Сабақтың соңы
10 мин
| «Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады.
|
| Үй тапсырмасы
§ 110-111
|
|
6-бөлім. ЕЛТАНУ
6.2 ДҮНИЕЖҮЗІ ЕЛДЕРІ Салыстырмалы елтану
| Сабақтың тақырыбы
| 112-113. Көрсеткіштердің бірі бойынша дүниежүзі
елдерінің рейтингісі
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| 10.6.2.3 Көрсеткіштердің бірі бойынша графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтингісін көрсету (таңдауы бойынша)
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Статистикалық мәліметтерді көрсетеді. Оқушылардың көпшілігі: Статистикалық мәліметтерді көрсете отырып, талдайды.
Кейбір оқушылар: Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде ұсынады.
| Бағалау өлшемдері
| Статистикалық мәліметтерді көрсетеді; Статистикалық мәліметтерді көрсетеді,талдайды; Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде ұсынады.
| Тілдік мақсаттары
| Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу
Жазу дағдысы: графикалық түрде дүниежүзі елдерінің рейтинг көрсеткіштерін жазу
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өз ара оқыту, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: статистикалық мәліметтер, кестелер, карталар
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру).
Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы)
| Пәнаралық байланыстар
| Информатика
| Тақырып бойынша
алдыңғы білімдері
| Елтануда қолданылатын салыстыру көрсеткіштерін есептеу
әдістері
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарла нған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Көрнекілік
| Сабақтың басы
10 мин
| Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру: «Шаттық»әдісі
Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру.
|
Тірек етістіктермен слайд
| Сабақтың ортасы 20 мин
| Жаңа материалды меңгеру 1-тапсырма
«Түртіп алу арқылы оқу» әдісі
(Ж) Оқу материалы бойынша қандай сұрақтар туындады және қандай ақпарат тың, саған белгілі болған материалды жұппен талқыла.
Көрсеткіштердің бірі бойынша (таңдау бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетудің маңызы неде, қандай негіздер келтіре аласың.
Дескриптор:
Түртіп алу арқылы тақырыпты оқу. «V» – білемін (тақырыпты оқығанға дейін мен білдім), «+» – жаңа мәлімет білдім!
«?» – сұрақтар туындады, осы әдіс туралы көп білгім келеді
Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетудің маңызына негіздер келтіреді.
ҚБ. Мұғалім + оқушы.
«2 жұлдыз – 1 тілек» әдісі
2-тапсырма
Оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. Қолданбалы сатистиканың зерттеу нысаны ретінде бақылау мен тәжірибе нәтижесінде алынған статистикалық мәліметтер қарастырылады. Статистикалық мәліметтер – бұл нысандар (бақылау, оқиғалар) мен белгілердің (айнымалылар) және олардың сипаттамаларының жиынтығы. Мысалы, зерттеу нысаны – дүниежүзі елдері, белгілері – географиялық және экономикалық көрсеткіштер, олардың сипаттамалары – құрлық, жергілікті жердің теңіз деңгейінен биіктігі, орташа жылдық температура, өмір сапасы бойынша елдердің тізіміндегі алатын орны, жан басына шаққандағы ЖІӨ үлесі бойынша алатын орны, қоғамның денсаулық сақтауға, білім алуға, әскери қорғанысқа жұмсайтын шығыны, өмір жасының орташа ұзақтығы, жұмыссыздықтың, сауатсыздықтың үлесі, өмір сапасының индексі т.с.с.
Сұрақтар:
Статистикалық мәліметтерді талда; Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсет. Дескриптор: Статистикалық мәліметтерді біледі. Статистикалық мәліметтерді талдайды. Көрсеткіштердің бірі бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетеді.
|
|
| ҚБ. Оқушы-оқушы. «Бағдаршам» әдісі
|
| Сабақтың соңы
10 мин
| «Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады.
|
| Үй тапсырмасы.
§ 112-113
|
|
6-бөлім. ЕЛТАНУ
6.2 ДҮНИЕЖҮЗІ ЕЛДЕРІ Салыстырмалы елтану
| Сабақтың тақырыбы
| 114-115. Дүниежүзі елдерінің рейтингісі мен индекстерінің сипаттамасы. Көрсеткіштердің жиынтығы бойынша анықталған дүниежүзі елдерінің рейтингісін
графикалық түрде көрсету
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| Жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің индекстері мен рейтингтерін сипаттау (есепке/бағалауға алынатын көрсеткіштер, бағалау субъектісі, нәтижелерді қолдану аясы) Жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсету Елдің рейтингте орналасқан орнына әсер ететін географиялық, әлеуметтік, экономикалық және саяси түрткіжайттарды анықтау (таңдау бойынша рейтингтің басында, ортасында және соңында орналасқан үш елдің мысалында)
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Дүниежүзі елдерінің индексі мен рейтингісінің сипаттамасын сипаттайды.
Оқушылардың көпшілігі: Жиынтық көрсеткіштер бойынша есептелінетін дүниежүзі елдерінің рейтингтерін графикалық түрде көрсетеді.
Кейбір оқушылар: Көрсеткіштердің бірі бойынша елдердің рейтингісін графикалық түрде ұсынады.
| Бағалау өлшемдері
| Дүниежүзі елдерінің индексі мен рейтингісінің сипаттамасын сипаттайды; Елдердің графикалық түрде берілген рейтингісін талдайды; Көрсеткіштердің бірі бойынша елдердің рейтингісін графикалық түрде ұсынады.
| Тілдік мақсаттары
| Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу
Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзі елдерінің рейтингісі мен индекстерінің сипаттамасы» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: индикатор, индекс, бақыт индексі, адам потенциалының даму индексі
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру).
Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау
|
| және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы).
| Пәнаралық байланыстар
| Информатика
| Тақырып бойынша
алдыңғы білімдері
| Салыстырмалы елтану
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарла нған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Көрнекілік
| Сабақтың басы
10 мин
| Ұйымдастыру. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру
Тірек етістіктер көмегімен мақсатты қалыптастыру.
«Домино» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру
|
Тірек етістіктермен слайд
| Сабақтың ортасы 20 мин
| Жаңа материалды меңгеру (Жеке жұмыс) 1-тапсырма
«Түртіп алу арқылы оқу» әдісі
(Ж) Оқу материалы бойынша қандай сұрақтар туындады және қандай ақпарат тың, саған белгілі болған материалды жұппен талқыла.
Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетудің маңызы неде, қандай негіздер келтіре аласың?
Дескриптор:
Түртіп алу арқылы тақырыпты оқу. «V» – білемін (тақырыпты оқығанға дейін мен білдім), «+» – жаңа мәлімет білдім!
«?» – сұрақтар туындады, осы әдіс туралы көп білгім келеді.
Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетудің маңызына негіздер келтіреді.
ҚБ. Мұғалім + оқушы.
«Екі жұлдыз – бір тілек» әдісі
2-тапсырма.
Оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. Қолданбалы статистиканың зерттеу нысаны ретінде бақылау мен тәжірибе нәтижесінде алынған статистикалық мәліметтер қарастырылады. Статистикалық мәліметтер – бұл нысандар (бақылау, оқиғалар) мен белгілердің (айнымалылар) және олардың сипаттамаларының жиынтығы. Мысалы, зерттеу нысаны – дүниежүзі елдері, белгілері – географиялық және экономикалық
көрсеткіштер, олардың сипаттамалары – құрлық, жергілікті жердің теңіз деңгейінен
|
|
| биіктігі, орташа жылдық температура, өмір сапасы бойынша елдердің тізіміндегі алатын орны, жан басына шаққандағы ЖІӨ үлесі бойынша алатын орны, қоғамның денсаулық сақтауға, білім алуға, әскери қорғанысқа жұмсайтын шығыны, өмір жасының орташа ұзақтығы, жұмыссыздықтың, сауатсыздықтың үлесі, өмір сапасының индексі т.с.с.
Сұрақтар:
Статистикалық мәліметтерді талда; Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсет. Дескриптор: Статистикалық мәліметтерді біледі. Статистикалық мәліметтерді талдайды. Бір көрсеткіш бойынша (таңдауы бойынша) елдердің рейтингісін графикалық түрде көрсетеді.
ҚБ. Оқушы-оқушы. «Бағдаршам» әдісі
|
| Сабақтың соңы
10 мин
| «Үш М» әдісі. Оқушыларға сабақта үш сәтті атауға мүмкіндік береді және келесі сабақта жұмысты оңтайландыру әрекетін ұсынады.
|
| Үй тапсырмасы
§ 114-115
|
|
6-бөлім. ЕЛТАНУ
ЖАЛПЫГЕОГРАФИЯЛЫҚ ӘДІСТЕР
Зерттеу әдістерінің түрлері
| Сабақтың тақырыбы
| 116-117. Зерттеудің түрлі әдістерін қолдану
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сәйкес)
| Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдістерін қолдану Зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану
10.1.1.5 Зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: Шаруашылық салаларының орналасуын сызба арқылы көрсетеді.
Оқушылардың көпшілігі: Дүниежүзі елдеріндегі табиғат ресурстары жайлы білімнің қажеттілігін түсіндіреді, мониторинг саласын анықтаудың әртүрлі жолдарына баға береді.
Кейбір оқушылар: Қазақстанның табиғат ресурстарын зерттеу туралы өз көзқарасын ұсынады.
| Бағалау өлшемдері
| Шаруашылық салаларының орналасуын сызба арқылыкөрсетеді; Дүниежүзі елдеріндегі табиғат ресурстары жайлы білімнің қажеттілігін түсінеді, мониторинг саласын анықтаудың әртүрлі жолдарына баға береді; Қазақстанның табиғат ресурстарын зерттеу туралы өз көзқарасын ұсынады.
| Тілдік мақсаттары
| Оқу дағдысы: түртіп алу арқылы оқу
Жазу дағдысы: графикалық түрде «Дүниежүзі табиғат ресурстарының географиялық мониторингісін жүргізудің әдістері» тақырыбында сызбанұсқа құрастыру
Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, мәселелерді талқылау
Негізгі тірек сөздер тізбегі: елдің физикалық-географиялық жағдайы, табиғат жағдайы мен ресурстары, шаруашылық қызметі, өңдеуші және өндіруші өнеркәсіп, елдің ЖІӨ-ға баға беру,матрица
| Құндылықтарды қалыптастыру
| Экономикалық бағытындағы тәрбие (ақпараттық және экономикалық мәдениет элементтерін қалыптастыру).
Ынтымақтастыққа баулу (оппоненттердің пікірін тыңдау және қабылдау қабілетін қалыптастыру арқылы).
| Пәнаралық байланыстар
| Математика, информатика
| Тақырып бойынша
алдыңғы білімдері
| Географиялық зерттеу әдістері
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарла нған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Көрнекілік
| Сабақтың басы
10 мин
| Ұйымдастыру. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Тірек етістіктер көмегімен мақсатты құрастыру.
|
Тірек етістіктермен слайд
| Сабақтың ортасы 20 мин
| Жаңа материалды меңгеру (Жеке) 1-тапсырма
«Түртіп алу арқылы оқу» әдісі
Кесте толтыру Базалық материал:
Табиғат ресурстарына, өңдеуші және өндіруші өнеркәсіпке баға беруде матрицаның мынадай түрлері қолданылады:
Негізгі табиғат ресурстарының, өңдеуші және өндіруші өнеркәсіптердің тізімі. Экономикаға әсер етуші шаруашылық қызметінің нысандары. Экономикаға әсер етуші шаруашылық қызметі мен табиғат ресурстары арасындағы байланыстың себеп-салдарын қалыптастырушы матрица.
(Ж) Оқу материалы бойынша қандай сұрақтар туындады және қандай ақпарат тың, саған белгілі болған материалды жұппен талқыла.
Кешенді экологиялық мониторингтің маңызы неде? Қандай негіздер келтіре аласың.
Дескриптор:
Түртіп алу арқылы тақырыпты оқу. «V» – білемін (тақырыпты оқығанға дейін мен
|
| |