Ескараева Жадра Жомартқызы
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
| Сабақтың тақырыбы
| 65-66. Геоэкономика теориясының негізгі жағдайы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| «Геоэкономика» бағытының мақсаты мен міндеттерін түсіндіру Геоэкономиканың негізгі санаттарын түсіндіру
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: Геоэкономика терминін, бағыттарын, санаттарын түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі: Геоэкономиканың негізгі санаттарын, зерттеу түрлерін түсіндіре алады, картадан халықаралық ұйымдар құрамындағы мемелекеттерді көрсетеді.
Кейбір оқушылар: Геоэкономика мен заманауи геоэкономика арасындағы ерекшеліктерді айқындай алады, түсіндіреді.
| Бағалау өлшемдері
| Геоэкономика терминін, бағыттарын, санаттарын түсінеді. Геоэкономиканың негізгі санаттарын, зерттеу түрлерін түсіндіреді, картадан халықаралық ұйымдар құрамындағы мемелекеттерді көрсетеді. Геоэкономика мен заманауи геоэкономика арасындағы ерекшеліктерді айқындайды, түсіндіреді.
| Тілдік мақсаттар
| Негізгі тірек сөздер тізбегі: геоэкономика, геоэкономикалық зерттеулер, заманауи геоэкономика
| 10 «Б» сынып
Құндылықтарды қалыптастыру
| Еңбек пен шығармашылық (өз жұмысын ұйымдастыра алу, белсенділік, ынталылық, ұқыптылық, қызығушылық, нәтижеге қол жеткізу, шыншылдық, жігерлілік)
| Пәнаралық байланыс
| Тарих
| Тақырып бойынша
білімі
| Гео, экономика терминдерін толықтай сипаттай алады
(7-9 сынып оқулықтарынан)
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта қолайлы жағдай тудыру, эмоциялық бейімдеу.
Қолымызды көтеріп, басымызға қойып айту:
«Жарайсың! Сабақта белсенді жұмыс жасаймын, барлық тапсырмаларды орындай аламын». (1 минут) Негізгі білімді өзектендіру
«Пазл» әдісі арқылы мұғалім оқушыларды 6 топқа бөледі. Рим цифрлары және аумақтық шегаралар сызылған карточкалар береді.
Қалай ойлайсың, карточкада неге цифрлар мен шегаралар көрсетілген? (Жауапты түйіндеп, жаңа тақырыпқа көшу)
|
| Сабақтың ортасы 25 мин
| Оқылым: тақырып мәтінін оқып шығады(берілген уақытта)
Жазылым: жеке жұмыс оқушылардың білімдерін алғашқы бақылау мақсатында «Kahoot» әдісін қолдану. Оқушылардың дұрыс және қате жауабы бірден бағдарлама арқылы есептеледі (Бұл сұрақтар сабақ соңында қайталанады. Мониторинг жасауға болады: сабақ басында және соңындағы білім)
(Т) Кестені толтыр Геосаясат ұғымы
|
| Негізгі идеясы
|
| Геосаяси
түрткіжайттары
|
| Негізгі түсініктер
|
|
|
Кестені толтыру. Нәтижелерді талқылау
Дескриптор:
Геосаясат ұғымын түсіндіреді. Негізгі идеясын атайды. Геосаяси түрткіжайттарын түсіндіреді. Негізгі түсініктерге сипаттама береді.
|
| Ж. 2-тапсырма. Айтылым
Мәтіндегі деректерді және №1 қосымшаны пайдалана отырып келесі нұсқауды қолданып менталды карта сызу (сабақ тақырыбы, ШЫҰ, балама ұсыныс,
ОЭК - ортақ экономикалық кеңістік):
Дескриптор:
- Қағаздың ортасына негізгі тақырыпты жазып,
|
|
| қоршайды;
Тақырыпты тармақшалар арқылы саралайды; Алынған білім бойынша картаны ұлғайтады; Қорытындылайды.
Менталды карталарды таныстыру. Өзара бағалау
ҚБ. «Жетістігі, кемшілігі» аясында бағаланады. Үлгі: Жетістігі: Геоэкономикаға түсінік беріп, толықтай тақырыпты аша алды.
Кемшілігі: заманауи геоэкономиканың ерекшелігін түсіндіре алмады.
Кумулятивтік тыңдалым: «Ойыңды түйінде»:
ШЫҰ-дағы Қазақстанның орны қандай? Қазақстан үшін қандай геоэкономикалық бағыттар тиімді болады?
|
| Сабақтың соңы 8 мин
| 3-тапсырма. Тыңдалым
Оқулық мәтініне сүйене отырып жоғарғы және төмен дәрежедегі сұрақтар дайындау.
Жауаптарын дәлелдеу
Дескриптор:
Жеңіл сұрақ құрастырады,сұрақты тыңдап түсіне алады. Күрделі сұрақ құрастырады, сұрақты тыңдап, түсіне алады. Жауаптарын нақты ұсынады.
ҚБ. «+», «-»
Жазылым: жеке жұмыс оқушылардың білімдерін сабақ соңындағы бақылау мақсатында «Kahoot» әдісін қолдану. Оқушылардың дұрыс және қате жауабы бірден бағдарлама арқылы есептеледі(сабақ басындағы жауап нәтижесін сабақ соңындағы нәтижемен салыстырады. Сабақ соңындағы нәтиже жоғары болса, сабақ мақсатына жетті, оқу мақсаты
орындалды).
|
| 2 мин
| Үй тапсырмасы
§ 65-66. Қазақстанның геоэкономикасы бойынша ой- пікірің (ауызша).
|
|
бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
ГЕОЭКОНОМИКА НЕГІЗДЕРІ Геоэкономиканың зерттеу пәні мен өзектілігі
| Сабақтың тақырыбы
| 67-68. Аймақтағы елдерге экономикалық және геоэкономикалық дамудың әсері
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| Экономика мен геоэкономикалық география арасындағы айырмашылықты анықтау Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуында географиялық кеңістіктің рөлін анықтау (қазақстандық компоненттерді қосымша қамту негізінде)
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: Экономика мен геоэкономика арасындағы байланыс пен айырмашылығын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзілік экономиканы
жаһандандыру мен Қазақстанда көпвекторлы саясат
|
| арасындағы ерекшелікті анықтайды.
Кейбір оқушылар: Географиялық кеңістіктің Қазақстанның экономикалық дамуындағы рөлін анықтайды.
| Бағалау өлшемдері
| Экономика мен геоэкономика арасындағы байланыс пен айырмашылығын анықтайды; Дүниежүзілік экономиканы жаһандандыру мен Қазақстанда көпвекторлы саясат арасындағы ерекшелікті анықтайды; Географиялық кеңістіктің Қазақстанның экономикалық дамуындағы рөлін анықтайды.
| Тілдік мақсаттар
| Экономикалық география, дүниежүзілік экономиканы жаһандандыру. «Нұрлы жол» жаңа экономикалық саясаты
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Рухани құндылықтар – экономикалық, саяси бағытта географиялық орны арқылы мемлекеттің ерекшелігін карта арқылы білуге ынталандыру.
Ынтымақтастыққа баулу (бірлікте жұмыс істеуге бағыттау).
| Пәнаралық байланыс
| Тарих, математика
| Тақырып бойынша
білімі
| Геоэкономика бағыттары, негізгі санаттары, заманауи
геоэкономика
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы 10 мин
| Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал тудырту.
«Өрмекші» әдісі. Оқушылар шеңбер құрып, жіп шүйкесін бір-біріне беріп, жіптің бір шетінен ұстайды.Жіп шүйкесін бір-біріне беру кезінде оқушылар сұрақ-жауап беріп, өткен сабақты еске түсіреді (толық тақырыпты еске түсіру үшін, мұғалім сұрақ бағытына тірек сөздер бере алады). Оқу мақсаты оқылып, сабақ мақсатын оқушы- мұғалім біріге анықтайды.
Тірек сөздер немесе суреттер арқылы тақырып мазмұнын анықтайды.
|
| Сабақтың ортасы 20 мин
| Жаңа тақырыпты меңгерту
Жеке: «Insert» түртіп алу стратегиясын пайдалана отырып, тақырыпты оқиды, яғни оқушы оқи отырып, керекті сөздер мен терминдерді дәптерге жазып алады (бұл жұмыс барысында маңызды).
(Ж) «Кластер» әдісі арқылыэкономикалық географияны сипаттайтын графикалық органайзер құру.
Үлгі:
Экономикалық география
| өндіргіш күштердің
орналасуы
| өндіргіш күштердің
дамуы
| түрткіжайттар
| жұмыс күші
| өндіріс құралдары
|
ЭГ
Бірыңғай Бірыңғай Бағыттары деңгейі нысаны 1 1 1
2 2........ 2
3 7 3...
4 5
ҚБ. «Дұрыс, бұрыс» әдісі
Т. Берілген тақырыпша бойынша:
а) түсінік беріңдер; ә) дәлел келтіріңдер.
топ: Экономика мен геоэкономика арасындағы байланыс пен айырмашылығын анықтау. топ: Дүниежүзілік экономиканы жаһандандыру мен Қазақстанда көпвекторлы саясат арасындағы ерекшелікті анықтау. топ: Не себептен соңғы уақытта Қазақстан экономикасы қарқынды дамып келеді? «Нұрлы жол» жаңа экономикалық саясатының қабылдануының себебін анықтау.
ҚБ. «Келісемін, келіспеймін», келісетіндер қол көтереді, келіспейтіндер көтермейді(нәтижесінде қанша оқушы дұрыс бағытта келе жатқанын бақылауға болады).
Оқулықпен жұмыс: 1-тапсырма
26-кесте. Қазақстанның геоэкономикалық жағдайына баға береді. Критерийлер бойынша «+»
«-» таңбасын қояды.
|
|
| №
| Көршілес елдер
| Шегара ретіндегі табиғи шептер
«+», «-»
| Саяси достар
«+», «-»
| Экономикалық серіктестер
«+», «-»
| Шегараныңшиел еністілігі, шешілмеген жер дауы
«+», «-»
|
|
|
|
|
|
| |