Главная страница
Навигация по странице:

  • Показники захворюваності в Україні найбільш поширених статевих хвороб на 100 тис. населення

  • Принципи лікування хворих на сифіліс

  • Вродженого і набутого імунітету до гонококової інфекції не існує.

  • За перебігом розрізняють

  • Перші ознаки гонореї у чоловіків

  • Гонококова інфекція у жінок

  • Принципи лікування гонококової інфекції

  • Основи медичних знань


    Скачать 2.57 Mb.
    НазваниеОснови медичних знань
    АнкорOsnovi_medichnikh_znan.docx
    Дата02.05.2017
    Размер2.57 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаOsnovi_medichnikh_znan.docx
    ТипДокументы
    #6647
    страница8 из 34
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   34

    70
    за межі горбиків, то процес називають закритим - виділення організмом інфекції з мокротою не відбувається. Така людина незаразна. При клінічно вираженій формі туберкульозу відбувається розпад легеневої тканини і збудник виділяється з мокротою. Цю форму називають відкритою. Для оточуючих такий хворий дуже небезпечний.

    Існують два основні чинники, що визначають індивідуальний ризик зараження: концентрація мікобактерій у зараженому повітрі та тривалість перебування людини у цьому середовищі. Найбільший ризик інфікування - від осіб, що виділяють бактерії, значно менший - від хворих на позалегеневий туберкульоз.

    Ознаки туберкульозу. Залежно від форми туберкульозу, шляхів зараження та імунних властивостей організму можливі різні прояви захворювання. Але найбільш постійною ознакою туберкульозу є кашель, який супроводжується виділенням мокроти. Спостерігаються горлові кровотечі, задишка та біль при диханні. Підвищення температури тіла може бути незначним (37,1-37,2 °С) або сягати 39-40 °С. У хворого спостерігається слабкість, блідість, пітливість, особливо вночі, він втрачає апетит і худне.

    Перебіг хвороби можливий від легкої форми, коли людина нічого не підозрює, до тяжкої - коли смерть наступає через декілька місяців. Останнім часом збільшилася кількість хворих на туберкульоз із нетиповим перебігом та кількість хворих похилого віку, що раніше було рідкістю. Це призводить до несвоєчасної діагностики хвороби, тяжких ускладнень та смерті. Сьогодні в Україні помирає кожен третій із хворих на туберкульоз (у 2000 р. - 22,3 людини на 100 тис. населення).

    В дитячому віці туберкульозна інфекція найчастіше проявляється у вигляді загальних розладів: слабкість, стомлюваність, відставання у вазі та рості. Поведінка дитини змінюється, вона стає кволою, дратівливою, плаксивою, не проявляє активності в житті дитячого колективу. При медичному обстеженні відмічаються зміни лімфатичних вузлів - вони значно збільшені, ущільнені, спаяні між собою. Це свідчить про те, що туберкульозна інфекція гніздиться в лімфатичній системі. Такий стан називають бронхоаденітом і розглядають його як прояв первинного туберкульозу. В дітей значно частіше, ніж у дорослих, зустрічаються нелегеневі форми цієї хвороби. У період статевого дозрівання часто відбувається загострення перебігу туберкульозу.

    Факторами ризику інфікування і захворювання дітей на туберкульоз є контакт із хворими на відкриту форму туберкульозу, відсутність або неякісне проведення вакцинації (ревакцинації") БЦЖ, часті гострі респіраторні захворювання, несприятливі соціально-побутові умови.

    71
    Наявність трьох і більше факторів ризику інфікування є безумовним показанням до більш ретельного обстеження дітей з метою виключення прихованої форми туберкульозу.

    Профілактика захворювань на туберкульоз включає три аспекти - соціальний, санітарний і специфічний.

    Соціальна профілактика - це сукупність державних заходів, спрямованих на поліпшення стану здоров'я населення: розвиток трудового законодавства, законодавства про охорону здоров'я, поліпшення матеріальних умов життя, підвищення рівня санітарної культури населення.

    Санітарна профілактика включає заходи, спрямовані на попередження зараження туберкульозом:

    • ізоляція хворих на відкриту форму туберкульозу, їхня госпіталізація і лікування;

    • постійне обстеження осіб, які контактують із хворим;

    • проведення один раз на рік флюорографічного обстеження населення, особливо осіб, які живуть у гуртожитку, працюють у дитячих
      закладах, пов'язані з виготовленням та продажем харчових продуктів;
      для дітей та підлітків необхідно проводити щеплення;

    • здійснення санітарно-просвітницької роботи з населенням, особливо з дітьми і підлітками.

    Кожна людина повинна пам'ятати, що:

    • збудник хвороби передається від хворого на відкриту форму туберкульозу і кожен такий хворий заражає за рік 10-20 осіб;

    • збудник туберкульозу є в організмі кожної людини, а захворювання є наслідком зниження імунітету;

    • здоровий спосіб життя забезпечує підвищення імунітету і тим
      самим опірність щодо туберкульозу;

    • дотримання санітарно-гігієнічних умов значно знижує вірогідність захворювання на туберкульоз.

    Специфічна профілактика туберкульозу (БЦЖ-вакцинація). Уведення вакцини БЦЖ (імунізація) спричинює вироблення в організмі специфічних захисних механізмів - імунітету. Поствакцинальний імунітет при цьому зберігається протягом 5 років (цей термін залежить від якості вакцини, техніки вакцинації, індивідуальних особливостей організму).

    Уведення вакцини БЦЖ дітям раннього віку дозволяє запобігти розвитку важких форм туберкульозу - дисемінованого й міліарного туберкульозу, туберкульозного менінгіту. Імунізація цією вакциною

    72
    практично не впливає на захворюваність на туберкульоз дорослого населення.

    В Україні БЦЖ-вакцинацію проводять всім новонародженим на четвертий день у пологовому будинку, а ревакцинацію здійснюють у 7, 12 та 17 років, а потім, до ЗО років, — через кожні 7 років.

    Протипоказаннями до БЦЖ-вакцинації є природжені вади розвитку, пологові травми, гострі інфекційні захворювання.

    Ослабленим дітям уводять менш активну вакцину - БЦЖ-М.

    Дітям, народженим від матерів, які хворіють на туберкульоз і виділяють мікобактерії туберкульозу, до вакцинації проводять туберкулінову пробу. Якщо результати проби позитивні (тобто дитина інфікована), але ознак захворювання немає, вакцинацію не проводять і призначають хіміопрофілактику.

    1.2.6. Інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом

    Інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом, або венеричні хвороби, викликають більше ніж 20 збудників. Всі вони досить заразні та швидко поширюються, особливо серед окремих груп населення (наркоманів, алкоголіків, повій тощо). Увага суспільства до проблеми венеричних хвороб обумовлена їх поширеністю, тяжкими наслідками для здоров'я хворого і впливом на нащадків.

    За класифікацією ВООЗ, хвороби, які передаються статевий шляхом, поділяють на такі групи:

    • «класичні» венеричні хвороби - це сифіліс та гонорея (існує ще
      декілька хвороб, поширених переважно у тропічних країнах, наприклад м'який шанкер);

    • інфекції, що передаються статевим шляхом з переважним ураженням статевих органів (хламідіоз, трихомоніаз, мікоплазмоз, генітальний герпес);

    • інфекції, що передаються статевим шляхом з переважним ураженням інших органів (СНІД, гепатит Ь).

    Джерелом зараження венеричними хворобами є хворі люди, а чинниками, що сприяють їх поширенню, - пияцтво й алкоголізм, наркоманія, дошлюбні (особливо ранні) та позашлюбні статеві зв'язки, значна міграція населення тощо.

    Медико-соціальні дослідження свідчать про тенденцію до підвищення сексуальної активності молоді в усьому світі. Це результат надмірно

    73
    високої інформатизації через ЗМІ, які спекулюють на сексі, формуючи до нього неадекватний інтерес. У той же час, більшість молодих людей залишається безграмотною, не маючи необхідних медико-біологічних знань, що стосуються статевих відносин, профілактики венеричних захворювань та інших питань щодо взаємовідносин статей, зокрема, морально-етичних та психологічних. Крім того, вживання алкогольних напоїв, наркотиків, вплив молодіжної субкультури, незахищені статеві стосунки, більш висока сприйнятливість до інфекцій призводять до підвищеної захворюваності молоді та людей активного репродуктивного віку.

    Показники захворюваності в Україні найбільш поширених статевих хвороб на 100 тис. населення

    Хвороба

    1994

    1996

    1998

    1999

    2000

    2001

    2002

    Сифіліс:

    68,8

    150,8

    138,4

    113,9

    91,5

    77,1

    63,8

    жінки у віці 15-19 рр.













    199,1







    жінки у віці 20-28 рр.













    306,0







    Гонорея

    107,8




    55,6

    52,4

    52,7

    50,6

    46,5

    Хламідіоз










    51,8

    67,5

    70,1

    61,5

    Урогенітальний






















    мікоплазмоз










    17,8

    26,6

    36,4

    34,8

    Сифіліс

    Сифіліс - хронічна венерична хвороба, яка має хвилеподібний перебіг (періоди загострення змінюються прихованими періодами) і викликає ураження шкіри, слизових оболонок, лімфатичних вузлів, кісток, нервової системи тощо. Вважається, що сифіліс був завезений у Європу з Америки в 1493 р. експедицією Христофора Колумба.

    Збудник - бліда спірохета, яка проникає в організм здорової людини через ушкодження шкіри або слизової оболонки. У зовнішньому середовищі спірохета нестійка і швидко гине, особливо при висиханні заразного матеріалу, під впливом дезінфікуючих речовин, кип'ятіння.

    Джерело зараження - тільки хвора на сифіліс людина.

    Шляхи поширення:

    1. Статевий - основний.

    2. Побутовий - через предмети, забруднені виділеннями хворого на
      сифіліс, - склянки, зубні щітки, ложки, недокурки тощо.

    3. Професійний - через безпосередні контакти рук із виділеннями
      хворого в разі, коли підозра на сифіліс ще не виникла.

    74


    1. Трансплацентарний - від хворої матері на 4-5-му місяці вагітності бліда спірохета може проникати через плаценту й уражати плід).
      Частина плодів гине внутрішньоутробно або під час народження. Деякі
      діти народжуються живими, але з ознаками вродженого сифілісу (вада
      ми розвитку кісток, нервової системи, органів слуху, зору, висипами на
      шкірі й слизових оболонках).

    2. Зараження дитини від хворої матері може відбуватися при пологах. У цьому випадку розвивається набутий, а не вроджений сифіліс.

    Інкубаційний період сифілісу (час від проникнення блідої спірохети в організм до появи першого прояву хвороби - твердого шанкеру) в середньому триває 3-4 тижні. Він може подовжуватися, якщо хворий у цей час приймав антибіотики у зв'язку з іншим захворюванням (запаленням легень, ангіною, гонореєю). Антибіотик затримує розвиток збудника й прояви хвороби на 10-90 днів. Людина відчуває себе в цей час здоровою.

    З появою твердого шанкеру починається первинний сифіліс. Твердий шанкер — це безболісна виразка круглої або овальної форми, з чіткими, дещо піднятими краями, зі щільною твердою основою червоного кольору (звідси і назва - твердий). Розміщується в місцях проникнення блідої спірохети, як правило, на статевих органах, але може бути і поза ними (на лобку), на стегнах, у порожнині рота тощо. Лімфатичні вузли, які розміщуються неподалік від шанкеру, збільшуються. Лише через місяць у хворих з'являється позитивна реакція Вассермана- специфічна проба на наявність у крові збудника сифілісу.

    Вторинний сифіліс починається з появи на шкірі, на бокових поверхнях грудної клітки, живота, спини, згинальних поверхнях кінцівок, слизових оболонках ротової порожнини, носа, гортані, голосових зв'язках множинних висипів різної форми, розмірів, кольору (рожевих, червоних, жовтувато-бурих) - це свідчить про поширення збудника по кровоносних та лімфатичних судинах із первинного вогнища - твердого шанкеру.

    Через 2-2,5 місяці, навіть коли хворий не лікується, висипи зникають безслідно, але позитивні лабораторні реакції на сифіліс залишаються. З часом знову наступає загострення хвороби. Висипи з'являються в місцях травматизації шкіри, підвищеного потовиділення, перетворюються на великі пухлиноподібні розростання, поверхня яких запалюється. З них витікає тканинна рідина з великою кількістю спірохет. У хворих випадає волосся, уражуються нігті, суглоби, м'язи, судини, кісткова тканина, нервова система, внутрішні органи (шлунок, печінка, серце). При відповідному лікуванні збудник хвороби може бути знешкоджений і людина одужує.

    75
    У разі, якщо людина не лікується, прояви хвороби можуть поступово зникнути, не залишаючи після себе слідів. Хворий ні на що не скаржиться, але він продовжує бути заразним, надзвичайно небезпечним для оточуючих - це вторинний прихований сифіліс.

    Загострення вторинного сифілісу інколи відбуваються багаторазово. Через 5-6 років розвивається третинний сифіліс, який продовжується до кінця життя хворого.

    Під час розвитку третинного сифілісу відбувається руйнування тканин, органів серцево-судинної, нервової, опорно-рухової систем (руйнуються носові кістки, спотворюються суглоби, обличчя, зникає слух, голос, виникає параліч ніг тощо).

    Принципи лікування хворих на сифіліс:

    1. Лікування призначають тільки після встановлення діагнозу, воно
      повинно здійснюватись одночасно для статевих партнерів.

    2. Схеми лікування на сифіліс затверджує Міністерство охорони
      здоров'я України, вони періодично переглядаються.

    3. Хворі на сифіліс повинні бути обстежені на наявність ВІЛ та
      інших збудників, що передаються статевим шляхом.

    4. Розрізняють специфічну і неспецифічну терапію хворих на
    сифіліс, яка здійснюється одночасно. Специфічна терапія передбачає
    застосування антибіотиків пеніцилінового ряду, неспецифічна - підвищення реактивності (опірності) організму.

    Гонорея

    Збудник гонореї був відкритий німецьким вченим А. Нейссером лише в 1879 р., хоча хворобу знали ще у Стародавній Греції. Це гонокок, що уражає слизову оболонку сечовидільного каналу, каналу шийки матки, прямої кишки, кон'юнктиви. Проникнення гонококів у слизову оболонку відбувається досить швидко, і вже через 3—4 дні виникає запалення. До місця запалення мігрують нейтрофіли і лімфоцити, що спричиняє гнійний процес.

    Гонококи нестійкі у зовнішньому середовищі, швидко гинуть під впливом висушування, кип'ятіння, дезінфікуючих речовин, проте вони досить стійки в організмі людини.

    Вродженого і набутого імунітету до гонококової інфекції не існує.

    Останніми роками статистичні показники захворюваності на гонорею в Україні зменшилися, особливо це стосується великих міст. Але не слід забувати, що багато хворих користується послугами приватних клінік, де не ведеться відповідний облік, частина з них займається самолікуванням,

    76
    Тому вважається, що гонорея, як і раніше, досить поширена, зокрема серед підлітків.

    Джерело зараження - хвора на гонококову інфекцію людина.

    Шляхи поширення такі ж, як і сифілісу, за винятком трансплацентарного.

    Інкубаційний період триває від декількох годин до 3-5 днів. Якщо хворий у цей час лікується антибіотиками, то зазначений період розтягується довше, ніж на місяць.

    За перебігом розрізняють:

    • гонококову інфекцію з гострим перебігом, що триває не більше
      2-х місяців;

    • хронічну гонококову інфекцію, що триває більше 2-х місяців;

    • приховану гонококову інфекцію, коли у хворих відсутні ознаки
      захворювання, але в організмі є збудники гонореї.

    Перші ознаки гонореї у чоловіків - скарги на свербіж і печію в уретрі (сечовидільному каналі), специфічні виділення, згодом приєднується ріжучий біль під час сечовиділення.

    Можливими ускладненнями гонококової інфекції у чоловіків є запалення: придатків яєчка (наслідком такого запалення, особливо двобічного, може бути безпліддя), передміхурової залози - простати (призводить до зниження потенції), сім'яних міхурців тощо.

    Гонококова інфекція у жінок проявляється у запаленні сечовидільного каналу, як і у чоловіків, але ці ознаки короткочасні, виражені значно слабше, ніж у чоловіків: з'являється біль внизу живота, кровотеча, підвищення температури тіла; зовнішні статеві органи червоніють, у цій області турбує біль, свербіж, печія. Одним із найчастіших проявів гонококової інфекції у жінок є запалення шийки матки.

    Нерідко запальний процес розвивається повільно, нехворобливо, виділення можуть бути незначні або зовсім відсутні. Не відчуваючи себе хворою, жінка стає джерелом зараження.

    Можливі ускладнення гонококової інфекції у жінок - запалення матки, фаллопієвих труб, яєчників, очеревини. В деяких випадках це зумовлює безпліддя.

    Принципи лікування гонококової інфекції:

    1. Всебічне клінічне і лабораторне обстеження хворих з метою
      встановлення точного діагнозу та можливої наявності одночасно інших
      хвороб, що передаються статевим шляхом (трапляється дуже часто).

    2. Одночасне лікування статевих партнерів, оскільки в разі відсутності такого лікування відбуватиметься повторне зараження.

    3. Врахування статі, віку хворого, клінічної форми хвороби, усклад
      нень.
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   34


    написать администратору сайта