Главная страница

Сухомлинський В. Сто порад вчителю. Сухомлинський сто порад вчителю


Скачать 1.17 Mb.
НазваниеСухомлинський сто порад вчителю
АнкорСухомлинський В. Сто порад вчителю.doc
Дата25.12.2017
Размер1.17 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаСухомлинський В. Сто порад вчителю.doc
ТипДокументы
#12899
страница15 из 19
1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19

У чому суть етичного самовиховання?

Окрім бажання бути хорошим, окрім високо розвиненої чуйності, тонкості душі, виняткову важливість має і те, що я назвав би пізнанням людини. Пізнаючи навколишній світ, людина з дитинства повинна пізнавати людину — його думки, відчуття, якнайтонші і складні рухи душі, прагнення, пориви. Єдність виховання і самовиховання починається там, де людина, пізнаючи людське, пізнає тим самим себе, вчиться дивитися на себе як би з боку. Одна з найскладніших речей в нашій педагогічній майстерності — це розповідь педагога про людину. Кожному поколінню маленьких школярів я розповідаю про відважного радянського воїна, який в роки Великої Вітчизняної війни на ворожій землі грудьми своєю закрив маленьку дівчинку, врятував її від смерті. Розповідаю про два наших земляках — юних партизанах-героях, які, потрапивши до рук фашистів, не сказали ні слова про партизанську таємницю, не видали друзів і були жорстоко замучені — вороги живими закопали їх в землю. Розповідаю про Миколу Гастелло, Зоє Космодемьянськой, Олександрі Матросове; про видатних трудівників, що пропрацювали на землі по п'ятдесят, шістдесят, сімдесят років.

Я твердо переконаний, що пізнання моральності — пізнання розумом і серцем — повинно включати не тільки захоплення красою, але і обурення злом. З безсмертних творів світової літератури я беру образи, в які геній художників утілив людські пороки. Розповідаючи про Яго і Іуду Головльове, Гобсеке і Плюшкине, я буджу в юних серцях глибоке особисте відчуття нетерпимості, непримиренності до зла. Постійне, ні на один день пізнання людини, що не припиняється, сприяє тому, що вже в дитячі роки чоловік відчуває етичний сенс обставин, взаємин, які складаються в повсякденному житті. Думаючи добре про людину, дитина прагне до доброго вчинку; добрий вчинок дає йому велике моральне задоволення, повноту радісних переживань Ці відчуття у свою чергу загострюють чуйність, чутливість до добра і зла, породжує нетерпимість до всього, що принижує людину. Як важливо для виховання і самовиховання, щоб вже в молодшому віці чоловік виразив себе, проявив свою принциповість в боротьбі із злом, відчув торжество добра, розумів н переживав свою причетність до цього торжества — сам торжествував, радів.

Знайте, мій друг, що спонука до самовиховання вимагає якнайтонших дотиків слова вихователя до найпотаємніших струн людського серця — Чести, Гідності, Благородству. Умійте зрозуміти, відчути той момент, коли серце дитини вимагає цього дотику. Цей момент наступає тоді, коли перед маленькою людиною відкриваються два шляхи: йдучи по першому шляху, треба мовчазно примиритися із злом, байдуже віднестися до нього; йдучи по другому шляху, треба вступити в боротьбу із злом. Другий шлях часто означає для дитини величезну духовну напругу, витрату великих етичних сил, хоча з погляду дорослих обставини, що склалися в житті, і не здаються дуже складними.
85. ЯК СПОНУКАТИ ДО САМОВИХОВАННЯ В ПРАЦІ І УЧЕННІ
Для цього необхідна перш за все атмосфера праці, що оточує вихованця в школі і удома. Неробство — чи то на уроках, чи то удома — перетворює на пустий звук найцінніші повчання щодо того, як працею виховувати самого себе.

Є загальні повчання, однаково цінні для всіх віків. Вони в нашому педагогічному колективі виражаються в наступних істинах:

1. Пам'ятай, що без зусиль людина вироджується — перетворюється на мерзотну, мерзенну істоту.

  1. Людину дізнаються по колосу пшениці, яку він посіяв і виростив, —так говорить народна мудрість. Ти виражаєш сам себе своєю працею. Дерево, вирощене твоїми руками, — це ти, твоя працьовитість і материнство. Твій робочий зошит — це теж ти, твоя праця, твій борг перед батьком і матір'ю.

  2. Навчаючись за шкільною партою, ти береш у борг у старших поколінь матеріальні цінності, необхідні тобі для життя. Мати і батько дають тобі хліб і одяг, книги і наочну допомогу для того, щоб ти вчився і готувався трудитися в майбутньому. Твій борг — якомога раніше почати продуктивну працю, допомогти сім'ї, заробляти гроші для того, щоб за них купували тобі одяг, взуття, підручники.

  3. Знай, що праця — нелегка справа. Не випадково слова праця і важко — від одного кореня. Праця немислима без поту, втоми, напруги фізичних і духовних сил. Праця не може бути такою ж цікавою, як гра, забава, розвага. Праця цікава іншим — тим, що, вкладаючи в роботу свій розум, мудрість, напругу своїх рук, людина створює потрібні і красиві речі — творить життя і красу, затверджує, виражає в речах самого себе. Людина живе сімдесят, вісімдесят років, а дуб, посаджений і вирощений його руками, може прожити сімсот, тисячу років. Залишай себе в праці — і ти будеш щасливим.

  4. З самого початку праці умій представити його завершення. Не бійся одноманітності, хай не відлякує тебе від роботи те, що і сьогодні, і завтра, і місяць підряд треба робити одне і те ж. Праця — як сходження на високу гору: її сяючої вершини не досягнеш, якщо не пройдеш важкої, виснажливої кам'яної стежки.

  5. Праця робить людину зрілою і мужньою. З шестирічного віку починай роботу, розраховану на декілька років. Живи так, щоб вже в десятирічному віці, озирнувшись назад, побачити те, що ти зробив своїми руками — дерево, що плодоносить, родючий ґрунт, створений на тому місці, де ніколи нічого не росло. Мудрість науки, світло знань по-справжньому відкриються перед тобою лише тоді, коли трудяться твої руки, коли ти знаєш, що таке піт, трудова втома, мозолі.

  6. Учення стане для тебе працею і ти зможеш управляти сам собою, опановувавши знаннями, лише тоді, коли навчишся долати труднощі в роботі, де зливаються майстерність рук і мудрість розуму. Тільки той, хто уміє думати працюючи, осягає таємницю роботи думки. Пам'ятай, що рідко хто народжується з природними завдатками Ньютона або Ейнштейна. Розраховуй на найсприятливіше — на те, що природа обділила тебе. Виробляй, розвивай свої здібності працею, творчістю.

  1. Ніколи не залишай початої справи, доводь його до кінця. Якщо ти звикнеш кидати почате і переходити від одного до іншого, ти станеш ледарем і неуком.

  2. Знай, що майстерність безмежна. Можна десятки разів переробляти одну і ту ж роботу, кожного разу піднімаючись на нову сходинку досконалості. Виховуй в собі майстра, умій не задовольнятися тим, що ти вже зробив. Є сотні спеціальностей, всіма ніколи не оволодієш. Опановуй чим-небудь одним, але опановуй так, щоб бути паном в своїй справі.

Ці повчання доходять до свідомості вихованців лише за певних умов. Вони залишаться пустим звуком, їх навіть не зрозуміють вихованці, немов ви говорите з ними на невідомій ним мові, якщо в школі немає атмосфери радості праці. У школі повинна панувати радість праці. Що ж це таке? Радість праці — це самовираження в праці. Це те складний духовний стан, коли людина з подивом і захопленням бачить творіння своїх рук, знаходить в нім самого себе, своя напруга, годинник одноманітного, нічим не примітної праці. Щоб зробити працю сферою самовиховання (а без трудового самовиховання взагалі самовиховання немислиме), треба дати кожному вихованцеві радість праці, добитися, щоб праця стала для нього творчістю. У праці починаються ті пошуки самого себе, які продовжуючись декілька років, завершуються становленням покликання.

Радість праці, трудова творчість, пошуки самого себе — все це можливо лише у тому випадку, коли в праці розкривається індивідуальність. Трудове самовиховання — це не просто вихід на прибирання картоплі, не збір металобрухту. Це поглиблення в саме себе, злиття розумових сил і майстерності рук, свідома постановка мети і подолання труднощів. Я ще раз підкреслюю, що трудове самовиховання неможливе без напруженої думки, без розумової творчості, без книги, без того виходу за межі елементарної шкільної програми, з якого починається становлення покликання. Там, де немає цікавих уроків, де в натхненному слові вчителя на уроці учень не чує заклику виплисти в безбережний океан знань і не слідує цьому заклику, - трудове самовиховання неможливе. Неможливе воно і там, де у вчителя немає своїх вихованців, де вчитель не залишає себе в своїх вихованцях завдяки глибокій закоханості в науку.

Якщо все це є, тоді давайте кожному своєму вихованцеві таке трудове завдання, яке збудило б в нім захопленість, натхненність, потребу знати більше, ніж він знає сьогодні. Ваш вихованець захоплюється, наприклад, дослідами по ґрунтознавству. Ви помічаєте, як у нього в очах спалахує вогник цікавості, коли ви розповідаєте про складні біохімічні процеси, що відбуваються в ґрунті. У вас є біологічний кабінет, є теплиця. Відведіть своєму вихованцеві куточок, зацікавте його досвідом: мертву глину можна перетворити на живий ґрунт. Разом з ним ви поселяєте в ґрунт корисні мікроорганізми; за вашою порадою вихованець ваш створює умови, сприятливі для життєдіяльності мікроорганізмів. І ось почалося самовиховання: підліток вже не може залишити свого куточка. Він засиджується за ящиком з ґрунтом, над пробірками і мікроскопом, за книгами до опівночі. Ніякої спонуки тепер не треба: людина зажевріла. Тепер побоюйтеся, щоб вихованець ваш не охолонув до справи. А для цього необхідні дуже тонкі, тактовні дотики вихователя до вогника захопленості: його треба підтримувати.
86. ЯК ВИХОВУВАТИ САМОДИСЦИПЛІНУ В РОЗУМОВІЙ ПРАЦІ
Ці поради ми даємо таким, що вчиться старших класів, починаючи з VII. Вони стосуються дуже важливої сфери духовного життя школяра — читання, мислення, рішення розумових задач. Ефективність цих рад залежить від безлічі умов і передумов, серед яких найбільше значення має те, щоб в школі, перш за все в педагогічному колективі, панувала атмосфера багатих інтелектуальних інтересів; щоб уроки проходили на тлі багатогранного розумового життя, щоб вчитель знав в сто разів більше, ніж він дає на уроках, щоб у кожного школяра було своє розумове захоплення. Є все це — означає і вихованці будуть дуже чуйні до повчань, що стосуються самодисципліни в розумовій праці. Найбільш важливими ми вважаємо:

  1. Якщо хочете, щоб у вас було достатньо часу, щодня читайте. Читайте щодня хоч би дві сторінки наукової літератури, пов'язаної з предметом, яким ви захоплюєтеся (ваш факультатив). Все, що ви читаєте, - це інтелектуальний фон вашого учення. Чим багатше цей фон, тим легше вчитися. Чим більше ви читаєте щодня, тим більше у вас буде резерв часу. Тому що у всьому, що ви читаєте, - тисячі точок зіткнення з матеріалом, який вивчається на уроках. Ці крапки є, - назвемо їх так, - якорями пам'яті. Вони притягають обов'язкові знання до океану знань, які оточують людину. Примушуйте себе читати щодня. Не відкладайте цієї роботи на завтра. Те, що упущене сьогодні, ніколи не відшкодуєте завтра.

  2. Умійте слухати вчителя. У дев'ятому і десятому класі конспектуйте лекції з найважливіших тем — незалежно від того, чи є матеріал в підручнику. Конспектування учить мислити і перевіряти самого себе — свої знання. Треба вчитися думати над конспектом вже на лекції і працювати над записами щодня хоч би півгодини. Я раджу ділити конспект як би на дві рубрики (графи): у першу записувати стисло викладені лекції, в другу — те, над чим треба подумати. Сюди слід заносити вузлові, головні питання. Це той каркас, до якого як би прив'язується вся будівля знань по предмету. Ось над такими каркасними питаннями треба думати повсякденно, пов'язуючи з цим думанням повсякденне читання наукової літератури. Якщо ви дотримуватиметеся цієї рекомендації по всіх предметах, у вас не буде «авральних» днів. Не буде потреби перечитувати і заучувати ваш конспект при підготовці до іспиту. Каркас предмету буде своєрідною програмою, на основі якої пригадується ваш матеріал.

  3. Починайте робочий день рано вранці, годинника в шість. Вставайте в 5 годин 30 хвилин, зробіть зарядку, випийте стакан молока з хлібом, починайте роботу. Півтори-два години розумової праці перед уроками — це золотий час Виконуйте в уранішній годинник найскладніша, творча розумова праця. Думайте над вузловими питаннями теорії, читайте, вивчайте важкі статті, працюйте над рефератами. Якщо вас чекає розумова праця з елементами дослідження, виконуйте його тільки в уранішній час. Ви не засиджуватиметеся до опівночі. Складіть свій денний режим так, щоб спати не менше двох годин до дванадцяти. Це самий цілющий сон.

  1. Умійте визначити систему своєї розумової праці. Йдеться про співвідношення головного і другорядного. Головне треба уміти розподілити в часі так, щоб воно не відсовувалося на задній план другорядним. Головним треба займатися щодня. Визначите найважливіші наукові проблеми, від розуміння яких залежить становлення ваших здібностей, завдатків. Вони повинні бути у вас на першому місці в уранішній розумовій праці. Умійте знайти з головних наукових проблем книги, наукові праці, над якими працюйте протягом тривалого часу.

  2. Умійте створювати собі внутрішні стимули. Багато що в розумовій праці не настільки цікаво, щоб виконувати з великим бажанням. Часто єдиним рушійним стимулом є лише треба. Починайте розумову працю якраз з цього нецікавого. Умійте зосередитися на тонкощах теорії з цих питань, зосередитися настільки, щоб треба поступово перетворювалося на хочу. Найцікавіше залишайте на кінець роботи.

  3. Вас оточує море книг. Треба бути дуже строгим у виборі книг і журналів для читання. Допитливому і допитливому хочеться прочитати все. Але це нездійсненно. Умій же обмежувати круг читання, виключати з нього те, що може порушити режим праці. Але в той же час треба пам'ятати, що будь-якої хвилини може з'явитися необхідність прочитати нову книгу — те, що не було передбачене. Для цього необхідний резерв часу. Він створюється умілою розумовою працею на уроках і над конспектами, запобіганням «авральним» дням.

  4. Умійте самому собі сказати: немає. Вас оточує безліч занять. Є і кухлі художньої самодіяльності, і спортивні секції, і вечори танців. Умійте проявити рішучість: у багатьох з цих видів діяльності поміщені спокуси, які можуть принести вам велику шкоду. Треба і розважитися, і відпочити, але не можна забувати головного: ви трудівник, держава витрачає на вас великі гроші, і на першому місці повинні стояти не танці і відпочинок, а праця. Для відпочинку старшокласникові я раджу шахову гру, читання художньої літератури. Шахова гра в абсолютній тиші, при повній зосередженості — чудовий засіб, тонізуючий нервову систему, дисциплінує думку.

  1. Не витрачайте часу на дурниці — порожню базікання, дозвільне проведення часу. Буває так: зберуться декілька хлопців і починають, як говорять по-українськи, «розводити теревени». Проходить година, нічого не зроблено, ніяка розумна думка не народилася в цій розмові, а час втрачений безповоротно. Умійте і розмова з товаришами зробити джерелом свого духовного збагачення.

  2. Вчитеся полегшувати свою розумову працю в майбутньому, тобто створювати резерв часу майбутнє. Для цього треба звикнути до записників. У мене їх зараз близько 40. Кожна призначена для запису яскравих, як би швидкоплинних думок (вони мають «звичку» приходити в голову разів і більше не повертаються). Сюди ж я записую найцікавіше з прочитаного. Все це потрібно в майбутньому, все це полегшує розумову працю. Створюйте свою систему записів. Бережіть те, що черпнуло з книг.

10. Для кожної роботи шукайте найбільш раціональні прийоми розумової праці. Уникайте трафарету і шаблону. Не жалійте часу на те, щоб глибоко осмислити суть фактів, явищ, закономірностей, з якими ви маєте справу. Чим глибше ви вдумалися, тим міцніше відкладеться в пам'яті. До тих пір, поки не осмислено, не прагніть запам'ятати — це буде марна витрата часу. Умійте не перечитувати, а лише проглядати те, що добре вам відомо. Побоюйтеся поверхневого перегляду того, що ще не осмислено. Всяка поверхня обернеться тим, що ви будете вимушені до окремих фактів, явищ, закономірностям повертатися багато раз.

  1. Розумова праця не може бути успішною, якщо вам заважатимуть. У годинник зосередженої розумової праці кожен повинен працювати абсолютно самостійно. Краще всього працювати в читальні (у Кімнаті Читання), де строго дотримуються режиму.

  2. Розумова праця вимагає чергування математичного і художнього мислення. Чергуйте читання наукової літератури з читанням белетристики.

  3. Позбавляйтеся від поганих звичок (наприклад, перед початком роботи сидіти хвилин п'ятнадцять; без якої б то не було потребі перегортати книгу, яку не збираєтеся читати; прокинувшись, лежати в ліжку і ін.).

  1. Завтра — найнебезпечніший ворог працьовитості. Ніколи не відкладайте на завтра якусь частину роботи, яку треба виконати сьогодні. Зробіть звичним те, щоб частина завтрашньої роботи була виконана сьогодні. Це буде дієвим внутрішнім стимулом, задаючи тон всьому завтрашньому дню.

  2. Не припиняйте розумової праці ніколи. Літом не розлучайтеся з книгою. Щодня хай збагачує вас інтелектуальними цінностями — в цьому одне з джерел часу, необхідного для розумової праці в майбутньому. Пам'ятаєте, що чим більше ви знаєте, тим легше опановувати вам новими знаннями.


87. ЯК СПОНУКАТИ ДО САМОВИХОВАННЯ У ФІЗИЧНІЙ КУЛЬТУРІ
Фізична, інтелектуальна, емоційна, естетична і трудова культура повинні розглядатися в їх єдності і взаємозалежності. Фізична культура є елементарною умовою повноти духовного життя, інтелектуального багатства. Разом з тим фізична культура ушляхетнює всі інші сфери людського.

У роботі нашого педагогічного колективу червоною ниткою проходить ідея єдності виховання і самовиховання у сфері фізичної культури. Ми б не могли навіть думати про здоровий дух в здоровому тілі, якби з малих років нашими помічниками не були самі вихованці.

На наше тверде переконання, єдність виховання і самовиховання у фізичній культурі починається з найранішого віку і пов'язане з ідеєю народної педагогіки: як тільки навчився тримати ложку в руці і нести її від тарілки до рота — трудися. Ми добиваємося того, щоб дитина працювала, думаючи, і думав, працюючи. Тільки за цієї умови чоловік може зрозуміти сенс фізичної культури, відчути повноту своїх сил, пізнати залежність здорового духу від здорового тіла, уміти направляти свої духовні сили на зміцнення сил фізичних. Якби з малих років наші діти не трудилися, ніякі повчання про самовиховання у фізичній культурі не дійшли б до їх розуму і серця. Але оскільки діти наші є трудівниками, вони дуже чуйно, з великим інтересом сприймають наші повчання і роблять так, як ми їм радимо. Ось наші ради з самовиховання у фізичній культу
1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19


написать администратору сайта