Главная страница
Навигация по странице:

  • Вправи для ніг та на коригування плоскостопості.

  • Вправи для тулуба та на коригування постави.

  • Вправи на розвиток дрібної моторики .

  • Рухливі ігри та ігрові вправи.

  • Показники фізичного розвитку дитини

  • «РІДНА ПРИРОДА» Навчально-виховні завдання

  • Зміст педагогічної роботи

  • Наше здоров’я і природа.

  • Намагаючись

  • Програма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР. Програма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти


    Скачать 1.34 Mb.
    НазваниеПрограма розвитку дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку від 3 до 7 років Київ 2013 Рецензенти
    АнкорПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    Дата26.04.2017
    Размер1.34 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрограма розвитку Віконечко для дітей із ЗПР.doc
    ТипПрограма
    #5806
    страница18 из 25
    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   25

    Вправи для рук та плечового поясу. Розвивати вміння піднімати руки вперед, у сторони, вгору й опускати по черзі. Піднімати навперемінно руки вперед — угору, опускати, відводити назад (ривком). У положеннях руки в сторони, вперед стискувати і розтискувати кисті, обертати їх, зводити і розводити пальці, витягати їх. Ставити руки перед грудьми, закладати кисті за голову і розводити лікті. Робити колові рухи зігнутими в ліктях руками. Піднімати руки через сторони вгору, міцно притискуючись спиною до стіни. Піднімати палицю, обруч угору, опускати їх за плечі.

    Вправи для ніг та на коригування плоскостопості. Розвивати вміння підніматися на носки і стояти. Виставляти по черзі ноги вперед на п'ятку, потім — на носок, притупувати. Виконувати підряд чотири—п'ять напівприсідань. Присідати, тримаючи руки на поясі, відводячи їх у сторони. Згинати ногу в коліні, розгинати, знову згинати і розгинати. Відтягувати носки, згинати ступню. Піднімати пальцями ніг мотузок; захоплювати ступнями ніг і перекладати з місця на місце предмети. Переступати приставним кроком убік, спираючись п'ятками на палицю, канат, носками — на підлогу.

    В.п. – сидячи на стільці (лаві), ноги на ширині стопи, руки на поясі. Підіймати з підлоги по черзі носки та п’яти. В.п. – таке саме. Колові рухи ступнями ніг всередину. Повторити 20-30 разів, після паузи 10-15 с повторити ще раз. В.п. – таке саме. Підняти п’ятки (великими пальцями доторкнутися до підлоги), розвести їх у боки до прямого кута, повернутись у в.п. повторити 20-28 разів.

    Вправи для тулуба та на коригування постави. Розвивати вміння повертатися в сторони, тримаючи руки на поясі, розводячи їх у сторони (плавно і ривком). Стійка — ноги разом (нарізно), нахилятися уперед, доставати пальцями носки ніг, класти і піднімати з підлоги предмети. Нахилятися вправо і вліво, тримаючи руки на поясі (за головою, спиною). Прокочувати навколо себе м'яч, сидячи на підлозі і стоячи на колінах. Піднімаючи по черзі ноги, перекладати під ногою предмет з однієї руки в іншу. Трохи піднімати обидві ноги над підлогою в упорі сидячи позаду, згинати і випрямляти їх, опускати на підлогу. Сідати і вставати з положення ноги калачиком. В упорі стоячи на колінах прогинати і вигинати спину, по черзі піднімати руки. З положення сидячи лягти на спину з підтримкою, знову сісти. Лежачи на спині, виконувати різноманітні рухи рук; по черзі піднімати й опускати прямі ноги; одночасно згинати і розгинати їх. Повертатися зі спини на живіт, тримаючи у витягнутих угору руках предмет. Трохи піднімати витягнуті вперед руки, плечі і голову, лежачи на животі.

    Дихальні вправи. Розвивати вміння виконувати дихальні вправи. 1. Погодження дихання з різними рухами рук: вдих – під час підняття рук вгору, відведення рук у сторони; видих – під час опускання рук. 2. «Чий пароплав більше гуде?». Виконуючи видих – вимовляти: «У-у-у-у!» 3. «Косар». В.п.: Стоячи прямо, ноги нарізно, руки вперед – униз, пальці зімкнені в кулаки. Наслідуючи рухи косаря, повертаючи тулуб вправо та вліво, виконуючи широкі рухи руками та вимовляючи: «Ж-у-х!» 4. «Піймати комара». В.п.: Стоячи, ноги нарізно, руки вниз. Виконуючи оплески в долоні перед собою, на рівні грудей, лиця, над головою та вимовляючи «З-з-з-з!» 5. «Заблудилася». В.п.: Стоячи, руки складені рупором. Виконати вдих, потім під час видиху гучно вимовити: «А-у-у-у!».

    Вправи на розслаблення. Розвивати вміння розслаблятися. Релаксація рук. Ліву руку підняти невисоко від підлоги, тримати 10-15 сек., згодом розслабити. Те ж повторити з другою рукою. Напружити обидві руки, лежачи на підлозі, на 5-10 сек., згодом розслабити їх. Повторити 2-3 рази.

    Релаксація ніг. Підняти пряму ногу невисоко від підлоги на 5-10 сек., згодом опустити, розслабити м’язи. Напружити сідничні м’язи на 5-10 сек., згодом розслабити їх.

    Релаксація м’язів тулуба. Втягнути живіт у себе, напружити м’язи преса, утримати це положення протягом 5-10 сек., згодом розслабитись. Вигнутися в попереку із положення лежачи на спині, утримати положення протягом 5-10 сек., згодом повернутися в початкове положення і розслабитись.

    Релаксація м’язів шиї. Нахилити голову вправо – зафіксувати напруження лівосторонніх м’язів шиї, повернутися в поч. пол. Нахилити голову вперед – зафіксувати напруження м’язів задньої частини шиї, повернутися в поч. пол.

    Релаксація лицьових м’язів. Округлити рот, ніби кажучи «ох!», відчути напруження, згодом розслабити губи, повторити 2-3 рази. Якомога ширше посміхнутись, слідкувати за напруженням в щоках, розслабитись. Повторити 2-3 рази.

    Хвилинки-здоровинки. Розвивати вміння виконувати «хвилинки-здоровинки». Сидячи, ноги разом. 1-2 – піднімаючи руки вперед-вгору, опустити їх на лопатки; 3-4- повернути в поч. пол. Повторити 4-5 разів.

    Те саме. 1-2 – злегка повернувшись вправо, торкнутися правим ліктем спинки стільця; 3-4 – вих. пол. 5-8 – те саме в іншу сторону. Ноги з місця не зрушувати, голову повертати у бік повороту. Повторити 3-4 рази.

    Те саме. 1- поставити ноги на носки; 2 – в.п.; 3-4 – на п’яти й носки. Повторити 5-6 разів у різному темпі.

    Подихати носом як маленька сіра мишка (поверхневе дихання).

    Пофиркати як їжачок.

    Заплющивши очі, вказівним пальцем торкнутися носа.

    Пощипати ніс.

    Міцно заплющити очі та розплющити їх.

    Потягнути двома пальцями за мочки вух (5-6 разів).

    Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).

    Вправи на розвиток дрібної моторики. Розвивати дрібну моторику. 1. Без напруги згинати та розгинати пальці рук. 2. Почергово з’єднувати великий палець з іншими. 3. Перекладати м’ячі, конуси та інші предмети з одного місця на інше. 4. Плескати в долоні, змінюючи їх положення (знизу то одна, то друга).

    На цьому етапі розвитку рухи пальців рук вже більш швидкі, сміливі, але неточні; при розфарбовуванні розмальовки чи готових «заготовок» дитина перетинає лінію, залишає багато великих пробілів; спостерігається мала сила нажиму на олівець.

    Рухливі ігри та ігрові вправи. Ігри з ходьбою та бігом: «Знайди собі пару»; «У ведмедя у бору»; «Мак»; «Кольорові автомобілі»; «Про Катрусю і цапка»; «Пташки і кіт»; «Іменний пиріг»; «Пастух і стадо»; «Качечка»; «Прапорці»; «Метелики»; «Нумо в коло!».

    Ігри з повзанням і лазінням: «Не дзвони»; «Діти і вовк»; «Переліт птахів»; «Кошенята і цуценята»; «Кролики».

    Ігри з киданням та ловінням предметів: «Лови, кидай, падати не давай!»; «М'яч через сітку (мотузок)»; «Збий булаву»; «Школа м'яча»; «Кеглі».

    Ігри зі стрибками: «Зайці і вовк»; «Лисиця у курнику»; «Заєнька сірий умивається»; «Жабки і журавлі»; «Горобчики»; «Не замочи ніг»; «Подзвони в брязкальця»; «Дідусь і зайченята».

    Ігри на орієнтування в просторі: «Знайди, де заховано»; «Знайди і промовчи»; «Хто вийшов?»; «Відгадай по голосу»; «У лісочку на горбочку».

    Поради батькам:

    Щоденно разом із дітьми виконуйте ранкову гімнастику, здійснюйте загартовуючи процедури; виходьте на прогулянки.

    Залучайте дітей до виконання основних рухів – вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, рівновазі, вправах із м’ячем.

    Грайте в ігри на розвиток дрібної моторики та координації рухів.

    Проводьте хвилинки-здоровинки.

    Катайтеся на велосипеді.

    Грайте у різні спортивні ігри.

    Показники фізичного розвитку дитини:

    • ходить, «змійкою» між розставленими на підлозі предметами (кубики, кеглі, м'ячі), з різними положеннями рук;

    • бігає на носках, високо піднімаючи коліна, по колу, парами, тримаючись за руки;

    • стрибає на місці то на правій, то на лівій нозі, стрибає з ноги на ногу, перестрибує предмети;

    • кидає м'яч одне одному обома руками знизу, від грудей та з-за голови і ловить його (відстань 1,5—2 м);

    • підлізає під підняті над землею на 50—40 см палицю, мотузок, дугу правим, лівим боком і прямо;

    • утримує рівновагу, стоячи на носках, руки вгору; утримує рівновагу на одній нозі, піднявши другу вперед або в сторону, руки на поясі;

    • розстібує ґудзики, розв’язує шнурки, правильно тримає олівець, копіює коло.


    «РІДНА ПРИРОДА»
    Навчально-виховні завдання:

    - сприяти розвитку позитивного емоційного ставлення до всіх об’єктів і явищ природи;

    - розвивати сприйняття красоти природних явищ в різні пори року;

    - допомагати дітям розрізняти властивості об’єктів і явищ природи (форма, забарвлення, запахи, звуки), відчувати задоволення від їх сприймання;

    - усвідомлювати необхідність додержуватись правил бережного поводження з рослинами і тваринами;

    - виховувати відповідальність за життя живих істот, що знаходяться поруч;

    - виховувати співпереживання до чужого болю, почуття доброти, ніжності;

    - спонукати до розуміння та прагнення бути здоровим;

    Зміст педагогічної роботи

    Нежива природа. Пори року. Узагальнювати уявлення дітей про найхарактерніші ознаки пір року, називаючи їх у такій послідовності: стан Сонця, неба, кількість тепла (холодно, прохолодно, тепло, жарко), стан рослин (цвітуть, ростуть, опадає листя чи без листя), поведінка тварин (з’являються малята, сховалися чи відлетіли на зиму тощо) та людей (тепло вдягаються, обігрівають житло, купаються в річці тощо). Знати послідовність пір року, характерні прикмети кожного сезону.

    Сонце, Місяць, зорі. Помічати Сонце та називати місце його розташування: зранку і ввечері Сонце низько над будинками, деревами, тому світла й тепла менше; вдень – високо в небі, тому світла й тепла більше. Вночі Сонця не видно. Для росту рослин і життя тварин потрібні світло і тепло. Розширювати уявлення дітей, що Сонце світить і гріє, що кількість сонячного тепла і світла неоднакова в різні пори року (навесні і влітку Сонце високо в небі, воно зігріває землю, воду, повітря; восени і взимку від нього падають косі промені, тому тепла менше). Розширювати уявлення про день і ніч, що на темному небосхилі видно зорі і Місяць, а на світлому – Сонце, що хмари іноді закривають зорі і Місяць.

    Вода. Стани води. Розширювати уявлення про воду: вода є в річках, водоймах, морях, колодязях. Дощ і сніг – це вода. Вони падають з хмар. Учити користуватися водою для пиття: не забруднювати, не розливати, закривати кран. Підводити до розуміння, що вода знаходиться в морях, озерах, річках, колодязях. Учити розрізняти якості води: чиста (прозора), забруднена, тепла, холодна, від нагрівання стає гарячою, кипить. Розуміти, що воду п’ють люди і тварини; вона потрібна рослинам, її треба берегти.

    Земля. Тверді тіла. Продовжувати ознайомлювати дітей з ознаками і властивостями об’єктів неживої природи: пісок буває жовтий, білий; глина – біла, сіра, жовта; земля – пухка, розсипчаста, холодна, тепла. Пояснювати дітям як спостерігати за станом землі; розрізняти м’яку і тверду землю; розуміти, що після дощу чи поливання земля мокра, м’яка, в ній добре ростуть рослини. Розрізняти пісок, каміння, ґрунт. Пісок сипучий, каміння тверде, не розсипається. Рослинам для росту потрібен ґрунт, який має поживні речовини, вологу, а не тверде тіло (каміння, глина).

    Повітря. Допомагати дітям зрозуміти, що навколо нас є повітря. Воно прозоре, легке, може мати приємний і неприємний запах. Повітря необхідне людям, тваринам і рослинам для дихання.

    Природні явища. Спостерігати явища природи і встановлювати між ними найпростіші взаємозв’язки. Орієнтуватися у визначенні стану погоди: хмарно, сонячно, іде дощ, сніг, дме вітер. На прикладах показувати залежність поведінки тварин і росту рослин від стану погоди. Заохочувати дітей визначати і називати такі явища неживої природи: хмара, сніг, лід. Визначати їх головні властивості: хмара біла – це маленькі крапельки води; сніг – білий, мокрий, липкий; лід твердий, прозорий, крихкий. Сніг і лід від тепла перетворюються у воду. Поглиблювати знання дітей про типові для даної місцевості явища природи (наприклад, туман, вітер, гроза тощо).

    Формувати уявлення про те, що повітря, вода, ґрунт, пісок, каміння – все неживе тому, що не росте, не живиться. Вони потрібні для життя живих істот – рослин, тварин, людей.

    Рослини. Розрізняти й називати два-три види дерев, квітучих культурних і дикорослих трав’янистих рослин, чотири-п’ять видів овочів та фруктів, виділяти їх характерні ознаки, розрізняти їх за смаком. Формувати уявлення про будову наземної частини трав’янистих рослин (стебло, листки, квітки), дерев (стовбур, гілки, листя). Вчити дітей розпізнавати рослини найближчого природного оточення: дерева, кущі, трав’янисті рослини, лісові ягоди, гриби; знати місця, де вони ростуть, їх будову (стовбур, гілки, стебло, листки, квітки, корінь). Формувати уявлення про особливості вирощування овочів і фруктів. Визначати зрілість овочів за їх зовнішнім виглядом. Знати про те, що люди збирають овочі восени, способи вживання їх у їжу. Надавати уявлень про те, що рослини живі і для росту їм потрібні вода, земля, світло, тепло. Знайомити із значенням рослин для поліпшення якості повітря.

    Догляд за рослинами. Розширювати уявлення про вирощування рослин з насіння (підготовка ґрунту та насіння, догляд за сходами, цвітіння, плодоносіння, збирання урожаю). Залучати до виконання доручень по догляду за рослинами, висівання насіння. Показувати на конкретних прикладах різну потребу рослин у волозі.

    Тварини. Допомагати дітям помічати цікаві особливості поведінки тварин на території дитячого садка та в куточку природи, а саме: їдять, пересуваються, чистяться; дати зрозуміти, що тварини – живі істоти. Розрізняти за зовнішнім виглядом, правильно називати тварин.

    Свійські і дикі тварини. Розширювати знання про свійських і диких тварин найближчого природного оточення даного регіону: особливості зовнішнього вигляду, де живуть, чим живляться, як пересуваються. Розрізняти тварин за зовнішнім виглядом, називати їх (свиня, корова, кішка, собака, їжак, білка, заєць, вовк). Знайомити з життям диких тварин (заєць, їжак, білка) у різні пори року. Розширювати знання про свійських тварин, турботу про них людей.

    Птахи. Комахи. Риби. Учити дітей розпізнавати птахів, жуків, метеликів, рибу, спостерігати за їхньою поведінкою: як пересуваються, живляться, захищаються від небезпеки, будують гнізда, укриття. Розпізнавати відмінності між рибами, птахами, комахами. Знати деякі зовнішні ознаки будови тіла: у дятла довгий дзьоб, у коника – довгі вуса, у ластівки – довгі, гострі крила, у дощового черв’яка немає ніг, він пересувається за допомогою тіла. Розширювати знання про їхнє середовище проживання. Знати, чому зимуючі птахи (синиці, ворони, горобці) на зиму поселяються ближче до житла людини. Залучити дітей до підгодівлі зимуючих птахів.

    Формувати уявлення про те, що тварини і рослини – живі істоти, що для життя їм потрібні певні умови: повітря, їжа, поживні речовини, вода, світло, тепло. Заохочувати дітей надавати допомогу рослинам і тваринам, доглядати за мешканцями куточка природи.

    Наше здоров’я і природа. Особливості будови життєво важливих органів людини. Продовжувати ознайомити дітей з основними частинами тіла (голова, тулуб, ноги, руки). Пояснювати функціональне призначення основних частин тіла. Акцентувати увагу дітей на окремих особливостях будови життєво важливих органів: у роті є язик, зуби, у вухах – отвір; ніс має дві ніздрі; очі прикривають вії, на шкірі є волоссячко. Називати ознаки здоров’я органів: колір, відсутність болю, ушкоджень.

    Збереження здоров’я. Пояснювати правила безпечної поведінки в сонячну, вітряну, дощову погоду та збереження здоров’я. Викликати бажання спілкуватися з об’єктами природи, відчувати радість, спокій, пояснювати позитивний вплив природного оточення на здоров’я. Розширювати в дітей уявлення про доступні для безпосереднього сприймання органи свого тіла (функції, ознаки зовнішньої будови, правила дбайливого ставлення).

    Правила екологічної безпеки. Пояснювати дітям правила екологічної безпеки: дихати чистим повітрям, їсти не забруднені овочі та фрукти, купатися в чистій воді, навчати додержуватись правил перебування на повітрі в сонячну та холодну погоду, у негоду.

    Поради батькам:

    Рідна природа: Намагайтеся якомога частіше гуляти з дитиною в саду, парку, біля водоймища, лісі тощо. На прогулянці показуйте дитині рослини, тварин. Пояснюйте дитині як спостерігати за явищами пророди і встановлювати найпростіші взаємозв’язки між ними. Розвивайте у дитини сприймання кольорів природи у різні пори року.

    Розширюйте знання дітей про овочі і фрукти, запропонуйте покласти декілька фруктів та овочів на стіл (тарілку). Назвати їх. На одну купку скласти фрукти, на іншу – овочі. Розповідайте дитині про коритсь рослин, як за їх допомогою можна прикрасити кімнату, що їх люди використовують у їжу тощо.

    Розширюйте знання дитини про неживу природу. Пояснюйте, що сонце світить і гріє літом, а восени світить, але не гріє. Взимку сонце дає мало світла, стає холодно, морозно тощо. Розповідайте про пори року, як вони впливають на природу, рослин, тварин, людей. Попросіть дитину уявити, що буде з рослиною (твариною) весною, зимою тощо.

    Дошкільнят у віці 5 років вже можна залучати до догляду за домашніми тваринами в регулярному режимі. Вироблення навичок догляду за тваринами дуже важливо для пізнавального розвитку дитини, формування природничих знань. У цьому віці дитині можна дати більше самостійності, визначити обов’язки дітей по догляду за тваринами (наприклад, дитина може вимити поїлку і годівницю, протерти зовнішні стінки акваріума тощо). Однак контроль дорослих при цьому ще не послаблюється. Щоб дитина не втрачала інтересу до турботи про домашнього улюбленця, частіше звертайте його увагу на смішні поведінкові особливості тварин, разом вибирайте корм і нові аксесуари, дивіться мультфільми і читайте книжки про вашого улюбленця. У 5 років дитині підходять: рибки, морська свинка, хом’як, папуга, щур, черепашка.

    Граючись, запропонуйте дитині відтворити рухи, голос знайомих живих істот (наприклад, птаха, що махає крильми, клишоногого ведмедя, жабки, зайчика, тощо). Щоб дитина краще запам’ятала нову інформацію про тварин, можна пропонувати відгадати загадки про тих тварин, з якими дитина ознайомилася. Намагаючись відгадати загадку, дитина починає шукати ті властивості, які в ній описані, згадувати особливості будови тварини тощо. Такі заняття не лише удосконалюють уявлення дітей про тварин, але й розвивають сприймання, пам’ять, мислення дитини.

    Зацікавлюйте дитину до пізнання природи, оформіть передплату пізнавального дитячого журналу про природу, збагачуйте обізнаність дитини новою інформацією, що сприяє накопиченню уявлень про себе та світ, залучайте до перегляду та прослуховування радіо- та телепередач пізнавального напрямку.
    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   25


    написать администратору сайта