Главная страница
Навигация по странице:

  • Нормальні товари

  • Рис. 4.4. Криві “доход – споживання” для різних категорій товарів: а – нормальний; б – неякісний; в – нейтральний

  • Рис. 4.5. Крива Енгеля

  • 4.2. Реакція споживача на зміну цін товарів

  • Книга мікроекономіка. Тема предмет і метод мікроекономіки


    Скачать 1.13 Mb.
    НазваниеТема предмет і метод мікроекономіки
    Дата14.12.2021
    Размер1.13 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаКнига мікроекономіка.doc
    ТипДокументы
    #303453
    страница6 из 18
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

    X


    Рис. 4.3. Крива дохід – споживання
    кщо зобразити на рисунку відповідний графік, де показані точки рівноваги споживача при різних рівнях його доходу та провести лінію, що проходить через ці точки, то отримаємо криву “дохід – споживання” (рис. 4.3).

    Ця крива дає інформацію про залежність обсягу споживання блага від рівня доходу (і лише доходу) споживача.

    Характер кривої “дохід – споживання” буде залежати від оцінки товару споживачем.

    Нормальні товари – це такі товари, які людина споживає у більшій кількості, коли зростає її дохід.

    Неякісні товари (товари низької споживчої цінності) – це такі товари, споживання яких зменшується за умови зростання доходу споживача.

    Належність товару до тієї чи іншої групи залежить не стільки від його специфічних властивостей, скільки від сприйняття цього товару споживачем. Те, що для одного споживача буде нормальним товаром, інший оцінюватиме як неякісний.

    Крім того, оцінка товару змінюється залежно від доходів споживача. так, при певному рівні доходу користування міським транспортом буде сприйматися як нормальний товар. Проте, коли доходи зростуть до певного рівня, споживач віддаватиме перевагу таксі або власному автомобілю, а тому поїздка на автобусі чи трамваї перетвориться у неякісний товар.

    Тому для нормальних товарів крива “дохід – споживання” матиме зростаючий характер, а для неякісних – спадний.

    Разом з тим, є група товарів, яка не належить ні до нормальних, ні до неякісних. Обсяги їх споживання не залежать від рівня доходу споживача. це порівняно дешеві товари, які не мають ефективних субститутів, малоймовірно, що хтось у разі зростання доходу збільшить чи зменшить споживання, наприклад, солі. Отже крива “доход – споживання” для цієї групи товарів матиме вигляд вертикальної прямої лінії (рис. 4.4).1




    P YY PYY PYY

    а X б X в X

    Рис. 4.4. Криві “доход – споживання” для різних категорій товарів:

    а – нормальний; б – неякісний; в – нейтральний
    Від кривої “доход – споживання” легко перейти до так званих кривих Енгеля.2 Крива Енгеля показує співвідношення між доходом і обсягом споживання певного товару при незмінності інших факторів, що впливають на попит (рис. 4.5).

    Для більшості нормальних товарів крива Енгеля має зростаючий характер із затуханням, тобто певний приріст доходу спричиняє менший приріст споживання товару Х. Це пояснюється дією закону спадної граничної корисності.

    О
    Рис. 4.5. Крива Енгеля

    Х

    І
    днак для певної групи товарів крива Енгеля може зростати з прискоренням. До цієї групи належать предмети розкоші, споживання яких зростає швидше, ніж зростає дохід споживача. ці залежності ввійшли в мікроекономіку як закон Енгеля:1

    1. При незмінних цінах на всі блага частка сімейного бюджету, що витрачається на продукти споживання, має тенденцію до зменшення за умови зростання доходів сім’ї.

    2. Споживання освітніх, медичних, юридичних послуг і послуг, пов’язаних з відпочинком, має тенденцію зростати швидше, ніж зростають доходи.


    4.2. Реакція споживача на зміну цін товарів
    При дослідженні кривих “дохід – споживання” та кривих Енгеля, ми вважали змінним лише дохід, а інші фактори попиту – постійними. Але якщо вважати дохід постійним, а ціни змінними, то можна побудувати криву “ціна – споживання”.

    Якщо дохід і ціни на інші товари залишаються незмінними, то точка перетину лінії бюджетних обмежень з віссю Y залишиться попередньою. Зниження цін на товар Х призведене до повороту лінії бюджетних обмежень до нової точки її перетину з віссю Х, більш віддаленої від початку координат. І, навпаки, підвищення цін на товар Х – повертає цю лінію в точку, що лежить ближче до початку координат.

    К
    PYY
    рива “ціна-споживання” показує, як змінюється обсяг закупок товару Х (точки Х1, Х2, Х3 на рис. 4.6) при переході до іншого рівня цін на цей товар за умови незмінності всіх інших факторів попиту.

    В
    I

    U3

    U2

    U1
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


    написать администратору сайта