|
Коров на Л.Д. Основи правознавства. Навчальний посібник (для студентів технікумів залізничного транспорту) Кременчук 2008 р
13.7. Види кримінальних покарань Кримінальне покарання — це особливий захід державного примусу, що застосовується судом від імені держави до особи, винної у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.
Застосовуючи кримінальне покарання, держава переслідує наступні цілі:
настання негативних наслідків для винного (кара);
виправлення і перевиховання засудженого;
запобігання вчиненню засудженим нових злочинів (спеціальне попередження);
запобігання вчиненню злочинів іншими особами (загальне попередження).
Кримінальне покарання характеризується тим, що воно:
призначається тільки за вироком суду і відповідно до закону;
призначається лише до від імені держави і в інтересах всього суспільства, а отже має публічний характер;
має особистий, персоніфікований характер і не може розповсюджуватися на інших осіб;
полягає у тому, що засуджений зазнає кари за вчинений злочин, тобто певних втрат і страждань, передбачених кримінальним і виправно-трудовим законом;
має спеціальну мету і тягне судимість;
не має на меті завдати фізичних страждань засудженій особі або принижувати її гідність;
являє собою справедливий акт правосуддя.
Кримінальний кодекс передбачає 12 видів покарань, які поділяються на основні, додаткові та змішані, що можна прослідкувати по таблиці:
Види кримінальних покарань:
Основні:
| Додаткові:
| Змішані:
| громадські роботи;
виправні роботи;
службові обмеження для військовослужбовців;
арешт;
обмеження волі;
тримання в дисциплінарному батальйоні;
позбавлення волі на певний строк;
довічне ув’язнення.
| позбавлення військового, спеціального рангу, чину, кваліфікаційної категорії чи класу;
конфіскація майна.
| (можуть застосовуватися як основні, так і як додаткові покарання):
штраф;
позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
| Види основних покарань:
Громадські роботи полягають у виконанні засудженим у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи встановлюються на строк від шістдесяти до двохсот сорока годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, особам, які досягли пенсійного віку, а також військовослужбовцям строкової служби.
Покарання у формі виправних робіт встановлюється на строк від шести місяців до двох років і відбувається за місцем роботи засудженого. Із суми заробітку засудженого до виправних робіт провадиться відрахування в доход держави у розмірі, встановленому вироком суду, в межах від десяти до двадцяти відсотків. Виправні роботи не застосовуються до вагітних жінок та жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, до непрацездатних, до осіб, що не досягли 16-річного віку, та тих, що досягли пенсійного віку, а також до військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, нотаріусів, суддів, прокурорів, адвокатів, державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Покарання у формі службового обмеження застосовується до засуджених військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на строк від 6 місяців до 2 років у випадках, передбачених КК України, а також у випадках, коли суд, враховуючи обставини справи та особу засудженого, вважатиме за можливе замість обмеження волі чи позбавлення волі на строк не більше 2 років призначити службове обмеження на той самий строк.
Покарання у формі арешту полягає в триманні засудженого в умовах ізоляції і встановлюється на строк від одного до шести місяців. Військовослужбовці відбувають арешт на гауптвахті. Арешт не застосовується до осіб віком до 16 років, вагітних жінок та до жінок, які мають дітей віком до 7 років.
Покарання у формі обмеження волі полягає у триманні особи в кримінально-виконавчих установах відкритого типу без ізоляції від суспільства в умовах здійснення за нею нагляду з обов'язковим залученням засудженого до праці. Обмеження волі встановлюється на строк від 1 до 5 років. Обмеження волі не застосовується до неповнолітніх, вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до 14 років, до осіб, що досягли пенсійного віку, військовослужбовців строкової служби та до інвалідів першої і другої груп.
Покарання у формі тримання в дисциплінарному батальйоні призначається військовослужбовцям строкової служби на строк від шести місяців до двох років у випадках, передбачених КК України, а також, якщо суд, враховуючи обставини справи та особу засудженого, вважатиме за можливе замінити позбавлення волі на строк не більше 2 років триманням у дисциплінарному батальйоні на той самий строк. Тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців замість позбавлення волі не може застосовуватися до осіб, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі.
Покарання у вигляді позбавлення вол на певний строк полягає в ізоляції засудженого та поміщенні його на певний строк до кримінально-виконавчої установи. Позбавлення волі встановлюється на строк від 1 до 15 років.
Довічне позбавлення волі встановлюється за вчинення особливо тяжких злочинів і застосовується лише у випадках, спеціально передбачених КК України, якщо суд не вважає за можливе застосувати позбавлення волі на певний строк. Довічне позбавлення волі не застосовується до осіб, що вчинили злочини у віці до 18 років і до осіб у віці понад 65 років, а також до жінок, що були в стані вагітності під час вчинення злочину або на момент винесення вироку.
Засуджена за тяжкий чи особливо тяжкий злочин особа, яка має військове, спеціальне звання, ранг, чин або кваліфікаційний клас, може бути позбавлена за вироком суду цього звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу.
Покарання у формі конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Якщо конфіскується частина майна, суд повинен зазначити, яка саме частина майна конфіскується, або перелічити предмети, що конфіскуються.
Штраф - це грошове стягнення, що накладається судом у випадках і межах, установлених в Особливій частині КК України. Розмір штрафу визначається судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану винного в межах від тридцяти до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо статтями КК України не передбачено вищого розміру штрафу. Штраф як додаткове покарання може бути призначений лише тоді, коли його спеціально передбачено в санкції статті Особливої частини КК України. У разі неможливості сплати штрафу суд може замінити несплачену суму штрафу покаранням у виді громадських робіт із розрахунку: десять годин громадських робіт за один установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, або виправними роботами із розрахунку один місяць виправних робіт за чотири встановлених законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але на строк не більше двох років.
Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю може бути призначене як основне покарання на строк від двох до п'яти років або як додаткове покарання на строк від одного до трьох років.
13.8. Обставини, які пом’якшують покарання Закон враховує обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання за вчинений злочин. Так, згідно зі ст. 66 КК України, обставинами, які пом'якшують покарання, визнаються:
з'явлення із зізнанням, щире каяття або активне сприяння розкриттю злочину;
добровільне відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди;
вчинення злочину неповнолітнім;
вчинення злочину жінкою в стані вагітності;
вчинення злочину внаслідок збігу тяжких особистих, сімейних чи інших обставин;
вчинення злочину під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;
вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірними або аморальними діями потерпілого;
вчинення злочину з перевищенням меж крайньої необхідності;
виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації, поєднане з учиненням злочину у випадках, передбачених КК України.
При призначенні покарання суд може визнати такими, що його пом'якшують, інші обставини, не зазначені вище. 13.9. Обставинами, які обтяжують покарання Ними є:
вчинення злочину особою повторно та рецидив злочинів;
вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою;
вчинення злочину на ґрунті расової, національної чи релігійної ворожнечі або розбрату;
вчинення злочину у зв'язку з виконанням потерпілим службового або громадського обов'язку;
тяжкі наслідки, завдані злочином;
вчинення злочину щодо малолітнього, особи похилого віку або особи, що перебуває в безпорадному стані;
вчинення злочину щодо вагітної жінки, коли винний знав про її стан;
вчинення злочину щодо особи, яка перебуває в матеріальній, службовій чи іншій залежності від винного;
вчинення злочину з використанням малолітнього або особи, що страждає психічним захворюванням чи недоумством;
вчинення злочину з особливою жорстокістю;
вчинення злочину з використанням умов воєнного або надзвичайного стану, інших надзвичайних подій;
вчинення злочину загально небезпечним способом;
вчинення злочину особою, що перебуває у стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних або інших одурманюючих засобів.
Перелік цих обставин є вичерпним і не може бути змінений або доповнений при призначенні покарання. 13.10. Особливості кримінальної відповідальності неповнолітніх Неповнолітні несуть кримінальну відповідальність на тих самих засадах, що й дорослі злочинці. Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років.
Особи, які вчинили злочин у віці від 14 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності за окремі види злочинів, а саме: за умисне вбивство, посягання на життя громадського чи державного діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною зі здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, диверсію, бандитизм, терористичний акт, захоплення заручників, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, крадіжку, грабіж, розбій, вимагання, умисне знищення або пошкодження майна, пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна, незаконне заволодіння транспортними засобами, хуліганство.
Згідно зі ст. 97 КК України, неповнолітнього, який уперше вчинив злочин невеликої тяжкості може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо його виправлення можливе без застосування покарання. У цих випадках суд застосовує до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру. Зазначені примусові заходи виховного характеру суд застосовує і до особи, яка до досягнення віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки злочину.
Згідно зі ст. 105 КК України, неповнолітній, який учинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання. У цьому разі суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:
1) застереження;
2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;
4) покладання на неповнолітнього, який досяг 15-річного віку і має майно, кошти або заробіток, обов’язку відшкодування заподіяних майнових збитків;
5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків для його перевиховання, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування у цих установах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються законом.
До неповнолітнього може бути застосовано одночасно кілька примусових заходів виховного характеру. Тривалість заходів виховного характеру встановлюється судом, який їх призначає. Суд може також визнати за необхідне призначати неповнолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст.. 98 КК України, до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні покарання:
штраф (в межах 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян);
громадські роботи (30-120 годин, не більше 2-х годин на день);
виправні роботи (від 2-х місяців до одного року);
арешт (15-45 діб);
позбавлення волі на певний строк (до 10 років, в окремих випадках – до 15 років).
До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
До осіб, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі за злочин, вчинений у віці до 18-ти років, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання незалежно від тяжкості вчиненого злочину. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці та навчання довів своє виправлення. 13.11. Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за злочини проти безпеки руху на залізничному транспорті.
Під транспортним злочином слід розуміти передбачені кримінальним законодавством суспільно небезпечні діяння, що посягають на безпеку руху та експлуатації всіх видів механічного транспорту, а також магістрального трубопровідного транспорту.
Ст.276 Кримінального кодексу України визначає злочини проти правил безпеки руху або експлуатації залізничного транспорту, яке може проявлятися у:
перевищенні швидкості руху;
неуважності при проведенні маневрових робіт;
у проїзді на сигнал світлофора, що забороняє рух
Порушення правил експлуатації транспорту полягає у:
недотриманні габаритів;
порушенні порядку укладання вантажів та їхнього закріплення;
недотриманні вимог щодо технічного стану засобів транспорту, окремих його механізмів
Ст. 277 Кримінального кодексу України передбачається відповідальність за пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів.
Аварією (ч.1 ст.277) є сход рухомого складу з рейок, пошкодження транспортних засобів, їх зіткнення. Як наслідок, зривається рух транспорту по залізниці, затримується доставка вантажів і пасажирів.
Ст.278 Кримінального кодексу України встановлює відповідальність за угон або захоплення залізничного рухомого складу.
Захоплення – протиправне заволодіння транспортними засобами будь-якою особою із застосуванням насильства чи погроз для здійснення поїздки на ньому, зміни напрямку руху.
Ст. 280 Кримінального кодексу України – примушування працівника транспорту до невиконання службових обов’язків: особи, яка управляє транспортним засобом, забезпечує безпеку руху.
Одним із злочинів, передбачених ст.. 283 Кримінального кодексу України, є самовільне без нагальної потреби, зупинення поїзда (без екстремальної ситуації).
Екстремальна ситуація може виникнути:
а) при пожежі;
б) під час стихійного лиха;
в) при виникненні загрози для життя і здоров’я;
г) при несправностях рухомого складу, що загрожують безпеці руху залізничного транспорту
Зупинка поїзда може здійснюватися:
а) стоп-краном;
б) шляхом роз’єднування повітряної гальмової магістралі;
в) подача сигналів зупинки, переключення зеленого сигналу світлофора на червоний;
г) включення автоблокування, а також за допомогою ручного гальма
Кримінальним кодексом України передбачаються різні види покарань за злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту:
угон або захоплення залізничного рухомого складу (позбавлення волі від 3-х до 6 років);
незаконне заволодіння транспортним засобом (штраф 1000-1200 неоподатковуваних мінімумів або 5 років позбавлення волі)
Запитання та завдання для самостійної перевірки знань
Що таке злочин? Охарактеризуйте його ознаки.
Перелічіть обставини, що виключають суспільно небезпечні діяння.
Дайте визначення поняття „співучасть у злочині”, охарактеризуйте співучасників злочину.
Види покарань за Кримінальним кодексом України.
Проаналізуйте злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту на залізничному транспорті.
Тестові завдання
Закон, що посилює кримінальну відповідальність:
не має зворотної сили;
має зворотну силу.
2. Вина може виражатися у формі:
умислу;
діяльності;
бездіяльності;
необережності.
3. Допишіть види злочинів за ступенем тяжкості:
особливо тяжкі злочини;
........................;
........................
злочини, які не являють великої суспільної небезпеки
4. Викресліть зайве. Ознаками злочину є:
протиправність;
жадність;
вина;
мотив.
5. Серед співучасників розрізняють:
....................................;
....................................;
підбурювач;
...................................
6. Видами кримінального покарання є:
застереження;
обмеження дозвілля;
позбавлення права займатися певною діяльністю;
обмеження волі.
7. Пом’якшуючою обставиною є вчинення злочину:
інвалідом;
групою осіб;
у стані алкогольного сп’яніння;
неповнолітнім.
юридичний практикум
М. працював на будівництві. Щоб перейти працювати в сусідній під’їзд, М. вирішив скористатися шляхом через балкони. Він поклав дошку на два сусідні балкони. Зіскакуючи з дошки, похитнув її, і дошка полетіла з третього поверху вниз, де в цей час працював Н. Дошка впала на Н. і нанесла тяжкі тілесні пошкодження. Як визначається форма вини М. у даному випадку?
Троє підлітків Андрій (14 р.), Сергій (15 р.) та Вадим (16 р.) у міському парку зупинили громадянина Вовченка і забрали у нього годинник та гроші. Визначте ознаки та склад злочину?
Група неповнолітніх, серед яких було двоє дівчат і хлопці, поверталися додому з дискотеки. Коли вони проходили повз кладовище, 17-літній Гладій та 15-літній Мелешко, перебуваючи напідпитку, пошкодили два могильних пам’ятника і тут же були затримані сторожем. У своїх показаннях хлопці стверджували, що у стані сп’яніння вони не розуміли, що роблять. Чи є дії хлопців злочинними? Які міри можуть бути застосовані до них?
Школяр переходив дорогу в недозволеному місті, був збитий автомашиною, водій якої, як виявилось, не міг своєчасно загальмувати. Доставивши потерпілого в лікарню, водій через деякий час дізнався, що підліток помер. Які обставини буде враховувати суд при розгляді справи?
Використана література
Декларація про державний суверенітет України: Прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 р. – К.: Україна, 1991. - 8 с.
Акт проголошення незалежності України: Прийнятий Верховною Радою України 24 серпня 1991 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. – №38. – Ст. 502
Закон України „Про правонаступництво України” від 12 вересня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - №46. – Ст.617
Конституція України. Конституція Автономної Республіки Крим. – К.: Юрінком, 2007. – 96с.
Про державну службу: Закон України від 16 грудня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - №52. – Ст.490; 1995. - №34. – Ст.268
Закон України „Про громадянство України”: Прийнятий 18 січня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - №4. – Ст.65
Про звернення громадян: Закон України від 2 жовтня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - №47. ст. 256.
Закон України „Про об’єднання громадян”, прийнятий 16 червня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - №34. ст. 504.
Про вибори народних депутатів України: Закон України від 18 жовтня 2001 р. // Урядовий кур’єр. – 2001. – №201-202 – 2 листопада.
Закон України „Про адвокатуру”: Прийнятий 19 грудня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. 1993. - №9. Ст.62
Про Конституційний Суд України: Закон України від 16 жовтня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. 1996. - №49. – Ст. 272
Про судоустрій України: Закон України від 7 лютого 2002 р. №3018-ІІІ // Юридичний вісник України. - №13. – 2002. – 30 березня – 5 квітня
Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні” (За станом на 5 березня 2001р.): Офіційне видання/ Верховна Рада України. – К.: Парламентське вид-во, 2001. – 68с.
Про транспорт: Закон України від 10 листопада 1994 р.// Відомості Верховної Ради України. 1994. - №51. – Ст. 446
Про залізничний транспорт: Закон України від 4 липня 1996 р.// Відомості Верховної Ради України. 1996. - №40. – Ст. 183
Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період: Закон України від 20 жовтня 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. 1998. – №52. – Ст.318
Про транзит вантажів: Закон України від 20 жовтня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. - №51. – Ст. 446
Про перевезення небезпечних вантажів: Закон України від 6 квітня 2000р. - №28. – Ст.222
Статут залізниць України // Офіційний вісник України – 1998. - №14. – Ст. 50
Правила технічної експлуатації залізниць України: Затверджено наказом Міністерства транспорту України від 20 грудня 1996 р. №411// Офіційний вісник України.–1997.–Число 8. – Том 2. – Ст.212
Правила обслуживания железнодорожных подъездных путей, утвержденные приказом Минтранса от 21.11.2000 г. №644
Конституційне право України: Навч. Посібник/ О.В.Совгиря, Н.Г.Шукліна.–К.:2007.–632с.
Основи правового регулювання діяльності залізниць України: М.В.Макаренко, В.Б.Голубничий, Н.С.Нечипоренко; За ред. М.В.Макаренка.- К.: Київський університет економіки і технології транспорту, 2005 – 216 с.
Правознавство: Підручник/ За відп. ред. О.В.Дзери, 10-е виданн, перероб. і доповн. – К.: - Юрінком Інтер, 2007. – 848 с.
Колпаков В.К. Адміністративне право України: Підручник. – К.1999.
Теорія держави і права: Академічний курс/ За ред. О.В.Зайчука, Н.М.Оніщенко. – К., 2006. – 688 с.
Фризький О.Ф. Конституційне право України: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2002. – 536с.
|
|
|