Главная страница

3кл., плани-конспекти основи зд.. Планиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування


Скачать 2.44 Mb.
НазваниеПланиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування
Дата11.11.2019
Размер2.44 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла3кл., плани-конспекти основи зд..doc
ТипДокументы
#94634
страница9 из 27
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   27


2) № 3. Розгляньте малюнки. Розфарбуйте предмети, якими можна скористатися, щоб допомогти постраждалому від уражен- ня струмом, зеленим кольором, а ті, якими не можна, — червоним. (Металева трубка, дерев'яне весло, мотузка, палка, швабра, пара- солька, лінійка.)



3) Тест «Так чи ні?»

Якщо ти відчув запах диму або горілого, побачив іскри та не- велике полум'я, треба:

О терміново сказати про це батькам чи сусідам; О залити полум'я водою; О накрити ганчіркою.

Якщо загорівся електроприлад, необхідно: О залити його водою;

О вийняти шнур із розетки, обмотавши руку ганчіркою; О накрити електропривод ковдрою; О відрізати шнур ножем; О покликати дорослих.

Побачивши на вулиці обірваний електропровід, ти: О підійдеш ближче;

О негайно повідомиш дорослих; О скажеш друзям.

Поблизу електрощитової та ліній електропередач можна: О гратися;

О торкатися опор;

О прив'язувати корів; О немає жодної правильної відповіді.

Якщо вмикати одночасно велику кількість електроприладів у розетку:

О вони можуть згоріти; О перегріється провід; О нічого страшного не трапиться.

Користуючись праскою, ти ставиш її: О на керамічну підставку:

О підошвою на стіл.

5. Підсумок уроку

Якими електричними приладами ви користуєтесь самостійно?

Яких правил при цьому ви дотримуєтесь?

Коли може статися коротке замикання в електричній мережі? пошкодження електроприладів?

Чому не можна гасити електричні прилади водою?

Які правила безпечної поведінки з електричним струмом вам відомі?

Чому їх треба дотримуватись?

Як надати допомогу ураженому електричним струмом?

УРОК 17

Тема. Практична робота: проект «Ми бережемо електроенер- гію!»

Мета: ознайомити школярів із заходами щодо енергозбережен- ня, дати корисні поради; формувати у дітей світогляд дбайливого гос­подаря своєї країни; розвивати зацікавленість учнів до проведення заходів енергозбереження; виховувати відповідальність.

ХіД УРОКУ

1. Вступне слово учителя

Учитель. Сьогодні ми поведемо розмову про всім відоме: про бережливість, про економію електроенергії, тепла — про енергозбе- реження. Щоб розібратися з цією досить непростою і суперечливою проблемою, проведемо прес-конференцію. Представляю вам групу вчених, інженерів, кореспондентів, художників, експертів.

2. Прес-конференція

«Кореспондент». Із чого виникла проблема економії енерго- ресурсів — тепла й електричної енергії? Адже зараз добувають так багато нафти, вугілля, газу, побудована велика кількість елект- ростанцій, у тому числі атомних, тобто постійно зростає виробниц- тво енергії.

«Інженер». Простота і доступність електроенергії породила у багатьох людей уявлення про невичерпаність енергетичних ре- сурсів.

«Вчений». Людство багато років добуває із надр землі мільяр- ди тонн енергоресурсів. Енергія — показник життєвого рівня сучас- ної людини. І цей показник включає, зокрема, обігрів житла, кон- диціювання, приготування їжі, виробництво промислових товарів і продуктів харчування.

Весь час проводяться серйозні дослідження енергетичних за- пасів, пошук більш ефективних і більш економічних енергоносіїв. В результаті такої роботи вчені дійшли висновку, що існуючих за- пасів вистачить не на багато років. У майбутньому, можливо, основ­на частина наших енерговитрат ляже на альтернативні види енер- гії: енергію Сонця, енергію вітру, підземну (геотермальну) енергію тощо. А сьогодні одним із заходів енергозбереження стало введен- ня в нашій країні літнього та зимового часу. У результаті цього за­ходу всього за один сезон економиться майже 500 тисяч кіловат-го- дин електроенергії.

«Експерт». Людство має забезпечити себе енергією на май- бутнє. Тому піклування про економію енергоресурсів — одна з го- ловних проблем.

«Кореспондент». Ми іноді чуємо від дорослих, що наш дім дірявий. Чому так говорять?

«Інженер». Говорять, що дім дірявий, бо йде витікання теп­ла із квартири.

Попри те, що будівельники отримують не досить якісні деталі — панелі, віконні рами, вони до цього додають ще й свої огріхи: пога­но замазують стики, іноді перекошують вікна. Тож виходить буди- нок, який ми називаємо дірявим.

У сучасних будинках — подвійні рами вікон, під покрівлею є тепло- вий демпфер — повітряний простір, у під'їзді — подвійні тамбури.

«Вчений». Якщо розглянути тепловий баланс житла, стане зрозуміло, що більша частина теплової енергії опалювальної систе- ми йде на те, щоб перекрити збитки тепла. А вони у квартирі з цен- тральним опаленням і водопостачанням такі:

• збитки через неутеплені вікна — 20 %,

через неутеплені вхідні двері — 12 %,

через незачинені двері і розбите скло на сходовій клітці — 70 %.

Підраховано, що тільки через неущільнені балконні двері тепла вивітрюється стільки, скільки вивітрювалося б через дірку у стіні діаметром 20 см.

«Інженер». Замість проведення робіт з утеплення приміщень деякі мешканці для створення у домах комфортної температури до- датково до системи центрального опалення застосовують електро- опалювальні прилади (комини, радіатори, конвектори). Все це викли- кає нові витрати електроенергії, у яких часто немає потреби, якщо своєчасно підготувати вікна та двері до зими.

«Експерт». Більша частина теплової енергії йде на те, щоб пе- рекрити збитки тепла. Бережіть тепло!

«Кореспондент». А економія води! Багато хто вважає, що це інша проблема, яка не стосується електроенергії.

«Інженер». Це неправильна точка зору. Коли ми економимо воду, ми економимо електроенергію. Адже вода не сама приходить у наші багатоповерхові будинки. Потужні насоси, які приводяться у рух електричними моторами, піднімають воду на потрібну висоту.

«Експерт». Бережіть воду — збережете електроенергію.

Фізкультхвилинка

Що ж, мабуть, настав вже час

Трохи відпочити,

Хочу на фізкультхвилинку

Всіх вас запросити.

Раз — підняли руки вгору.

Два — схилились всі додолу.

Руки в боки!

Повернулись, нахилились І вправо і вліво — Щоб нічого не боліло. Раз, два, три, чотири! Набираємося сили. Нахиліться, поверніться, До товариша всміхніться.

«Кореспондент». Сьогодні більшість людей живе в окре- мих квартирах. Ми купуємо красиві люстри на 8-10 лампочок, су- часні пральні машини, пилососи, кондиціонери, фени, міксери, комп'ютери, музичні центри тощо. Чимало сімей використовують по два телевізори, два холодильники, мікрохвильову піч. Чи не вва- жаєте ви, що таке різке збільшення споживання електроенергії в побуті — одна з причин проблеми, що обговорюється?

«Вчений». Дійсно, скільки енергії витрачається на забезпе- чення роботи радіотелевізійної та іншої апаратури, яка працює од- ночасно у декількох кімнатах квартири! У приміщеннях, де нікого немає, горять електролампи, без потреби працюють конфорки елек- троплит, світяться екрани телевізорів. А горіння лампочки потуж- ністю 40 Вт без потреби протягом доби дорівнює витратам електро- енергії, достатньої для випікання 20 кг хліба, виробництва 10 кг це­мента, виготовлення двох пар взуття.

«Інженер». На побутові потреби використовується більша част- ка електроенергії, газу, тепла, води. Електрифікація дозволила знач- но скоротити час на ведення домашнього господарства, покращити умови праці у побуті.

Бережливе використання енергоносіїв — обов'язок кожного. Поступово бережливість стане потребою.

«Експерт». Бережливе використання енергоресурсів — обов'язок кожного.

Робота з прислів'ями

Як про тепло дбаєш, так і маєш.

Тепло маємо — не дбаємо, а втративши — плачемо.

Хто добрих порад не слухає, той потім і на пальці дмухає, та пізно!

Виготовлення плакатів

Учитель. Наші художники намалюють плакати за вашими пропозиціями.

Приклади плакатів:

Бережливо використовувати тепло й енергію — значить еко- номити працю мільйонів людей.

Коли вимикаєш лампочку, яка даремно горить, ти одночасно запалюєш вогонь, але тільки в потрібному місці.

Навіть якщо виходиш із кімнати на декілька хвилин, вими- кай світло.

Учитель

На землі, у домі вселюдському —

Протиріч і негараздів тьма.

Будьте, люди, бережливі в ньому!

І тоді достатньо буде всім тепла!

3. Підсумок уроку

Чому виникла проблема економії енергоресурсів — тепла й електричної енергії?

Як у ваших сім'ях бережуть електроенергію?

Чому говорять: «Бережи воду — збережеш електроенергію»?

Чому бережливе використання енергоресурсів є обов'язком кожного?

УРОК 18

Тема. Небезпека від вогню. Що таке евакуація

Мета: розширити уявлення учнів про причини виникнення по- жежі; вчити передбачати наслідки своїх дій; спонукати учнів до ви- конання правил протипожежної безпеки, евакуації з приміщення; виховувати відповідальність.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Дітям про вогонь», «Поведінка під час виникнення пожеж».

ХіД УРОКУ

Відгадування загадок

Без крил, без рук, без ніг,

А вгору піднімається. (Дим)

З язиком, а не лає,

Без зубів, а кусає. (Вогонь)

Учитель. Всі ви знаєте, що вогонь може бути добрим і злим. Коли ж вогонь буває небезпечним?

Робота за підручником (С. 60-63)

Читання тексту на с. 60.

Чому не можна пустувати з вогнем?

Розгляньте малюнки на с. 60.

Що може бути причиною пожежі?

Назвіть правила безпечної поведінки під час пожежі.

Чому за таких обставин у жодному разі не можна панікувати?

Розгляньте верхні малюнки на с. 61.

Що слід робити, якщо загорілася якась невелика річ?

Що слід робити, якщо полум'я не подолаєш? Що необхідно повідомити пожежникам?

До кого, крім пожежників, ви можете звернутися по допо- могу?

Чому необхідно намагатися вибратися з приміщення?

Розгляньте нижні малюнки на с. 61.

Що слід робити, якщо вам не вдається погасити полум'я?

Що потрібно робити, щоб полум'я не поширювалося?

Чому біля виходу з кімнати треба вилити на підлогу воду?

Що треба робити, щоб не отруїтися чадним газом?

Чому треба дихати через зволожений рушничок, серветку, футболку?

Розгляньте верхні малюнки на с. 62.

Що треба робити, якщо на комусь загорівся одяг?

Чим треба збивати полум'я?

Як потрібно діяти, коли приїдуть пожежники?

Чому, коли приїдуть пожежники, треба робити все за їхнім наказом?

Чому говорять, що пожежники — «майстри своєї справи»?

Розгляньте нижні малюнки на с. 62.

Що необхідно робити, якщо ви мешкаєте у приватному будин- ку і його охопило полум'ям?

Чому слід накритися з головою мокрим простирадлом чи руш­ником й утікати з будинку через вікна чи двері?

Розгляньте малюнки на с. 63. Складіть за ними речення.

Що означає слово евакуація?

Коли евакуюють людей з приміщення?

Щоб вміти евакуюватися зі свого помешкання, разом з бать­ками складіть план свого помешкання. Позначте на ньому шлях до виходу зі своєї оселі під час пожежі. Пройдіть його разом з батька­ми, а потім — самостійно.

Фізкультхвилинка

Щоб здоровим буть нівроку — Треба рано встати, На зарядку шикуватись І не лінуватись. Руки вгору, ноги ширше, На носочки піднімись. Під рахунок ти швиденько В різні боки нахились. Раз, два, три! Присіли, встали, Якнайвище пострибали! Біг на місці починай! Веселіш! Не відставай! Вийшла пауза мала — До роботи нам пора.

Робота в зошиті (С. 30)

1) № 1. Що належить до горючих матеріалів? Підкресліть. Сталь, папір, вата, пісок, вугілля, бензин, скло, дерево.

Що ви робитимете, якщо у під'їзді побачите дим?

3) № 3. Поясніть вирази.

Грати з вогнем.

Догратися з вогнем.

Боятися як вогню.

5. Підсумок уроку

Які правила протипожежної безпеки вам відомі?

Чим небезпечне порушення цих правил?

Що необхідно робити, щоб не «допомогти» спалахнути по- жежі?

Чому іскри бенгальського вогню можуть бути причиною по- жежі?

Чому саморобні обігрівальні прилади можуть бути причиною пожежі?

Чому одяг, що сушиться біля ввімкнених електричних чи га- зових приладів, може бути причиною пожежі?

Чому несправна штепсельна розетка, вилка на електричному шнурі може бути причиною пожежі?

Коли полум'я можна затоптати ногами?

Коли треба викликати пожежників?

Із якими новими правилами протипожежної безпеки ви озна- йомилися?

Повправляйтеся їх виконувати під наглядом дорослих.

2) № 2. Розгляньте малюнки. Складіть за ними речення. Яких по- милок припускаються герої мультфільмів? Дайте їм корисні поради.



Згадайте назви книжок, мультфільмів, герої яких приборку- вали пожежу. Як це їм вдалося?

УРОК 19

Тема. Пожежонебезпечні предмети. Вибухонебезпечні предмети. Практична робота: ситуаційна гра «Дії під час пожежі». Практична робота: рольова гра «Викликаємо служби 101, 102, 103, 104»

Мета: розповісти дітям про небезпечні речовини та предмети, які створюють небезпеку для здоров'я і життя; вчити порядку дій повідомлення відповідним службам (101, 102, 103, 104) про небез- печні ситуації; спонукати учнів до виконання правил протипожеж- ної безпеки; виховувати самостійність, відповідальність.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакати «Дітям про вогонь», «Поведінка під час виникнення пожеж».

ХіД УРОКУ

Вступне слово вчителя

Учитель. Всі ви знаєте, що існують горючі матеріали і речо­вини. Вони можуть спричинити пожежу. Існують також вибухоне- безпечні предмети. Небезпечної поведінки з ними ми й будемо сьо- годні навчатись.

Робота за підручником (С. 86-88)

Читання тексту (С. 86).

Що ви знаєте про пожежонебезпечні предмети?

Чи погоджуєтесь ви з думкою, що сірники, запальничка, прас- ка і навіть телевізор — пожежонебезпечні предмети?

Розгляньте малюнки на с. 86. Укладіть за ними речення.

Чи правильно чинять діти? Обґрунтуйте свою відповідь.

Що означають цифри 01? (Зараз — 101)

Коли треба викликати пожежників?

Як треба викликати пожежників?

Коли викликаєш пожежників, чітко повідомляй:

своє ім'я та прізвище,

адресу,

номер телефону,

з якої причини сталася пожежа,

що загорілось,

код на дверях у під'їзді, якщо він є.

Розгляньте малюнки на с. 87.

Які предмети є вибухонебезпечними?

Чи погоджуєтесь ви з думкою, що аерозольні балончики, якими ми користуємося в побуті (лак для волосся, засоби від тарга- нів), є вибухонебезпечними?

Що може статися, якщо порушити правила користування ними?

Чому на аерозольних балончиках поміщають застережні на- писи?

Чому треба дотримуватися цих застережень?

Чи можна назвати поведінку дітей, зображених на малюн- ках, безпечною?

Чим це небезпечно для їхнього здоров'я?

3) Розгляньте інформацію на с. 88.

Які застережні знаки поміщають на небезпечних предметах?

Що вони означають?

Чи можуть вам трапитися вибухонебезпечні предмети, на яких відсутні застережні написи?

Чому вони залишилися в землі після останньої війни?

Чому інколи важко розпізнати бомби, гранати, міни, патро- ни, снаряди?

Де на них можна натрапити?

Що слід робити, якщо ви побачили такі предмети?

Чому не можна підходити до них близько, брати їх до рук?

Чому від найменшого дотику до них може статися вибух ве- личезної сили?

Висновок: якщо ви виявили вибухонебезпечний предмет, повідом- те про цю страшну знахідку дорослих або зателефонуйте до міліції за номером 102.

Складання правил поводження з пожежонебезпечними

та вибухонебезпечними предметами

Важливе правило для дітвори: Оці предмети в руки не бери!

Правило 1. Не грайся аерозольними балончиками.

Правило 2. На небезпечних предметах поміщають застережні знаки. Ознайомтеся з ними!

Правило 3. Якщо ти побачив такий предмет, не підходь до нього близько, не бери його в руки. Від найменшого дотику до нього може статися вибух величезної сили.

Правило 4. Якщо ти виявив вибухонебезпечний предмет, пові- дом про цю страшну знахідку дорослих або зателефонуй до міліції за номером 102.

Фізкультхвилинка

Як захочу, Так підскочу — Навіть хату перескочу.

Я по колу стриб та стриб На одній нозі, як гриб. Ще й на другій — Стрибу, стрибу... Вже мені немає стриму. Вже скачу, Скачу,скачу,— Наскачуся Досхочу.

5. Робота в зошиті (С. 44)

1) № 1. Розгляньте малюнки. Складіть за ними речення. Дайте корисну пораду хлопцям.

1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   27


написать администратору сайта