Главная страница
Навигация по странице:

  • 9.9. Поняття і види часу відпочинку.

  • 9.10. Робочий час і час відпочинку працівників залізничного транспорту.

  • 9.11. Оплата праці, її правове регулювання.

  • 9.12. Трудова дисципліна.

  • 9.13. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту.

  • 9.14. Правила внутрішнього трудового розпорядку.

  • 9.15. Види дисциплінарних стягнень. Порядок накладання і зняття дисциплінарних стягнень.

  • 9.16. Відповідальність за прогул. Відповідальність за появу на роботі у нетверезому стані.

  • 9.17.Гарантії при покладенні на працівників матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству.

  • 9.18. Порядок розгляду індивідуальних трудових спорів.

  • 9.19. Законодавчо-нормативна база з питань охорони праці.

  • Коров на Л.Д. Основи правознавства. Навчальний посібник (для студентів технікумів залізничного транспорту) Кременчук 2008 р


    Скачать 1.5 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник (для студентів технікумів залізничного транспорту) Кременчук 2008 р
    Дата11.07.2018
    Размер1.5 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаКоров на Л.Д. Основи правознавства.doc
    ТипНавчальний посібник
    #48507
    страница12 из 16
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16
    9.8. Робочий час і його види.
    Робочий час – час, протягом якого працівник, відповідно до закону, колективного і трудового договору, правил внутрішнього трудового розпорядку організації, повинен виконувати доручену йому роботу у встановленому місці.

    Основним виміром тривалості робочого часу за чинним законодавством є робочий тиждень, під яким розуміють тривалість робочого часу у годинах протягом 7-денного календарного тижня.

    Нормальна тривалість робочого часу працівників на підприємствах, в установах, організаціях не може перевищувати 40 годин на тиждень, що є загальною нормою. Для деяких категорій працівників встановлена скорочена тривалість робочого часу, наприклад, для неповнолітніх, для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці й ін. Крім того, скорочений робочий тиждень може встановлюватися за рахунок коштів власника для жінок, що мають дітей віком до 14 років чи дитину-інваліда.

    Напередодні неробочих і святкових днів при 40-годинному робочому тижні тривалість щоденної роботи скорочується на 1 годину.

    Для працівників встановлюється п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними.

    Поряд із нормальним робочим часом існують інші види робочого часу:

    1. скорочений робочий час,передбачений законодавством для певних категорій працівників встановлюється:

    • для неповнолітніх (осіб, що не досягли 18-річного віку);

    • для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці;

    • для інших категорій працівників, чия праця потребує особливих фізичних чи розумових зусиль (вчителі, лікарі та ін.).

    Крім того, робота в нічний час (з 10 години вечора до 6 години ранку) і робота напередодні святкових і неробочих днів скорочується на одну годину для всіх категорій працівників;

    1. неповнийробочий час. Даний вид робочого часу встановлюється трудовим договором. На відміну від скороченого робочого часу оплата праці здійснюється пропорційно відпрацьованому часу. Неповний робочий час може бути за згодою з працедавцем встановлено для будь-якого працівника, але в деяких випадках працедавець зобов’язаний на прохання працівника встановити неповний робочий день чи неповний робочий тиждень:

    • для вагітної жінки;

    • для жінки, що має дитину у віці до 14 років або дитину-інваліда;

    • для особи, що здійснює догляд за хворим членом родини;

    1. ненормований робочий день. Даний вид робочого часу є особливою умовою праці, яка допускається законодавством для деяких категорій працівників (адміністративного, управлінського, технічного й господарського персоналу; осіб, праця яких не піддається обліку в часі – консультанти, агенти, інструктори тощо). Тривалість праці цих працівників обмежена не кількістю годин, а колом функціональних обов’язків;

    2. надурочна робота. Надурочною вважається робота понад встановлену тривалість робочого часу. Вона допускається у виняткових випадках (соціальне чи стихійне лихо, виробнична аварія, гостра виробнична необхідність). До надурочних робіт заборонено залучати вагітних жінок; жінок, що мають дітей до 3 років; неповнолітніх; осіб, що навчаються в середніх загальноосвітніх школах чи професійно-технічний училищах без відриву від виробництва. Тривалість наднормових робіт не має перевищувати 4 годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік.


    9.9. Поняття і види часу відпочинку.
    Час відпочинку – це час, протягом якого працівник звільняється від виконання трудових обов’язків і використовує його на свій розсуд. Право на відпочинок закріплюється ст.. 45 Конституції України.

    Трудове законодавство закріплює такі види часу відпочинку.

    Види часу відпочинку

    Перерви протягом робочого дня

    Щоденний відпочинок (міжзмінна перерва)

    Вихідні дні

    Святкові, неробочі дні

    Щорічна основна та додаткова відпустка

    Протягом робочого дня передбачаються:

    • перерви для харчування і відпочинку;

    • перерви для обігрівання і відпочинку в холодну пору року;

    • перерви для годування дитини.

    Відпустка – це час відпочинку, що обчислюється в календарних днях і надається працівникам зі збереженням робочого місця і заробітної плати. Так, згідно зі ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. зі змінами від 02.11.2000 право на відпустку мають усі громадяни України, що перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності.

    Законом України «Про відпустки» передбачено такі види відпусток:

      1. щорічні трудові відпустки;

      2. додаткові відпустки у зв’язку з навчанням;

      3. творчі відпустки (для закінчення дисертації, написання підручників);

      4. соціальні відпустки;

      5. заохочувальні відпустки;

      6. відпустки без збереження заробітної плати.

    Щорічні трудові відпустки поділяються на:

    • основну трудову відпустку мінімальної тривалості;

    • основну трудову відпустку продовженої тривалості;

    • додаткову трудову відпустку за особливий характер праці;

    • додаткову трудову відпустку за роботу в умовах ненормованого робочого дня;

    • додаткову трудову відпустку за стаж роботи;

    • інші додаткові трудові відпустки, передбачені законом.

    Про надання працівнику відпустки роботодавець зобов’язаний видати наказ. Підставою для якого є письмова заява працівника. У разі, якщо наказ не виданий, працівник не має права на власний розсуд визначати день початку відпустки.

    Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше, як 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік.

    Право працівника на щорічну основну та додаткову відпустки повної тривалості у перший рік роботи наступає після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.

    Додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надаються працівникам, зайнятих на роботах, що пов’язані з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів за списком виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників у яких надає їм право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими і тяжкими умовами праці й за особливий характер праці.

    Додаткова відпустка до 35 календарних днів за особливий характер надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням. виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах й умовах підвищеного ризику для здоров’я.

    Додаткова відпустка тривалістю до 7 календарних днів надається працівникам з ненормованим робочим днем згідно зі списком посад, робіт і професій, визначеним колективним договором, угодою.
    9.10. Робочий час і час відпочинку працівників залізничного транспорту.
    На залізничному транспорті робочий час відпочинку працівників, пов’язаних із забезпеченням безпеки руху поїздів і обслуговуванням пасажирів, регламентується спеціальним нормативним актом – Особливостями регулювання робочого часу і часу відпочинку окремих категорій працівників залізничного транспорту і метрополітенів, безпосередньо пов’язаних із забезпеченням безпеки руху поїздів і обслуговування пасажирів (далі – Особливості) від 10.03.1994р. №40/Ц. затверджені Держадміністрацією залізничного транспорту України.

    Трудовим законодавством передбачено два види обліку робочого часу – поденний і підсумковий.

    На підприємствах залізничного транспорту, зайнятих на цілодобових безупинних роботах, де не може бути дотримана щоденна тривалість робочого часу, за погодженням із профспілковим комітетом може вводитися підсумковий облік робочого часу з обліковим періодом – місяць, квартал, тура. Але при цьому норма робочих годин у сумі не повинна перевищувати нормальну тривалість робочого часу – 40 годин на тиждень.

    Робочий час працівників, постійна робота яких триває в дорозі:

    • поїзних бригад пасажирських потягів;

    • працівників рефрижераторних потягів;

    • хопер-дозаторних і думпкарних маршрутів;

    • вагонів-транспортерів зчленованого типу;

    • службових, багажних і збирально-роздавальних вагонів у разі загальної тривалості поїздки в обидва кінці і більше може враховуватися потурно.

    Турачас з моменту явки на роботу для поїздки до моменту явки на роботу для наступної поїздки після відпочинку в пункті постійної роботи.

    Початком роботи локомотивних і поїзних бригад, працівників рефрижераторних секцій і т. ін. вважається час явки до місця постійної роботи (депо, електродепо, резерв, пункт підміни локомотивних бригад, пункт обороту локомотивів) за графіком, нарядом чи викликом; закінченням роботи – момент оформлення відповідної технічної документації (наприклад, маршрут машиніста) після здачі локомотива, секції чи вагона, потяга, состава в депо чи пункті зміни.

    Для всіх змінних працівників і для працівників з поділеним на частини робочим днем час початку і закінчення роботи визначається графіком роботи.

    Облік робочого часу локомотивних і кондукторських бригад, працівників пасажирських і рефрижераторних потягів (секцій), працівників шляхового господарства, працівників відбудованих поїздів здійснюється відповідно до Особливостей, за якими працівникам локомотивних і кондукторських бригад щотижневі дні відпочинку надаються в будь-який день тижня рівномірно протягом місяця шляхом додавання 24 годин до розрахункового відпочинку, що належить після чергової поїздки в робочому тижні. Тривалість щотижневого відпочинку не може скорочуватися до 42 годин у графіках роботи (нарядах). Ці дні відпочинку надаються тільки в пункті постійної роботи.

    Такими є особливості обліку робочого часу працівників залізничного транспорту.
    9.11. Оплата праці, її правове регулювання.
    Оплата працібудь-який заробіток, як правило, у грошовому виразі, який за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу або надані послуги. Заробітна плата виплачується не раніше як кожні півмісяця. Оплата праці регламентується Кодексом законів про працю України, Законом України „Про оплату праці” галузевої Тарифної угоди, нормативних актів Державної адміністрації залізничного транспорту.

    Для окремих категорій працівників законодавством України можуть бути встановлені інші строки виплати заробітної плати.

    Оплата праці складається з:

    основної

    додаткової

    залежить від результатів праці працівника й визначається тарифними ставками, підрядними розцінками, посадовими окладами, а також надбавками і доплатами у розмірах, не вище встановлених чином законодавством.

    залежить від результатів господарської діяльності підприємства і встановлюється у вигляді премій, винагород, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а також надбавок і доплат, які не передбачені законодавством, або понад розміри, встановлені чинним законодавством.

    Заробітна плата працівників за весь час відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до початку відпустки.

    Мінімальна заробітна плата – це встановлений і гарантований державою мінімальний рівень оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на всіх підприємствах незалежно від форм власності і господарської діяльності. Це розмір заробітної плати, нижче якого не може проводитися оплата за фактично виконану працівником повну місячну (денну або годинну) норму праці (робочий час).

    Тарифна система оплати праці – це сукупність взаємопов’язаних елементів:

    - тарифної сітки; - тарифних ставок;

    - схем тарифно-кваліфікаційних характеристик.

    При тарифній системі діють:

    Відрядна оплата праці

    Погодинна оплата праці

    - оплата праці працівників проводиться за нормами і розцінками, встановленими, виходячи з розряду виконуваних робіт.

    - оплата праці працівників проводиться за годинними (денними) тарифними ставками і застосуванням нормованих завдань або за місячним окладом.

    Працівникам залізничного транспорту України виплачується надбавка за стаж роботи в галузі на умовах, передбачених Положенням про порядок виплати надбавки за стаж роботи в галузі, затвердженим наказом Міністра транспорту та зв’язку України – Генерального директора Державної адміністрації залізничного транспорту Україну.

    Про нові умови чи зміну діючих умов оплати праці у бік погіршення власник чи уповноважений ним орган зобов’язані повідомити працівника не пізніше, ніж за два місяці до їхнього введення чи зміни.

    Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в терміни, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, не більше від 16-ти календарних днів. Трудове законодавство України передбачає в ряді випадків виплати, які не пов’язані та не співмірні з витратами праці працівника, але носять гарантійний характер.

    Гарантійними називаються передбачені законодавством виплати за періоди, коли працівник з поважних причин фактично не виконував свої трудові обов’язки. Гарантійні виплати встановлені з метою охорони матеріальних інтересів працівників і недопущення зниження їхньої заробітної плати.

    Перелік виплат і доплат може бути доповнений за умови прийняття відповідних положень колективного договору.


    Крім того, ст. 16 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачено, що за працівниками підприємств. установ і організацій залізничного транспорту, переведеними на іншу роботу внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання або тим, що вийшли на пенсію за інвалідністю чи за віком, зберігається право на безплатний проїзд залізничним транспортом і пільги, передбачені законодавчими актами України для працівників залізничного транспорту, колективними договорами, угодами.
    9.12. Трудова дисципліна.
    Трудова дисциплінаце порядок взаємостосунків учасників трудової діяльності, це сукупність нормативно-правових приписів, які регулюють трудові обов’язки робітників і службовців, спрямованих на забезпечення належного трудового процесу, і засобів, які забезпечують виконання цих обов’язків.

    Трудова дисципліна забезпечується:

    • створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної роботи;

    • свідомим ставленням працівників до праці;

    • методами переконання, виховання у разі порушення трудової дисципліни;

    • заохоченням за сумлінну працю.

    Працівники зобов’язані:

    • працювати чесно і сумлінно, добросовісно виконувати взяте на себе коло обов’язків (робіт), що складає їхню трудову функцію в загальній праці колективу;

    • своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу;

    • додержуватися трудової і технологічної дисципліни, забезпечувати належну якість робіт, продукції, послуг;

    • додержуватися вимог нормативних актів про охорону праці, техніку безпеки і виробничу санітарію;

    • дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір, та ін.

    Власник або уповноважений ним орган повинен:

    • забезпечувати трудову або виробничу дисципліну;

    • неухильно додержуватися законодавства про працю і нормативних актів про охорону праці;

    • уважно ставитися до потреб і запитів працівників;

    • охороняти честь, гідність, ділову репутацію працівника.

    Працівники, які добросовісно виконують покладені на них обов’язки, можуть бути заохочені керівництвом підприємства (оголошують подяку, нагороджують цінним подарунком чи надають інші пільги і переваги, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку).
    9.13. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту.
    Залізничний транспорт являє собою основу транспортної системи України і забезпечує своєчасне, повне, якісне задоволення потреб населення, вантажовласників в перевезеннях.

    З метою забезпечення безпеки руху поїздів і маневрової роботи, схоронності перевезених вантажів, багажу і довіреного майна, а також, для уникнення ситуацій, що загрожують життю і здоров’ю пасажирів, від працівників підприємств, установ і організацій залізничного транспорту потрібні висока організованість у роботі та бездоганне виконання трудових обов’язків.

    Порушення дисципліни на залізничному транспорті створює загрозу життю і здоров’ю людей, безпеці руху поїздів, схоронності перевезених вантажів, завдання збитку навколишньому середовищу, а також приводить до невиконання договірних зобов’язань. Стійка безпечна робота залізниць неможлива без дотримання трудової, виробничої та технологічної дисципліни.

    Трудова дисципліна – це сукупність норм, які регулюють внутрішній трудовий розпорядок, що встановлює права й обов’язки працівників і адміністрації, система застосування заходів заохочення і стягнення за невиконання чи неналежне виконання трудових обов’язків.

    Дисципліна працівників залізничного транспорту полягає в чіткому дотриманні порядку і правил, установлених чинним законодавством, Правил технічної експлуатації залізниць, наказів, інструкцій та інших нормативних актів, що діють на залізничному транспорті, своєчасному і точному виконанні наказів і розпоряджень керівників, забезпеченні безпеки руху поїздів і маневрової роботи, виконанні правил і норм охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки, охорони навколишнього середовища, дотриманні правил внутрішнього трудового розпорядку, забезпеченні схоронності майна власника і перевезених вантажів, дотриманні графіка руху потягів і своєчасної доставки пасажирів і вантажів, турботі про пасажирів, забезпеченні високого рівня культури їхнього обслуговування, виконанні обов’язків, передбачених трудовими договорами (контрактами).

    Дисципліна працівників залізничного транспорту, крім норм Кодексу законів про працю України, регулюється Положенням про дисципліну працівників залізничного транспорту. Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту поширюється на всіх працівників підприємств, установ, організацій залізничного транспорту, що належать до державної власності, за винятком працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування, будівельних організацій, служб постачання, дорожніх ресторанів, навчальних закладів, науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій, бібліотек, методичних кабінетів, будинків науки і техніки, клубів, спортивних, дитячих і медичних установ, пансіонатів і будинків відпочинку галузі.

    Кожен працівник, на якого поширюється дія Положення про дисципліну, зобов’язаний:

    • знати і неухильно дотримуватися його вимог;

    • зберігати порядок і правила, установлені чинним законодавством, Правилами технічної експлуатації залізниць, наказів, інструкцій та інших нормативних актів, що діють на залізничному транспорті, вчасно виконувати накази і розпорядження керівників;

    • забезпечувати безпеку руху поїздів і маневрової роботи, виконувати вимоги правил і норм охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки й охорони навколишнього природного середовища;

    • дотримуватись графіків руху потягів, забезпечувати своєчасну доставку до місця призначення пасажирів і вантажів, піклуватися про пасажирів, забезпечувати високий рівень культури їхнього обслуговування;

    • берегти матеріально-технічні засоби, забезпечувати схоронність вантажів і багажу, уживати заходів щодо попередження їх розкрадання, втрати, ушкоджень і псування;

    • дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку.

    Кожний працівник залізничного транспорту виявивши несправності споруд і пристроїв, що створюють загрозу забруднення навколишнього середовища, повинен ужити заходів до огородження небезпечного місця й усунення несправності.

    Поряд з обов’язками кожний працівник наділений законодавством певними правами. До таких належать: право вимагати належних умов праці (освітлення, опалення приміщень, усунення шкідливих і небезпечних факторів, що створюють загрозу життю і здоров’ю, справний стан устаткування, рухомого складу); виконання адміністрацією норм охорони праці та техніки безпеки. Створення нормальних умов для виконання норм виробітку і високопродуктивної праці тощо.

    На залізничному транспорті керівник несе відповідальність за стан дисципліни серед підлеглих і сам є прикладом у дотриманні законності, дисципліни, норм моралі, давати законні й професійно грамотні вказівки підлеглим, перевіряти якість і своєчасність їхнього виконання (п. 4 Положення про дисципліну).
    9.14. Правила внутрішнього трудового розпорядку.
    Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах і організаціях залізничного транспорту, як і на всіх інших підприємствах, установах і організаціях України, визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, що затверджуються трудовим колективом по представленню власника чи уповноваженого ним органа і профспілкового комітету на основі типових правил.

    Правовою базою для розробки правил внутрішнього трудового розпорядку є:

    • Кодекс законів про працю України, який закріплює і конкретизує систему трудових прав і свобод, встановлює державні гарантії їхнього дотримання і захисту, регулює відносини працівників і роботодавців, що виникають у зв’язку з укладанням і реалізацією трудових договорів, колективних договорів і угод.

    • Закон України «Про залізничний транспорт», що закріплює правові основи функціонування залізничного транспорту.

    • Статут залізниць України, що забезпечує збалансованість регулювання взаємин всіх учасників перевізного процесу, визначає їхні права й обов’язки, відповідальність за недотримання прийнятих зобов’язань по перевезеннях.

    • Типові правила внутрішнього трудового розпорядку.

    Крім чинного законодавства, діяльність працівників залізничного транспорту визначається також Правилами, Інструкціями, положеннями й іншими нормативно-правовими актами. Наприклад, Правилами технічної експлуатації залізниць України, Інструкцією із сигналізації на залізницях України, Положенням про дисципліну працівників залізничного транспорту України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України із змінами у 2000р. №1468.
    9.15. Види дисциплінарних стягнень. Порядок накладання і зняття дисциплінарних стягнень.
    За порушення службових обов’язків, трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку як працівник, так і власник або уповноважений ним орган несе дисциплінарну відповідальність. Підставою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.

    У трудових правовідносинах розглядають два види юридичної відповідальності:

    1. дисциплінарна – настає за вчинення працівником дисциплінарного проступку (порушення службових обов’язків, трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку) чи за невиконання або неналежне виконання ним своїх трудових обов’язків і полягає в застосуванні до порушників дисциплінарних стягнень;

    2. матеріальна – настає за майнові збитки, заподіяні підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на працівника трудових обов’язків і полягає у покритті шкоди відповідною сумою грошей або рівноцінним майном; настає за шкоду, заподіяну працівнику каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, зв’язаним із виконанням трудових обов’язків.

    За несумлінне виконання обов’язків до працівника можуть бути застосовані дисциплінарні стягнення.

    Дисциплінарна відповідальність – застосування до порушників трудової дисципліни стягнень, передбачених законодавством, правилами внутрішнього трудового розпорядку, статутами (статут залізниць України, Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту).

    Види дисциплінарної відповідальності:

    Доганаофіційно виражена негативна оцінка ставлення до роботи, результатів праці окремих осіб. Тягне за собою негативні наслідки для працівника особистого характеру.

    Звільнення – припинення дії трудового договору.

    Заходи дисциплінарного впливу:

    • моральні: втрата довіри з боку адміністрації, трудового престижу, авторитету.

    • матеріальні: позбавлення премії або її зниження, відмову в наданні одноразової матеріальної допомоги, зняття надбавки по оплаті праці тощо.

    Строки накладення дисциплінарного стягнення: надається безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше 1 міс. з дня вчинення проступку.

    Порядок застосування дисциплінарних стягнень:

    • взяти у порушника письмове пояснення;

    • за кожне порушення – одне стягнення;

    • обираючи вид стягнення, враховують ступінь тяжкості проступку, заподіяну ним шкоду;

    • стягнення оголошується в наказі, повідомляється працівникові під розписку протягом 3-х днів з дня видання наказу.

    Порядок зняття дисциплінарних стягнень:

    • якщо протягом року працівника не було піддано новому стягненню, то його стягнення погашається;

    • стягнення може бути зняте до закінчення 1 року;

    • стягнення до трудової книжки не заноситься;

    • протягом дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення не застосовуються.

    Поряд з дисциплінарними і громадськими заходами можуть застосовуватись й інші заходи матеріального впливу зокрема, позбавлення повністю або частково: премій; одноразової винагороди, яка виплачується по підсумках роботи за рік; додаткової відпустки у відповідному році. яка надається за безперервний стаж роботи.

    Дисциплінарну відповідальність за статутами про дисципліну несуть:

    • працівники залізничного, морського та річкового транспорту, цивільної авіації;

    • органів внутрішніх справ, прокуратури;

    • ряду інших галузей промисловості, органів і організацій.

    Статутами про дисципліну передбачено значно ширшу кількість видів дисциплінарних стягнень, що дозволяє більш диференційовано підходити до оцінки і покарання працівника за порушення трудової дисципліни.
    9.16. Відповідальність за прогул. Відповідальність за появу на роботі у нетверезому стані.
    Прогулневихід на роботу без поважних причин протягом робочого дня, у тому числі відсутність на роботі більше 3-х годин протягом робочого дня без поважних причин.

    Неповажними причинами визнаються:

    • невихід на роботу у зв’язку з перебуванням у медвитверезнику;

    • самовільне використання без погодження з власником або уповноваженим ним органом днів відгулів;

    • самовільне використання чергової відпустки;

    • залишення роботи до закінчення строку трудового договору чи строку, який працівник зобов’язаний пропрацювати за призначенням після закінчення вищого чи середнього спеціального учбового закладу.

    Невихід працівника на роботу в зв’язку з незаконним переведенням не можна вважати прогулом без поважних причин.

    Відповідно до п. 4 ст. 40 Кодексу законів про працю вчинення працівником прогулу є однією з підстав для розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

    Звільнення за цією підставою допускається при одноразовому вчиненні прогулу. В той же час розірвання трудового договору – крайній захід. Власник або уповноважений ним орган можуть застосовувати до прогульника один із таких заходів:

    • накласти дисциплінарне стягнення (догану);

    • позбавити на певний строк процентної надбавки до посадового окладу або за вислугу років, знизити розмір одноразової винагороди за вислугу років (де такі надбавки або винагороди встановленні);

    • передати матеріали на розгляд товариського суду, громадської організації, трудового колективу.

    За появу на роботі у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння, що може зумовити дезорганізацію в роботі цілого колективу або інші тяжкі наслідки, закон передбачає можливість накладення за такий проступок будь-якого дисциплінарного стягнення, у тому числі звільнення з роботи. Неправомірним визнається сам факт появи на роботі у такому стані, незалежно від його наслідків і того, був працівник від роботи відсторонений чи продовжував працювати. Але при вирішенні питання про стягнення роботодавець має потурбуватися про те, щоб факт появи працівника на роботі у такому стані був належним чином підтверджений – медичним обстеженням працівника, складеним про це актом, показаннями очевидців тощо.

    При накладенні стягнення за цей проступок роботодавець має дотримуватись правил накладення дисциплінарних стягнень, а при вирішенні питання про звільнення працівника – отримати на це згоду профспілкового органу.
    9.17.Гарантії при покладенні на працівників матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству.
    Матеріальна відповідальність працівника – це його обов’язок відшкодувати в установленому законом порядку і розмірах пряму дійсну шкоду, заподіяну підприємству (установі, організації) протиправним і умисним невиконанням чи неналежним виконанням своїх трудових обов’язків.

    Підставами для притягнення працівника до матеріальної відповідальності є:

    1. пряма дійсна шкода;

    2. протиправність поведінки працівника;

    3. причинний зв'язок між протиправними діями та заподіяною шкодою;

    4. вина працівника.

    Законодавство України про працю встановлює такі види матеріальної відповідальності:

    • обмежена (працівник, який заподіяв шкоду, несе відповідальність перед власником у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку);

    • повна (повне відшкодування заподіяних збитків);

    • підвищена або кратна (передбачена за шкоду, заподіяну підприємству, установі чи організації розкраданням, умисним зіпсуттям, недостачею або витратою окремих видів майна та інших цінностей тощо).

    Матеріальна відповідальність може бути покладена на працівника незалежно від притягнення його до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.

    Повна матеріальна відповідальність настає у випадку, якщо:

    1. Між працівником і підприємством відповідно укладено письмовий договір про взяття на себе працівником матеріальної відповідальності за цілісність майна, переданого йому на зберігання.

    2. Майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю.

    3. Шкоду завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

    4. Шкоди завдано працівником, який був у нетверезому стані.

    5. Шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або зіпсуванням матеріалів, виробів в т.ч. їх виготовленні, інструментів, вимірювальних приладів, спецодягу, виданих підприємством працівникові в користування.

    6. Відповідно до законодавства на працівника покладено повну матеріальну відповідальність

    7. Шкоди завдано не під час виконання службових обов’язків

    8. Службова особа винна у незаконному звільненні працівника

    Підприємство є суб’єктом матеріальної відповідальності у разі заподіяння шкоди працівнику ушкодженням його здоров’я і зобов’язане відшкодувати працівнику матеріальні збитки за наявності таких підстав:

    1. Незаконного звільнення, переведення чи відсторонення працівника

    2. Неправильного формулювання запису у трудовій книжці під час звільнення працівника, що унеможливлює влаштування його на роботу

    3. Затримки видачі трудової книжки або розрахунку при звільненні з роботи

    4. Псування, знищення чи крадіжка особистих речей працівника під час виконання ним трудової функції та в інших випадках, передбачених законодавством

    У разі заподіяння потерпілому моральної шкоди вона також підлягає компенсації.Відшкодування шкоди, заподіяної працівнику ушкодженням здоров’я складається з:

    1. виплати втраченого заробітку, залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності;

    2. виплати у встановлених випадках, установленої допомоги;

    3. компенсації витрат на медичну і соціальну допомогу (посилене харчування, протезування);

    4. компенсації за моральну шкоду.

    Роботодавець звільняється від відповідальності, якщо доведе, що шкода заподіяна працівникові не з його вини, а умови праці не є причиною моральної шкоди.
    9.18. Порядок розгляду індивідуальних трудових спорів.
    Трудовий спірце розбіжність між адміністрацією підприємства, установи, організації і працівником з питань застосування діючих нормативно-правових актів про працю (наприклад., спори про оплату праці, надання відпустки, переведення на іншу роботу).



    Порядок розгляду трудових спорів регулюється Кодексом Законів про працю України, Законом України «Про порядок розгляду колективних трудових спорів (конфліктів)» №1096-IV у редакції від 10 липня 2003р.

    Для розв’язання трудових спорів на кожному підприємстві, де є не менше як 15 працюючих, обираються спеціальні комісії по розгляду трудових спорів (далі КТС). Вони обираються на загальних зборах трудового колективу, причому самі збори визначають чисельність, склад і строк повноважень комісії.

    Порядок розгляду трудового спору:

    1. Працівник може звернутися до комісії по трудовим спорах у 3-місяний термін з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Заінтересований у вирішенні трудового спору працівник подає до КТС заяву

    2. Комісія по трудових спорах зобов’язана розглянути трудовий спір у 10-денний строк з дня подачі заяви

    3. Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню власником або уповноваженим ним органом у 3-денний строк після закінчення 10 днів, передбачених на їх оскарження

    4. Якщо КТС задовольняє вимогу працівника, то керівник підприємства зобов’язаний виконати рішення КТС. У разі невиконання рішення КТС, комісія видає працівникові спеціальне посвідчення, що має силу виконавчого листа. Цей лист пред’являється до районного (міського) суду, і тоді рішення КТС виконується примусово

    5. У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах працівник або власник чи уповноважений ним орган можуть оскаржити її рішення до суду в 10-денний строк з дня вручення їм виписки з протоколу засідання комісії

    6. Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного (міського) суду в 3-місячний термін з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення – в місячний строк з дня виручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

    Безпосередньо в районних (міських) судах розглядаються трудові спори:

    • тих працівників, де не обираються КТС;

    • про поновлення на роботі;

    • керівних працівників з питань звільнення, формулювання причин звільнення, переведення на іншу роботу, накладення дисциплінарних стягнень;

    • власників (уповноважених ним органів) про відшкодування матеріальної шкоди;

    • про відмову в укладенні трудового договору:

        • працівників, запрошених на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації;

        • молодих спеціалістів, які закінчили вищий навчальний заклад і в установленому порядку направлені на роботу на дане підприємство, в установу, організацію;

        • вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років або дитину-інваліда, а одиноких матерів – при наявності дитини віком до 14 років;

        • виборних працівників після закінчення строку повноважень;

        • працівників, яким надано право повторного прийняття на роботу;

        • інших осіб, з якими власник або уповноважений ним орган відповідно до чинного законодавства зобов’язаний укласти трудовий договір.


    9.19. Законодавчо-нормативна база з питань охорони праці.
    Ст.43 Конституції України закріплює, що “кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом”.

    Правове забезпечення охорони праці, крім конституційних норм, визначають норми КЗпП України, Закон України “Про охорону праці” від 14.09.1992р. та інші підзаконні правові норми з охорони праці.

    Охорона праці – це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.

    Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника чи уповноважений ним орган.

    З метою ознайомлення працівників з нормами охорони праці проводиться навчання всіх працівників підприємства з питань охорони праці.

    Порядок і види навчання, а також форми перевірки знань з питань охорони праці працівників і осіб, що проходять навчання в установах освіти, встановлені Типовим положенням про навчання питанням охорони праці, затвердженим наказом Держкомнадохоронпраці від 17. 02. 1999 р. № 27

    На підприємствах на основі даного Типового положення з урахуванням специфіки виробництва, вимог державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів про охорону праці розробляються і затверджуються керівниками підприємств відповідні положення про навчання питанням охорони праці.

    Працівники підприємств під час прийому на роботу і періодично в процесі роботи, а учні й студенти під час навчання, зобов’язані проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

    Одним з видів навчання є інструктажі. За характером і часом проведення інструктажі з охорони праці поділяються на:

    • вступний (під час прийому на роботу чи в навчальний заклад, під час екскурсії на підприємство, під час проведення робіт на підприємстві працівниками інших підприємств);

    • первинний (проводиться на початку роботи безпосередньо на робочому місці при прийомі на роботу, при виконанні нової для працівника роботи, при переведенні з одного місця роботи на інше, відрядженим працівникам, якщо вони беруть участь у виробничому процесі);

    • повторний (проводиться з працівниками на робочому місці в терміни, визначені відповідними чинними галузевими нормативними актами з урахуванням конкретних умов виробництва, але не рідше: на роботах з підвищеною небезпекою – 1 раз на три місяці, для інших робіт – 1 раз на шість місяців);

    • позаплановий (проводиться на робочому місці чи в кабінеті з охорони праці – при запровадженні в дію нових чи переглянутих нормативних актів з охорони праці чи при внесенні змін і доповнень до них, при зміні технологічного процесу, заміні чи модернізації устаткування, оснащення, матеріалів чи інших факторів, що впливають на охорону праці, при порушенні працівниками норм охорони праці, що можуть призвести чи призвели до травм, аварій, пожеж і т. ін.);

    • цільовий (проводиться з працівниками при виконанні разових робіт, при ліквідації аварій і наслідків стихійних лих, при проведенні робіт, на які оформляється наряд-допуск, розпорядження чи інші документи).

    На залізничному транспорті питання охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії регулюються також Правилами техніки безпеки і виробничої санітарії при виконанні певних видів робіт. Крім Правил техніки безпеки і виробничої санітарії для окремих видів робіт затверджуються типові інструкції з охорони праці окремих професій.

    Вимоги з охорони праці включаються в посадові інструкції всіх працівників підприємства з обліком виконуваних ними функцій у вигляді самостійних пунктів.

    На підприємства залізничного транспорту поширюються вимоги стандартів та інших нормативно-технічних документів з безпеки праці (ультразвук, вібрація, освітлення, шум, пожежна й електробезпечність, санітарно-гігієнічні вимоги до повітря робочої зони тощо).

    Велику роль в оцінці стану і розробці заходів щодо поліпшення умов праці відіграє атестація робочих місць, що проводиться в порядку, передбаченому чинним законодавством.

    З огляду на те, що й у сучасних умовах роботи залізничного транспорту неможливо усунути всі шкідливі й небезпечні умови праці, працівникам, що працюють у таких умовах, гарантуються додаткові пільги, наприклад, забезпечення молоком, надання додаткової оплачуваної відпустки, можливість дострокового виходу на пенсію за наявності необхідного стажу роботи в таких умовах та ін.

    Державне управління охороною праці здійснюють:

    • Кабінет Міністрів України;

    • спеціально уповноважений орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці;

    • міністерства й інші органи центральної виконавчої влади;

    • Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації й органи місцевого самоврядування.

    Контроль за охороною праці

    Відповідно до ст. 44 Закону України “Про охорону праці” державний нагляд і громадський контроль за охороною праці здійснюють два види органів – державні та громадські. Вищий нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів про охорону праці здійснюють Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

    Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють два види органів: трудові колективи через обраних ними уповноважених і професійні спілки в особі своїх виборних органів та представників. Повноваження цих органі визначені ст. 47 і 48 Закону України “Про охорону праці”.
    Запитання та завдання для самостійної перевірки знань


    1. Охарактеризуйте зміст, сторони, строки, умови і форми трудового договору.

    2. Припинення трудового договору з ініціативи власника та уповноваженого ним органу.

    3. Що таке робочий час? Охарактеризуйте його види.

    4. Поняття „часу відпочинку”, його види. Відпустка як час відпочинку працівників, її види.

    5. Охарактеризуйте систему оплати праці на залізничному транспорті.

    6. Проаналізуйте положення про дисципліну працівників залізничного транспорту.

    7. Особливості робочого часу та часу відпочинку працівників залізничного транспорту.

    8. Охарактеризуйте порядок накладення дисциплінарних стягнень.

    9. Матеріальна відповідальність працівників за шкоду заподіяну підприємству; власника - за заподіяне ушкодження здоров’я працівника.


    Тестові завдання

    1. Письмова форма договору обов’язкова при прийнятті на роботу:

      1. по контракту;

      2. молодого спеціаліста;

      3. неповнолітнього

    2. З наведеного переліку укажіть умови трудового договору, які належать до обов’язкових:

      1. місце працевлаштування;

      2. розмір заробітної плати;

      3. соціальний захист працівника;

      4. розмір щомісячної премії;

      5. початок дії трудового договори;

      6. організація харчування працівника

    3. Вирізняють основні і додаткові умови договору. Розподіліть ці умови на основні і додаткові:

    Основні Додаткові

    Для відповіді: оплата праці, випробування на строк 1,3,6 місяців, місце роботи, початок роботи

    1. Трудовий договір буває таких видів:

      1. безстроковий;

      2. ..................;

      3. ....................

    2. Розташуйте у логічній послідовності порядок укладення трудового договору:

      1. оформлення трудової книжки;

      2. розгляд заяви працівника;

      3. звернення особи до роботодавця з пропозицією укладання трудового договору;

      4. видання наказу про зарахування працівника на роботу.

    3. Оберіть літери правильних суджень:

      1. при укладанні трудового договору забороняється вимагати відомості про партійну і національну належність, походження та інші документи, непередбачені законодавством;

      2. якщо працівник приступить до роботи, то трудовий договір вважається заключним, а робітник прийнятим на роботу;

      3. всі працівники, що заключили трудовий договір, зобов’язані пройти випробувальний строк з метою перевірки відповідності працівника дорученій роботі

    4. Вставте відповідні цифри в речення:

      1. однією з підстав для розірвання договору з ініціативи власника може бути прогул працівника (відсутність на роботі більше .... годин протягом робочого дня без поважних причин);

      2. відсутність працівника на роботі протягом ... місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності;

    5. Позначте тривалість нормального робочого часу:

      1. 38 годин на тиждень;

      2. 40 годин на тиждень;

      3. 42 години на тиждень;

      4. 48 годин на тиждень.

    6. Трудова дисципліна регламентується:

      1. наказом по підприємству;

      2. правилами внутрішнього трудового розпорядку;

      3. статутами;

      4. окремими законами.

    7. Укажіть максимальний термін, визначений Кодексом законів про працю України, протягом якого до працівників, на яких було покладено дисциплінарне стягнення, не застосовуються заохочення:

      1. від 1 до 2 років;

      2. 1 календарний місяць з дня накладення дисциплінарного стягнення;

      3. протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення;

      4. протягом 3 років з моменту виявлення правопорушення.

    8. Видами дисциплінарних стягнень є:

      1. догана;

      2. попередження;

      3. наказ власника про стягнення;

      4. звільнення.

    9. Укажіть випадки, за яких працівник нестиме матеріальну відповідальність у повному обсязі:

      1. працівник ювелірного підприємства умисно зіпсував коштовності;

      2. працівник завдав шкоди, перебуваючи на роботі на підпитку;

      3. працівник через недбалість загубив виданий йому вимірювальний прилад;

      4. працівник умисно зламав виданий йому вимірювальний прилад

    10. Вставте відповідні цифри в речення:

      1. нормальна тривалість робочого часу _________ годин на тиждень;

      2. скорочена тривалість робочого часу для працівників з шкідливими умовами праці – не більше ______ годин на тиждень;

      3. надурочна робота оплачується у подвійному розмірі і не повинна перевищувати _____ годин на рік для одного працівника;

      4. основна тривалість щорічної відпустки громадян України - __________ календарних днів;

      5. право працівника на щорічну відпустку наступає через ________ місяців безперервної роботи на даному підприємстві;

      6. комісія по трудовим спорам обирається в кількості ___________ осіб на підприємстві з кількістю працюючих ________ чол.

      7. КТС зобов’язана розглянути спір в присутності працівника власника у _________ - денний строк із дня подачі заяви.

      8. власник має право звернутися до суду з питань відшкодування з працівника матеріальної шкоди протягом ___________ року з дня виявлення нанесеної шкоди.


    Юридичний практикум

    1. Двоє друзів Андрій (17 р.) та Олексій (19р.) влаштовуються на роботу. Директор заводу ставить умову: для визначення професійної придатності встановлюється випробування строком 100 днів. Аргументи директора: приймати на постійну роботу людину з вулиці, зовсім її не знаючи, є безглуздям. Ваш коментар?

    2. При прийнятті на роботу водієм громадянина Кемеровського (25 років) для укладання трудового договору власник приватного підприємства вимагає від нього такі документи: паспорт, військовий квиток, довідку про склад сім’ї, медичну довідку. Які норми трудового законодавства дотримані, не дотримані, порушені?

    3. Робітник Лужков вирішив змінити роботу. За два тижня він попередив роботодавця про розірвання трудового договору і 1 серпня повинен був звільнитися. Але 30 липня Лужков повідомив власнику, що залишається на роботі, оскільки на місце, куди він збирався переходити, вже прийняли іншу людину. Власник відповів, що на його місце вже прийнято робітника Жаботинського у порядку переведення. Як вирішити ситуацію?

    4. Василь Денисенко 20 р. працював на міському меблевому комбінаті. Рішенням облдержадміністрації підприємство з цього міста було передислоковане в сусіднє, бо останнє має вихід на залізницю, що підвищує рентабельність виробництва. Денисенко відмовився від переведення на роботу в сусіднє місто, й адміністрація видала наказ про його звільнення. Ви працюєте юрисконсультом, і Денисенко прийшов до вас за консультацією.

    5. Після обідньої перерви робітник, складальник вагонів, з’явився на робочому місті у нетверезому стані. Адміністрація залізниці поставила перед профспілковим комітетом питання про згоду на звільнення. Яке рішення, на вашу думку може прийняти профспілковий комітет?

    6. Працівник Ш., заробітна плата якого становить 200 грн. у місяць, під час гри на комп’ютері у робочий час пошкодив програмне забезпечення, за поновлення якого власник заплатив 300 гривень. Після чого власник звернувся з позовом до суду про стягнення з Ш. матеріальної шкоди у розмірі 800 гривень, 300 грн. – за поновлення матеріальної шкоди і 500 грн. за неотримані ним прибутки за час, коли з вини Ш. комп’ютер не працював. Ш. погодився з притягненням до матеріальної відповідальності лише в розмірі його середньомісячного заробітку. Яке рішення прийме суд? Назвіть види матеріальної відповідальності.

    7. Прораб Т. зламав ногу під час роботи на будівництві нового будинку. Адміністрація тресту, в якому працював Т., відмовилась відшкодувати йому збитки і видати кошти на лікування. Чи правомірні дії адміністрації?

    8. Машиніст локомотиву локомотивного депо „Фастів” Сарапін за керування локомотивом в нетверезому стані був позбавлений свідоцтва водія локомотива з наданням йому роботи, не пов’язаної з керуванням локомотивом та моторно-рейковим транспортом строком на один місяць. Оскільки Сарапін від запропонованої роботи відмовився, то був звільнений з роботи за п.2 ст.40 КЗпП. Сарапін оскаржив своє звільнення до суду. Яке рішення має винести суд?

    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


    написать администратору сайта