|
Загальна патоморфологія ч1. Навчальний посібник для студентів Вінниця 2011 удк 616 091. 0(075) ббк 52. 5 З 14
Алергійні реакції I-го типу (анафілактичні) за класифікацією Кумбса та Джелла Сутність: Гуморальні антитіла фіксуються на поверхні клітин (тканинних базофілів). Антиген перебуває у вільному стані. Реакція антиген+антитіло відбувається на поверхні цих клітин. Антигени, які викликають алергійні реакції I типу, є тимусзалежними. При їхньому надходженні в організм відбуваються наступні процеси: Поглинання, переробка та презентація антигену макрофагами. Активація відповідних антигенспецифічних Т-хелперів. Активація клонів антигенспецифічних В-лімфоцитів, їх бласттрансформація та перетворення на плазматичні клітини. - Утворення плазматичними клітинами цитофільних антитіл – реагінів. Реагіни представлені двома групами імуноглобулінів – IgЕ і IgG4.
Поширення реагінів у організмі та фіксація їх на поверхні клітин (тканинних базофілів і базофілів крові). Взаємодія антигену з фіксованими на поверхні клітин реагінами. Така реакція відбувається при повторному надходженні антигену в організм. Значення продуктів дегрануляції (гістаміну): Вони безпосередньо діють на клітини-мішені (гладкі м’язи судин, бронхів, матки, кишок, ендотеліоцити). Втягують в алергійну реакцію інші популяції клітин (еозинофіли, нейтрофіли, тромбоцити). Дія на Н1-рецептори: Скорочення гладких м’язів бронхів, матки, кишок. Розширення артеріол. Підвищення проникності судинної стінки, в основному на рівні вену. Подразнення нервових закінчень. Збільшення утворення та виділення слизу у верхніх дихальних шляхах. Дія на Н2-рецептори: Гальмування дегрануляції тканинних базофілів. Пригнічення активності лімфоцитів, активація Т-супресорів. Місцеві клінічні прояви реакцій I типу: Напади ядухи (бронхіальна астма) – спазм гладких м’язів бронхів. Розвивається в результаті дії повільно реагуючої субстанції анафілаксії й гістаміну. Алергічні нежить, фарингіт, ларингіт, трахеїт (підвищене утворення та виділення слизу). Проноси – спазм гладкої мускулатури кишок. Почервоніння, висипання на шкірі, кон’юнктивіт (розширення артеріол). Розвиток місцевих набряків (підвищення проникності стінок судин). Сверблячка, біль (подразнення нервових закінчень).
Клінічні прояви анафілактичного шоку: Падіння артеріального тиску: генералізоване розширення артеріол і падіння загального периферичного опору. Генералізоване підвищення проникності судинної стінки, вихід рідини з судин у тканини та зменшення ОЦК. Розлади мікроциркуляції. Виникають у результаті падіння АТ і згущення крові. Розвиток гострої дихальної недостатності внаслідок спазму бронхів і бронхіол і закупорки слизом повітряносних шляхів.
Алергійні реакції II-го типу (цитотоксичні) за класифікацією Кумбса та Джелла Сутність: Антигени перебувають на поверхні клітин. Антитіла перебувають у вільному стані. Реакція антиген + антитіло відбувається на поверхні клітини. Антигени цитотоксичних реакцій: Компоненти мембран власних клітин (незмінені та змінені під впливом різних факторів). |
|
|