Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.4. Організація роботи учнів над розвязуванням арифме­тичних задач

  • Метод виклад з мат-ки 2. Спеціальна методика викладання математики зміст методика розв'язування арифметичних задач


    Скачать 7.16 Mb.
    НазваниеСпеціальна методика викладання математики зміст методика розв'язування арифметичних задач
    АнкорМетод виклад з мат-ки 2.doc
    Дата25.01.2018
    Размер7.16 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаМетод виклад з мат-ки 2.doc
    ТипДокументы
    #14871
    страница2 из 34
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34

    1.3. Труднощі розв'язування арифметичних задач учнями допоміжної школи та помилки, які вони при цьому допускають

    Розв'язування арифметичних задач для учнів допоміжної школи являє значні труднощі. Зупинимося на деяких з них.

    1. Між питанням і відповіддю олігофрен повинен здійснити цілу низку розумових операцій, в основі яких лежать аналіз, синтез, узагальнення та абстрагування. Виконання цих операцій пов'язане з певною складністю, оскільки у структурі розумових дій цієї категорії учнів ці компоненти недостатньо розвинені, що не сприяє успішній побудові системи логічних міркувань та послідовності розв'язування арифметичних задач в цілому.

    2. При ознайомленні з умовою задачі розумово відсталі діти недостатньо усвідомлюють собі предметну ситуацію, викладену в ній, взаємовідношення між числовими даними. Недостатнє усвідом­лення змісту задачі призводить до формальних дій з числовими даними.

    3. У багатьох дослідженнях відмічається, що учні зі стійкими інтелектуальними вадами сприймають задачу не повно, а окремими частинами, фрагментарно, що не дозволяє їм встановити зв'язок між даними і шуканим, намітити шлях її розв'язування. Учні приступають до складання запитання і вибору дій на основі або сприйнятої частини, або окремих фраз, не звертаючи увагу на головне запитання задачі.

    4. Навчання розв'язування арифметичних задач відбувається у словесній формі у різних її видах. Учні зі стійкими інтелектуаль­ними вадами мають грубі порушення у розумінні зверненого до них мовлення. Це суттєво відбивається на засвоєнні ними суті описаних у задачі ситуацій і особливо в тих випадках, коли вона пропонується школярам у вербальній формі.

    5. Розумово відсталим учням легше усвідомити і успішно
      розв'язувати задачі предметно-практичного характеру, що відповідає
      їх предметно-образному мисленню. Зовсім інша картина при розв'язу­ванні задачі, оформленої у словесно-числовому вираженні. Труднощі
      розв'язування такої задачі пояснюється, з одного боку, недостатньою
      підготовленістю школярів до сприймання мовленнєвого матеріалу, а
      3 другого - невірним усвідомленням деяких слів, словосполучень, які несуть у собі математичне навантаження. їм важко наочно уявити словесно оформлену задачу.

    6) Як показує практика, в учнів зі стійким зниженням інтелек­туальних функцій дуже повільно і з великою затратою часу формують­ся нові умовні зв'язки. Але якщо вони і утворилися, то стають неміцними, нетривалими, недиференційованими. Тому діти швидко втрачають ті суттєві ознаки:, які об'єднують або роз’єднують той чи інший вид задачі. Це призводить до уподібнення однієї задачі до другої на основі несуттєвих: ознак, які роблять їх схожими. Особливо це проявляється при шерехові від розв'язування складених задач до простих. Наведемо приклад розв'язання задачі у 3-му класі: ''У дівчинки було 7 яблуку а у хлопчика - на 3 яблука більше. Скільки яблук було у дітей?" Цю задачу на дві дії учні розв'язують вірно.

    1. Скільки яблук було у хлопчика?

    7 ябл. + 3 ябл. = 10 яблук

    2. Скільки яблук було у дітей?

    10 ябл. + 7ябл. = 17 яблук

    Відповідь: у дітей було 17 яблук.

    Після цього третьокласникам була запропонована проста задача з цими ж числовими даними: "У дівчинки було 7 яблук, а у хлопчика - 3 яблука. Скільки яблук було у дітей?" Учні повторили ті ж самі дії і запитанні до взйх, що і при розв'язуванні попередньої

    задачі.

    1. Значні труднощі відчувають учні, коли мають справу з задачами, поданими у непрямій формі. Неспроможність усвідомити умову задачі з непрямим формуванням змушує учнів йти по шляху її спрощення. Наприклад, при розв'язуванні задачі: "Туристи пройшли першого дня 16 км і це на 4 км більше, ніж вони пройшли другого дня. Скільки кілометрів пройшли туристи за другий день?" учні передають її умову в доступному формулюванні: "Туристи пройшли у перший день 16 км і 4 км на другий день." При розв'язуванні задач цього виду школярі не вникають в її зміст, у числові відношення.

    2. Багато учнів допоміжної школи проводять неповний і по­верховий аналіз змісту задачі, Що призводить до невідповідності між розумінням самої задачі і способом її розв'язування.

    3. У школярів спостерігаються стійкі способи розв'язання
      задачі за допомогою схем -шаблонів, часто з опорою на несуттєві ознаки. Вони не можуть відійти від них, і щоб підвести розв'язок до відомої їм схеми, доповнюють задачу окремими словами, наприклад, "стало", "разом", "залишилось" тощо.

    1. Порушення критичності мислення у дітей-олігофренів призводить до того, що вони рідко сумніваються у правильності своїх дій. їх навіть не бентежить те, що відповідь не відповідає умові або питанню задачі. Тому вчителеві необхідно задати низку навідних запитань, щоб учні зрозуміли нісенітницю відповіді.

    2. Школярі відчувають значні труднощі при розв'язуванні задач навіть тоді, коли у них є певна база знань, умінь і навичок. Вони не можуть застосовувати їх в нових ситуаціях, що пояснюється трудністю переносу знань без критичного ставлення до них, без урахування ситуацій.

    3. Деякі учні, не зрозумівши предметного змісту задачі, при її розв'язуванні керуються не суттєвими ознаками, окремими слова­ми, а використовують лише наявні числа, які чітко видно в умові і не помічають проміжних числових даних, що містяться у задачі. Особ­ливо це яскраво проявляється при розв'язуванні задач на збільшення або зменшення числа на кілька одиниць. Так, наприклад задачу "У Лесі було 5 грибочків, а в Оксани - в 2 рази більше. Скільки грибочків у дівчат?" учні розв'язували як просту на додавання, бо в ній вони бачили всього два числа 5 і 2.

    4. Як відмічає Р.А. Сулейменова, для розумово відсталих учнів тексти задач залишаються незрозумілими ще й тому, що у більшості з них смислове навантаження припадає на прийменники, прислівники, займенники. Математичні залежності між двома даними передаються, головним чином, за допомогою прийменника "на" і слів "більше", "менше", "було", "стало", школярі неусвідомлено вибира­ють їх як основу для розв'язання.

    5. У практиці навчання відмічаються випадки, коли уші правильно відтворюють умову задачі, але це ще не означає правиль­ного її розв'язання. Причина цьому прихована у неусвідомленні умови і зв 'язків між числовими даними. Можна сказати, що між правильно відтвореним текстом задачі і її розв'язуванням не існує прямої залежності.

    6. Аналіз дитячих зошитів з математики показав, що пра­вильне розуміння змісту задачі ще не гарантує їм правильного запису її розв'язання. Часто помилки школярів при розв'язанні задачі пов'язані не тільки не співвідносністю між правильно сформованими запитанням і вибором дії, але й навпаки. Наприклад, задачу: "Дитячі штани коштують 34 грн., а сорочка - на 14 грн. дешевше. Скільки гривень коштує сорочка?" учень 3-го класу Ігор К. записав так:

    1. Скільки коштує сорочка?

    34 грн. + 14 грн. = 48 грн.

    Відповідь: сорочка коштує 48 гривень.

    16) Недостатнє усвідомлення суті арифметичної задачі, пов'я­зане з особливостями мислення розумово відсталих школярів,
    призводить до того, що деякі з них при її розв'язуванні додають зайве
    запитання і дію або, навпаки, виключають потрібне запитання і дію.

    17) Невміння здійснювати повний аналіз умови складної
    задачі і сприймання лише фрагментів призводить до незавершеного
    її розв'язання. Інколи, складаючи питання і вибираючи дії, учні зовсім
    не звертають увагу на головне питання задачі. А тому і вибір дій, і
    питання до них виконується дітьми безвідносно до нього.

    Необхідно звернути увагу і на те, що учні, усвідомивши умову задачі, при її розв'язуванні здійснюють випадковий підбір чисел, дій. Багато помилок вони роблять і при обчисленнях. Але значно більшу кількість помилок школярі допускають при виконанні обчислень з іменованими величинами:

    - діти сприймають іменовані числа як абстрактні і не пишуть ніяких назв: 3 + 5 = 8;

    • підбирають назви безвідносно до змісту: 3 кг + 5 м = 8 м;

    • змішують одиниці вимірювання однієї і тої ж системи мір: 5 см + 3 см = 8 дм;

    - змішують іменовані числа з неіменованими: 5 см + 3 = 8 см;

    • найменування не береться до уваги: 13 кг + 7 кг = 20;

    • найменування пишуться лише при окремих компонентах: 15 + 3м=18м;

    • виконують дії не над тими числами.

    Багато помилок учні роблять при формуванні і запису відпо­віді задачі: відповідь не відповідає питанню і навпаки; неправильне виконана остання дія; невірно оформлена відповідь у стилістичному плані; незаписані найменування тощо.

    1.4. Організація роботи учнів над розв'язуванням арифме­тичних задач

    В задачі потрібно розрізняти дві сторони:

    а) проблему, приховану в ній;

    б) її математичне оформлення.

    Перш ніж почати розв'язування арифметичної задачі, учні повинні зрозуміти проблему і усвідомити, що це за проблема. Розу­мово відсталі діти майже не дають собі відповіді в тому, що проблема існує, не відрізняють проблеми від загадки. Наведемо приклад такого помилкового розуміння і неправильної роботи вчителя по його подоланню.

    Вчитель, прагнучи підвести дітей до розуміння того, як по­трібно знайти невідоме число в дії  + 2 = 6, використовує таку конкретизацію: він вкладає в конверт листочки і потім говорить що якщо до тих листочків, які вже є в конверті, прибавити ще два, то всього буде в конверті шість листочків. Перш ніж задати запитання "Скільки листочків є в конверті?", вчитель, бажаючи пояснити дітям, що вони зможуть порахувати те, що до цього часу не могли, піднімає конверт і говорить : "Тут листочки, скільки - не знаєте". В цю ж хвилину починають підніматися руки і діти навмання вгадують число.

    Навіть розв'язавши таку задачу, учні часто не усвідомлюють того, що вони вирішили якусь проблему. їм здається, що вони просто "вгадали" і тому інші задачі часто починають також вгадувати. Немає нічого дивного в тому, що питання достатності або недостатності даних для розумово відсталих дітей просто не існує.

    Учням потрібно усвідомити: задачі, які вони розв'язували на уроці - це не загадки, які потрібно відгадати. Розв'язати задачу - це значить розповісти (пояснити), які дії потрібно виконати над даними в ній числами, щоб після цього отримати число, яке потрібно визна­чити. Записати розв'язок задачі - показати за допомогою цифр і знаків дій, що треба зробити, щоб знайти невідоме число і відповісти на запитання задачі.

    Отже, головні елементи задачі - це умова і запитання. Числові (буквені) дані - це елементи умови. Шукане завжди міститься в запитанні. Але потрібно також враховувати і те, що в деяких задачах запитання включено в умову, або навпаки, містить у собі частину Умови, або вся задача викладена в формі запитання. Усе це необхідно враховувати, навчаючи розумово відсталих школярів вмінню розв'язу­вати задачі. Діти повинні вміти робити аналіз задачі, при цьому звер­тати увагу не лише на виділення даних і шуканого, викладені в тексті задачі, але й на зв'язки між ними.

    До кожного з цих елементів ставляться певні вимоги:

    1) числовий матеріал має відповідати, в першу чергу, рівню арифме­тичної підготовки учнів, а також їхнім віковим та психофізичним

    можливостям;

    2) умова задачі повинна бути сформульована чітко, точно, ясно,
    зрозумілою мовою і не містити в собі зайвих елементів, які б
    розсіювали увагу школярів і за своєю суттю не впливали на її

    розв'язання.

    3) запитання задачі формулюється лаконічно, коротко і може місти­тися як в кінці задачі, так і на її початку або в середині, вказувати
    на зв'язок між числовими даними.

    Навчити розумово відсталу дитину розв'язувати арифметичні задачі - це означає сформувати в неї вміння встановлювати взаємо­зв'язок між даними і шуканим, намітити шляхи для правильної відповіді на головне запитання.

    Центральне місце у курсі математики допоміжної школи посі­дають прості задачі. Вони складають ту основу, на якій базується навчання розв'язування складених задач.

    На початковому етапі знайомства учнів з простою задачею перед учителем стоять декілька проблем. Перша - це навчити учнів читати задачу так, щоб вони зрозуміли математичну термінологію, усвідомили такі поняття, як умова, питання, відповідь тощо. Друга – бачити в задачі числові дані і шукане, встановлювати між ними зв'язки. Третя - навчити свідомо вибирати арифметичні дії. Четвер­та - записувати розв'язування задачі та її відповідь.

    Незалежно від того, як буде організована робота над задачею (у наочно-дійовому плані чи шляхом внутрішніх умовиводів) обов'яз­ковою виступає постійна словесна опора. А словесні тексти, як відмі­чалось вище, для розумово відсталих учнів недостатньо зрозумілі. Тому на скільки свідомо, ясно, чітко уявлять собі учні зміст задачі, на стільки ж буде залежати успіх у її розв'язанні.

    Робота над простою текстовою задачею має здійснюватись у
    такій послідовності:

    а) підготовча робота до розв'язування арифметичних задач;

    б) ознайомлення учнів з поняттям "арифметична задача";

    в) робота над змістом задачі;

    г) пошук розв'язку задачі;

    ґ) розв'язування, запис задачі та формулювання відповіді;

    д) перевірка розв'язаної задачі;
    є) закріплення розв'язаної задачі;

    є) подальша робота над розв'язаною задачею.

    а) підготовча робота до розв'язування арифметичних задач.

    Відомо, що розумово відсталі діти недостатньо розуміють ситуацію, змальовану у задачі, не можуть перевести на математичну мову відношення між відомими і шуканими величинами. В той же час вони повинні зрозуміти, що розв'язання задачі - це вирішення певної життєвої ситуації, життєвих практичних проблем, які вини­кають або можуть виникнути. Тому в допоміжній школі вводиться підготовчий період навчання розв'язування текстових задач. Мета даного пропедевтичного періоду - навчити учнів розв'язувати задачі без застосування арифметичних дій. Цього можна досягти через предметно-практичну діяльність з різними множинами.

    Вже на перших уроках у 1-му класі, ще до введення задач, педагог під час гри з дітьми виявляє, чи розуміють вони такі кількісні поняття, як "мало - багато", "більше - менше", "однаково - стільки ж - порівну" тощо, використовуючи для цього різноманітні конкретні множини.

    На цьому етапі навчання розв'язування задачі великого значення набуває порівняння предметів за кількістю. Тому в першу чергу учнів необхідно навчити проводити порівняння сукупностей предметів. З цією метою вчитель під час екскурсії або прогулянки Дає дітям завдання зібрати каштани (листочки, жолуді тощо). Підводячи підсумки їхньої роботи, він вводить у своє мовлення поняття про кількість предметів: "Подивіться, діти, Петро зібрав багато каштанів. Багато каштанів зібрали Василько і Оксана. А от у Тані каштанів мало".

    На уроці роботу з каштанами (листочками, жолудями) можна Продовжити. Вчитель у себе на столі відкладає два каштани і пропонує учням порахувати: "Скільки каштанів я поклав на стіл? А зараз ви відкладіть у себе на парті по два каштани. Давайте порахуємо, скільки каштанів ви відклали на парті. Отже, діти, у кожного з вас на парті каштанів (листочків, жолудів) стільки, скільки і у мене на столі. У нас каштанів однаково, порівну".

    Для вироблення умінь співвідносити арифметичні дії з відповідною ситуацією і результатом необхідно, щоб школярі самі встановлювали їх. Для цього можна використати такий прийом. Вчитель на набірному полотні виставляє 3 морквини і пропонує учням: "Діти, давайте порахуємо, скільки морквин я взяв? Знайдіть відповідну цифру і покажіть мені". Потім він бере ще 2 морквини, доставляє їх у набірне полотно і звертається до учнів: "Скільки морквин я доклав? Знайдіть відповідну цифру і покажіть мені. Морквин стало більше чи менше? Чому морквин стало більше?"

    Ця робота продовжується і на наступному уроці. Вчитель на набірному полотні відкладає 5 грибів і пропонує учням порахувати: "Скільки грибів я відклав? Давайте порахуємо. Відкладіть у себе на парті 5 грибів. Я заберу 2 гриба, а ви порахуйте і дайте відповідь: скільки грибів залишилось? Заберіть 2 гриба у себе на столі і по­рахуйте, скільки їх у вас залишилось? їх стало більше чи менше?

    Чому їх стало менше?"

    Проводячи такі задачі-вправи, учні наочно бачать, що коли до множини додаємо предметів - її величина зростає, а якщо від множини предмети забираються - вона відповідно зменшується.

    При виконанні практичних дій на порівняння множин від учнів необхідно вимагати промовляти те, що вони роблять і форму­вати у них взаємно обернені відношення "багато - мало", "більше -менше", "однаково - неоднаково" тощо.

    Для розв'язування простих арифметичних задач потрібно використовувати якомога більше різноманітної наочності: овочі, фрукти, іграшки, муляжі тощо. Але їх використання при виконанні предметних дій повинно організовуватись у певній послідовності. Так, на першому етапі навчання розв'язування простої задачі у підготовчому періоді потрібно застосувати лише однорідні предмети; на другому - однорідні предмети, які відрізняються якоюсь однією ознакою: кольором, формою тощо, а потім двома і більше і тільки після цього учням можна пропонувати дії з різнорідними предметами. Розв'язування задач практичного плану необхідно проводити протягом усього навчального року. Особливо необхідні вони тоді, коли учнів знайомлять з новими типами текстових задач і з задачами, в яких розкривається нове значення арифметичних дій. Такі задачі-вправи допомагають школярам зрозуміти і оцінити в них кількісні зміни.

    На цю роботу педагог, залежно від цільової установки уроку, виділяє 5-10 хвилин на будь-якому його етапі. Весь перший рік нав­чання в допоміжній школі учні розв'язують задачі, які пропонує їм учитель, оскільки вони ще не здатні самостійно читати їх умову. На основі розповіді вчителя першокласники повинні уявити собі кількісні відношення і правильно підібрати арифметичну дію.

    б) ознайомлення учнів з поняттям "арифметична задача".

    У 1-му класі допоміжної школи учні розв'язують задачі тільки двох типів: на знаходження суми двох чисел і на знаходження остачі. Під час пропедевтичного періоду школярі проводили різні ма­ніпуляції з предметами, збільшували або зменшували їхню кількість і таким чином знайомились з сутністю таких арифметичних дій, як до­давання і віднімання. Зрозуміло, що самостійно розумово відсталі діти не можуть прийти до висновку, що являють собою задачі. Ці поняття у своєму мовленні використовує вчитель, а школярі повторюють їх під час роботи з множинами, хоч зі знаками "плюс" (+), "мінус" (-), "до­рівнює" (=) вони знайомляться лише при вивченні числа і цифри 2. Щоб розв'язати просту задачу, дитині необхідно її зрозуміти. А це означає, що вона повинна перш за все встановити зв'язок між питанням задачі і її даними.

    Заняття з математики у першому класі повинні бути направ­лені на вироблення в учнів розуміння самого слова "задача" і на те, що вона складається з умови і запитання. Визначення, що таке задача, розумово відсталим учням не дається. Знайомити їх з цим терміном можна починати тоді, коли вчитель на основі наочного сприймання предметних дій складає текст задачі і здійснює її розв'язання за Допомогою математичних знаків. Робота може організовуватись таким чином: Вчитель бере зі столу у ліву руку 3 олівці і говорить: "У лівій руці у мене 3 олівці", далі бере у праву руку ще 2 олівці і говорить: "А в правій руці у мене ще 2 олівці. Скільки олівців у мене в руках? Давайте порахуємо". Учні рахують і виясняють, що всього олівців 5. "Як ми взнали, що олівців 5?" (До 3 олівців додали 2). "Правильно, діти. Ось ми розв'язали з вами задачу. Давайте ми розв'я­жемо ще одну задачу". Так, поступово, з великою кількістю повто­рень, у розумово відсталих учнів формується поняття "задача".

    Одночасно з цим можна переходити до складання і розв'язу­вання задач за малюнками і числами. Вчитель пропонує учням розв'язувати задачу і розповідає її текст: "У вазі лежало 4 яблука. Мама поклала туди ще 3 яблука. Скільки яблук стало у вазі?" На дошці педагог вивішує набірне полотно у вигляді вази, вставляє туди малюнок з 4-х яблук і просить учнів відповісти на наступні запитання: "Скільки яблук лежить у вазі? Давайте порахуємо. (Чотири). Покладіть на парту 4 яблука. Знайдіть у себе у цифровій касі, будь ласка, цифру 4, покажіть мені і покладіть її під чотирма яблуками". Вчитель на набірному полотні під малюнком вставляє цифру 4. Потім він бере ще 3 яблука і проводить бесіду: "Скільки яблук мама поклала у вазу? (Три). Зараз я покладу у вазу 3 яблука (він бере малюнок з 3 яблуками і ставить у набірне полотно вази біля 4 яблук). Відкладіть у себе на партах ще 3 яблука. Знайдіть у цифровій касі цифру 3, покажіть мені і покладіть її під трьома яблуками. Скільки всього стало яблук у вас на парті і в мене у вазі? Яблук стало більше чи менше? (Більше). Чому їх стало більше? Як ми це взнали? (Додали до 4-х яблук 3). Так скільки стало яблук у вазі? (Сім). Покажіть цю цифру і покладіть її з боку. У вас на парті лежать цифри 4 і 3. Який знак ми повинні помістити між ними, щоб яблук стало більше? (Плюс). Помістіть його між числами.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34


    написать администратору сайта