Главная страница
Навигация по странице:

  • Охорона праці та безпека життєдіяльності

  • автогрейдер. Вступ1+++docx. Інформаційний розділ Класифікація автогрейдеров


    Скачать 4.35 Mb.
    НазваниеІнформаційний розділ Класифікація автогрейдеров
    Анкоравтогрейдер
    Дата02.10.2019
    Размер4.35 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаВступ1+++docx.docx
    ТипДокументы
    #88397
    страница16 из 16
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16

    Операція - 025-фрезерна
    Фрезерування лисок.

    Довжина робочого ходу:
    ,
    де у – довжина підводу, (у=4мм); [1

    Lрез – довжина різання, (Lрез=10мм);
    .
    Подача на зуб Sz в мм/зуб

    Подачу визначаємо за нормативами (карта Ф1): Sz=0,1мм/зуб;[11]
    Стійкість інструменту за нормативами
    , (3.17)
    де Тм – стійкість у хв. машинної роботи верстату, хв, (Тм=60хв)

    λ – коефіцієнт часу різання інструменту.
    ,

    .

    Так як λ>0,7 то його можна не враховувати. Тоді хв.

    Визначення швидкості різання проводиться за нормативами.
    , (3.18)
    де К1, К2, К3 – коефіцієнти, які залежать від оброблюваного матеріалу; стійкості інструменту; відношення довжини різання до діаметру відповідно, (К1=1; К2=1; К3=1,2.) [11]

    υтабл =24м\хв.

    .
    Число обертів шпинделя
    , (3.19)

    .
    Уточнюємо число обертів за паспортом верстату n=350 об\хв.

    Уточнення швидкості різання за прийнятому числу обертів шпинделя
    м/хв.

    Уточнимо хвилинну подачу за паспортом верстату Sm


    Sм=0,2∙2∙350=140 мм/хв.



    За паспортом приймемо 150 мм/хв.

    Визначаємо основний машинний час:
    хв. .

    Подача на один зуб фрези:




    Потужність різання [11]:
    , (3.20)

    де Е=2,3; K1=1; K2=1[11]

    Перевіримо потужність різання за потужністю двигуна.

    ,

    де Nдв=2,2кВт;

    ,

    Умовирізання виконуються.

    Решта режимів різання розраховуємо аналогічно за [11], [12].


    1. Охорона праці та безпека життєдіяльності

      1. Аналіз шкідливих факторів при роботв автогрейдера

      В процесі роботи людина-оператор взаємодіє з виробничою обстановкою та навколишнім середовищем. У цьому випадку організм людини піддається впливу ряду факторів:

    1.     - віхилення від норм мікроклімату;

    2.     - виробничий шум;

    3.     - систематичний вплив вібрації;

    4.     - виробничий пил;

    5.     - вплив токсичних речовин і газів;

    6.     - постійна напруга зору при недостатньому освітленні;

    7.     - обмежений огляд;

    8     - стійкість машини.

    Вплив всіх цих факторів може викликати професійне захворювання або відхилення здоров'я людини-оператора.  Для забезпечення безпеки людини, для нормальної його роботоздатності та, в кінцевому підсумку, підвищення продуктивності планових робіт необхідно вирішити завдання щодо усунення перерахованих шкідливих факторів або зменшення їх впливу до гранично допустимих норм, встановлених ГОСТами ССБТ і СН і П.

    Виробничий шум, що має високий рівень, викликає притуплення слуху, негативно впливає на нервову систему людини, при цьому підвищується кровяний тиск, відбувається ослаблення уваги. Основним джерелом шуму при роботі автогрейдера є двигун внутрішнього спалювання. Інші джерела шуму - трансмісія, ходова частина та інші елементи машин, їх рівень шуму порівняно нижче рівень шума двигуна. ГОСТ 12.1.003-83 встановлює допустимі значення шумовых характеристик машин і обладнання. По ГОСТу рівень шуми повинен знаходитися в межах 89 ... 95 дБ. Для запобігання або зменшенню рівня шуму від двигуна необхідно провести своєчасний якісний ремонт та технічне

    обслуговування всіх систем та механізмів двигуна. Зменшує рівень шуму звукоізоляція шумних вузлів машин, зокрема в автогрейдері для зниження рівня шуму від роботи двигуна встановлено звукоізоляційний капот. Кабіна оператора одночасно служить тепло - і звукоізоляційним пристроєм робочого місця. Звукоізольована кабіна дозволяє знизити шум від 20 до 30 дБ в середніх і високочастотних діапазонах.

     Тривалий вплив шкідливих факторів може викликати тепловий (сонячний) удар (у літній час року); при високій вологості відбувається порушення терморегуляції тіла людини. Оптимальні і допустимі норми температури, відносної вологості та швидкості руху повітря в робочій зоні машин встановлені ГОСТ 12.2.023-76, ГОСТ 12.2.019-76. В них сказано, що в кабіні примусові вентиляції повинні забезпечити подачу свіжого повітря в кількості не менше 30 м3 / год. на одну людину. Температура повітря в кабіні повинна бути на 2-3˚ С вище температури зовнішнього повітря, але не нижче + 14˚С і не вище + 28˚С при відносній вологості 40-60%. Природня вентиляція забезпечується люками, які відкриваються та вікнами, якими оснащено кабіну автогрейдера ГС-14.2 (ДЗ-180). Для очищення обзорних вікон кабіни від атмосферних опадів передбачені склоочисники.

     Оператор автогрейдера піддається загальній вібрації, яка викликає ураження всього організму людини, а також локальної вібрації. Систематичний вплив вібрації може викликати виброхворобу з незворотніми патологічними змінами. Причиною виникнення вібрацій на автогрейдері є неврівноваженість обертаютових масс. Дисбаланс призводить до виникнення відцентрових сил, які викликають вібрацію.

    Діючі гігієнічні оцінки вібрації викладені в ГОСТ 12.1.012-90. Методи і засоби вібраційного захисту викладені в ГОСТ 12.4.064-78. На автогрейдері ГС-14.2 (ДЗ-180) встановлена ​​виброізоляція сидіння людини-оператора по ГОСТ 12.2.023-76, яка представляє собою гідроамортизатор. Для зниження коливань (вібрації), що передаються від двигуна до рами або остову, на автогрейдері передбачені амортизатори резинометалеві, що встановлюються між двигуном і рамою.

     Вплив пилу і газів може призвести до ураження органів дихання людини-оператора. Особливу небезпеку для здоров'я людини представляють з'єднання окису вуглецю, окису азоту та альдегіди, що містяться у відпрацьованих газах двигуна. Джерелами виділення токсичних компонентів є системи випуску, живлення, змащення і вентиляції картерної порожнини двигуна. Для забезпечення захисту оператора від пилу, газів, а також атмосферних опадів, люки і вікна кабіни автогрейдера герметизовані. Для запобігання попадання пилу і газів через нещільності підлоги в області важелів управління, ручок, керма, педалей передбачені спеціальні кожухи, що прикривають ці нещільності. Інтенсивний вихід токсичних речовин при роботі двигуна може бути результатом неправильного регулювання двигуна, тому необхідно своєчасно і ретельно проводити всі планові заходи по ремонту та технічному обслуговуваню двигуна і автогрейдера в цілому.

    При незадовільному освітленні зорова здатність очей знижується. СН і П II-4-79 передбачає нормовані значення освітленості на робочих місцях при природному і штучному освітленні. Для забезпечення нормальних умов експлуатації механізмів і приладів всередині кабіни автогрейдера освітленість повинна бути не менше 50 лк. Величина освітленості приладів і покажчиків повинна бути в межах 0,3 ... 1,1 лк. Вдень природне освітлення в кабіні автогрейдера реалізується через
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


    написать администратору сайта