Главная страница

ФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ. Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів


Скачать 2.62 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів
Дата21.11.2022
Размер2.62 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ.doc
ТипНавчальний посібник
#802795
страница10 из 14
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

Ведення ІІІ періоду пологів



Завдяки низки переваг активне ведення третього періоду пологів є найбільш розповсюдженою тактикою у світі та рекомендовано Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я, Міжнародною Федерацією Акушерів - Гінекологів та Міжнародною Конфедерацією Акушерок.

Застосування методики активного ведення третього періоду під час кожних пологів дозволяє знизити частоту післяпологової кровотечі, що зумовлена атонією матки на 60%, а також зменшити кількість післяпологової крововтрати та необхідність гемотрансфузії.

Стандартні компоненти активного ведення третього періоду пологів включають:

  • введення утеротоників;

  • народження посліду шляхом контрольованих тракцій за пуповину при відведенні матки долонею від лона;

  • масаж матки через передню черевну стінку після народження посліду.

З метою профілактики кровотечі протягом першої хвилини після народження плода внутрішньом'язово вводиться 10 ОД окситоцину.

Проводиться контрольована тракція за пуповину тільки за умови наявності ознак відділення плаценти від матки. При цьому однією рукою здійснюється обережне контрольоване потягування за пуповину, а другою рукою, що знаходиться безпосередньо над лобком, утримується матка і дещо відводиться від лона, тобто у протилежному напрямку відносно контрольованої тракції.

За відсутності ознак відшарування плаценти і зовнішньої кровотечі протягом 30 хвилин після народження плода проводиться ручне відокремлення плаценти і виділення посліду.

Масаж дна матки через передню черевну стінку породіллі здійснюється відразу після народження посліду. Після цього жінці пропонується випорожнити сечовий міхур. Катетеризація сечового міхура здійснюється за показаннями.

Після народження посліду пересвідчуються у тому, що плацента, оболонки плодового міхура повністю видалені та матка скоротилася.

Ведення раннього післяпологового періоду



Ранній післяпологовий період передбачає: огляд пологових шляхів у дзеркалах, відновлення цілісності промежини у разі проведеної епізіотомії або перінеотомії безперервним або окремими швами полігліколевою ниткою, спостереження за загальним станом матері, скорочувальною функцією матки та кількістю кров'яних виділень кожні 15 хвилин протягом 2-х годин після пологів у пологовій залі і у наступні 2 години у післяпологовій палаті.

Використання міхура з льодом на низ живота у ранньому післяпологовому періоді не застосовується.

Оцінка стану дитини при народженні, проведення первинного туалету новонародженого та раннє прикладання до грудей.

Оцінку стану новонародженого за шкалою Апгар здійснюють на 1-ій і 5-ій хвилинах, а також забезпечують підтримування температури тіла дитини. Шкала передбачає оцінку за десятибальною системою п'яти показників (0-2 бали за показник):

  • серцевий ритм,

  • дихання,

  • шкіряні покриви,

  • тонус м'язів,

  • рефлекси.

Хорошим показником вважають стан новонародженого при оцінці не нижчій 8 балів, задовільним - не нижче 7, нижчі оцінки свідчать про можливу асфіксію різного ступеня тяжкості.

Протягом перших 30 хвилин новонародженому вимірюють температуру тіла і записують у карту розвитку новонародженого.

Профілактику офтальмії усім новонародженим протягом 1-ї години життя проводять із застосуванням 0,5% еритроміцинової або 1% тетрацеклінової мазі відповідно до інструкції застосування.

За умови задовільного стану плода при народженні (дитина доношена, чисті навколоплідні води, дитина дихає або кричить, має рожевий колір шкіри та задовільний м'язовий тонус) дитина викладається на живіт матері, проводиться обсушування сухою пелюшкою, накривається іншою сухою пелюшкою, здійснюється клемування пуповини через одну хвилину і перетин пуповини. При необхідності проводиться видалення слизу з ротової порожнини грушею або електровідсмоктувачем. Одягається шапочка, шкарпетки. Протягом знаходження дитини па животі матері здійснюють спостереження за її життєво важливими функціями. Далі дитина укладається на груди матері і накривається разом з матір'ю ковдрою для забезпечення умов "теплового ланцюжка". Контакт "шкіра до шкіри" проводиться до реалізації смоктального рефлексу, але не менш, як 30 хвилин. Після цього проводиться обробка пуповини, дитина вільно пеленається і знаходиться спільно з матір'ю до переведення породіллі у післяпологове відділення. Новонароджений до моменту переведення матері із пологової зали не виноситься.

Тепловий ланцюжок - це комплекс заходів, які впроваджуються під час пологів та в перші дні після народження дитини з метою зменшення втрат тепла у всіх новонароджених. Невиконання хоча б одного з цих заходів розриває тепловий ланцюжок та ставить новонароджену дитину під загрозу переохолодження. Недотримання теплового ланцюжка підвищує ризик розвитку у новонародженого гіпоглікемії, метаболічного ацидозу, інфекції, дихальних розладів, уражень ЦНС (крововиливи, судоми).

Десять кроків теплового ланцюжка:

1. Тепла пологова кімната (операційна). Приміщення повинно бути чистим та теплим, без протягів з відчинених вікон, дверей та кондиціонерів (вентиляторів). Оптимальною (безпечною) для матері та дитини вважається температура навколишнього середовища 25оС -28оС.

2. Негайне обсушування дитини відразу після народження (до перетинання пуповини) акушерка повинна обсушити тіло та голову дитини стерильними, сухими, попередньо підігрітими пелюшками. Викласти дитину на живіт матері і закінчити обсушування. Вологі пелюшки треба відкласти, одягнути на дитину чисті шапочку і шкарпетки та накрити чистою сухою попередньо підігрітою пелюшкою. Все необхідне для зігрівання дитини (пелюшки, шапочка, шкарпетки, сорочечки, повзунки, ковдра) треба підготувати і підігріти завчасно.

3. Контакт „шкіра-до-шкіри” запобігає втратам тепла та сприяє колонізації організму дитини флорою матері. На грудях матері дитина накривається чистою попередньо підігрітою пелюшкою та спільною з матір'ю ковдрою і знаходиться там до переведення в палату спільного перебування не менше 2 годин. З метою контролю дотримання заходів теплового ланцюжка перше вимірювання температури тіла новонародженого здійснюється через 30 хвилин після народження в аксілярній ділянці електронним термометром. Межами нормальної температури тіла новонародженого слід вважати 36,5оС-37,5оС при вимірюванні в аксілярній ділянці.

4. Грудне вигодовування треба починати як можна раніше протягом першої години після народження, коли дитина проявляє ознаки готовності до початку годування та знаходиться з матір'ю в контакті „шкіра-до-шкіри”. Не треба примушувати дитину розпочинати перше годування, якщо вона не проявляє цих ознак.

5. Відкласти зважування та купання.

Купання та зважування новонародженого відразу після народження приводить до втрат тепла, тому ці процедури треба відкласти. Кров та меконій частково видаляються зі шкіри новонародженого при обсушуванні після пологів. Залишки родової змазки не видаляються у дитини. Перше купання доцільно здійснювати вдома. Зважування та антропометрію дитини необхідно проводити після здійснення контакту „шкіра-до-шкіри” перед переведенням в палату спільного перебування.

6. Правильно одягнути та загорнути дитину.

Туге сповивання шкідливе для новонародженого, тому що зменшує ефективність підтримання тепла дитиною, обмежує рухи дитини, обмежує дихальні рухи. У зв'язку з цим дитину необхідно одягнути в чисті теплі повзунки, сорочечку, шапочку, шкарпетки та накрити теплою ковдрою.

7. Цілодобове спільне перебування матері та дитини. За умови відсутності протипоказань новонароджена дитина повинна цілодобово перебувати разом з матір'ю в одному приміщенні. Спільне перебування матері та дитини забезпечує годування на вимогу, профілактику гіпотермії та профілактику внутрішньолікарняної інфекції.

8. Транспортування в теплих умовах. Якщо дитину треба транспортувати в інше відділення, (палату) медичні працівники зобов'язані забезпечити підтримку та контроль температури тіла для запобігання виникнення гіпотермії. В палату спільного перебування новонароджений повинен транспортуватися разом з матір'ю. При народженні дитини шляхом кесарського розтину, новонароджений транспортується в кувезі або в дитячому ліжечку, вкритий теплою ковдрою.

9. Реанімація в теплих умовах. Новонароджена дитина з асфіксією не може виробляти достатню кількість тепла, в зв'язку з чим підвищується ризик виникнення гіпотермії. Тому важливо забезпечити проведення реанімаційних заходів у теплих умовах.

10. Підвищення рівня підготовки та знань.

Всі медичні працівники повинні мати відповідну підготовку та навички з принципів дотримання теплового ланцюжка.

Розділ ΙΙΙ
Наказ Міністерства охорони здоров’я України № 417

від 15.07.2011 р.

2.2. Обмінна карта видається вагітній з моменту встановлення на облік.

2.3. Після першого візиту фахівець, який спостерігає вагітну, обов’язково отримує інформацію від лікаря загальної практики – сімейної медицини /дільничного терапевта про стан здоровя вагітної (додаток 4). У разі спостереження вагітної у лікаря загальної практики – сімейної медицини він заповнює цей додаток сам.

2.4. Вагітні з екстрагенітальними захворюваннями підлягають динамічному спостереженню профільного спеціаліста. Перелік екстрагенітальних захворювань, що потребують динамічного спостереження визначено у додатку 5. Після отримання висновку профільних спеціалістів комісійно вирішується питання про можливість виношування вагітності та визначається план її ведення.

2.5. Жінки групи високого ризику виникнення у плода вродженої/спадкової патології (додаток 6) підлягають направленню на медико-генетичне консультування.

2.6. Вагітні, які не входять до групи високого ризику виникнення у плода вродженої/спадкової патології повинні бути проінформовані лікарем загальної практики-сімейної медицини/ лікарем акушером-гінекологом/ фельдшером/ акушеркою, які спостерігають за вагітною, про доцільність одночасного проведення ультразвукової діагностики (УЗД) (11 -13 тиж., 18-21 тиж. вагітності), біохімічного скринінгу вагітних (ХГЧ, РАРР) та розрахунку ризику наявності у плода хромосомної та деякої вродженої патології.

2.7. При виявленні ознак наявності у плода вродженої чи спадкової патології вагітна скеровується на медико-генетичне консультування для вирішення тактики ведення вагітності і пологів. При підтвердженні виявленої патології проводиться пренатальний консиліум за участю лікаря акушера-гінеколога (Додаток 7).

2.8. Ультразвукове дослідження плода може проводити фахівець, який має відповідну підготовку, за затвердженою схемою протоколу (Додатки 8, 9).

2.9. Під час кожного візиту всі дані фізикального, лабораторного та інструментального обстеження, заносять в «Індивідуальну карту вагітної і породіллі» та «Обмінну карту» із зазначенням відповідних призначень, дати наступного відвідування і засвідчуються підписом лікаря та інформованою згодою вагітної за формою («Інформована - згодна/незгодна»).

2.10. У разі неускладненої вагітності оптимальна кількість візитів до фахівця за період спостереження становить в середньому сім – дев’ять разів (бажано разом з близькою людиною).

2.11. При виникненні ускладнень перебігу вагітності, якщо вагітна спостерігається лікарем загальної практики-сімейної медицини/фельдшером/акушеркою, вона негайно передається під нагляд лікаря- акушера-гінеколога (додаток 1). Частота відвідувань визначається лікарем за показаннями. Показання до додаткового візиту повинні бути обґрунтовані в медичній документації.

2.12. У разі виникнення ускладнень вагітності, які потребують стаціонарного лікування (чи лікування у денному стаціонарі) вагітна госпіталізується для обстеження і лікування у відділення (палату) патології вагітних пологового будинку (відділення) або спеціалізованого акушерського стаціонару або у гінекологічне відділення (у терміні до 22 тиж.), або у денний стаціонар (додаток 18).

За необхідністю лікування екстрагенітальної патології вагітна госпіталізується до 22 тижнів вагітності у терапевтичне відділення або у відділення за профілем захворювання або у відділення екстрагенітальної патології вагітних.

2.13. При оформленні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами лікар керується Порядком видачі листка непрацездатності та довідки для призначення державної допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами” (Накази МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», та від 18.03.2002 р. № 93 «Про затвердження форм облікової документації щодо призначення державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, та інструкції щодо їх заповнення»). При оформленні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами вагітну оглядають два лікаря ( бажано з завідуючою жіночої консультації).

2.14. В амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини/жіночих консультаціях вагітну та членів ії родини готують до майбутнього батьківства в «Школі відповідального батьківства». Робота проводиться з використанням демонстраційних матеріалів, технічних засобів і предметів догляду за дитиною (додаток 10).

2.15. При неявці вагітної на запланований огляд, причина з’ясовується за вказаним контактним телефоном. У разі неявки на 2 і більше обов’якових візитів та/або систематичного невиконання рекомендацій і призначень, лікар/фельдшер/акушерка, які спостерігають за вагітною, повинні інформувати завідуючого жіночою консультацією та керівника, якому підпорядкований ЛПЗ з відміткою в медичній документації. У разі виявлення асоціальної поведінки вагітної лікар має письмово інформувати працівників соціальної служби (додаток 11).

2.16. При фізіологічному перебігу вагітності якщо вагітна спостерігається лікарем загальної практики-сімейної медицини або фельдшером/акушеркою її необхідно скерувати на консультацію до лікаря акушера-гінеколога у терміні 19-21 і 30 тижнів вагітності.

2.17. При нагляді за вагітною в амбулаторних умовах лікарю загальної практики-сімейної медицини/ лікарю акушеру-гінекологу)/ фельдшеру/ акушерці фельдшерсько-акушерського пункту необхідно дотримуватись плану ведення вагітних (графіку візитів).


Графік візитів вагітної до лікаря



1-ий візит.Бажано до 12 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Оформлення медичної документації

А

Форми 111/о та 113/о

Заповнення жінкою анкети вагітної

А

За згодою (додаток 2)

Збір анамнезу (загального, включаючи психічні захворювання, акушерського, гінекологічного; стан здоров’я батька дитини)

А




Виявлення факторів ризику гестаційного діабету

В

При їх наявності – проведення двогодинного перорального тесту толерантності до глюкози (ПТТГ) (додаток 13)

Виявлення факторів ризику прееклампсії

С

При наявності факторів ризику (додаток 21) пропонуйте жінці з 16 тижнів вагітності до народження дитини приймати 75мг аспірину

Оцінка показань до направлення на медико-генетичну консультацію

D

додаток №7

Оцінка умов праці

D

Видається лікарський висновок за встановленою формою при необхідноті (додаток 14)

Загальний огляд

А




Пальпація щитовидної залози

А




Аускультація серця

А




Аускультація легенів

А




Огляд та пальпація молочних залоз

А




Пальпація лімфатичних вузлів

D




Вимірювання артеріального тиску

А




Вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

А




Вимірювання температури тіла

D




Визначення зросту

В




Визначення маси тіла

В




Визначення індексу маси тіла

В




Гінекологічний огляд (в дзеркалах та бімануальне дослідження)

D

Рутинний огляд не є прогностично точним для визначення терміну вагітності, а також, не дає можливості передбачити передчасні пологи або тазо-головну диспропорцію

УЗД в терміні вагітності від 11+1 день до 13 тижнів та 6 днів (визначення терміну вагітності, вимірювання комірцевого простору та виявлення УЗ-маркерів вродженої та хромосомної патології)




A

Лікар надає інформацію жінці щодо доцільності одночасного проведення першого УЗД (11тиж +1 день - 13 тиж. + 6 днів) і подвійного біохімічного тесту (вільний-ХГЧ, РАРР А) і розрахунку ризику наявності у плода хромосомної і деякої розповсюдженої вродженої патології. Дослідження виконують за згодою жінки (додаток 8)

Призначення лабораторного обстеження:Загальний аналіз сечі, включаючи тест на наявність білка



А


  • Посів сечі (скринінг на безсимптомну бактеріурію)





А


При виявленні призначається антибіотикотерапія

  • Група крові та резус-фактор

А




  • наявність резус-антитіл (при Rh- негативній належності крові у вагітної та Rh- позитивній у батька майбутньої дитини)


B

Титри анти-резус антитіл визначають тільки при першій явці та у 28 тижнів за умови неускладненого пребігу вагітності

  • Загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів

А




  • Серологічне обстеження на сифіліс (перше)


В



  • Тест на ВІЛ-інфекцію (перший)



А


Якщо результат тесту позитивний – повторне обстеження не призначається.

У разі першого звернення вагітної у терміні пізніше 23 тижнів – їй негайно призначається тестування крові на ВІЛ і у разі отримання негативного результату, повторне обстеження проводиться не пізніше 32 тижнів вагітності.

У разі першого звернення вагітної пізніше 30 тижнів вагітності – їй негайно призначається тестування крові на ВІЛ і у разі отримання негативного результату, повторне обстеження проводиться експрес-методом в пологах.

- Тест на наявність HBsAg

А




  • Мазок на цитологічне дослідження

D




  • Мазок на флору (за показами)

A

При наявності скарг та клінічних проявів

Надання вагітній розгорнутої інформації щодо:

необхідності прийому фолієвої кислоти (400 мкг) до 12 тижнів вагітності

А

Якщо в анамнезі відмічались випадки народження плодів/ дітей з вродженими дефектами нервової трубки добова доза фолієвої кислоти складає 800 мкг (додаток 19)

доцільності ведення щоденнику самопочуття до кінця вагітності

А

додаток 15

раціонального харчування під час вагітності, гігієни харчування для зниження ризику виникнення харчових інфекцій (лістеріоз, сальмонельоз, токсоплазмоз)




А

З особливим наголосом на:

-відсутність необхідності рутинного прийому вітаміну D;

- тератогенний ефект від прийому вітаміну А у дозі більш ніж 10 000 ОД на добу (А)

-відсутність необхідності рутинного прийому полівітаміно-мінеральних комплексів (А) (додаток 20).

здорового способу життя, включаючи:

  • припинення паління

  • вживання алкоголю

- наркотичних речовин

А




оптимальних умов праці під час вагітності

D




внутрішньоутробного розвитку плода

D




статевого життя протягом вагітності

В

Доцільне використання презервативу

фізичні вправи, включаючи такі, що зміцнюють м’язи тазового дна

А




необхідності відвідування школи відповідального батьківства протягом вагітності, бажано з партнером

A




можливих загрозливих симптомів під час вагітності

A

додаток 16

Скерування вагітної до дільничного терапевта за «Випискою з амбулаторної карти»1

B

додаток 4

Заповнення вагітною інфомованої згоди

B

додаток 3


2-ий візит. Не пізніше 2 тижнів після 1-го візиту.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Оцінка та обговорення результатів обстежень з вагітною

D




Якщо рівень гемоглобіну в загальному аналізі крові складає менш ніж 110 г/л, обговоріть з жінкою питання необхідності раціонального харчування (вживання м’яса, бобових, зелених овочів, цитрусових) та доцільність прийому препаратів заліза

А




Якщо у вагітної Rh-негативний, а у батька майбутньої дитини Rh- позитивний тип крові, у разі відсутності у неї антитіл, обговоріть необхідність введення їй анти-резус імуноглобуліну в 28-32 тижні вагітності

А




Обстеження вагітної:

вимірювання артеріального тиску

А




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

А




вимірювання температури тіла

А




лабораторне обстеження

-загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка


А




УЗД в терміні вагітності від 18 тижнів до 20 тижнів та 6 днів (визначення структурних аномалій плода)


А

У випадку, коли результат УЗД є сумнівним або таким, який виявив будь-яку структурну аномалію плода, лікар УЗД негайно скеровує вагітну до лікаря, який веде її вагітність для вирішення питання про подальше ведення вагітності і повідомляє лікарю про виявлену патологію по телефону (додаток 15).

Обговорення даних, занесених в щоденник самопочуття вагітної з особливою увагою до можливих загрозливих симптомів


D





3-ій візит. 19-21 тиждень вагітності, після проходження другого УЗД.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Надання розгорнутої інформації щодо результатів попереднього УЗД


D

У разі виявлення низької плацентації, крайового прикріплення плаценти необхідно провести додаткове УЗД в 32 тижні вагітності. При виявленні центрального передлежання плаценти, вагітну скеровують до стаціонару.

Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми



A

Додаток 17

вимірювання артеріального тиску

А




вимірювання пульсу (частота, ритмічність), вимірювання температури тіла

A




Направлення на обстеження:

  • тест на ВІЛ-інфекцію (другий, в 22-23 тижні вагітності)



А




  • загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка

A




Обговорення даних, занесених в щоденник самопочуття вагітної з особливою увагою до можливих загрозливих симптомів


D

Додаток 15

4-ий візит. 25-26 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Надання розгорнутої інформації щодо: всіх отриманих результатів обстежень


D




необхідності проведення обстежень перед оформленням відпустки по вагітності та пологам


A




Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми

A

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

А




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

A




вимірювання температури тіла

A




огляд нижніх кінцівок

A

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

A




Направлення на обстеження:

  • загальний аналіз крові з визначенням кількості тромбоцитів в 29 тижнів

C



  • серологічне дослідження на сифіліс (друге) в 29 тижнів

B



  • наявність резус-антитіл (при Rh- негативній належності крові у вагітної та Rh- позитивній у батька майбутньої дитини)

A

Титри анти-резус антитіл визначаються тільки при першій явці та у 28 тижнів за умови неускладненого пербігу вагітності

  • загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка


A




  • двогодинний тест толерантності до глюкози всім вагітним


A

додаток 13


Обговорення даних, занесених в щоденник самопочуття вагітної з особливою увагою до можливих загрозливих симптомів.

D

додаток 15

Надання вагітній адрес пологових будинків (відділень) та їх номерів телефонів, куди можна негайно звернутись за медичною допомогою

D




Призначення анти-резус імуноглобуліну


B

У 28-32 тижні вагітності жінкам з резус-негативною принадлежністю крові при Rh- позитивній крові у батька майбутньої дитини і відсутності антитіл у вагітної


5-ий візит. 30 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Надання розгорнутої інформації щодо всіх отриманих результатів обстежень


D




Обговорення даних, занесених в щоденник самопочуття вагітної з особливою увагою до можливих загрозливих симптомів


D

додаток 15

Підготовка до пологів та народження дитини, партнерських пологів

А

додаток 10

Якщо рівень гемоглобіну в загальному аналізі крові складає менш ніж 110 г/л, обговоріть з жінкою питання необхідності прийому препаратів заліза

А




Обстеження вагітної:

огляд та пальпація молочних залоз

А




вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми

А

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

А




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

А




вимірювання температури тіла

А




огляд нижніх кінцівок

А

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

А




Лабораторне обстеження:

  • загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка

А





6-ий візит. 34 - 35 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказо-вості

Коментарі

Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми

A

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

A




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

A




вимірювання температури тіла

A




огляд нижніх кінцівок

A

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

A




Лабораторне обстеження:

  • загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка

A





Надання розгорнутої інформації щодо всіх отриманих результатів обстежень

D




Обговорення даних, занесених в щоденник самопочуття вагітної з особливою увагою до можливих загрозливих симптомів та необхідності своєчасного звернення за медичною допомогою. Надайте адреси пологових будинків (відділень) та номери телефонів куди може звернутись жінка.


D

додаток 15


7 -ий візит. 38 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми

A

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

A




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

A




вимірювання температури тіла

A




огляд нижніх кінцівок

A

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

A




Лабораторне обстеження:

-загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка

A




Надання розгорнутої інформації щодо: дій жінки у разі початку пологової діяльності, вилиття навколоплідної рідини або появи можливих загрозливих симптомів;

післяпологової контрацепції

D



Обговоріть дані занесені в щоденник самопочуття вагітної. Надайте адреси пологових будинків (відділень) та номери телефонів куди повинна звернутись жінка за своєчасною медичною допомогою

D

додаток 15


8 -ий візит. 40 тижнів вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми



A

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

A




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

A




вимірювання температури тіла

A




огляд нижніх кінцівок

A

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

A




Лабораторне обстеження: загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка



A




Надання розгорнутої інформації щодо:

-можливих дій при переношеній вагітності,

-післяпологової контрацепції

-адрес пологових будинків (відділень) та номерів телефонів куди може звернутись жінка за своєчасною медичною допомогою.


D


Переношена вагітність – вагітність, термін якої складає більш ніж 294 дні (42 тижні) від першого дня останньої менструації.
Дослідження показали, що показники материнської захворюваності та смертності при неускладненій вагітності підвищуються після перевищення терміну вагітності більш ніж 42 тижні. Ризик народження мертвого плода у терміні вагітності 37 тижнів складає 1 на 3000, на 42 тижні – 3 на 3000, на 43 тижні – 6 на 3000.
Жінкам з неускладненим перебігом вагітності індукцію пологів потрібно запропонувати після 41 тижня вагітності (A)

Обговоріть дані занесені в щоденник самопочуттів вагітної

D





9 – ий візит. 41 тиждень вагітності.

Що повинно бути зроблено під час візиту

Рівень доказовості

Коментарі

Обстеження вагітної:

вимірювання висоти стояння дна матки та занесення даних до гравідограми

А

додаток 17

вимірювання артеріального тиску

А




вимірювання пульсу (частота, ритмічність)

А




вимірювання температури тіла

А




огляд нижніх кінцівок

А

На наявність варикозно розширених вен

аускультація серцебиття плода

А




Лабораторне обстеження: загальний аналіз сечі або експрес тест на наявність білка

А




Надання розгорнутої інформації щодо:

-можливої подальшої тактики ведення вагітності (індукція пологової діяльності або «очікувальне» ведення, обговорення позитивних та негативних наслідків кожного з варіантів)

-післяпологової контрацепції.

-адрес пологових будинків (відділень) та номерів телефонів куди може звернутись жінка за своєчасною медичною допомогою


А

Якщо вагітна обирає індукцію пологової діяльності –скеруйте її в пологовий стаціонар.

Якщо вагітна обирає «очікувальну» тактику ведення – запропонуйте їй посилений антенатальний моніторинг, починаючи з 42 тижня вагітності: КТГ 2 рази на тиждень, УЗД з визначенням кількості амніотичної рідини (А)


Обговоріть дані занесені в щоденник самопочуття вагітної

D

додаток 15

Не потрібно проводити скрінінг на патогенний стафілококк усіх вагітних (А)

Примірна посадова інструкція

лікаря загальної практики-сімейної медицини з надання акушерсько-гінекологічної допомоги.


Основні компетенції сімейного лікаря:

1. Організація роботи на робочому місці;

2. Зосереджена на пацієнтові допомога;

3. Володіння спеціальними навичками;

4. Всебічний, комплексний підхід;

5. Холістичний підхід.
Медична опіка над вагітною

Профілактична та інформаційно-просвітницька робота:

1.Організація та проведення школи відповідального батьківства. Консультування та проведення навчання майбутніх батьків з питань вигодовування, догляду за залишком пуповини та шкірою немовляти, безпеки дитини, характеру сну та стулу, нормального фізичного та психічного розвитку дитини, графіку щеплень та ін.

2.Розробка індивідуальних рекомендацій та проведення консультування батьків з питань: порушення харчування і вигодовування; порушення поведінки дитини; взаємостосунків між батьками і дитиною та ін.

3.Координація вирішення психосоціальних проблем, що виникають у вагітних та в їх сім’ях.

4.Навчання вагітних раціональному режиму дня, харчування.

5.Консультування та підготовка вагітних та членів їх сім’ї до появи новонародженої дитини.

6.Консультування з питань підготовки до пологів.

7.Консультування вагітної щодо ознак початку пологів.

8.Індивідуальні і групові консультування з профілактики ІПСШ/ВІЛ, планування сім’ї, методів контрацепції, в т.ч. післяпологової контрацепції, профілактики вроджених вад розвитку (насамперед за допомогою фолієвої кислоти), репродуктивних ризиків, ендемічних хвороб; імунопрофілактики.
Діагностика вагітності,

спостереження та організація маршруту вагітної

- Діагностика та спостереження за вагітними з фізіологічним перебігом вагітності згідно з чинним клінічним протоколом; своєчасне взяття вагітних на облік (до 12 тижнів);

- Взаємодія з другим рівнем надання медичної допомоги (своєчасне скерування вагітної до акушера-гінеколога та інструментального (УЗД) і параклінічного обстеження;

- Розробка індивідуального плану дій вагітної (і дорослих членів родини, що мешкають з нею) при ознаках початку пологової діяльності.

- Планове скерування до пологового будинку.

- Виявлення та скерування вагітних груп ризику на вищий рівень надання медичної допомоги: діагностика відхилень від фізіологічного перебігу вагітності; скерування на 2-й рівень; зворотній зв’язок з 2-м рівнем (обмін інформацією); контроль за виконанням вагітною рекомендацій спеціалістів вищого рівня

- Надання допомоги вагітним при невідкладних станах згідно клінічних протоколів і настанов; дистанційне консультування зі спеціалістами 2-го і 3-го рівнів і отримання від них вичерпної інформації щодо клінічної ситуації; організація транспортування на вищий рівень (при потребі), ретельне документування наданої допомоги; та негайне скерування до спеціаліста при прогностично важких ускладненнях вагітності.

- Динамічне спостереження за породіллями: отримання від фахівців 2-го і 3-го рівнів вичерпної інформації щодо стану породіллі і новонародженого; виконання призначень фахівців 2-го і 3-го рівнів та контроль за дотриманням їх рекомендацій породіллями; організація патронажу згідно чинних клінічних протоколів та настанов; консультування з питань гігієни післяпологового періоду та з питань підтримки грудного вигодовування.

- Профілактика, рання діагностика і надання допомоги при післяпологових ускладненнях легкого перебігу (психологічний статус, лактостаз, тріщини сосків, затримка інволюції матки) та скерування при необхідності породіль на вищий рівень; організація психосоціальної підтримки інших членів сім’ї.
Практичні і комунікативні навички

Комунікативні навички (у т.ч. проведення консультувань, бесід, лекцій, тренінгів).

Оцінка стану вагітної, показників життєво важливих функцій, визначення ступеню невідкладності випадку; огляд у дзеркалах, здійснення бімануального гінекологічного обстеження, забір матеріалу для цитологічного та бактеріоскопічного дослідження, пальцеве та ректальне обстеження, огляд і пальпація молочних залоз, проведення і оцінка експрес-тесту на вагітність, вимірювання висоти стояння дна матки, обвіду живота, терміну вагітності та дати пологів за датами останньої менструації та першого руху плода, визначення положення плода в матці, оцінка стану плода (аускультація серцебиття, ведення гравідограми), визначення ступеню зрілості шийки матки, оцінка ступеня ризику у вагітних, оцінка параклінічних методів досліджень вагітної.

РЕКОМЕНДАЦІЇ лікарю загальної практики-сімейної медицини: при виявленні у вагітних наступних патологічних станів вони підлягають консультації акушера- гінеколога:


  • анемія вагітних середнього та тяжкого ступеня (Hb менше 90 г/л);

  • загроза переривання вагітності без кров’янистих виділень із статевих шляхів;

  • загроза переривання вагітності після стаціонарного лікування;

  • затримка росту плода (без порушення функціонального стану плода);

  • набряки вагітних без наявності гемодинамічних порушень;
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


написать администратору сайта