|
2 сынып қмж әдебиеттік оқу. Сыныбы 2сынып
№52 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Тазалық – денсаулық кепілі
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: мұғалімнің көмегімен өлеңді мәнерлеп оқиды, мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Тірек сөздерді пайдаланып, өз ойын жеткізеді.
Дамытушылық: кейіпкердің іс-әрекетіне баға беруге дағдыланады.
Тәрбиелік: еңбектенудің адам өміріне маңызын түсінеді. Өзіндік қорытынды ой түйеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім буындардан сөз құрауға көмектеседі.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіМұғалімнің көмегімен кестеге сүйеніп, оқушылар өзінің күн тәртібі туралы
әңгімелейді.
| Дескрипторы:
өзінің күн тәртібі туралы әңгімелейді.
| Кесте
| 2. Мағынаны тану
| Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.
| (Т) «Түсініпоқы»әдісі
Балалар өлеңді тізбек бойынша оқиды. Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.
Өлеңнің негізгі ойын анықтайды. Оқылған өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндап айтады.
| Дескрипторы:
өлеңдегі негізгі ойды анықтап, өз сөзімен айтып жеткізеді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі
| Оқулық
|
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «щётка»,
«әлден» деген сөздердің
| (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары щётка– тісті тазалайтын құрал
әлден – күш жина
|
| Оқулық, дәптер
|
| мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
|
|
|
|
| Мұғалім оқушылардың жеке жұмыс жасауына ықпал етеді. Сонымен қатар мұғалім сұрақ жауабын тек өлең мазмұнымен ғана емес, өмірмен де байланыстыруына жетелеуі тиіс.
| (Т) «Әңгімеле» айдары
Оқушылар өлең мазмұнымен байланысты сұраққа жауап береді.
«Ұйқыны қуу» үшін не істеу керектігін айтады.
Таңғы жаттығу жасау керек. Салқын сумен жуыну керек. Әдемі әуен тыңдау керек. т.с.с.
| Дескрипторы:
сұраққа жауап береді . Кері байланыс:
«Дуқолшапалақ»әдісі
| Оқулық
|
| Оқушылардың оқылған өлең мазмұнын түсініп, содан түйінді ой қорыта алу біліктілігін арттырады.
| Оқушылар өлеңнің неліктен «Таңның тәртібі» деп аталғанын болжайды. Өз болжамын негіздейді.
Мектепке бару үшін қандай дайындық жасайтынын әңгімелейді.
Мысалы:
Таңертең тұрып, жаттығу жасаймын. Сосын жуынып-шайынамын. Таңғы асты ішіп, ыдысымды жинаймын. Қажетті құрал-жабдықтарымды сөмкеге саламын.
| Дескрипторы: тақырып пен негізгі ойдың байланысын көрсетеді.
| Оқулық
| Дәптермен жұмыс
| Мұғалім оқушыларға жұмбақты жаттауға көмектеседі. Бірге хормен қайталату немесе топпен жұмыс жасату керек.
| (Ө)
Дәптерге бір жұмбақты жатқа жазады. Шешуін сурет арқылы бейнелейді.
| Дескрипторы:
жұмбақты жатқа жазады. ҚБ: «Отшашу»әдісі
| Оқулық, дәптер
|
| Бұл тапсырмада оқушыларға берілген шумақты интерактивті тақтадан ұсынған жөн.
Осы шумақты мәнерлеп оқып, ұйқасты балалар өздері тауып оқығаны дұрыс.
| (Ө) «Ізден» айдары Оқушылар өлеңнің соңғы шумағындағы ұйқастарды анықтайды. болды–қолды,
тараукерек– қараукерек
| Дескрипторы:
өлеңдегі ұйқасты табады.
| Оқулық, интеракти вті тақта
|
| Тыңдалым дағдысына назар аудару керек.
|
|
|
| 3. Ойтолғаныс
| Бұл тапсырмада айтылым дағдысымен жұмыс орындау керек. Себебі өлеңдегі негізгі ойды оқушы өз сөзімен, ойын еркін жеткізіп айтса, тақырыбы ашылады.
Оқушыларға жетекші сұрақ қойып отыруымыз керек.
| (Ұ) «Қорытындыла» айдары Оқушылар өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойды анықтап, өз ойымен бөліседі.
Мысалы:
Тақырыбынсенқалайөзгертередің? Баланыңорнындаболсаң,неістередің? Негізгіойданнетүйдің?
| Дескрипторы: өлеңдегі негізгі ойды анықтайды.
Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.
|
| Үй тапсырмасы
| Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
| – Сергекжүруүшін неістеукерек?
Сұраққа жауап жазады.
|
| Жұмыс дәптері
|
№53 сабақ
Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы: 2-сынып
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Тісіңді күте біл
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 2.1.2.1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
2.2.5.1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау
| Сабақтың мақсаты:
| Білімділік: оқушылар мәтін мазмұнын жоспар бойынша сахналайды. Көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтайды. Тақырыпқа сәйкес ескертпе-жаднама жазады.
Дамытушылық: тыңдалым, айтылым дағдылары дамиды. Кейіпкердің рөліне еніп, қойылым қоюға дағдыланады.
Тәрбиелік: оқушылар салауатты өмір салтын ұстанудың маңызын түсінеді. Өзіндік қорытынды ой түйеді.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| 1.
Қызығушылығын ояту
| Мұғалім жұмбақтар жасырып, оқушылардың сабаққа қызығушылығын оятуына болады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
| (Ұ) Оқушылар жұмбақтар шешеді. Отыз екі пышақтың
Ортасында бір ат тұр. (тіспентіл) Отыз екі орағым бар ғажайып,
Әттен, кейін кетеді ғой азайып. (тіс)
| Кері байланыс: мұғалімнің мадақтау сөздері.
|
| |
|
|