Главная страница

3кл., плани-конспекти основи зд.. Планиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування


Скачать 2.44 Mb.
НазваниеПланиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування
Дата11.11.2019
Размер2.44 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла3кл., плани-конспекти основи зд..doc
ТипДокументы
#94634
страница5 из 27
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


5) № 1. Вивчення вірша.

Дихай чистим повітрям, Пий кришталеву воду, Люби свою Батьківщину, Охороняй природу!

(О. Чеботарьов)

№ 3. Відгадайте загадки, з'єднайте їх з відгадками.

Яке дерево є символом сили і могутності?

Гарне дерево, міцне, Листя різьблене, рясне, А на гілочках крислатих Буде жолудів багато. (Дуб)

Яке дерево є символом миру і спокою?

Весною росте, літом цвіте, Восени осипається, Зимою відсипається, А квіти, як медок.

Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)

№ 4. Напишіть, які місця у природі сприяють відновленню і зміцненню здоров'я.

Ті, що зустрічаються у вашій місцевості, позначте зеленим кру- жечком.

№ 5. Розгляньте малюнки-піктограми. Підпишіть правила по- ведінки у природі. Намалюйте власні знаки.

№ 6. Поясніть прислів'я.

Землю гріх ображати, бо вона наша мати.

Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

№ 8. Практична робота.

Вивчення вірша. Всю силу, що у неї є, Земля нам щедро віддає: Помідори, огірки І салат, і буряки... Овочів багато є, Що назвеш — усе твоє.

(О. Чеботарьов)

Напишіть, які рослини вирощують на городах і в садах ва- шого краю.

Розкажіть, якими цілющими властивостями багаті рослини. 7. Підсумок уроку

Які чинники природи сприяють збереженню здоров'я?

Які способи застереження родини від впливу тютюнового диму вам відомі?

Як слід зберігати балончики і флакони з леткими речовинами?



Які способи захисту родини від летких речовин ви запам'я- тали?

Яку воду слід пити під час туристичного походу або на відпо- чинку в лісі?

Як ви загартовуєтесь?

Які поради щодо загартовування за допомогою сонця, води, повітря і ходіння босоніж ви запам'ятали?

Як ви загартовуєтесь повітрям?

Чи робите ви ранкову зарядку у провітреній кімнаті?

Чи гуляєте ви по дорозі до школи і на перерві на свіжому повітрі?

Чи провітрюєте клас?

Чи спите у провітреній кімнаті?

Чи гуляєте у вихідні дні?

Чи ходите разом з батьками на екскурсії, у туристичні по­ходи?

Як ви загартовуєтесь водою?

Чи вмиваєтесь та обтираєтесь водою вранці?

Чи робите ванни для ніг або обливання ніг увечері?

Якими є екологічні особливості природи вашої малої бать- ківщини?

Які місця у природі сприяють відновленню здоров'я?

УРОК 10

Тема. Сім'я як чинник здоров'я. Практична робота: рольова гра «Батьки і діти»

Мета: розширити уявлення учнів про сім'ю як чинник здоров'я; спонукати дітей до виконання обов'язків щодо старших і молодших членів своєї родини; виховувати піклування про здоров'я всіх членів родини, повагу до старших членів родини.

ХіД УРОКУ

Вступне слово вчителя

Учитель. Сім'я — це найдорожчі для тебе люди. Всі сім'ї різ­ні. У кожної сім'ї — свої правила і традиції. У сім'ях, де всі піклу- ються одне про одного, завжди панує добробут і здоров'я. Саме про такі стосунки й піде мова на сьогоднішньому уроці.

Робота за підручником

1) Читання тексту (С. 35).

Що таке сім'я?

Де вас люблять і дбають про вас?

Де можна бути впевненим, що кожний член сім'ї докладе зу- силь для збереження і зміцнення здоров'я всіх?

Читання вірша Варвари Гринько.

Хто є в сім'ї, про яку йдеться у вірші?

Розкажіть про свою сім'ю. Назвіть імена всіх членів родини.

Чи вистачить вам лічилки, щоб перелічити всіх членів вашої родини?

Розгляньте малюнки на с. 35.

Розкажіть, як у родині дбають про найменших і найстар- ших.

Чому в сім'ї найбільше піклуються про вас?

Чому в сім'ї ви відчуваєте єдність з рідними і близькими?

Чому рідний дім гарантує безпеку?

Хто намагається зробити все, щоб вам було затишно і тепло?

Хто для батьків найдорожчий і найкращий?

Розкажіть, як про вас піклуються в родині.

Напишіть, як ви любите своїх рідних.

Поміркуйте, чи все ви робите для того, щоб мамі й татові було приємно з вами спілкуватися.

Читання оповідання Василя Сухомлинського «Поздоров- ляємо».

Яке значення для сім'ї має народження дитини?

Кому принесло щастя народження Марійчиного братика?

Розкажіть, для кого ви є сином чи донькою, братом чи сест­рою, онукою чи онуком, небіжем чи небогою.

Чим вас оточує сім'я?

До кого ви звертаєтесь за порадою і по допомогу, якщо у вас виникають певні проблеми?

Практична робота: рольова гра «Батьки і діти» (С. 37).

На кого схожі діти в сім'ї?

На кого намагаєтесь бути схожими ви?

Опишіть свою маму.

Хто вас завжди приголубить і пожаліє, вислухає і порадить? Читання вірша про маму.

Чому мама — найкраща людина у світі?

Кого всі поважають і люблять?

Жінка — берегиня роду. Їй не під силу важка фізична праця, вона потребує постійної допомоги, ніжної турботи чоловіків.

Кого найбільше любить тато? Чому?

Розкажіть, що роблять ваші мами вдома.

Опишіть, що вони роблять на роботі.

Дівчатка, ви — майбутні жінки. Ви маєте бути чуйними, ніж- ними, добрими, лагідними, завжди посміхатися.

Хто у сім'ї мужній, великий, надійний?

Хто багато працює?

У кого руки однаково вправні і з молотком, і з обценьками, і з ножем на кухні?

Хто веселий, гарно співає і розповідає веселі історії?

Хто багато знає?

Кого поважають на роботі, звертаються шанобливо?

Кого любить і поважає мама, радиться з ним, нетерпляче ви- глядає з роботи?

Розкажіть, що роблять вдома ваші татусі.

Опишіть, що вони роблять на роботі.

Хлопчики, ви — майбутні чоловіки, маєте бути мужніми і силь- ними, поступатися дівчаткам місцем, не ображати їх, пропускати першими до класу, допомагати.

Хто в сім'ї — добрі приклади для наслідування, завжди го- тові допомогти дітям?

Що є найголовнішим у родині?

Висновок: добрий батько, ніжна мати — дітям щастя в рідній хаті!

Які домашні справи роблять у ваших сім'ях мама й тато?

Як ви допомагаєте батькам?

Розгляньте малюнки на с. 38. Укладіть за ними речення. Як ви маєте ставитися до менших?

Чому немовлята потребують особливої уваги?

У кого з дітей у сім'ї більше обов'язків?

Що ви можете зробити для молодших братиків і сестричок?

Розкажіть, як ви піклуєтесь про менших братиків і сестри- чок.

Поміркуйте, що вам слід змінити у взаєминах з меншими.

Яку роботу ви можете виконувати у сім'ї? Висновок: у родині всі мають виконувати посильну роботу.

3. Фізкультхвилинка

Вепр у лісі зве діток: — Всі швиденько на урок. Станем дружно на зарядку, Всі шикуйтесь по порядку. Лапки вгору, лапки вниз, У землі ми погреблись. Круть наліво, круть направо, — Роблять свинки різні вправи.

— Біг на місці починайте, Біль і слабкість проганяйте, — Тато їм дає урок. Роблять дружно крок у крок, Лапки ставлять по порядку, Люблять діточки зарядку. Вепр заняттям тим радіє, Вчити діточок він вміє.

4. Робота в зошиті (С. 20-21)

1) № 2. Тест «Так чи ні?».

Щоб твоя сім'я жила весело і щасливо, потрібно: О вітати зі святами О допомагати одне одному О часто сваритися О піклуватися одне про одного О разом мандрувати О готувати приємні сюрпризи О дуже пізно лягати спати О приховувати свої неприємності

2) № 3. Розгадайте кросворд «Обов'язки дітей і батьків».



По вертикалі:

Те саме, що й відповідальність. (Обов'язок) По горизонталі:

Те, що робить чисте брудним. (Бруд)

Страва, яку готують ввечері, або споживання їжі. (Вечеря)

Замовлення або прохання іншим словом. (Доручення)

Загальний уклад життя, властивий сім'ї або народу. (Побут)

№ 4. Практична робота.

Перелічте, яку роботу по дому ви вмієте і не вмієте робити.

Позначте, чого б ви хотіли навчитись у першу чергу. Я вмію...

Я не вмію...

№ 5. Поясніть прислів'я і пораду.

Слова щирого вітання дорожчі за частування.

Не забувай дякувати дорослим за послуги.

5. Підсумок уроку

Яке значення для людини має сім'я?

Яка атмосфера повинна панувати у сім'ї, щоб всі були здорові?

Розкажіть про свої обов'язки в родині.

Про кого з членів родини ви піклуєтесь? Як саме?

Чи приносить це вам задоволення?

Якими повинні бути чоловіки? Чому?

Якими повинні бути жінки? Чому?

УРОК 11

Тема. Ставлення до ВІЛ-позитивних людей. Практична робота: моделювання ситуацій спілкування з ВІЛ-позитивними людьми

Мета: поглибити уявлення учнів про ВІЛ-інфекцію; вчити то- лерантно ставитися до ВІЛ-позитивних людей; виховувати культу­ру поведінки.

ХіД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

Учитель. З повітрям, пилом, водою, їжею, з немитих рук до організму кожного з вас можуть потрапити хвороботворні бактерії і віруси. Деякі з них знаходяться в організмі досить довго і не викли- кають захворювань. Це пояснюється ось чим. В організмі людини є такі собі маленькі гномики-силачі. Вчені називають їх лімфоцита- ми. Ці гномики захищають організм від дії хвороботворних бактерій і вірусів. А коли ви перемерзли, перенервували чи ваш організм заслаб з якихось інших причин, у гномиків-силачів теж зменшуються сили. І тоді в наступ ідуть хвороботворні бактерії і віруси. Починається захворювання. Якщо до організму потрапляє вірус імунодефіциту людини (ВІЛ — дуже поганий і страшний вірус), він поступово вби- ває всіх гномиків-силачів. І людський організм залишається без їх захисту. За таких умов людина стає беззахисною перед дією будь- яких збудників захворювань і відразу захворює.

Страшна небезпека СНІДу (синдром набутого імунодефіциту) по- лягає в тому, що кінцевим результатом цієї хвороби є смерть.

13 млн дітей у світі стали сиротами через СНІД, 8500 дітей і мо- лодих людей щорічно заражаються вірусом ВІЛ, який викликає цю хворобу. Ліків проти СНІДу поки що немає, тому виняткове значен­ня мають запобіжні заходи. Збудник СНІДу може потрапити до ор- ганізму дитини з молоком матері у тому разі, якщо ця хвороба є у ко- гось з батьків, а також через шприці та інші медичні інструменти, не піддані стерилізації. Профілактикою проти зараження дітей ВІЛ є використання разових шприців та обов'язкова стерилізація медич- них інструментів.

Запам'ятай!

Ти не заразишся СНІДом, якщо:

будеш гратися з дитиною, яка заражена на ВІЛ;

будеш купатися з нею у басейні;

потиснеш їй руку;

будеш сидіти з нею за однією партою.

Фізкультхвилинка

Ми з-за парт мерщій встаєм, Лінькам волі не даєм. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки І зроби чотири кроки. Думки наші прилетіли, Ми за парти тихо сіли.

Бесіда

Що роблять в організмі гномики-силачі?

Як діє збудник СНІДу (ВІЛ — поганий вірус)?

У чому полягає профілактика СНІДу?

ВІЛ і СНІД — це різні речі: ВІЛ — інфекція, СНІД — стан або хвороба.

СНІД може з'явитися тільки в разі зараження ВІЛ-інфекцією.

Як розшифровується скорочення ВІЛ?

«В» — вірус

«І» — імунодефіциту

«Л» — людини

«Вірус» (збудник захворювань), «імунодефіциту» (відсут- ність захисної реакції системи організму, яка забезпечує захист від мікроорганізмів, що спричинюють хворобу), «людини» (цей вірус є тільки у людини).

Як слід ставитись до ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД лю­дей?

Якби у вашому класі була ВІЛ-інфікована дитина, ви спілку- валися б із нею? Як?

4. Підсумок уроку

Як бактерії потрапляють усередину організму?

Як віруси потрапляють усередину організму?

Які правила ви запам'ятали на уроці?

Що відбувається, коли ви користуєтесь чужими речами: ка- пелюхом, чашкою?

Чи можна користуватися чужими книгами, іграшками та олівцями?

Як убезпечити себе від ВІЛ?

УРОК 12

Тема. Вплив куріння й алкоголю на здоров'я дитини

Мета: поглибити уявлення учнів про шкідливий вплив курін­ня й алкоголю на здоров'я дитини; вчити чинити опір тискові у разі пропозиції закурити, випити алкогольний напій; виробляти нега- тивне ставлення до паління, вживання алкогольних напоїв; вихо­вувати самостійність, наполегливість, рішучість.

ХіД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Найбільше шкодять здоров'ю людей (викликають тяжкі за- хворювання) паління, вживання алкогольних напоїв та наркотиків. Від паління потерпають дихальна та серцево-судинна системи: лю­дина починає важко дихати, кашляти, у частини курців віднімають- ся ноги. Вживання алкоголю страшне тим, що людина стає залеж- ною від нього. Вона вже не може утриматися, щоб не пити, і посту- пово перетворюється на звичайного алкоголіка, який занапащає не тільки власне життя, але й життя своїх рідних.

Якщо для дорослих алкоголь у малих дозах нешкідливий, то для дитини це — отрута.

Часто діти споживають алкоголь, курять сигарети, щоб виділи- тися серед однолітків, здаватися старшими. Це поганий спосіб при- вернути до себе увагу. Інтерес до таких дітей швидко згасає.

Якщо ваші друзі палять, допоможіть їм позбутися цієї шкід- ливої звички. Це принесе користь не тільки їхньому, а й вашому здоров'ю.

Це корисно знати!

Повітря, яке ви вдихаєте, перебуваючи поблизу курців, міс- тить стільки шкідливих речовин, якби ви самі викурили 2 цигарки на день.

У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на 50 % підвищуєть- ся ризик померти від інфаркту серця і раку легень.

Із 3000 дітей, що палять, 1000 помирає від хвороб, пов'язаних із курінням.

Одна крапля нікотину вбиває коня.

Якщо змочити нікотином кінчик скляної палички і доторкну- тися нею до дзьоба горобця, він загине.

Крапля нікотину спричиняє загибель усіх рибок в акваріумі.

Цікаво знати!

Вченими був проведений такий експеримент: у трьох годівничках годували п'ять крільчих. Крільчихи їли з кожної годівнички окре- мо. У першу годівничку насипали цукор, у другу — налили молоко, у третю — вино. З першої годівнички їла одна крільчиха, з другої — теж одна, а біля третьої була бійка. Крільчихам сподобалося вино, вони хотіли пити з третьої годівнички. Від задоволення вони вереща­ли, кусали одна одну. Через деякий час у всіх крільчих народилися маленькі кроленята. У тих, які пили вино з третьої годівнички, на- родилися мертві, спотворені кроленята без вушок і без лапок.

2. Фізкультхвилинка

Ходить качка по двору, Закликає дітвору: — Встаньте швидко по порядку, Розпочнем мерщій зарядку. Покрутили головою, Стали всі, немов до бою, Крила в боки розвели Й полетіли, попливли. Ліва, права, ліва, права, Роблять ніжки наші вправи. Не лінуйтесь, присідайте, Ви здоров'ячко зміцняйте, Щоб хвороби оминали, Смутку й заздрості не знали.

2) № 2. Тест «Так чи ні?»

Тютюн, алкоголь, наркотики:

О приносять користь для здоров'я;

О руйнують організм і нівечать життя;

О роблять тебе дорослим.

Робота в групах

Вчитель пропонує дітям об'єднатися в групи за принципом «Фрук- товий салат» (ківі, апельсин, яблучко, банан, курага, родзинка).

Групам роздаються записані на аркушах тексти.

Максим вважає, що паління негативно впливає на дихальну та серцево-судинну системи. Тютюновий дим уражає бронхи і легені. Курці, як правило, кашляють. У декого з них віднімаються ноги, їм важко ходити («ноги курця»).

Оксана говорить, що їй подобається, коли дівчина чи жінка палять. Цим вони нібито стверджують свою самовпевненість і не- залежність.

Шкільний лікар пояснив, що діти, які палять, погано ростуть, мають обличчя сірого кольору.

Завдання: сформувати думку, висловлену в текстах. Аргумен- товано ствердити або заперечити її.

Підсумок уроку

У чому полягає шкідливість куріння й алкоголю на здоров'я дитини?

Як ви будете чинити опір тискові у разі пропозиції закурити, випити алкогольний напій?

3. Робота в зошиті (С. 24)

1) № 1. Розгляньте малюнок. Розкажіть, як алкоголь і цигарки руйнують здоров'я дитини. Чим небезпечні ці шкідливі звички?

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


написать администратору сайта