Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.2. Методичні підходи до оцінювання маркетингової діяльності підприємства

  • ННІЩТ Логинова. ННІІОТ_2020_073_Логинова. Міністерство освіти і науки україни національний авіаційний університет


    Скачать 1.58 Mb.
    НазваниеМіністерство освіти і науки україни національний авіаційний університет
    АнкорННІЩТ Логинова
    Дата23.04.2022
    Размер1.58 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаННІІОТ_2020_073_Логинова.pdf
    ТипДиплом
    #492536
    страница2 из 7
    1   2   3   4   5   6   7
    Принципи маркетингової діяльності Принцип
    Загальна характеристика
    Цілеспрямованості
    Відповідність місії, цілям, стратегії та політиці підприємства, спрямованість на розв’язування проблем, пошук і задоволення потреб споживачів.
    Гнучкості
    Гнучкість у досягненні поставленої мети шляхом адаптації до вимог ринку з одночасним спрямованим впливом на нього.
    Комплексності
    Комплексний підхід до розробки комплексу маркетингу та планів маркетингу, який передбачає пропонування ринку непросто товарів та послуг, але й засобів розв’язування

    17 проблем споживачів.
    Продовження таблиці 1.1.
    Оптимальності
    Оптимальне використання в управлінні централізованих і децентралізованих засад, тобто постійний пошук і реалізація резервів, підвищення ефективності виробничо- збутової діяльності через залучення до творчої роботи всіх працівників.
    Науковий
    Науковий підхід до розв’язування маркетингових проблем, тобто систематичний аналіз використання програмно-цільового методу управління та реалізації завдань управління маркетинговою діяльністю, планування, організації та її контролю.
    Ринковий
    Орієнтація на досягнення ринкових результатів збільшення частки ринку, освоєння нових ринків, ослаблення ринкової частки конкурентів тощо. Пошук ринків, незадоволених потреб споживачів, творчих підходів до вирішення маркетингових завдань.
    Функціональний
    Орієнтованість на конкретну концепцію управління підприємством, чітке визначення завдань, функцій кожного підрозділу та виконавців, вертикальних та горизонтальних зв’язків.
    Управлінський
    Створення гнучкої організаційної структури, націленість на досягнення нових, більш складних стратегічних цілей. Зважена спеціалізація, забезпечення єдності керівництва маркетинговою діяльністю, підконтрольність виконавців. Висока кваліфікація кадрів, а також
    їх постійна спеціальна підготовка. Узгодження характеристик об’єктів управління маркетингу
    (організаційної структури маркетингу) й управляючими системами підприємства.
    Кастомізації
    Орієнтація на споживача, його потреби і вимоги, які передбачають пропонування ринку не товарів та послуг, а засобів розв’язування проблем споживачів.
    Забезпечувальний
    Достатність інформаційного забезпечення управління маркетингом. Передбачає налагодження інформаційних зв’язків між підрозділами одного підприємства і підрозділами іншого підприємства для ефективного виконання маркетингових функцій.
    Комплексність маркетингових заходів для досягнення ефекту синергії. Достатня фінансова забезпеченість як з погляду забезпечення виконання маркетингових дій, так і з погляду мотивації праці працівників

    18 маркетингових служб.
    Продовження таблиці 1.1.
    Контролюючий
    Орієнтація маркетингової діяльності на здійснення різних видів контролю (поточний, стратегічний, фінансової діяльності).
    Джерело: [56]. На сьогоднішній день існують багато класифікацій маркетингу залежно від різноманітних характеристик. Одною з основних є класифікація за характером попиту на продукцію (рис. 1.2) Рис. 1.2. Види маркетингу за характером попиту [4]
    Основна мета конверсійного маркетингу створити попит. Програма такого маркетингу передбачає різні заходи формування попиту та стимулювання збуту.
    Сутністю конверсійного маркетингу є недостача попиту на певні продукти, тобто коли певні товари або послуги «відкидаються» споживачем та потенційним ринком. Наприклад еко-активісти, що проти натурального хутра.
    Завданням для такого виду маркетингу є розробка стратегії, що буде стимулювати появу попиту на певний вид продукту [18].
    Види маркетингу Конверсійний
    • Стимулюючий
    • Синхромаркетинг
    • Підтримуючий
    • Розвиваючий
    • Ремаркетинг
    • Демаркетинг
    • Протидіючий

    19
    Основна мета стимулюючого маркетингу — стимулювати попит. Заходи, що реалізують програму стимулюючого маркетингу, різноманітні — від знайомства споживачів з можливостями товару до зміни об'єктивних умов, що стримують його використання. Характеристикою такого маркетингу є повна відсутність попиту на ринку на певні товари або послуги [62]. Як відомо, арабський світ не визнає свинини. Здавалося б змінити релігійні табу неможливо. Але змінити умови, що стоять на перешкоді вживанню продуктів із свинини в мусульманських країнах можливо, якщо ... змінити сам продукт. Саме цим шляхом пішла іспанська фірма "Сала Рієра", що спеціалізується на випуску м'ясних продуктів більше 150 років. Вона почала виготовляти ковбаси не тільки без свинячого жиру, ай без свинячого мяса — до того ж з низьким вмістом холестерину. За смаком їх неможливо відрізнити від справжніх навіть спеціалістам-дегустаторам.
    Синхромаркетинг. Існують ситуації, коли підприємство задоволене загальним рівнем попиту на свою продукцію, але воно не задоволене станом попиту на якийсь конкретний продукт протягом певного періоду часу. Цей попит може значно перевищувати виробничі потужності або, навпаки, обсяг виробництва даного продукту може бути більшим, ніж потреби ринку. Для прикладу, міський транспорт більшу частину робочого часу перевантажений, і
    їх кількість явно не є достатньою в такому випадку. Та навпаки. У таких випадках, завданням синхромаркетингу є змінення попиту шляхом перемикання стимулів або в результаті рекламної діяльності, яка спрямована на зміну звичок людей.
    Основна мета підтримуючого маркетингу – підтримати задовільний попит, використовуючи такі інструменти, як проведення продуманої політики ціноутворення, контроль витрат на маркетинга також реклама. Саме таку політику підтримуючої реклами протягом декількох років проводить на ринку
    України, близького зарубіжжя "Пепсі-Кола". На відміну від товарів, що тільки- но з'являються на східному ринку, Пепсі відома тут і малюкам, і тим, чиє

    20 дитинство вже лишилося позаду. Але, незважаючи на це, декілька разів на рік на телебаченні з'являється новий відеоряд рекламних роликів з рок-зірками або персонажами комічних сюжетів. І так протягом декількох днів, потім значна пауза знову нагадування про фірму і т.п.
    Розвиваючий маркетинг. Метою такого виду маркетингу є перетворити потенційний попит споживачів на певні товари або послуги на реальний. В тому числі й створення нових товарів, з новими якісними характеристиками та створення товарів в нових сферах споживання. Прикладом такого маркетингу може бути створення такого продукту як електронна сигарета IQOS, що менш шкодить здоров’ю курців та працює на основі абсолютно нових, досі не відомих, технологіях.
    Ціллю ремаркетингу є відновлення попиту на товари або послуги, що знизився. Завданням ремаркетингу є відновлення, або створення нового життєвого циклу для продукту, який поступово зникає з ринку.
    Демаркетинг застосовується в ситуаціях, коли попит на товар/послугу значно перевищує пропозицію. Підприємство не може справитись з цим, оскільки воно обмежене певним рівнем своїх виробничих потужностей та товарних ресурсів. Зазвичай цепов язано з надвисокою популярністю певних товарів чи послуг. У такому випадку застосовують антирекламу. Тобто навмисно піднімають ціни на товар, припиняють стимулювати продажі, тощо.
    Основна мета протидійного маркетингу довести до нуля попит, що суперечить інтересам суспільства. Підприємства припиняють випуск таких товарів, контрольні органи вилучають їх із торгівлі, через засоби масової
    інформації проводяться кампанії проти споживання товару. Серед таких товарів перше місце посідають алкогольні напої, сигарети тощо [46].
    Також існує класифікація маркетингової діяльності за каналами комунікації:
    1. Історично найпершим маркетингом вважається прямий, який все ще вважається найбільш ефективним способом представити і продати свій продукт. Методами, які при цьому використовуються є вміння продавця

    21 переконувати та мотивувати споживача, його харизма. Проте без залучення
    інших джерел зв'язку покриття є мінімальним.
    2. Медіа-маркетинг, тобто друковані матеріали, телебачення, радіо, які підвищують охоплення аудиторії, але мінусом є неможливість зворотного зв'язку з продуктом. Крім того, таким каналом просування користуються великі фірми, оскільки ціна такого засобу досить висока. З точки зору покриття медіа- маркетинг вже поступається Інтернету.
    3. Інтернет не входить у медіа-маркетинг, оскільки має додаткову характеристику у вигляді його інтерактивності. Тобто наявності зворотного зв'язку, здатності користувачів брати участь у обговоренні продукту, у його просуванні. Соціальні мережі, огляди, створений користувачем контент чи статистика відвідувань сайту - все це створює імідж бренду, збільшує або зменшує вартість продукту.
    4. Маркетинг упаковки є важливою частиною просування продукції. Думка споживача про продавця і марку включає оцінку дизайну і зручності упаковки. Особливо це важливо у магазинах самообслуговування, де товари повинні мовчки конкурувати зі своїми сусідами на полиці. Оригінальний дизайн упаковки може настільки вразити покупця, що ця упаковка переживе сам продукт та перейде в категорію сувенірів.
    5. Сувеніри, купони на знижки, безкоштовне тестування, програми лояльності та інші методи стимулювання збуту створюють необхідний
    інформаційний шум навколо нового продукту, розширюють аудиторію та підвищують обізнаність про бренд. І знову ж таки такий спосіб спілкування обирають великі компанії вибирають цей спосіб спілкування з клієнтом, оскільки можуть собі дозволити заплатити високу ціну. Для кожного успішного підприємства завданням є розробка безлічі різних маркетингових заходів і на її основі - створення інтегрованої маркетингової програми, яка повинна включати процес створення і просування товару, що представляє цінність для споживача. Такі заходи прийнято називати комплексом маркетингу або маркетинг-міксом [9].

    22
    Маркетинг-мікс
    - набір маркетингових
    інструментів, що використовуються компанією для досягнення її маркетингових цілей. Поняття маркетинг-мікс передбачає пропорційний розподіл зусиль, комбінацію, конструювання та інтеграцію елементів маркетингу і збуту в єдину програму, яка в свою чергу на основі оцінки ресурсів і сил маркетингу найбільшою мірою служить досягненню цілей підприємства в певний період часу. В свою чергу конкретний зміст маркетинг-міксу залежить від багатьох параметрів, в першу чергу, від особливостей ринку чи галузі, товару та можливостей самої компанії.
    Ця класифікація маркетингових інструментів і до цього дня залишається найпопулярнішою. Вона включає в себе чотири елементи: товар, ціну, місце і просування. Сукупність змінних, що входять в цю класифікацію прийнято називати «4P», від великих Product, Price, Place, Promotion. З розвитком економіки почали з'являтися нові класифікації, які включали ті ж елементи, але при цьому доповнювалися новими. Наприклад, концепція marketing-mix «5P» з’явилась відносно нещодавно і включає в себе нижчеперераховані показники.
    Product, тобто товарний маркетинг, який орієнтований на ринок маркетингової політики по формуванню асортиментного ряду товарів, їх властивостей, тощо.
    Price, ціновий маркетинг, орієнтований на ціноутворення;
    Place, збутовий маркетинг, який направлений на вибір каналів збуту продукції і торгових посередників, також зберігання та транспортування товару.
    Promotion, тобто маркетинг комунікацій, який представляє систему
    інформування потенційних клієнтів, створення хорошої думки про товар та підприємство.
    People, маркетинг відносин є механізмом взаємодії між суб'єктами ринкових відносин; також це розробка кадрової політики компанії та формування потенційних клієнтів.

    23 Кожного дня народжуються інноваційні ідеї, виникають нові технології і продукти. А разом з ними з'являються нові інструменти маркетингової діяльності:
    1. Динамічна реклама. Рух, світіння, мигання, звук - все це можна застосувати як зовні, так і всередині магазину. Прикладом є вітрини магазинів кондитерської корпорації Roshen.
    2. 3D-інтерактив. Йдеться про малі архітектурні форми: лавочки, стовпи, клумби, урни, наклейки, «стікери» і багато іншого.
    Найвідоміший 3D-інтерактив в Україні - wi-fi лавочка. Наприклад, біля
    ТЦ «Олімпійський» в Києві. Користувач не може підключитися до мережі wi-fi до тих пір, поки не зайде на веб-сайт магазину.
    3. Сенсорний маркетинг. Яскравим прикладом є мережа кав'ярень
    Starbucks, яка використовує пять органів почуттів в маркетингу. Запах кави - візитна картка Starbucks. Там також ретельно підбирають музику. Ці музичні композиції створюють у свідомості клієнта свій, особливий ряд асоціацій, який він не отримає ніде, окрім Starbucks. Візуальний ряд закладу важко уявити без зображення кави. Кава всюди: в чашці, на вітрині, на плакаті.
    4. Гейміфікація. Відомо, що основний прибуток компанія починає заробляти з іншого продажу клієнту. Щоб побудувати довгострокові відносини, необхідно при покупці вручити щасливчику запрошення на інтерактивне шоу, яке проходить в вашому магазині щотижня. Американська авіакомпанія United
    Airlines запропонувала своїм клієнтам гру «Хто більше літає?». Окрім передчуття та очікування виграшу, люди люблять змагатися один з одним. У підсумку, пасажири, які налітали близько двох-трьох мільйонів миль, отримали дуже вигідні бонуси. А компанія змогла встановити тривалі відносини з клієнтом на взаємовигідних умовах.
    5. Персоналізація. Сервіс на випередження - вищий пілотаж в хаотичному світі ритейлу. Хімчистка, заміна фільтрів, огляд побутової техніки, вже не кажучи про такі банальні речі, як привітання з днем народження і приємні побажання - все бере на себе компанія, думаючи за клієнта.

    24
    Серед українських компаній Rozetka надсилає зареєстрованим відвідувачам сайту інформацію про знижки на товари, які вони раніше переглядали.
    Агресивні методи продажів йдуть в минуле. Компанії переходять з
    інформаційної економіки в поведінкову. Проте, в практичному маркетингу все ще існує умовний поділ на світ продавця і світ споживача. Головне завдання сучасного ритейлу полягає в тому, щоб синхронізувати роботу цих двох світів. Структура маркетингової діяльності являє собою сукупність елементів для досягнення цілей і досягнення цільового ринку. Вона включає в себе товар/послугу, дистрибуцію товару, просування та ціноутворення. Маркетолог повинен вибрати кращу комбінацію з перерахованих вище елементів для досягнення поставлених підприємством цілей. Для цього можна використовувати ряд рішень:
    1) щодо товарів (послуг) визнають, що виводити на ринок, яка якість, в якій кількості, умови продажу, просування;
    2) щодо дистрибуції продукту, вибирають тип продажу, кількість місць продажів, тип контролю або співпраці і багато іншого;
    3) щодо просування товарів, визнають інструменти просування (реклама, особистий продаж, стимулювання збуту), визначення агентів просування, способів вимірювання ефективності, рівня обслуговування, вибору ЗМІ, обсягу і форм реклами і т. Д
    4) щодо ціноутворення, обирають необхідний рівень цін, діапазону, відносини з якістю, ступенем значущості цінового фактора, виду ціноутворення.
    Важливе значення в розробці структури маркетингової діяльності займає збереження цілісності, гармонії та інтеграції [7]. До сучасних методів маркетингової діяльності підприємства також можна віднести SMM, який наразі користується значною популярністю.
    Social Media Marketing (SMM), або маркетинг в соціальних мережах - один із способів просування бізнесу, при якому збільшується трафік і

    25 привертається увага потенційних клієнтів до компанії з використанням соціальних мереж.
    Перевагою реклами у соціальних мережах є те, що користувачі не відносяться до просування в соціальних мережах, як до реклами, отже, вони довіряють цій інформації більше, ніж рекламним оголошенням.
    Також широке охоплення цільової аудиторії та можливе залучення відвідувачів незалежно від їх регіональної приналежності.
    1.2. Методичні підходи до оцінювання маркетингової діяльності
    підприємства
    Оцінка маркетингової діяльності є важливим інструментом при здійсненні загального аналізу діяльності підприємства. Така оцінка базується на виявленні, аналізі і прогнозуванні факторів, що впливають на динаміку ступеня ринкової стабільності підприємства.
    Підвищення економічної ефективності діяльності підприємств роздрібної торгівлі У значній мірі визначається їх грамотною оцінкою, яка створює передумови правильного визначення положення господарюючих суб’єктів на ринку та відповідних дій до посилення своєї конкурентоспроможності. Тому дослідження методичних підходів оцінки маркетингової діяльності торговельних підприємств У сучасних умовах є важливим і актуальним завданням прикладної економічної науки.
    Маркетингова діяльність торговельного підприємства може оцінюватися як за кількісними показниками, наприклад розрахунок рентабельності діяльності, прибутку, облік інфляції, тощо, так і за якісними. Наприклад імідж і репутація фірми, рівень пізнаваності торговельної марки, тощо [58]. Для аналізу маркетингової діяльності підприємства використовуються наступні методи:
    1. Аналіз абсолютних показників, який ґрунтується на аналізі даних, які представлені у маркетинговій звітності. Сюди входять структури фінансових

    26 вкладень, розмір запозичених коштів, виручка від реалізації продукції, розмір продукції компанії, тощо.
    2. Горизонтальний аналіз полягає у порівняні кожної складової звітності за рік із попереднім періодом. Цей метод допомагає виявити тенденції зміни у статтях балансу та фінансових звітах.
    3. Вертикальний аналіз застосовується для виявлення впливу кожної позиції звітності на результату цілому, тобто для визначення структури підсумкових фінансових показників.
    4. Динамічний аналіз використовується для співставлення кожної позиції з звітності за декілька років і на основі цього визначається основна тенденція динаміки показника без врахування випадкових впливів і індивідуальних особливостей окремих періодів. Створення тренду допомагає здійснити прогнозний аналіз.
    Технологія оцінки маркетингової діяльності підприємства базується на таких основних принципах
    1. Оцінка проводиться тільки за наявністю достовірної, сучасної та своєчасної інформації.
    2. В групі показників, які використовують для оцінки маркетингової діяльності підприємства неповинно бути коефіцієнтів, які дублюються.
    3. Економічні параметри, які використовуються повинні бути в достатній кількості для того щоб відбулося відбиття реального стану маркетингової діяльності підприємства.
    4. Оперативність аналізу маркетингової діяльності.
    5. Використання обмеженого вибору найважливіших економічних параметрів, на які необхідно впливати з метою підтримки маркетингової діяльності підприємства. Цей принцип забезпечить найбільшу ефективність засобів щодо стабілізації підприємства на ринку [59].
    Також існує аналіз ефективності маркетингової діяльності підприємства з застосуванням динаміки показників, які стосуються прибутковості комерційної діяльності підприємства. До таких показників можна віднести: частка прибутку

    27 від комерційної діяльності підприємства; обсяг реалізованої продукції; обсяг попиту на продукцію підприємства; збитки служби маркетингу коефіцієнт конкурентоспроможності підприємства, тощо.
    Рентабельність маркетингової діяльності підприємства визначається для оцінки ефективності використання підприємством витрат на маркетингову діяльність, розраховується за формулою
    Р
    м
    =
    Чистий прибуток,грн.
    Витрати на маркетингову діяльність,грн.
    (1.1)
    [48]

    28
    Коефіцієнт впливу на маркетингову діяльність підприємства розраховується за формулою
    К
    в
    =
    Валовий прибуток,грн
    Витрати на маркетингову діяльність,грн
    (1.2)
    [48]
    Коефіцієнт ефективності використання витрат на рекламу характеризує ефективність використання підприємством маркетингових витрат на рекламу, та розраховується як співвідношення суми прибутку від реклами і загального обсягу витрат на рекламу
    К
    е
    =
    Прибуток,отриманий від реклами,грн
    Витрати на рекламу,грн.
    (1.3) [48]
    Позитивним є тенденції до збільшення всіх вищеперерахованих показників.
    Також у аналізі маркетингової діяльності підприємства допомагають показники попиту на продукцію торговельного підприємства й величини її фактичного відвантаження протягом певного періоду часу. Оскільки такі показники дозволяють визначити здатність суб’єкта господарювання повністю задовольнити попит споживачів, що в умовах ринку також стає однією з основних цілей. Для оцінки адекватності витрачених коштів необхідно зіставляти показники наведені вище з аналізом збитків служби маркетингової діяльності.
    Визначення коефіцієнта конкурентоспроможності допоможе в оцінені прибутковості комерційної діяльності підприємства.
    Також можливим є здійснення аналізу стану маркетингової діяльності підприємства на основі показників ефективності та активності.
    Кожен з цих показників повинен оцінюватися за такими напрямами, як товарний, збутовий, ціновий, комунікаційний, тощо.

    29
    Отже, активність маркетингової діяльності компанії можна оцінювати за такими показниками:
    1) оцінка товарної політики здійснюється за показниками, які відповідають за динаміку новизни продукції, ступінь її новизни та якість;
    2) оцінка цінової політики проводиться за допомогою показників, які характеризують динаміку зміни цін на продукцію.
    3) оцінка збутової політики полягає у використанні показників, які визначають ступінь післяпродажного сервісу, а також динаміку виконання обов’язків перед клієнтами.
    4) оцінка комунікаційної політики здійснюється за коефіцієнтами, які визначають долю витрат на рекламування продукції, долю нових клієнтів, тощо.
    Показники, які характеризуються співвідношенням результату та витратами на різноманітні заходи в рамках товарної, цінової, збутової і комунікаційної політики найбільш повно характеризують ефективність маркетингової діяльності підприємства [19].
    Конкурентна карта ринку – це карта, яка розподіляє конкурентів та досліджуване підприємство за позицію на ринку, де вони знаходяться. Для побудови карти використовуються 2 показники: ринкова частка підприємства і темп приросту ринкової частки Це відрізняє цей метод, від, наприклад, матриці позиції товарів, при обчислені якої показниками є прогноз продаж і темп зростання продаж товарів певного підприємства.
    Цей метод допомагає виділити положення різних підприємств на ринку.
    Тобто визначити, вони є лідерами, проміжними групами ,чи аутсайдерами. Для оцінювання проводиться вивчення граничних значень часток, які визначають належність підприємства до певної групи. Для дослідження необхідно обрати
    інструментарій, який можна використовувати при визначені позиції підприємства на ринку з урахуванням таких факторів, як, наприклад,
    «випадкові величини».

    30
    Необхідно знайти середнє арифметичне значення ринкових часток задля зображення центральної осі графіку. Ця вісь розділяє всю сукупність обраних підприємств на ті, які мають слабку конкурентну позицію, і ті, які мають сильну конкурентну позицію. Тобто, вісь характеризує положення підприємства на ринку з точку зору обсягу продукції, що воно реалізує. Якщо врахувати відмінність між середньоквадратичними відхиленнями в лівий і правий бік, то зрозумілими стають різні інтервали груп підприємств за розміром їх ринкових часток. Розміщуються підприємства наступним чином рис. 1.3): В інтервалі 3𝜃1 знаходяться підприємства зі слабкою конкурентною позицією. В інтервалі 3𝜃2 знаходяться підприємства зі сильною конкурентною позицією. Ті хто не потрапив до інтервалів поданих вище, складають групи аутсайдерів і лідерів ринку. Для визначення меж груп з деякою часткою ринку, використовують наступну схему
    1. Розраховуємо середнє арифметичне значення часток ринку обраних підприємств.
    2. Розмежування сукупності підприємств на 2 частини, де значення часток є більшими чи меншими за середнє значення.
    3.
    Здійснення розрахунку в кожній розмежованій частині середньоквадратичних відхилень, які разом із мінімальним і максимальним значеннями визначають межі заявлених груп.

    31 Рис. 1.3. Розподіл ринкових часток конкурентів [5] І група – підприємства з конкурентною позицією, яка швидко покращується;
    ІІ група – підприємства з конкурентною позицією, яка покращується;
    ІІІ група – підприємства з конкурентною позицією, яка погіршується;
    IV група – підприємства з конкурентною позицією, яка швидко погіршується.
    Після розрахунку всіх необхідних показників, необхідно побудувати конкурентну карту ринку. На цій карті виділяється шістнадцять типових положень підприємств. Найвпливовіший статус мають компанії групи лідерів з такою конкурентною позицією, що швидко покращується. А найслабші, тобто аутсайдери – підприємства останньої, шістнадцятої групи.
    Після проведення необхідного аналізу маркетингової діяльності підприємства, виявляються складні тенденції та проводиться планування, розробка заходів, які підвищують ефективність маркетингової діяльності підприємства та виправляють ситуацію у проблемних зонах.
    Вище розглянуті показники є взаємопов’язаними, атому необхідним є проведення їх динаміки з використанням принципів комплексності,

    32 цілеспрямованості та безперервності. Застосування таких принципів допоможе якнайкраще охарактеризувати поточний стан маркетингової діяльності підприємства, виявити тенденції та визначити напрями подальшого розвитку. Очевидно, що активність і ефективність маркетингової діяльності підприємства залежить від ефективної роботи персоналу та від раціональності організації служби маркетингу. Також оцінка маркетингової діяльності підприємства може використовуватись для порівняння поточних результатів з показниками конкурентів, з минулими періодами підприємства та майбутнього прогнозування [47].
    Отже, методичні підходи до оцінки маркетингової діяльності підприємства є важливими для ефективного існування компанії та потребують уваги.
    Маркетинговий процес починається з аналізу покупця і виявлення його потреб і закінчується покупкою товару покупцем, а отже й задоволенням його потреб.
    Оцінка маркетингової діяльності підприємства дає змогу дослідити ефективність використання підприємством витрачених коштів на збут продукції, віднайти проблеми для майбутньої розробки заходів щодо їх усунення. До досліджуваних методів аналізу маркетингової діяльності можна віднести: метод заснований на теорії ефективної конкуренції, визначення коефіцієнту конкурентоспроможності підприємства
    (ККО), метод бенчмаркінгу, загальні методи фінансово-економічного аналізу, показники рентабельності щодо витрат підприємства на збут, маркетингову діяльність, тощо. Також було розглянуто метод конкурентної карти ринку для визначення ринкових позицій підприємств.
    Ефективна маркетингова діяльність підприємства на сучасному ринку – це один з найголовніших способів підвищення його конкурентоспроможності
    [19].

    33
    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта