Главная страница
Навигация по странице:

  • 58.Змістом профорієнтаційної роботи є

  • Розділ 1 Педагогіка


    Скачать 0.52 Mb.
    НазваниеРозділ 1 Педагогіка
    Анкор2-3y_kurs_pedagogika.doc
    Дата14.02.2018
    Размер0.52 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла2-3y_kurs_pedagogika.doc
    ТипДокументы
    #15539
    страница4 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9

    57. Методи:
    -роз’яснення,
    -розповідь,
    -бесіда,
    -лекція,
    -диспут,
    -дискусія,
    -приклад.

    Першочерговим у формуванні особистості є вплив на її свідомість. Переконання формуються завдяки змістовному і емоційно забарвленому роз'ясненню суті ставлень людини до навколи­шнього середовища, норм і правил поведінки, розвитку свідомості почуттів особистості, яка виховується.
    До найважливіших методів формування свідомості особис­тості відносять розповіді на етичні теми, пояснення, роз'ясне­ння, лекції, етичні бесіди, умовляння, навіювання, інструкта­жі, диспути, доповіді. Ефективним методом переконання є , приклад.
    Застосовуються методи формування свідомості у комплексі з іншими методами.Розглянемо найбільш складні за змістом і застосуванням методи словесно-емоційного впливу: розповідь, роз'яснення, етичну бесіду, диспут і метод позитивного прикладу.
    Роз'яснення — метод емоційно-словесного впливу на вихованців. Застосування методу базується на знанні особливостей класу й особистісних якостей членів колективу. Роз'яснення норм і правил поведінки базується у практиці шкільного виховання на навіюванні. Навіювання, проникаючи непомітно у психіку, діє на особистість цілому, створюючи установки і мотиви поведінки. Діти і підлітки особливо підлягають навіюванню. Ця специфіка психіки використовується у тих випадках, коли вихованець повинен прийняти певні установки. Навіювання поєднується і іншими методами виховання для підсилення виховного вплн практиці виховання використовується умовляння, що поєднує прохання з роз'ясненням і навіюванням. Педагогічна ефективність умовлянні висока, якщо вихователь опирається на позитивне, звертаємося до почуття власної гідності, честі, совісті, змушує учня трежити почуття сорому, незадоволеності собою і вказує шля­хи виправлення.
    Метод розповіді використовується передусім у виховній роботі з дітьми молодшого і середнього шкільного віку.Основною функцією цього методу є те, що він слугує засо­бом поповнення знань моралі, вироблення в учнів правиль­них моральних понять. Яскрава емоційна розповідь , збагачення морального досвіду школярів досвідом моральної поведінки інших людей, використання позитивного прикладу у вихованні.Форми використання цього методу різноманітні: розповідь біблейської притчі, повідомлення хвилюючої історії, комен­тар до прочитаного твору тощо.
    Успіх застосування розповіді пов'язаний із дотриманням певних вимог до змісту розповіді й характеру її проведення: 1
    . Розповідь повинна відповідати соціальному досвіду шко­лярів.
    2. Розповідь супроводжується ілюстраціями, якими можуть бути твори живопису, художні фотографії, кінофільми, му­зичні записи тощо.
    3. Для успіху сприймання розповіді слід використати від­повідну обстановку: вогнище, квітучий сад, неприбране поле.
    4. Важливо потурбуватися про те, щоб враження від розпо­віді, почуття, які вона у дітей викликала, зберігались якомо­га довше.
    Бесіда метод обговорення конкретних знань, фактів, по­дій, вчинків, який передбачає участь двох сторін — виховате­ля і вихованців. Бесіда відрізняється від розповіді саме тим, що педагог вислуховує і враховує думки, точки зору вихова­нців, будує свої взаємини з ними на принципах співробітниц­тва, партнерства. Бесіди можуть бути різного плану: пізнавальні, етичні, ес­тетичні, екологічні, політичні та ін.У практиці шкільного виховання використовуються плано­ві і непланові бесіди. Добре, коли бесіда заве­ршується реальною корисною справою, в якій її учасники мо­жуть практично закріпити розглянуті під час бесіди положен­ня, норми і правила поведінки.Особливу трудність у молодого вчителя викликають інди­відуальні бесіди. Часто вони проводяться у зв'язку з екстре­мальними ситуаціями (виникнення конфліктів, порушення дисципліни). Важливо, щоб під час такої бесіди не виник психологічний бар'єр. Тому бесіда повинна бути короткою, спокійною, діловою, без іронії, зарозумілості. Вихованець лише тоді відгукнеться на звернення вихователя, коли від­чує, що поставлене питання дійсно турбує наставника, що пе­дагог поважає його гідність і хоче йому допомогти.
    Диспутметод виховання, який передбачає зіткнення різних, інколи прямо протилежних точок зору. Диспути про­водять у середніх і старших класах на політичні, економічні, моральні, правові, екологічні, естетичні теми, що хвилюють молодь. Характерною особливістю диспуту є полеміка, боротьба думок. Диспут не вимагає певних рішень, проте не можна допу­скати, щоб диспут перетворювався у суперечку заради супе­речки. Диспут є складним методом і вимагає високого рівня про­фесійної підготовки педагога.
    Приклад — виховний метод великої сили. Приклад дає конкретні зразки для наслідування і тим самим активно формує свідомість, почуття, переконання, активізує діяльність. У процесі виховання використовуються різні приклади: ба­тьків, вихователів, друзів, видатних людей (вчених, письменників, громадських діячів та ін.), героїв книг, фільмів.Психологічною основою прикладу слугує наслідування. За­вдяки йому люди оволодівають соціальним моральним до­свідом.
    У процесі наслідування психологи виділяють три етапи:
    1) безпосереднє сприймання конкретного образу іншої людини,
    2) формування бажання діяти за зразком,
    3) синтез самостійних і наслідувальних дій, що виявляється у пристосуванні до поведінки кумира.
    Процес на слідування є складним і неоднозначним, провідну роль у ньому відіграють досвід, інтелект, властивості особистості, життєві ситуації.
    Важливою умовою є організація середовища, в якому дитина живе і розвивається.


    58.Змістом профорієнтаційної роботи є:
    -розкриття перспектив галузі, в якій учень має намір обрати професію;
    -місце обраної ним професії серед інших професій даної галузі;
    -перспективи вдосконалення своєї професії і професійного зростання;
    -умови роботи з обраної професії;
    -обсяг умінь і навичок, яких вимагає обрана професія.
    Етапи профорієнтаційної роботи:
    1.Професійне інформування — психолого-педагогічна система формування обізнаності щодо особливостей професій, потреби суспільства в них, а також профорієнтаційної позиції, зорієнтованості особистості на вільне та свідоме своє професійне самовизначення.
    2.Професійна діагностика — система психологічного вивчення особистості з метою виявлення її професійно значущих властивостей і якостей.
    3.Професійна консультація — надання особистості на основі вивчення її професійно значущих властивостей і якостей, допомоги щодо найоптимальніших для неї напрямів професійного самовизначення.
    4.Професійний відбір — допомога учневі у виборі конкретної професії на основі його загальних і спеціальних здібностей, інтересів, перспективних умов професійної підготовки і працевлаштування.
    5.Професійна адаптація — допомога молодій людині всебічно пізнати майбутнє, його професійне середовище. Актуальна вона на стадії освоєння професії.Профорієнтаційна робота потребує творчого підходу, врахування індивідуальних особливостей, потреб учнів, які свій професійний вибір здійснюють самостійно, під впливом батьків, друзів, знайомих, завдяки цілеспрямованій роботі школи, спеціалізованих закладів, установ та організацій, зацікавлених у нових працівниках.

    Тема: Можливості професій та їх значимість.
    Мета:
    -організувати вільний час дітей, формувати знання про різні види професій, свідоме ставлення до їх вибору;
    -розвиток пізнавальної активності і логічного мислення, вміння донести свої погляди до інших; 
    -приймати участь у дискусіях.
    План заходу
    1.Організаційна частина
    2.Вступне слово ведучого.
    3.Обговорення ряду професій запропонованих ведучим. 
    Ряд професій для обговорення: І трійка професій:
    а) лікар;б) програміст;в) кухар;ІІ трійка професій:а) архітектор;б) вчитель;в) інженер;
    4.Професійний кросворд.
    5.Підведення підсумків обговорення.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта