Главная страница

3кл., плани-конспекти основи зд.. Планиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування


Скачать 2.44 Mb.
НазваниеПланиконспекти з основ здоровя 3 клас орієнтовне тематичне планування
Дата11.11.2019
Размер2.44 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла3кл., плани-конспекти основи зд..doc
ТипДокументы
#94634
страница4 из 27
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


Який термін придатності цих продуктів? Закресліть ті про­дукти, що не можна вживати як їжу.

Поясніть прислів'я.

Від помірної їжі — сила, від надмірної — могила.

Дієта — перший лікар.

2) № 4. Тест.

Оберіть варіанти правильних відповідей.

Ознаки непридатних для вживання продуктів:

а) поганий вигляд;

б)неприємний запах;

в) добрий вигляд, але неприємний запах;

г) приємний вигляд і запах.

Причини харчових отруєнь:

а) прострочений термін зберігання;

б) несвіжі їстівні гриби;

в) незнайомі рослини;

г) здута банка чи кришка консервної бляшанки.

Ознаки харчових отруєнь:

а) слабкість;

б) біль у шлунку;

в) блювання;

г) порушення ритму дихання.

Якщо ти отруївся харчовими продуктами, потрібно:

а) викликати швидку допомогу;

б) викликати блювання;

в) уживати ліки;

г) самостійно промивати шлунок чистою водою.

Де безпечніше купувати продукти харчування?

а) У магазині;

б) у випадкової людини;

в) на базарі.

Відгадайте загадки.

У теплий дощик народився, Парасолькою накрився, Може б, з лісу пострибав, Якби другу ногу мав. (Гриб)

Які отруйні гриби вам відомі?

Кругла, а не місяць, Біла, а не папір,

З хвостиком, а не миша. (Ріпа)

І печуть мене, і варять, І їдять, і хвалять,

Бо я смачна. (Картопля)

З поля зжинають,

У млині перетирають, У печі гублять — Клянуться, що люблять. (Хліб)

5. Підсумок уроку

Які причини харчових отруєнь вам відомі?

Що ви робите, коли купуєте продукти у магазині?

Як перевірити термін придатності харчових продуктів?

Чи дотримуються у вас вдома правил приготування їжі, ко- рисної для здоров'я?

УРОК 6

Тема. Корисні та шкідливі мікроби

Мета: дати учням поняття про корисні та шкідливі мікроби; фор- мувати уявлення дітей про інфекційні хвороби; формувати гігієніч- ні навички; виховувати бажання турбуватися про своє здоров'я.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видав- ництва «Ранок», зокрема плакат «Обережно — хвороботворні мік­роби».

ХіД УРОКУ

Вступне слово вчителя

Учитель. Нас оточують різноманітні мікроорганізми. Вони є у повітрі, ґрунті, воді, на нашій шкірі тощо. Це мікроби. Серед них є корисні та шкідливі. Саме про користь та шкоду мікробів для ор- ганізму людини ми сьогодні й поговоримо.

Робота за підручником (С. 22-23)

Читання тексту на с. 22.

Що таке мікроби?

Чи можна їх побачити неозброєним оком?

Вони корисні чи шкідливі?

Назвіть корисні бактерії; шкідливі мікроби.

Розгляньте малюнки на с. 22.

Які мікроорганізми використовують під час випікання хліба?

За допомогою яких бактерій виготовляють сир і кефір?

Які мікроорганізми викликають важкі, часом невиліковні хвороби?

Як називаються хвороби, що спричиняються мікроорганіз- мами? (Інфекційні)

Що ускладнює інфекційну хворобу?

Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.

Що роблять, щоб зміцнити захисні сили організму?

Що є найкращим способом захисту від інфекційних хво­роб?

Які хвороби передаються через повітря з крапельками слизу, слини? (Такими хворобами є грип, ангіна, кір, паротит та ін.)

Як перекрити цей шлях поширення інфекції?

Розгляньте інформацію на с. 23.

Які хвороби називають «хворобами брудних рук»?

Які правила запобігання шлунковим інфекційним хворобам вам відомі?

Чому необхідно обов'язково мити руки після відвідування ту­алету, одразу після приходу додому з вулиці, перед споживанням їжі, у разі забруднення?

Чому слід обов'язково мити всі сирі овочі і фрукти, обливати їх окропом перед уживанням?

Чому не можна відкушувати разом з кимось овочі, фрукти, хліб, тістечка та іншу їжу?

Чому слід користуватися лише індивідуальним посудом та столовими приборами?

Чому не можна пити сиру воду під час туристичних походів, відпочинку на природі?

Розгляньте малюнки на с. 23.

Від чого вони застерігають?

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити: Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Треба трошки пострибати І в долоні поплескати. Плесніть, діти, кілька раз, За роботу — все гаразд!

Робота в зошиті (С. 13)

№ 1. Вивчення вірша.

Всім відомо, що мікроби, Нас приводять до хвороби. Але ж Медицина і Гігієна Борються з ними недаремно. З ними будете дружити — Менше будете хворіти.

(О. Чеботарьов)

№ 3. Тест «Так чи ні?»

Щоб захиститися від інфекцій, треба:

О користуватися власним гребінцем, зубною щіткою та но- совичком;

О мити руки з милом перед їжею та після туалету; О ретельно мити овочі та фрукти; О сидіти вдома;

О промивати з милом невеликі подряпини та рани; О не робити щеплення; О загартовуватись.

№ 4. Розгляньте малюнки. Складіть відповідні речення.

Як запобігти інфекційним шлунково-кишковим хворобам? Підпишіть поради.

Назвіть інші правила запобігання інфекційних хвороб.



5. Підсумок уроку

Які бувають мікроби?

Для чого використовують корисні мікроби?

Як називаються хвороби, що спричиняють мікроорганізми?

Що таке інфекційна хвороба?

Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.

Як мікроби можуть потрапити до організму людини?

Що потрібно робити, щоб мікроби не потрапили до організ- му людини?

Які способи запобігання шлунковим інфекційним захворю- ванням ви запам'ятали?

Які заходи профілактики інфекційних захворювань слід вжи­вати?

УРОК 7

Тема. Запобігання інфекційним хворобам. Практична робота: моделювання поведінки під час епідемії грипу

Мета: дати учням уявлення про заходи профілактики та боротьби з вірусом грипу, кишкових захворювань; скласти перелік профілак- тичних засобів; вчити правильно поводитися в різних ситуаціях; виховувати самостійність, бажання дотримуватись правил гігієни і культури, турбуватися про своє здоров'я і здоров'я оточуючих.

Хід УРОКУ

1. Вступна бесіда

Учитель. Навколо нас у зовнішньому середовищі знаходить­ся величезна кількість невидимих для ока маленьких живих іс- тот. Їх можна побачити лише за допомогою спеціальних прила- дів — мікроскопів, які у тисячі та мільйони разів збільшують зоб- раження.

Як називаються хвороби, викликані шкідливими хвороботвор- ними мікробами і вірусами, що їх не побачиш без мікроскопа?

Коли віруси потрапляють до організму, людина хворіє: у неї підвищується температура, болить голова, живіт, може початися кашель, нудота, блювота.

Як мікроби можуть потрапити до організму людини?

До організму людини мікроби потрапляють через ротову по- рожнину:

із брудом на руках і під нігтями;

із залишками їжі між зубами;

із немитими овочами і фруктами;

із крапельками слини хворої людини;

із повітря, де багато сміття, пилу.

Віруси, що викликають грип, оселяються в ротовій порожнині та в горлі хворого. Коли хворий розмовляє, кашляє або чхає, з його рота чи носа вилітають найдрібніші віруси грипу.

Якщо здорова людина разом із повітрям буде вдихати ці крапель- ки, то вона може заразитися й захворіти на грип!

Які перші ознаки захворювання на грип? (Виділення з носа (не­жить), ніс закладений, дихання утруднене, кашель, біль у горлі, вухах, охриплість голосу, висока температура, слабкість)

Правила запобігання грипу

Під час кашлю і чхання прикривай рот і ніс носовичком.

Користуйся тільки своєю носовою хусточкою і рушничком.

Намагайся уникати переохолодження.

Промоклий одяг і взуття зніми із себе якомога швидше.

Частіше провітрюй кімнату.

Частіше мий руки з милом.

Намагайся не заходити до будинку, де є хворі на грип.

Щоденно роби ранкову гімнастику.

Загартовуйся.

10) Щоденно їж свіжі овочі й фрукти — вітаміни посилюють за- хисні сили організму.

Фізкультхвилинка

Станем струнко! Руки в боки! Пострибаєм, як сороки, Як сороки білобокі. Стрибу-стрибу! Скоки-скоки! А тепер, як жабенята, Хочем трохи пострибати. Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! — Щоб спочила голова.

(Л. Кондрацька)

Робота в зошиті (С. 14)

№ 3. Вивчення вірша.

Я — важливий вітамін. Звуся «С» — запам'ятайте! Весь рік мене вживать не забувайте! Бо і простуді я запобігаю, І росту вашому сприяю, І кровообігу допомагаю. Живу в томатах і картоплі, В капусті, навіть в часнику, А ще у хроні та цибулі, — Продукти ці всім до смаку!

№ 4. Відгадування загадок.

• В кожній господі я у великій пригоді. Та хто мене роздягати візьметься, Той слізьми заллється. (Цибуля)

Що то за голова, що лиш зуби та борода? (Часник)

№ 5. Практична робота.

Складіть та запишіть правила поведінки під час епідемії грипу. Орієнтовні відповіді

Намагайся не ходити в гості, не відвідувати громадських місць.

Частіше перебувай на свіжому повітрі.

Оберігай себе від переохолодження.

Частіше провітрюй кімнату.

Частіше мий руки з милом.

Щоденно їж свіжі овочі (часник, цибулю) й фрукти — вітамі- ни посилюють захисні сили організму.

Правила захисту членів родини від грипу

Якщо доводиться доглядати хворого на грип, то захищай рот і ніс марлевою пов'язкою, склавши її вчетверо.

Щоденно кип'яти і пери марлеву пов'язку, носові хустинки та рушники хворого, прасуй їх.

Не користуйся для власних потреб посудом хворого на грип.

Здійснюй щоденно вологе прибирання приміщення.

Не займайся самолікуванням, дотримуйся порад лікаря.

4. Підсумок уроку

Що таке інфекційна хвороба?

Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.

Як захистити себе і родину від інфекційних хвороб?

Як захистити себе від шлункових інфекційних хвороб?

Що слід робити, щоб не захворіти на грип?

Які правила захисту членів родини від грипу ви запам'я- тали?

УРОКИ 8-9

Тема. Чинники природи, що сприяють збереженню здоров'я

Мета: ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров'я людини; формувати вміння використовувати природно-кліматичні фактори для загартовування організму; вчи- ти називати екологічні особливості своєї місцевості; виховувати бе- режливе ставлення до природи.

ХіД УРОКУ

Проблемне запитання

Учитель. Людина — частина природи. Чи впливає природа на людину? Доведіть.

Робота за підручником (С. 24-26)

Читання тексту на с. 24.

Назвіть природні чинники.

Чи можуть сонце, повітря і вода бути шкідливими?

Що випромінює сонце?

Що утворюється у людському організмі під дією сонячних променів?

Який вітамін сприяє росту і розвитку дітей, захисту від ін- фекцій?

Чому сонячні промені — засіб загартування?

Які правила слід пам'ятати, щоб зміцнити здоров'я за допо- могою сонячних променів?

Чому з 11 години дня до 17 години не слід перебувати під пря- мими сонячними променями?

Чому влітку потрібно закривати голову хусткою чи капелю- хом?

Розгляньте малюнки вгорі. Складіть за ними речення.

Чому повітря — важливий природний чинник здоров'я?

Чому під час дихання до організму можуть потрапляти шкід- ливі речовини?

Що забруднює повітря?

Чим шкідливий тютюновий дим?

Робота в групах

Укласти розповідь для молодших брата, сестри, друзів про шкід­ливий вплив тютюнового диму на здоров'я.

Розгляньте верхні малюнки. Укладіть за ними речення.

Які процедури називаються повітряними ваннами?

Які правила слід пам'ятати, щоб зміцнювати здоров'я за до- помогою повітря?

Розгляньте нижні малюнки на с. 25. Укладіть відповідні ре- чення.

Чому влітку вікна у квартирі мають бути відчинені?

Чому узимку слід регулярно провітрювати кімнату?

Чому спати бажано при відкритій кватирці?

Чому прибирання квартири має бути вологим?

Чому класну кімнату на перерві слід обов'язково провітрю- вати?

Чому до школи не слід приносити балончики і флакони з лет- кими речовинами?

Чому під час роботи з фарбами і лаками слід користуватися спеціальними респіраторами?

Без якої речовини людина не може обходитися у щоденно- му житті?

Розгляньте малюнки на с. 26. Де в природі ми бачимо воду? Складіть відповідні речення.

Для чого людині потрібна вода?

Скільки води людина вживає щодня?

Чому, якщо довго не пити, це шкодить здоров'ю?

Якою водою слід користуватися?

Чому часом рекомендують пити кип'ячену воду?

Розгляньте верхні малюнки. Чому воду, яку доводиться бра- ти з водойми під час туристичного походу чи відпочинку в лісі, тре­ба обов'язково кип'ятити?

Для чого ще людина використовує воду?

Розгляньте нижні малюнки. Яка користь від обтирання, об- ливання, купання?

Коли слід робити обтирання?

Як робити обтирання?

Яка повинна бути температура повітря?

Яка повинна бути температура води?

Фізкультхвилинка

МАШИНИ

Ми тепер вже анітрішки

Не будем ходити пішки.

До машини підійдем

І машину заведем. (Ходьба.)

Зробимо машинні вправи —

Їдем на колесах правих.

(Стрибки на правій нозі)

Не втомились ще, машини?

Їдем на колесах лівих. (Стрибки на лівій нозі.)

Зараз дружно загули

Всі машини «жигулі». (Обертання рук.) А тепер загальмували, Відпочити на мить стали. (Руки на пояс.) В нас колеса накрутились, Наїздились, натомились. Тож дамо їм відпочити І походим пішки, діти. (Ходьба.) Йдем на п'ятках, на носках,

Політаєм, наче птах. (Повільні помахируками.)

Ви вже, друзі, відпочили?

До роботи тихо сіли. (Сідають за парти.)

(В. Чабан)

Продовження роботи за підручником

Розгляньте верхні малюнки на с. 28.

Коли можна починати обливання?

Якою повинна бути температура води для обливання?

Розгляньте нижні малюнки на с. 28.

Чому літні купання — найприємніший вид загартовування водою?

Якою повинна бути вода для перших літніх купань?

Якою має бути тривалість першого купання?

Розгляньте малюнки на с. 29.

Де можна ходити босоніж?

Які правила загартовування слід пам'ятати?

Чому тривалість загартувальних процедур має збільшувати- ся поступово?

Чому загартувальні процедури слід робити систематично?

Чому обов'язкове використання всіх природних чинників?

Як можна використати природні чинники для зміцнення здоров'я?

Розгляньте малюнки на с. 30. На якому з них ви впізнали свою батьківщину? Складіть речення за малюнками.

Розкажіть про природу своєї батьківщини, про її екологічні особливості.

Які зони екологічного лиха в Україні вам відомі?

Які небезпечні підприємства є у нашій місцевості?

Чим вони небезпечні?

Розгляньте малюнки на с. 31. Укладіть за ними речення.

Які корисні для здоров'я лікарські рослини ростуть в Україні?

Які рослини, що допомагають боротися із хвороботворними мікроорганізмами, вирощують на кожному городі?

Які рослини, що збагачують організм дітей і дорослих вітамі- нами і мінеральними речовинами, вирощують у садах?

Фізкультхвилинка

Горобцям не до науки, Ох, давно вже терплять муки. Затекли і ніжки, й крила. Горобчиха зве до діла: — Ану, славні малюки, Стали струнко, мов грибки, Крила вгору піднімайте, Ними добре помахайте, Головою покрутіть, Ніжками потупотіть, Навкруг себе оберніться, Швидше, швидше, не лініться. Стане легко й добре враз, Відпочинете гаразд.

(Л. Лук'янець)

Робота в зошиті (С. 15-17)

1) № 1. Вивчення вірша.

Не буває тих людей, що не хворіють, Є такі, що про здоров'я не радіють, Бо не тільки ліки нам допомагають, А й також природні сили надихають. Як дружитимеш із сонцем і водою, То навік не будеш знатися з бідою.

(О. Чеботарьов)

№ 2. Розгадайте кросворд «Жива сила».

По вертикалі:

Куди ступиш — всюди маєш, Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

По горизонталі:

Що це за диво — небесне світило? Воно день божий починає, Життєдайну силу на землю посилає.

(Сонце)

Що таке: пливе і ллється, Часом на камінь дереться, Як немає — все всихає, Звір і птаха помирає. (Вода)

№ 3. Поясніть прислів'я.

З курми лягай — з півнями вставай.

Здорові діти — щасливі батьки.

Чиста вода — для хвороби біда.

Держи голову в холоді, ноги у теплі — проживеш довгий вік на землі.

№ 5. Практична робота.

Розгляньте малюнки. Розкажіть про правила загартовування.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


написать администратору сайта