қазақстанның геосаясатының негізгі бағыттарына баға береді.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: эссе жазу дағдылары: «Геосаясат нысандары мен субъектілерінің сипаттамасы» кестесін толтыру.

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: рөлдерді бөлу, тапсырмалар мен өзара оқу, топтағы мәселелерді талқылау, афоризмдердің мағынасын түсіндіру.

Негізгі тірек сөздер тізбегі: геосаясат субъектілерімен жұмыс, қызығушылық, кеңейту, рецессия, қарсы, ось,

эволюция

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты

ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып бойынша білімі

Геосаясаттың негізгі санаттары

Сабақ барысы


Жоспарла нған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта қолайлы ахуал құру, эмоциялық қатынас.

«Сәттілік тілеу» әдісі

Есептеу бойынша топтарға бөлу – 1, 2, 3, 4 құрайды. Сыныпты топтарға бөлу бірлескен ортаны қалыптастырады.

Білімді жаңарту - тақырыптың атын «Миға шабуыл» әдісі арқылы анықтау және сабақтың мақсатын белгілеу (зерттеу, білу, үйрену).



Таныстырылым Сабақтың кезеңдері

Сабақтың ортасы 20 мин

Жаңа материалды үйрену.

(Ж) 1-тапсырма

Геосаясаттың негізгі нысандары мен субъектілерін анықтау.

Мәтінмен жұмыс істеу. Оқулық мәтінін оқы.

«Тезис құру» әдісі

Бұл әдіс мәтінді талдауға және синтездеуге мүмкіндік береді және бір уақытта оларды жақсартады. Тезистер егжей-тегжейлі сипатта болады, олар мәтінді бөліп тастайды және ақылға қонымды дәлелденген қысқаша мәлімдемелер түрінде көрсетіледі. Тезистер мәтіннің негізгі идеяларын анықтауға мүмкіндік береді, оларды нақты жүйеде нақты анықтайды. Оқушылар мәтінді бірнеше бөлікке бөледі, оларда ең


Кітап, дәптер, қалам






маңызды нәрселерді анықтап, мәнін анықтап, нақты мәлімдемелерді тұжырымдайды, мәтіндегі кез келген мәлімдемелерді растайды.

Жұптарда зерттелген материалдан алынатын негізгі идеялар алмасады.

Адамзаттың жаһандық мәселелерін дамытуда ең маңызды түрткіжайт ретінде сен қандай түрткіжайттарды жолдасыңмен талқылайсың?

Тезистер негізінде кесте бірге орындалады.

«Геосаясат нысандары мен субъектілерінің сипаттамасы».

Дескриптор:

  1. Мәтінді оқиды, тезистер жазады.

  2. Алынған білімді қолдана отырып, кестені толтырады.

  3. Қорытындыларды дәптерлеріне жазады.

ҚБ. Оқушы-оқушы, эмоциялық мадақтау

«3 шапалақ» әдісі

2-тапсырма. Мәтінмен, картамен жұмыс

«Қазақстан геосаясатының бағыттары. Олардың ел дамуындағы маңызы»

Талқылау: «Еркін микрофон»

Дескриптор:

  • Мәтінді және картаны талдай алады.

  • Қазақстанның геосаясатының стратегиясын бағалайды.

  • Қорытындыларды дәптерге жазады.

Кері байланыс. Тапсырманың орындалу барысы туралы ұсыныстар.

ҚБ. Мұғалім+оқушы.

«Жұдырықтан 5 саусаққа дейін» әдісі


Саяси карта, параграф мәтіні.

Сабақтың соңы

10 мин

Рефлексия

Үш минуттық эссе: «Жердің ертеңгі күні»




Үй тапсырмасы.

§ 87, 1-тапсырма





Геосаясат нысандары

Геосаясат субъектілері

аты

белгілер

аты

белгілер




















































  1. бөлім. ГЕОСАЯСАТ

    1. ГЕОСАЯСАТ НЕГІЗДЕРІ Геосаясаттың өзектілігі

Сабақтың тақырыбы

88. Геосаяси ықпал етудің негізгі құралдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

10.5.1.4 Геосаяси әсердің негізгі құралдарын зерттеу

сәйкес)




Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Геосаяси әсердің негізгі құралдарын зерттейді.

Оқушылардың көпшілігі: Геосаясатты уақыт пен кеңістікте өзгерту себептерін саралайды.

Кейбір оқушылар: Геосаяси әсер етудің заманауи құралдарын бағалайды.

Бағалау өлшемдері

- Геосаяси әсердің негізгі құралдарын зерттейді.

  • Геосаясатты уақыт пен кеңістікте өзгерту себептерін саралайды.

  • Геосаяси әсер етудің заманауи құралдарын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқу дағдысы: таңбалармен оқу

Жазу дағдысы: графикалық сызбаны құрастыру

Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тағайындау және оқу, мәселелерді талқылау

Негізгі тірек сөздер тізбегі: геосаяси әсер ету құралдары, энергетикалық саясат, геосаяси әрекеттер стратегиясы

Құндылықтарды қалыптастыру

Жұмысқа және шығармашылыққа (өз жұмысын, белсенділігін, бастамашылығын, адалдығын, жұмысқа деген ынтасын, үздік

нәтижеге жетуді, адалдықты, еңбекқорлықты ұйымдастыру қабілеті)

Пәнаралық байланыс

Тарих, информатика

Тақырып бойынша білімі

Дүниежүзінің экономикалық дамыған елдерінің жіктелуі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

Сәлемдесу. Психологиялық көзқарас Қабылдау «Түйінді сөздер».

Геосаясат тұжырымдамасын сипаттайтын негізгі сөздерді ата.

Оқушылар ауызша сабақтың тақырыбын атайды, сабақтың мақсатын көрсетеді.

Оқушылармен бірге сабақты бағалау өлшемдері талқыланады.

Таныстырылым

Сабақтың ортасы 20 мин

(Т) 1-тапсырма

Мәселелік сұрақ: Геосаясат қалай өзгерді?

    1. Оқулық мәтінін пайдаланып, сұраққа жауап бер.

    2. Талқылау: «Еркінмикрофон»

ҚБ. «Өзін-өзі бағалау»

Дескриптор:

  • Ақпаратпен жұмыс істей алады.

  • Қорытындыларын дәлелдейалады.

  • Қорытындыларын дәптерге жазады.

(Т) 2-тапсырма

    1. Геосаяси әсер етудің заманауи құралдарын зерттеу.

    2. Кітаптың мәтінін пайдалан (тәуелсіз білім алу).

    3. Мемлекеттердің энергетикалық саясатының


Параграф мәтіні. Жұмыс дәптері



1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16


написать администратору сайта