Главная страница
Навигация по странице:

  • (1944-1955 рр.)

  • По-перше

  • По-четверте

  • Тема початки державотворення на теренах


    Скачать 0.55 Mb.
    НазваниеТема початки державотворення на теренах
    Дата18.03.2018
    Размер0.55 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаHistory.docx
    ТипДокументы
    #38794
    страница41 из 49
    1   ...   37   38   39   40   41   42   43   44   ...   49

    ТЕМА 12. ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ В УРСР (1944-1985 рр.): ДЕКЛАРАЦІЇ І РЕАЛІЇ





    1. Державотворчі процеси в УРСР у період післявоєнної відбудови (1944-1955

    рр.)

    1. Розширення прав республіки в період «відлиги» (1956-1964 рр.)

    2. Реанімація централізму в добу «застою» та стан державності в Україні

    (1965-1985 рр.)

      1. Державотворчі процеси в УРСР у період післявоєнної відбудови


    (1944-1955 рр.)
    В історичному минулому українського народу є чимало трагічних і водно- час героїчних сторінок, що вимагали від суспільства надзвичайного напруження фізичних і духовних сил. Одним із таких періодів була післявоєнна відбудова на- родного господарства, яка розпочалася відразу після звільнення УРСР від фаши- стських загарбників і тривала впродовж четвертої (1946 – 1950 рр.) та п’ятої (1951

    – 1955 рр.) радянських п’ятирічок. У цей період відбулися масштабні пересування матеріальних (реевакуація, завезення трофейного обладнання з переможених кра- їн) і людських (демобілізація, репатріація, депортація) ресурсів. Післявоєнна від- будова співпала у часі з кривавими подіями «війни після війни», що точилася на території Західної України між ОУН-УПА і радянською владою. На перше після- воєнне десятиліття припали останні роки правління в СРСР жорстокого диктатора Й. Сталіна та перші роки секретарювання його наступника М. Хрущова.

    Друга світова війна мала нищівні наслідки для УРСР: 5,3 млн осіб, або ко- жен шостий мешканець України, загинули, довоєнний рівень населення (41 млн) був відновлений лише у 1958 році; 2,3 млн українців було вивезено для примусо- вої праці у Німеччину; матеріальні збитки України оцінювалися у 286 млрд. крб., що становило 42 % загальних втрат СРСР; у республіці було вщент зруйновано понад 16 тис. промислових підприємств; після війни в Україні залишилося лише 17 % довоєнної кількості робітників; цілком чи частково було зруйновано понад 700 великих і малих міст; відчутно скоротилося населення у містах (так, Київ втратив понад 60 % жителів, населення Харкова у порівнянні з довоєнним рівнем зменшилося на 230 тис. осіб; у Кривому Розі на момент звільнення залишилося близько 19 тис. жителів); німецько-фашистські загарбники знищили в Україні 28 тис. сіл; внаслідок війни 10 млн осіб в Україні залишилися безпритульними;
    Україна втратила свій продуктовий потенціал, адже 85 % усього постачання Ні- меччини продуктами з окупованих радянських територій припадало саме на Укра- їну. Тільки впродовж 1943 – 1944 рр. окупанти вивезли з України 9 млн тонн зер- на, 622 тис. тонн м’ясних продуктів, 950 тис. тонн олії, 108 тис. тонн масла, 400 тис. тонн цукру, 2,5 млн тонн кормів для худоби. Промислове виробництво в УРСР у 1945 р. складало лише 26 % від рівня 1940 р.

    Картина післявоєнної розрухи особливо вражає своїми масштабами на мі- сцевому рівні. Так, за підрахунками Державної комісії тільки у Запоріжжі було знищено 70 заводів, більше тисячі великих житлових будинків, 24 лікарні, 74 школи, 2 інститути, 5 кінотеатрів, 239 магазинів; місто залишилося без води, теп- ла, електрики. В аналогічному стані перебував і Дніпропетровськ: гітлерівці зни- щили 170 заводів, 657 великих житлових будинків, 28 лікарень, демонтували і ви- везли до Німеччини 68 кілометрів міських трамвайних шляхів, понад 100 кіломе- трів мідного контактного дроту; у руїнах лежали обласний театр опери і балету, художній музей, університет, майже всі школи та інститути, вокзали і залізничні мости; розкішний Палац металургів окупанти перетворили на конюшню. У жах- ливих руїнах лежав і Кривий Ріг: були зруйновані всі домни металургійного заво- ду «Криворіжсталь», затоплені шахти, знищені інженерні комунікації, житлові будинки, споруди соціально-культурного призначення, німці розібрали залізничні колії на місцевій станції Довгинцеве.

    Отже, внаслідок чотирьох років найбільш руйнівної в історії людства вій- ни, Радянський Союз постав перед колосальним завданням відбудови господарст- ва.

    Слід зазначити, що в основі успіхів післявоєнної відбудови лежав вражаю- чий уяву сучасної людини трудовий героїзм радянського народу. Останній не був удаваним чи вигаданим партійними ідеологами – трудові подвиги носили масовий характер, адже здійснювалися працівниками різних професій, галузей і сфер жит- тя. Самовіддана праця мільйонів людей, виснажених війною, недоїданням, хворо- бами, дозволила у стислі строки підняти з руїн вщент зруйноване господарство УРСР.

    У перші місяці післявоєнної відбудови спостерігалися розгубленість, непо- годженість, слабка координованість дій. Початок післявоєнної відбудови ознаме- нувався відсутністю чітких планів, графіків відбудовчих робіт: люди працювали без визначених норм, продуктивність праці вимірювалася лише приблизно, серед керівного складу більшості об’єктів були поширені настрої щодо неможливості унормувати відбудовчі роботи.

    За таких умов єдиним дієвим механізмом відбудови міг стати лише людсь- кий фактор. І останній спрацював. Так, Дніпрогес, який із 47 водозливів зберіг лише 14, почав виробляти електрику вже навесні 1947 року; завод «Запоріжс- таль», що, за прогнозами міжнародних спеціалістів, взагалі не підлягав відбудові, восени 1947 року почав виробляти сталевий лист. Через півроку після визволення від окупантів восени 1944 року запрацювали відновлені криворізькі шахти. Тож, у багаторічного партійного і державного лідера СРСР Л. І. Брежнєва були усі підс- тави пов’язувати дива післявоєнної відбудови з «атмосферою загального підне- сення, величезної цілеспрямованості, безмежної віри у власні сили».
    Відбудовчий процес здійснювався в умовах тоталітарного режиму Й.Сталіна з відповідними йому казармовими методами, табірним вихованням су- спільства, армійською дисципліною праці, обкраданням аграрного сектора, вико- ристанням праці військовополонених тощо. Під час післявоєнної відбудови Укра- їна пережила черговий жахливий голодомор, який забрав життя понад 1 млн осіб. На такому тлі ще більш неосяжним і парадоксальним виглядає той факт, що ініці- йована і керована компартією відбудовча кампанія знаходила очікуваний відгук у населення УРСР, здійснювалася за покликом душі і серця трудящих республіки. Потяг до мирного життя, бажання швидкого відродження країни, безмежна віра у соціалізм як безальтернативну основу для національного розвитку України, що були характерними для радянських українців, вочевидь виявилися сильнішими за самостійницькі прагнення, що їх сповідувала ОУН-УПА. Тож ініціаторові «війни після війни» не вдалося підняти антирадянське повстання в УРСР. Комуністичне виховання та репресивні механізми сталінізму досягли своєї мети: більшість гро- мадян УРСР не підтримали ідею звільнення від «совєтів». Слід зазначити, що во- юючи проти соціалістичного устрою, ОУН-УПА безжально знищувала його при- бічників (радянізованих українців) та носіїв (представників радянської влади на місцях). Між тим, серед останніх було чимало інженерів, лікарів, вчителів, відря- джених з інших областей України для відбудови Західної України. Війна ОУН- УПА проти радянізації була надзвичайно жорстокою і забрала життя щонайменше 30 тис. осіб, переважно цивільних громадян.

    Разом з тим, відчайдушна боротьба повстанців проти радянської влади, що перебувала в активній фазі, допоки не був убитий її лідер Р. Шухевич у 1950 році, свідчила про наявність в Україні принципово іншого державницького світогляду, носіями якого були не менш як 100 тис. вояків ОУН-УПА. Саме вони культивува- ли паростки національного державотворення, реалізовані після здобуття Украї- ною незалежності.

    На тлі цих суперечливих і трагічних подій упродовж післявоєнного періо- ду в історії українського державотворення відбулися епохальні зміни.

    По-перше, остаточно сформувалася територія Української Радянської Соціалістичної Республіки, кордони якої є абсолютно тотожними до кордонів сучасної незалежної держави Україна.

    Довгоочікувана злука етнічних земель українського народу в єдиній дер- жаві УРСР відбулася внаслідок Перемоги СРСР над фашистською Німеччиною та її сателітами. Про епохальність цієї події говорив тогочасний лідер Компартії України М. Хрущов, виступаючи 30 червня 1945 року на VII сесії Верховної Ради УРСР.

    Однак, необхідно підкреслити, що нові кордони України були частиною повоєнної стратегії Й. Сталіна і не відповідали справжнім прагненням українців. Адже наркомат закордонних справ УРСР в особі її першого керівника, відомого письменника О. Корнійчука, піднімав питання про входження до УРСР усіх етні- чних українських земель, у тому числі й Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемкі- вщини. Між тим, Й. Сталін, намагаючись посилити позиції польських комуністів, погодився віддати ці території Польщі. Більш того, була підписана постанова про

    «добровільне» виселення з цих територій усього українською населення.
    Безумовно, що нові кордони України стали предметом великого політич- ного торгу. Адже антиукраїнська позиція Й. Сталіна щодо Закерзоння (загальна назва Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини за іменем лорда Керзона, який у 1920 році визначив східний кордон Польщі) зустріла схвалення США та Великобританії під час Ялтинської конференції у лютому 1945 року.

    Віддавши Польщі Закерзоння, Україна назавжди втратила частину своїх історичних земель, у тому числі й тих, що були їй повернуті восени 1939 року: зо- крема, старовинне місто Перемишль (польська назва Пшемисль), яке входило до складу Червоної Русі і відвойовувалося у поляків ще князями Київської Русі – Во- лодимиром Великим, Ярославом Мудрим; столичне місто Холм (польська назва Хелм), засноване першим українським королем Данилом Галицьким, батьківщина лідера УНР – М. Грушевського. Як зазначає український історик Ю. Киричук, на польському боці залишилася територія загальною площею 19,5 тисячі квадратних кілометрів, на якій з прадавніх часів проживали українці. Кількість українського населення Закерзоння у 1945 році становила понад 1 млн осіб.

    Повоєнне врегулювання південно-західного кордону УРСР завершилося підписанням 10 лютого 1947 року радянсько-румунського договору. Останній юридично зафіксував кордони України у рамках радянсько-румунської угоди від 28 червня 1940 року, згідно з якою до складу УРСР увійшли Північна Буковина та придунайські землі, на теренах яких ще у 1940 році була утворена Ізмаїльська об- ласть.

    Отже, після закінчення війни вперше за багато століть більшість українсь- ких земель опинилися у складі Української РСР – складової частини Радянського Союзу. Польща, Чехословаччина, Угорщина і Румунія дали згоду на зміну своїх кордонів із СРСР.

    Заключним акордом у формуванні державної території УРСР стало при- єднання до України Кримського півострова. Постанову про передачу Кримської області, яка на той час належала РРФСР, до складу УРСР було прийнято Верхов- ною Радою СРСР 19 лютого 1954 року. Це рішення було закріплене законом СРСР від 26 квітня 1954 року. Ініціатором і послідовним прибічником входження Криму до складу УРСР був лідер республіканської, а згодом союзної партійної організації М. Хрущов.

    Ідея приєднання Криму до УРСР мала десятилітню історію. Питання про зміну у підпорядкуванні Кримської області М. Хрущов поставив ще у 1944 році, коли за наказом Й. Сталіна з України у Крим почали вивозити матеріальні і люд- ські ресурси. На той час півострів поніс відчутні втрати внаслідок насильницької депортації кримсько-татарського народу. Аргументи щодо економічної доцільно- сті приєднання Криму до УРСР залишилися першочерговими і на момент реаліза- ції призабутої ініціативи М. Хрущова.

    Отже, впродовж післявоєнного десятиліття Радянська Україна легітимно отримала значні територіальні прирощення, які майже погоджувалися з істори- чними реаліями та відповідали ареалу розселення етнічних українців.

    По-друге, Україна перетворилася на суб’єкт міжнародного права, хоча останній мав виразні ознаки квазісамостійності.
    Слід зазначити, що повоєнна Україна формально мала усі зовнішні атрибу- ти суверенної республіки, котра на федеративних засадах входила до Радянського Союзу. Але фактично вона залишалася складовою частиною унітарної, багатона- ціональної імперії, керівництво якої прагнуло уніфікувати усі союзні республіки. Разом з тим, зовнішньополітичні інтереси Москви сприяли позитивним змінам статусу УРСР у складі Радянського Союзу. Особливо цьому сприяли події війни та внесок України у Перемогу над Німеччиною та її союзниками.

    Зростання міжнародного авторитету України відбулося під час переговорів щодо утворення Організації Об’єднаних Націй. У ході перемовин радянська сто- рона наполягала на включенні до майбутньої міжнародної організації усіх радян- ських республік. Ця пропозиція була відкинута, але для України й Білорусії було зроблено виняток. 26 червня 1945 року на конференції Об’єднаних Націй у Сан- Франциско делегація Української РСР разом з делегаціями інших держав- засновниць підписала Статут ООН і стала її повноправним членом.

    Як член ООН УРСР брала участь у роботі різноманітних департаментів й службових структур, зокрема, Комісії з прав людини, статистичної, гуманітарно- культурної та інших комісій. У 1946 році Перша сесія Генеральної Асамблеї ООН обрала УРСР членом Економічної та Соціальної Рад ООН терміном на 1 рік. У 1948-1949 рр. УРСР була обрана непостійним членом Ради Безпеки ООН. Пред- ставники України входили до складу Міжнародного суду ООН.

    Делегація України була активним учасником Дунайської конференції 1948 року, метою якої було забезпечення режиму торгового судноплавства на Дунаї і захист суверенних прав придунайських країн.

    Протягом 1946-1947 рр. делегація України брала участь у роботі Паризької конференції з питань розробки і підписання мирних договорів з колишніми союз- никами нацистської Німеччини. Українські дипломати готували тексти угод щодо грецько-болгарського та югославсько-італійського кордонів, недоторканності ко- рдонів Албанії тощо. Під час Паризької мирної конференції представники Украї- ни підписали мирні договори з Болгарією, Італією, Румунією, Угорщиною, Фін- ляндією.

    Станом на 1950 рік Радянська Україна була членом 20 міжнародних орга- нізацій. Згодом, у 1954 році Українська РСР стала членом постійної комісії ООН у питаннях освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

    Та все ж самостійність України у питаннях зовнішньої політики носила імітаційний характер. Представники Української РСР на міжнародній арені діяли відповідно до зовнішньополітичних настанов Наркомату закордонних справ СРСР. Українська РСР, як і Білоруська РСР, виконувала ту функцію, про яку об- разно і влучно сказав свого часу прем’єр-міністр Великої Британії У. Черчілль:

    «Сталін з прийняттям України і Білорусії в ООН отримав тристволку» (тобто 3

    голоси в ООН, чого так не хотів Захід).

    Але, незважаючи на відсутність в УРСР власної, незалежної лінії у міжна- родній діяльності, вихід її на світову арену мав позитивне значення: Україна, хоч і формально, перетворилася на суб’єкт міжнародного права.

    По-третє, було відновлено і забезпечено діяльність республіканських ор- ганів влади.
    Важливою складовою переходу до миру стало відновлення радянських ор- ганів державної влади. Функції законодавчого органу республіки здійснювала Верховна Рада України. В областях, районах, містах і селах відновлювалися міс- цеві ради відповідного рівня.

    У лютому 1947 року відбулися вибори до Верховної Ради УРСР, внаслідок чого відновилася довоєнна структура вищих органів державної влади республіки. Згодом, у грудні 1947 року відбулися вибори до місцевих рад. Характерною озна- кою цих і усіх подальших виборів в УРСР стала їх безальтернативна основа: у бюлетені зазначалося прізвище лише одного кандидата, причому його кандидату- ра заздалегідь узгоджувалася і затверджувалася у відповідних партійних органах.

    Посади у вищих ешелонах партійної і державної влади надавалися з огля- ду на міжособистісні стосунки, що складалися між претендентом і керманичем КПРС. Так, М. Хрущов, який очолював ЦК КП(б)У з 1938 року, а з лютого 1944 року ще й обіймав посаду Голови Ради Народних Комісарів УРСР (згодом – Го- лови Ради Міністрів УРСР), критикував партійну лінію у сільському господарстві, чим викликав невдоволення Й. Сталіна. Внаслідок цього, березневий (1947 р.) пленум ЦК КП(б)У визнав недоцільною практику суміщення посад Голови Ради Міністрів і першого секретаря ЦК КП(б)У і затвердив першим секретарем ЦК КП(б)У Л. Кагановича, залишивши М.Хрущову посаду Голови Ради Міністрів УРСР.

    Каральний характер персональних перестановок став очевидним, коли че- рез кілька місяців, у грудні 1947 року, Й. Сталін відкликає Л. Кагановича до Мос- кви, а на посаду першого секретаря ЦК КП(б)У повертає «навченого» М.Хрущова, який тепер не сперечається, а відчайдушно бореться за відродження сталінської довіри. Волею вождя у грудні 1949 року парторганізацію України очолив русофіл і антисеміт Л. Мельников.

    Відчутні зміни у діяльності республіканських органів відбулися, коли до влади в СРСР прийшов М. Хрущов. У червні 1953 року Компартію України впе- рше очолив українець О. Кириченко. Окрім того, чимало етнічних українців посі- ли провідні посади як у республіканських, так і в союзних органах влади, а четве- ро – О. Кириченко, М. Підгорний, Д. Полянський і П. Шелест – навіть увійшли до складу Політбюро ЦК КПРС, де нараховувалося лише 11 членів. Все це свідчило про зростання ваги УРСР у складі СРСР. До того ж, зросла частка українців і в ре- спубліканських органах влади. Головою Ради Міністрів став Д. Коротченко (а з 1954 року – Ю. Кальченко), його першим заступником призначили драматурга О. Корнійчука, а пізніше С. Стефаника – сина видатного українського новеліста.

    Разом з тим, відновлення діяльності органів державної влади в УРСР від- бувалося в умовах тоталітарного режиму, що старанно маскувався під гаслами народного волевиявлення. Незмінним гаслом радянських виборчих кампаній бу- ло: «Одностайно віддамо свої голоси за кандидатів блоку комуністів і безпартій- них!».

    По-четверте, було підтверджено існування державних символів УРСР, відбулося їх оновлення і розширення сфери вжитку.

    Партійно-державне керівництво УРСР відреагувало на об’єднання україн- ських земель частковою зміною державних символів республіки. 21 листопада
    1949 р. Президія Верховної Ради УРСР прийняла укази про Державний герб УРСР, Державний прапор УРСР і Державний гімн УРСР. Ці важливі документи підписали Голова Президії Верховної Ради УРСР М. Гречуха та Секретар Прези- дії В. Нижник.

    Згідно з Указом «Про Державний Прапор УРСР» червоний прапор з напи- сом «УРСР» було замінено двоколірним: верхня частина, що становила дві трети- ни ширини полотнища, була червоною, а нижня – мала світло-блакитний (лазуро- вий) колір. У верхній частині прапора, на відстані однієї третини його довжини від древка, містилося зображення золотих серпа й молота, а над ними – п’ятикутної зірки, обрамленої золотою каймою. Розмір прапора визначався від- ношенням його ширини до довжини, як 1:2.

    Зазнав змін і республіканський герб. В «Описі Державного герба» зазнача- лося, що він «являє собою рельєфне зображення золотих серпа і молота, розташо- ваних навхрест рукоятками донизу на червоному ввігнутому щиті, освітлених променями сонця, що сходить, і обрамлених колоссям пшениці, яке знизу вгору симетрично розташоване по колу. Над щитом між колосками – червона зірка. Внизу вінка на червоній стрічці напис Українська РСР, на витках червоної стрічки написи: праворуч – «Пролетарии всех стран, соединяйтесь!» і ліворуч – «Проле- тарі всіх країн, єднайтеся!»».

    Указом Президії Верховної Ради УРСР «Про Державний Гімн УРСР» був затверджений текст, написаний відомими українськими поетами П.Г.Тичиною та М.П. Бажаном і покладений на музику колективом авторів на чолі з А.Д. Лебеди- нцем:

    Живи, Україно, прекрасна і сильна, –

    В Радянськім Союзі ти щастя знайшла, Між рівними рівна, між вільними вільна, Під сонцем свободи, як цвіт, розцвіла.

    Приспів: Слава Союзу Радянському, слава – Слава Вітчизні народів-братів Живи, Україно, радянська державо, Возз’єднаний краю навіки-віків.

    Нам завжди у битвах за долю народу Був другом і братом російський народ. І Ленін осяяв нам путь на свободу

    І Сталін веде нас до світлих висот. Приспів.

    Розіб’ємо всі ми ворожі навали Народного гніву священним мечем

    Під стягом радянським ми дужими стали І в світ комунізму велично ідем.

    Приспів.

    Згідно з названим Указом, починаючи з 1 січня 1950 року, запроваджува- лося обов’язкове виконання Гімну УРСР.

    Після розвінчування культу особи Й. Сталіна текст Державного Гімну УРСР було змінено: тепер останній рядок приспіву отримав нове трактування «в
    єдиній родині народів-братів», змінилися два останні рядки другого куплета «Нас Ленін повів переможним походом Під прапором Жовтня до світлих висот», зазву- чав по-новому й третій куплет: «Ми славим трудом Батьківщину могутню, Утвер- джуєм правду безсмертних ідей. У світ комунізму – величне майбутнє – Нас Ле- нінська партія мудро веде».

    Слід зазначити, що зміни у державних символах Української РСР істотно не позначилися на їх суспільній ролі і змістовній складовій. Останні, як і раніше, залишалися надмірно заідеологізованими і по суті не відображали історичних традицій українського народу.

    Прийняття нового Державного Гімну УРСР співпало у часі зі святкуван- ням 10-ої річниці «сталінського» возз’єднання українських земель у єдиній дер- жаві. Відзначаючи здійснене на початку Другої світової війни, в умовах бруталь- ного порушення міжнародного права, возз’єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною, Й. Сталін у черговий раз демонстрував міць СРСР країнам Заходу. Післявоєнне ж об’єднання українських земель, закріплене у міжнародних договорах і визнане ООН, перетворювалось на беззаперечний аргумент щодо ле- гітимності подій вересня 1939 року.

      1. 1   ...   37   38   39   40   41   42   43   44   ...   49


    написать администратору сайта