Главная страница
Навигация по странице:

  • Бөлім

  • Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Пәндік лексика және тер тер минология

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Не үшін нейрокомпьютерлік интерфейс пайдаланылады

  • Балл ( max 5 ) Балл ( max 5 ) Балл ( max 5 )

  • Дифференциация - сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз

  • Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал

  • Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет

  • Сынып 9


    Скачать 0.59 Mb.
    НазваниеСынып 9
    Дата25.11.2022
    Размер0.59 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаkmzh-2-toqsan-9-synyp-biologiya.docx
    ТипДокументы
    #811528
    страница10 из 12
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


    №13

    Бөлім: 9.2C Координация және реттелу, биофизика

    Сыныбы: 9

    Мектеп:

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні:




    Қатысқандар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақ тақырыбы

    Нейрокомпьютерлік интерфейс. Ми мен компьютер арасындағы ақпарат алмасу жүйесі.

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    • Нейрокомпьютерлік интерфейс технологиясының ерекшеліктерін түсіндіру




    Сабақ мақсаттары

    Оқушылар:

    • Нейрокомпьютерлік интерфейс дегеніміз не және оның адамзат үшін маңызын анықтау;




    • Нейрокомпьютерлік интерфейстің түрлерін ажырату




    Бағалау критерийлері

    Оқушылар:

    • Нейрокомпьютерлік интерфейс не екенін біледі және адамзат үшін маңызын анықтайды;

    • Фактілерді келтіре отырып, нейрокомпьютерлік интерфейстің қазіргі дамуы туралы дұрыс қорытынды жасайды.




    Тілдік мақсаттар


    Оқушылар:

    • Нейрокомпьютерлік интерфейске анықтама беру және адамзат үшін оның мәнін түсіндіру

    Пәндік лексика және тертерминология

    Миы, микрочип, кохлеарлы имплантат, инвазивті, инвазивті емес, жартылай инвазивті

    Brain-Computer Interface нейрокомпьютерлік интерфейс

    Biosignal - биосигнал

    Brain Signals – ми сигналдары

    Electroencephalogram – EEG) - электроэнцефолаграмма (ЭЭГ)

    Neurochips-нейрочип

    Magnetic Resonance Imaging ( fMRI) - магнитті-резонансты томография (МРТ)

    Диалог / хат үшін пайдалы сөз тіркестерінің сериясы:

    Нейрокомпьютерлік интерфейс-бұл-..........................

    Нейрокомпьютерлік интерфейстің дамуы басталды………

    Нейрокомпьютерлік интерфейстің дамуына үлес қосқан ғалымдар

    Құндылықтарды дарыту

    Құрмет, ынтымақтастық, академиялық адалдық, үздіксіз оқыту, Қазақстандық патриотизм

    Пәнаралық байланыстар

    Ағылшын тілі-тілдік дағдыларды дамыту.

    Информатика (Бағдарламалау)

    АКТ қолдану дағдылары

    Интернетте сайттармен жұмыс істей білу, презентация

    Бастапқы білім


    9 сынып Нейрондардың түрлері мен қызметтері. Жүйке ұлпасының қызметі (глиальды жасушалар). Аксондардың миеленді және миеленсіз қабықтары. Синапстар және медиаторлар. Модельдеу «Жүйке ұлпаларының құрылысы».(9 сынып).,Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер. Электрорецепторлар және электрлі мүшелер (9 сынып)


    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1 мин
    5 мин

    7мин

    1 мин


    10 мин

    5 мин

    10 мин

    Ұйымдастыру кезеңі

    Сәлемдесу.

    Starter «Нейрокомпьютерлік интерфейс» туралы бейнеролик көру

    Бейнероллик көргеннен кейінгі сұрақтар:

    1.Нейрокомпьютерлік интерфейс дегеніміз не? (Нейрокомпьютерлік интерфейс-ми мен электрондық құрылғы, мысалы, компьютер арасында ақпарат алмасу үшін құрылған жүйе)

    2.Грек тілінен аударылған Электроэнцефалография (мидың электрлік бейнесі)

    3. Александр Каплан деген кім?

    4. Нейрокомпьютерлік интерфейс алғаш рет қандай адамдар үшін жасалынды? (мүгедектер, сал ауруына шалдыққан адамдар))

    5.Электродтардың көмегімен ми ақпаратын оқу қандай ғасырда басталды? (19 ғасырдың соңында)

    Мұғалім тақырыппен, бағалау критерилерімен және мақсаттармен оқушыларды таныстырады.

    (T) Оқушыларға ұғымның анықтамасын беріңіз. Анықтаманы дәптерге жазу:

    Нейрокомпьютерлік интерфейс-тура нейрондық интерфейс, ми интерфейсі, "ми - компьютер" интерфейсі-ми мен электрондық құрылғы (мысалы, компьютер) арасында ақпарат алмасу үшін құрылған жүйе.

    Проблемалық сұрақ:

    Не үшін нейрокомпьютерлік интерфейс пайдаланылады?

    • Ғылым.

    • Медицина.

    • Робототехника және ойын индустриясы

    Топпен жұмыс істеу. Сыныпты үш топқа бөлеміз

    Оқушыларды нейрокомпьютерлік интерфейс туралы презентация/ постер дайындауды сұраңыз

    Мәтіндермен жұмыс. Оқушылар теорияны оқып, негізгі сәттерді көрсетеді.

    I-топ: ғалымдар

    II-топ: дәрігерлер

    III-топ: Программистер
    Топтар үшін бағалау критерийлері

    I-топ: Ғалымдар


    II-топ:Дәрігерлер


    III-топ: Программистер


    Ғалымдардың аты-жөнін, қай жылда НКИ-ң дамуына

    қосқан үлесі туралы

    Медицинадағы НКИ-тің рөлі мен мәнін анықтайды


    Ойын-сауық индустриясындағы НКИ-тің рөлін анықтайды

    Ең алғашқы нейроинтерфейдіатайды

    Протездеу түсінігіне анықтама береді

    НКИ және робототехника арасындағы байланыс туралы

    Балл (max 5)


    Балл (max 5)


    Балл (max 5)


    Өзара бағалау

    Әрбір топ өз нәтижелерін таныстырады, берілген материалды бір-біріне түсіндіреді, ғылыми тұрғыдан дәлел келтіреді, критерийлерге сәйкес басқа топтардың жауаптарын бағалайды.

    Мақсаты: осы тапсырма оқушыларға заманауи өмір үдерісіне нейрокомпьютерлік интерфейстің әсері туралы ақпаратты пайдалануға мүмкіндік береді.

    Дағдыларды дамытады: білімді қолдану, зерттеу және талдау, синтез.

    Бекіту кезеңі.

    Ойын True /False (оқушыларға жұмыс парақтары таратылады, онда бір жағынан жазылған Т-рас, екінші F-жалған)

    1. Нейрокомпьютерлік интерфейс медицинада қолданылады(T)

    2. Алғаш рет нейрокомпьютерлік интерфейс робаттарда қолданылды (F)

    3. Нейрокомпьютерлік интерфейс роботехникада кеңінен қолданылады (T)

    4. Нейрокомпьютерлік интерфейс екі түрі бар (T)

    5.Электроэнцефалография-мижасушаларының қозғалысы(F)

    6. Инвазивті / инвазивті емес - робототехника түрлері (F)

    7. Инвазивті интерфейстер электродтарды миға салуды болжайды және тікелей нейрондық байланысты қамтамасыз етеді. (T)

    8. Инвазивті емес электродтар электроэнцефалограмма әдісімен (ЭЭГ) басында орнатылады. (T)

    9.Нейро-компьютерлік интерфейстің негізінде биологиялық кері байланыс әдісі жиі қолданылады. (T)

    10. Протездеу-биологиялық кері байланыс түрі (F)
    Оқушылар ФО орындайды
    Үй тапсырмасы:
    Нейрокомпьютерлік интерфейске жетудің жаңа фактілерін келтіру

    Үлгерімі жоғары оқушылар үшін нейрокомпьютерлік интерфейс туралы шағын жобаны бастауға ұсынылады



    https://youtube.com/watch?v=8aVGZDaMi-U&feature=youtu.be

    Қосымша1

    Онлайн Таймер

    Қосымша 2


    Қосымша 3


    Сабақтың соңы

    1 мин.

    Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

    Кестені толтырады

    Рефлексия / Кері байланыс парағы

    Мен білдім

    Барлығы түсінікті

    Қосымша көмек керек

    Мені қызықтырды

    НКИ-ң даму тарихы









    Медицинадағы НКИ-ң рөлі











    НКИ түрлері










    Ми мен компьютер арасындағы ақпарат алмасу жүйесі.















    Дифференциация - сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

    Бағалау - студенттердің оқу деңгейін қалай тексеруге болады?

    Денсаулық және қауіпсіздік





    Дифференциация белгілі бір студенттің күткен нәтижесіндегі тапсырмаларды іріктеуде, студентке жеке қолдау көрсетуде көрініс табады.Дарынды оқушыларға тақырып бойынша шағын ғылыми жобаны жасауға болады

    Топтық жұмыс

    Сұрақтарға жауаптар


    Жұмыстың белсенді әдістері

    Ойын True/False

    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Сабақтың көрінісі

    Барлық студенттер СМ-на жетті ме?

    Егер жоқ болса, неге жоқ?

    Сабақта дифференциация дұрыс па?

    Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе?

    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге

    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   12


    написать администратору сайта