Главная страница

Тести фармакологія крок 1. !Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1). Тестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури


Скачать 1.07 Mb.
НазваниеТестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури
АнкорТести фармакологія крок 1
Дата11.01.2022
Размер1.07 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файла!Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1).pdf
ТипДокументы
#328500
страница13 из 18
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих сечогіних препаратів зниження виведення сечової кислоти та її накопичення в організмі
(гіперурікемію) можуть викликати тіазидні діуретики – гідрохлортіазид. Механізм даного

89 побічного ефекту складни: спостерігається зменшення обсягу внутрішньосудинної рідини, зниження швидкості клубочкової фільтрації; на цьому тлі діуретики сприяють підвищенню проксимальної реабсорбції уратів, що гальмує їх екскрецію. Крім того, не виключається здатність препаратів стимулювати синтез сечової кислоти.
356.
Виберіть лікарський препарат, який не слід призначати для лікування артеріальної гіпертензії хворому подагрою:
A.
*Гідрохлортіазид
B.
Атенолол
C.
Амлодипін
D.
Еналаприл
E.
Козаар
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих сечогіних препаратів зниження виведення сечової кислоти та її накопичення в організмі
(гіперурікемію) можуть викликати тіазидні діуретики – гідрохлортіазид. Механізм даного побічного ефекту складни: спостерігається зменшення обсягу внутрішньосудинної рідини, зниження швидкості клубочкової фільтрації; на цьому тлі діуретики сприяють підвищенню проксимальної реабсорбції уратів, що гальмує їх екскрецію. Крім того, не виключається здатність препаратів стимулювати синтез сечової кислоти.
357.
Хворому гіпертонічною хворобою в комплексній терапії було призначено діуретичний засіб, який викликав гіпокаліемію. Визначте цей препарат:
A.
*Гідрохлортіазид
B.
Алопуринол
C.
Спіронолактон
D.
Триамтерен
E.
Амілорид
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів - діуретичний засіб викликає гіпокаліемію - гідрохлортіазид. Даний лікарський препарат посилено виводить з сечею К +, обмінюючи К + на Na + в дистальних канальцях.
Виведення К+ з організму веде до гіпокаліеміі. Даний препарат слід призначати спільно з калійвмісними лікарськими засобами.
358.
Який проносний засіб підвищує тонус матки?
A.
*Касторове масло
B.
Гліцерин
C.
Оливкова олія
D.
Соняшникова олія
E.
Вазелінове масло
Обґрунтування правильної відповіді. Проносний засіб, що підвищує тонус матки
- касторове масло. Касторове масло різко посилює перестальтику кишечника, викликає рефлекторне скорочення мускулатури матки.
359.
Яке з наведених діуретичних засобів не бажано призначати хворому зі зниженою функцією слуху?
A.
*Фуросемід
B.
Спіронолактон
C.
Клопамід
D.
Хлорталідон
E.
Індапамід

90
Обґрунтування правильної відповіді. При зниженій функції слуху не слід призначати діуретик - фуросемід, оскільки одним з побічних дій даного лікарського препарату є - оборотне погіршення слуху.
360.
Хворому на гіпертонічну хворобу був призначений петльовий діуретик швидкої дії, який викликав виражену гіпокаліємію. Визначте цей препарат.
A.
*Фуросемід
B.
Манніт
C.
Спіронолактон
D.
Амілорид
E.
Триамтерен
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів петльовим діуретиком є лікарський препарат - фуросемід, який відноситься до швидкодіючих діуретичних засобів. Дія при внутрішньовенному введенні настає через 15-
20 хвилин, при прийомі всередину через 30 - 50 хвилин.
361.
У пацієнта токсичний набряк легень. Вкажіть препарат для невідкладної допомоги.
A.
*Маніт
B.
Гідрохлортіазид
C.
Спіронолактон
D.
Діакарб
E.
Індапамід
Обґрунтування правильної відповіді. При лікуванні хворих з набряком легенів перш за все необхідні заходи, спрямовані на зменшення припливу крові до легень, що може бути досягнуто застосуванням судинорозширювальних препаратів, сечогінних засобів. Для зменшення ОЦК, розвантаження малого кола кровообігу і зневоднення легеневої паренхіми слід проводять дегідратаційну терапію використовуючи діуретики - внутрішньовенне введення гіпертонічного розчину манітолу в дозі 1,0-1,5 на 1 кг ваги хворого. Дегідратація особливо показана при одночасному розвитку набряку легенів і мозку.
362.
Пацієнту з подагрою призначили алопуринол. Вкажіть механізм протиподагричної дії цього препарату.
A.
*Інгібує фермент ксантиноксидазу, пригрічує синтез сечової кислоти
B.
Стимулює розпад сечової кислоти
C.
Підсилює виведення сечової кислоти нирками
D.
Інгібує фермент ЦОГ-2
E.
Активує мікросомальне окиснення в печінці
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат алопуринол належить до фармакологічної групи протиподагричний засобів, механізм дії якого полягає в
інгібуванні ферменту ксантиноксидази та пригріченні синтезу сечової кислоти.
363.
При лікуванні фуросемідом пацієнта з хронічним набряковим синдромом виникли порушення катіонного складу плазми крові. Який засіб необхідно застосувати?
A. *
Калію хлорид
B. Аскорутин
C. Аспірин (ацетилсаліцилова кислота)
D. Тіаміну бромід
E. Магне В6

91
Обґрунтування правильної відповіді. Для покращення катіонного стану крові при застосуванні фуросеміду показане використання препаратів калію, таких як панангін
(аспаркам) або калію хлорид.
Лікарські засоби, що впливають на систему згортання крові та систему
кровоутворення.
364.
У хворої 45 років, яка протягом двох тижнів приймає неодикумарин з приводу тромбофлебіту, при черговому обстеженні в крові виявлено зниження протромбіну, в сечі спостерігається мікрогематурія. Який лікарський засіб необхідно застосувати в якості антагоністів неодикумарина?
A.
*Вікасол
B.
Протаміну сульфат
C.
Натрію цитрат
D.
Гепарин
E.
Кислота амінокапронова
Обґрунтування правильної відповіді. При передозуванні неодикумарином і
іншими непрямими антикоагулянтами застосовується його антагоніст - синтетичний аналог вітаміну К - «вікасол».
365.
Під час передопераційних дослідженнь у хворого виявили дефіцит протромбіну в крові. Який засіб необхідно попередньо призначити для зменшення крововтрати при операції?
A.
*Вікасол
B.
Тромбін
C.
Кислота амінокапронова
D.
Фенілін
E.
Контрикал
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів при недостатності протромбіну у крові застосовують вікасол (вітамін К), який проявляє свою дію шляхом підвищення згортання крові внаслідок посилення синтезу в печінці II, VII, IX i X факторів гемокоагуляції та стабілізації про конвертину.
366.
Які препарати підвищують згортання крові?
A.
*Вікасол, кальцію хлорид
B.
Гепарин, гірудін
C.
Стрептокіназа, урокіназа
D.
Неодікумарин, синкумар
E.
Гепарин, клексан
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих пар лікарських засобів для підвищення згортання крові звстосовують вікасол та кальцію хлорид. Вікасол
(вітамін К) діє шляхом підвищення згортання крові внаслідок посилення синтезу в печінці
II, VII, IX i X факторів гемокоагуляції та стабілізації про конвертину.
367.
Хворому 40 років з цирозом печінки після крововтрати з розширених вен стравоходу перелили цитратну кров. Який препарат необхідно призначити хворому з метою лікування гіпокальціємії?
A.
*Кальція хлорид
B.
Протаміна сульфат
C.
Кислота амінокапронова
D.
Етамзилат
E.
Вікасол

92
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів для лікування гіпокальціємії використовують кальцію хлорид. Він відновлює недостатність іонів кальцію, необхідних для передачі нервових імпульсів, скорочення скелетних і гладких м'язів, діяльності серця, формування кісткової тканини, згортання крові.
368.
Лікар призначив хворому засіб для лікування кровотечі. Який саме з наведених?
A.
*Вікасол
B.
Інсулін
C.
Гепарин
D.
Метопролол
E.
Дихлотіазид
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів для лікування кровотеті застосовується синтетичний аналог вітаміну К -
«вікасол».
369.
На тлі тривалого введення гепарину у хворого розвинулася шлункова кровотеча. Назвіть специфічний антидот гепарину, який необхідно негайно застосувати:
A.
*Протаміну сульфат
B.
C.
Дипіроксим
D.
Вікасол
E.
Бемегрид
F.
Натрію цитрат
Обґрунтування правильної відповіді. Антигепариновим препаратом є - протаміну сульфат, який застосовують для нейтралізації надлишкового екзогенного гепарину, а також при його передозуванні. Препарат ефективний при геморагії, пов'язаної з порушенням згортання крові.
370.
Для лікування тромбозу лікар призначив хворому засіб з групи антикоагулянтів прямої дії. Назвіть цей засіб.
A.
*Гепарин
B.
Фенилин
C.
Синкумар
D.
Hеодікумарін
E.
Вікасол
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів до групи антикоагулянтів прямої дії відноситься лікарський препарат - гепарин. Гепарин є природним протизгортаючим фактором.
371.
До провізору звернулася хвора з проханням відпустити засіб від болю в передсерді, яке одночасно має антиагрегантну дію. Назвіть цей препарат?
A.
*Кислота ацетилсаліцилова
B.
Кодеїну фосфат
C.
Промедол
D.
Трамадол
E.
Фентаніл
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів лікарським засобом, котрий проявляє антиагрегантну і помірно анелгезуючу дію - є ацетилсаліцилова кислота. Антиагрегантна дію - здатність лікарського препарату

93
(ацетилсаліцилової кислоти) перешкоджати спонтанній і індукованій агрегації тромбоцитів. Застосовується для лікування і профілактики тромбозу.
372.
Хворому після гострого інфаркту міокарда лікар порекомендував протягом місяця приймати ацетилсаліцилову кислоту. На яку дію ацетилсаліцилової кислоти розрахував лікар?
A.
*Антиагрегантну
B.
Жарознижувальну
C.
Аналгезуючу
D.
Протизапальну
E.
Спазмолітичну
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку лікар розраховував на антиагрегантну дію ацетилсаліцилової кислоти. Антиагрегантна дію - здатність лікарського препарату (ацетилсаліцилової кислоти) перешкоджати спонтанній і
індукованій агрегації тромбоцитів. Застосовується для лікування і профілактики тромбозу.
373.
У хворого, гіперхромная В12-дефіцитна анемія. Препарат, якого вітаміну йому необхідно призначити?
A.
*Ціанокобаламін
B.
Рибофлавін
C.
Вікасол
D.
Тиаміну хлорид
E.
Ретинолу ацетат
Обґрунтування правильної відповіді. Причиною гіперхромною (В12-дефіцитної) анемії, як правило, є недостатність в організмі вітаміну В12. Для лікування цього захворювання застосовується ціанокобаламін (вітамін В12).
374.
У хворого, який тривалий час страждав на захворювання шлунка, виявлена гіперхромна анемія. Який з перерахованих препаратів застосовується для лікування цієї патології?
A.
*Ціанокобаламін
B.
Аскорбінова кислота
C.
Унітіол
D.
Феррум Лек
E.
Оксиферрискорбон
Обґрунтування правильної відповіді. Причиною гіперхромною анемії, як правило, є недостатність в організмі вітаміну В12. Для лікування цього захворювання застосовується ціанокобаламін (вітамін В12).
375.
Який фармакологічний ефект ацетилсаліцилової кислоти дозволяє застосовувати її хворим з ІХС для профілактики тромбозів?
A.
*Антиагрегантний
B.
Аналгезуючий
C.
Жарознижуючий
D.
Ульцерогенний
E.
Протизапальний
Обґрунтування правильної відповіді. Для профілактики тромбозів враховують антиагрегантну дію ацетилсаліцилової кислоти. Антиагрегантна дію - здатність лікарського препарату (ацетилсаліцилової кислоти) перешкоджати спонтанній і
індукованій агрегації тромбоцитів. Застосовується для лікування і профілактики тромбозу.

94 376.
Лікар прописав хворому антиагрегантнийу засіб, що впливає на утворення тромбоксану в тромбоцитах. Вкажіть цей засіб.
A.
*Кислота ацетилсаліцилова
B.
Вікасол
C.
Адреналіну гідрохлорид
D.
Кальцію хлорид
E.
Преднізолон
Обґрунтування правильної відповіді. Кислота ацетилсаліцилова зменшує агрегацію, адгезію тромбоцитів і тромбоутворення за рахунок пригнічення синтезу тромбоксану А2 в тромбоцитах.
377.
Хворому для профілактики тромбоутворення при лікуванні ІХС був призначений препарат з групи нестероїдних протизапальних засобів.
A.
*Кислота ацетилсаліцилова
B.
Ібупрофен
C.
Пироксикам
D.
Кислота мефенамова
E.
Індометацин
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб - ацетилсаліцилова кислота відноситься до групи нестероїдних протизапальних препаратів, одночасно проявляє антиагрегантну дію, внаслідок чого застосовується для лікування тромбозів.
Антиагрегантна дію - здатність лікарського препарату (ацетилсаліцилової кислоти) перешкоджати спонтанній і індукованій агрегації тромбоцитів. Застосовується для лікування і профілактики тромбозу.
378.
Хворому на інфаркт міокарду вводили внутрішньовенно антикоагулянт прямої дії.
A.
*Гепарин
B.
Неодикумарин
C.
Вікасол
D.
Тромбін
E.
Кальцію глюконат
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів до антикоагулянтів прямої дії відноситься лікарський засіб - гепарин. Гепарин є природним протизсідальний фактором.
379.
Порадьте лікаря при кровотечі, обумовленій тривалим застосуванням неодикумарину, препарат антагоніст.
A.
*Вікасол
B.
Кислота амінокапронова
C.
Етамзилат
D.
Фібриноген
E.
Кислота аскорбінова
Обґрунтування правильної відповіді. Антагоністом лікарського засобу, антикоагулянту непрямої дії - неодикумарина, є лікарський засобів вікасол (синтетичний аналог водорозчинного вітаміну К).
380.
Хворому з загрозою тромбозу, який приймав фенілін, призначили фенобарбітал для лікування безсоння. Фармакологічний ефект фенілінн в поєднанні з фенобарбіталом знизився тому, що:
A.
*Фенобарбітал активує ферменти печінки
B.
Відбувається взаємна інактивація

95
C.
Виявляється антагонізм цих засобів
D.
Розвивається толерантність до феніліну
E.
Фенобарбітал пригнічує ферменти печінки
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб фенілін, за механізмом дії,
є антагоністом вітаміну К, порушуючи утворення в печінці активної форми вітаміну К, в зв'язку з чим застосовується для профілактики і лікування тромбозу. Фенобарбітал - застосовується в якості снодійного засобу, за механізмом дії, крім іншого, є індуктором ферментів мікросомального окислення в печінці, підвищуючи її дезінтоксикаційну функцію, знижуючи таким чином фармакологічний ефект фенилину.
381.
Назвіть колезі-провізору засіб, що відноситься до групи низькомолекулярних гепаринів.
A.
*Фраксипарин
B.
Фенілін
C.
Гепарин
D.
Синкумар
E.
Амінокапронова кислота
Обґрунтування правильної відповіді. До групи низькомолекулярних гепаринів відноситься лікарський засоби - фраксипарин, що отримується зі стандартного гепарину методом деполімеризації в спеціальних умовах.
382.
Донору, який постійно 2-3 рази на рік здає кров, для профілактики залізодефіцитної анемії доцільно призначення залізовмісних препаратів. Який механізм дії цих препаратів?
A.
*Стимулюють синтез гемоглобіну
B.
Стимулюють синтез нуклеїнових кислот
C.
Активізують утворення метіоніну
D.
Збільшують утворення еритропоетину
E.
Підвищують дозрівання мегалобластов
Обґрунтування правильної відповіді. Для профілактики залізодефіцитної анемії необхідно призначення лікарських засобів, що містять залізо. Залізодефіцитна
(гіпохромна) анемія розвивається внаслідок абсолютного зменшення запасів заліза в організмі, виникає при хронічній втрати крові (в тому числі у донорів) і нестачі надходження заліза в організм. Як лікарські препарати, які відновлюють баланс призначають препарати містять залізо (ферамід, феррум лек, фероплекс та ін.).
383.
Для зупинки післяпологової кровотечі був використаний інгібітор фібринолізу. Визначте цей препарат.
A.
*Амінокапронова кислота
B.
Губка гемостатична
C.
Листя кропиви
D.
Кальцію хлорид
E.
Тромбін
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку засобом вибору буде амінокапронова кислота. Амінокапронова кислота застосовують при необхідності зупинки кровотеч пов'язаних з різними патологічними станами, що супроводжуються підвищенням фібринолітичної активності (здатності розчиняти згустки крові).
384.
Хворий з шлунковою кровотечею отримує гемостатический засіб, який є
інгібітором фібринолізу. Визначте цей препарат.
A.
*Амінокапронова кислота
B.
Вікасол

96
C.
Фібриноген
D.
Кальцію хлорид
E.
Неодикумарин
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку засобом вибору буде амінокапронова кислота. Амінокапронова кислота застосовують при необхідності зупинки кровотеч пов'язаних з різними патологічними станами, що супроводжуються підвищенням фібринолітичної активності (здатності розчиняти згустки крові).
385.
Для лікування тромбозу лікар призначив хворому засіб з групи антикоагулянтів прямої дії. Який це засіб?
A.
*Гепарин
B.
Кальцію хлорид
C.
Ацетилцистеїн
D.
Ціанокобаламін
E.
Вікасол
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до групи антикоагулянтів прямої дії відноситься лікарський препарат - гепарин. Гепарин є природним протизсідаючим фактором.
386.
Хворий з гострим інфарктом міокарда в складі комплексної терапії отримував засіб-антикоагулянт. Через деякий час з'явилася гематурія. Для усунення цього ускладнення призначили протаміна сульфат. Який антикоагулянт отримував хворий?
A.
*Гепарин
B.
Фібриноген
C.
Тромбін
D.
Вікасол
E.
Амінокапронова кислота
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18


написать администратору сайта