Главная страница

Тести фармакологія крок 1. !Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1). Тестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури


Скачать 1.07 Mb.
НазваниеТестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури
АнкорТести фармакологія крок 1
Дата11.01.2022
Размер1.07 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файла!Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1).pdf
ТипДокументы
#328500
страница10 из 18
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   18
Обґрунтування правильної відповіді. Єдино можливий шлях введення норадреналіну - внутрішньовенний (крапельний). При введенні під шкіру і в м'язи даного препарату розвиваються некрози (омертвіння тканин).

67 264.
У хворого з серцевою недостатністю після тривалого прийому дигоксину виникло порушення серцевого ритму. Який препарат доцільно призначити як антидот?
A.
*Унітіол
B.
Анаприлін
C.
Гідрокарбонат натрію
D.
Преднізолон
E.
Активоване вугілля
Обґрунтування
правильної
відповіді.
Лікарський препарат унітіол застосовується, в тому числі, при отруєнні серцевими глікозидами. Серцеві глікозиди пригнічують До + -Na + -АТФ-азу, що приводь до збільшення концентрації Na + і Са2 + і зниження концентрації К + в цитоплазмі. Механізм дії унітіолу пов'язаний з відновленням активності К + -Na + -АТФ-ази.
265.
Після тривалого прийому дигітоксина у хворого розвинулася аритмія, з'явилися розлади з боку шлунково-кишкового тракту і нервово-психічні порушення. Що стало причиною погіршення стану хворого?
A.
*Кумуляція
B.
Звикання
C.
Тахіфілаксія
D.
Ідіосинкразія
E.
Сенсибілізація
Обґрунтування правильної відповіді. Причиною погіршення стану хворого є явище - кумуляції (накопичення) препарату в організмі. Даний ефект виявляють деякі лікарські засоби з групи серцевих глікозидів, в тому числі дигитоксин.
266.
При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигоксином у хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив антидот. Назвіть цей препарат:
A.
*Унітіол
B.
Кофеїн бензоат натрію
C.
Налоксон
D.
Фенобарбітал
E.
Сульфокамфокаїн
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський дігоксин відноситься до групи серцевих глікозидів. Антидотом при отруєнні серцевими глікозидами є лікарський препарат - унітіол. За своїм механізмом дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ- азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і різкого зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.
267.
Пацієнт приймає серцеві глікозиди, цікавиться у провізора характеристикою
їх кардіотропних ефектів. Як можна пояснити йому поняття "позитивного інотропного ефекту"?
A.
*Підвищення скоротливості міокарда
B.
Cкорочення діастоли
C.
Підвищення збудливості міокарда
D.
Зниження збудливості міокарда
E.
Підвищення провідності міокарда
Обґрунтування правильної відповіді. Ефектом - зміна сили скорочення серця.
Цей ефект може бути позитивним і негативним. Позитивний інотропний ефект - посилення сили серцевих скорочень, негативний - зниження сили серцевих скорочень.
При вживанні серцевихглікозидів проявляється позитивний інотропний ефект.

68 268.
Хворому з гострою серцевою недостатністю ввели корглікон. З яким дією цього препарату пов'язують поліпшення стану пацієнта?
A.
*Збільшення сили серцевих скорочень
B.
Зниження сили серцевих скорочень
C.
Розширення коронарних судин
D.
Підвищення частоти серцевих скорочень
E.
Зниження потреби міокарда в кисні
Обґрунтування правильної відповіді. Корглікон - препарат серцевих глікозидів, блокує транспортну Na + / K + -АТФази, в результаті зміст Na + в кардіоміоциті зростає, що призводить до відкриття Ca2 + -каналів і надходженню Ca2 + в кардіоміоцити.
Надлишок Na + призводить до прискорення виділення Ca2 + з саркоплазматичного ретикулума, таким чином концентрація Ca2 + підвищується, що призводить до пригнічення тропонінового комплексу, який надає чинять вплив на взаємодію актину і міозину. Збільшує силу і швидкість скорочення міокарда (позитивний інотропний ефект), за механізмом, відмінному від механізму Франка-Старлінга, незалежно від ступеня попереднього розтягування міокарда; систола стає коротшою та енергетично економічною. В результаті збільшення контрактильности міокарда збільшується ударний і хвилинний об'єм крові (УОК і ХОК). Знижується кінцевий систолічний і діастолічний об'єм серця (КСВ і КДО), що поряд з підвищенням тонусу міокарда призводить до скорочення його розмірів і таким чином до зниження потреби міокарда в кисні.
Негативний дромотропний ефект проявляється в підвищенні рефрактерності AV вузла.
При миготливоій тахіаритмії серцеві глікозиди уповільнюють ЧСС, подовжують діастолу, покращуючи внутрішньосерцеву і системну гемодинаміку. Негативний хронотропний ефект (зменшення частоти серцевих скорочень) розвивається в результаті прямого і опосередкованої дії на регуляцію серцевого ритму. Має пряму вазоконстрикторну дію (в тому випадку, якщо не реалізується позитивну інотропну дію серцевих глікозидів - у пацієнтів з нормальним скороченням або з надмірним розтягненням серця); у хворих з хронічною серцевою недостатністю викликає опосередкований вазодилатирующий ефект, знижує венозний тиск, підвищує діурез: зменшує набряки, задишку. Позитивна батмотропна дія проявляється в субтоксичних і токсичних дозах. При введенні дія починається через 10 хв і досягає максимум через 2 год.
269.
Хворий 74-х років тривалий час використовує для лікування серцевої недостатності дигоксин. З'явилися скарги на нудоту, пронос, погіршення зору. Лікар подумав про можливу інтоксикацію препаратом. Який антидот слід рекомендувати для призначення?
A.
*Унітіол
B.
Кальцію хлорид
C.
Протаміну сульфат
D.
Прозерін
E.
Атропіну сульфат
Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні серцевими глікозидами як антидот застосовують унітіол. По механізму дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + -
АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.
270.
Після екстракції зуба у хворого розвинулася гостра серцева недостатність.
Який з нижче перерахованих препаратів доцільно ввести хворому?
A.
*Коргликон
B.
Бемегрид
C.
Етимізол
D.
Кавінтон

69
E.
Пірацетам
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути - корглікон. Корглікон относітстя до групи серцевих глікозидів і за специфічним ефекту близький до строфантину. Призначається при гострій і хронічній серцевій недостатності, ефект настає через 3-5 хв, досягаючи максимуму через 30 хвилин.
271.
Який препарат доцільно ввести при гострої серцевої недостатності?
A.
*Корглікон
B.
Сальбутамол
C.
Пілокарпін
D.
Налоксон
E.
Гепарин
Обґрунтування правильної відповіді. Показання до застосування препарату
Корглікон: миготлива тахіаритмія; тріпотіння передсердь (для уражень ЧСС або переведення тріпотіння передсердь у фібриляцію з контрольованою частотою проведення
імпульсів через AV вузол); пароксизмальна суправентрикулярна тахікардія; хронічна серцева недостатність; гостра недостатність лівого шлуночка; хронічне легеневе серце.
272.
При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигітоксином в хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив унітіол. Поясніть, в чому полягає механізм дії унітіолу при інтоксикації серцевими глікозидами?
A.
*Відновлення активності К + - Na + АТФ ази
B.
Зв'язування іонів кальцію
C.
Підвищення рівня натрію в кардіоміоцитах
D.
Підвищення проникності для калію в кардіоміоцитах
E.
Зв'язування глікозиду в комплексне з'єднання
Обґрунтування правильної відповіді. По механізму дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.
273.
Хворий 67 років, з хронічною серцевою недостатністю отримує дигоксин.
Для зменшення побічної дії дигоксину лікар порадив його комбінувати з:
A.
*Панангіном
B.
Глюконатом кальцію
C.
Еуфіліном
D.
Діхлотіазід
E.
Хлоридом кальцію
Обґрунтування правильної відповіді. Для зменшення токсичної дії серцеві глікозиди можливо застосовувати спільно з панангіном. Панангін містить калію і магнію аспарагінат, що є переносниками іонів калію і магнію, а також їх проникнення до внутрішньоклітинного простору, що сприяє терапевтичному ефекту препарату. Препарат показаний при порушеннях ритму серця, пов'язаного з інтоксикацією серцевими глікозидами.
274.
У пацієнта серцева недостатність. Порадьте лікаря-інтерна, препарати якої групи необхідно застосувати?
A.
*Кардіотоніки
B.
Аналептики
C.
Протиаритмічні
D.
Антигіпертензивні
E.
Антиангінальні

70
Обґрунтування правильної відповіді. При лікуванні серцевої недостатності використовують лікарські препарати із групи кардіотонічних засобів, що покращують роботу серця шляхом посилення скоротливої активності міокарда.
275.
Вкажіть препарат з місцевоанестезувальною дією для лікування шлуночкових аритмій:
A.
*Лідокаїн
B.
Амиодарон
C.
Бупивакаина
D.
Мексилетин
E.
Панангин
Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - лідокаїн.
Лікарський засіб лідокаїн відноситься до групи місцево-анестезуючих засобів, разом з тим має виражені протиаритмічні властивості, застосовується при лікуванні серцевих аритмій.
276.
Серцеві глікозиди відносять до кардіотонічних засобів. Препарат отримують з наперстянки шерстистої?
A.
*Дигоксин
B.
Строфантин
C.
Адоніс-бром
D.
Коргликон
E.
Целанід
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до серцевих глікозидів, які добувають з наперстянки шерстистої (Digitalis lanata Ehrh.) Відноситься лікарський препарат - дигоксин.
277.
На тлі прийому серцевих глікозидів у хворого виникла аритмія. Лікар призначив препарат калію, нормалізував ритм серцевих скорочень. Визначте препарат.
A.
*Аспаркам
B.
Верапаміл
C.
Метопролол
D.
Новокаїнамід
E.
Аміодарон
Обґрунтування правильної відповіді. Для зменшення токсичної дії серцеві глікозиди можливо застосовувати спільно з панангіном. Панангін містить калію і магнію аспарагінат, що є переносниками іонів калію і магнію, а також їх проникнення до внутрішньоклітинного простору, що сприяє терапевтичному ефекту препарату. Препарат показаний при порушеннях ритму серця, пов'язаного з інтоксикацією серцевими глікозидами.
Лікарські засоби, що покращують кровообіг внутрішніх органів
(антиангінальні), протисклеротичні (гіполіпідемічні) засоби.
278.
З якою метою хворому на стенокардію призначили ацетилсаліцилову кислоту?
A.
*Антиагрегантна дію
B.
Зниження фібринолітичної активності крові
C.
Агрегантна дія
D.
Протизапальня дію
E.
Підвищення фібринолітичної активності крові

71
Обґрунтування правильної відповіді. Ацетилсаліцилова кислота проявляє антиагрегатну дію - здатність пригнічувати спонтанну та індуковану агрегацію тромбоцитів.
279.
Хворому на атеросклероз був призначений антиатеросклеротичний засіб.вкажіть який це препарат?
A.
*Фенофібрат
B.
Аскорбінова кислота
C.
Пірацетам
D.
Дексаметазон
E.
Бутадіон
Обґрунтування правильної відповіді. За допомогою гіполіпідемічних засобів можливо регулювати рівень холестерину, ліпопротеїдів, тригліцеридів і фосфоліпідів. До даних лікарських засобів, з групи фібратів відноситься - фенофібрат, який володіє гіполіпідемічними властивостями, тобто знижує рівень ліпідів в крові.
280.
Для лікування атеросклерозу хворий в аптеці придбав гіполіпідемічній засіб з групи фібратів. Назвіть цей засіб?
A.
*Фенофібрат
B.
Дротаверин гідрохлорид
C.
Бісакодил
D.
Спіронолактон
E.
Силібор
Обґрунтування правильної відповіді. За допомогою гіполіпідемічних засобів можливо регулювати рівень холестерину, ліпопротеїдів, тригліцеридів і фосфоліпідів. До даних лікарських засобів, з групи фібратів відноситься - фенофібрат, який володіє гіполіпідемічними властивостями, тобто знижує рівень ліпідів в крові.
281.
Яку правильну відповідь дав клінічний провізор-інтерн на лікарняній п'ятихвилинці про механізм протиатеросклеротічноі дії клофібрату (фенофібрату).
A.
* Знижує рівень тригліцеридів
B.
Пригнічує всмоктування холестерину
C.
Пов'язує жовчні кислоти в тонкій кишці
D.
Має антиоксидантну дію
E.
Пригнічує вивільнення вільних жирних кислот з жирової тканини
282.
При порушенні ліпідного обміну бажано зниження вмісту тригліцеридів. препарат - похідне фіброєвої кислоти - має таку дію?
A.
*Фенофібрат
B.
Кислота нікотинова
C.
Ловастатин
D.
Симвастатин
E.
Пробукол
Обґрунтування правильної відповіді. За допомогою гіполіпідемічних засобів можливо регулювати рівень холестерину, ліпопротеїдів, тригліцеридів і фосфоліпідів. До даних лікарських засобів, що є похідними фіброєвої кислоти, відноситься - фенофібрат, який володіє гіполіпідемічними властивостями, тобто знижує рівень ліпідів в крові.
283.
Для зниження рівня холестерину у хворого резистентною до інших гіполіпідемічних засіб гіперхолестеринемією лікар призначив препарат з групи статинів.
Назвіть цей засіб?
A.
*Аторвастатин

72
B.
Пробукол
C.
Хьюарова смола
D.
Колестирамін
E.
Фенофібрат
Обґрунтування правильної відповіді. За допомогою гіполіпідемічних засобів можливо регулювати рівень холестерину, ліпопротеїдів, тригліцеридів і фосфоліпідів. До даних лікарських засобів, з групи статинів відноситься - аторвастатин, який володіє гіполіпідемічними властивостями, тобто знижує рівень ліпідів в крові.
284.
Для купірування нападу стенокардії хворий застосував нітрогліцерин. Який найбільш раціональний шлях введення цього препарату?
A.
*Сублінгвальний
B.
Пероральний
C.
Ректальний
D.
Інгаляційний
E.
Підшкірний
Обґрунтування правильної відповіді. Найбільш раціональний шлях введення нітрогліцерину - сублінгвальний (під язик). При сублінгвальному застосуванні нітрогліцерину препарат максимально швидко потрапляє в системний кровотік, внаслідок чого максимально швидко досягається терапевтичний ефект.
285.
Еталоном антиангінальних засобів вважають нітрогліцерин. До якої групи він належить?
A.
*Органічні нітрати
B.
Блокатори кальцієвих каналів
C.
Активатори калієвих каналів
D.
Бета-адреноблокатори
E.
Засоби рефлекторної дії
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перелічених фармакологічних груп еталоном ефективності при лікуванні ішемічної хвороби серця вважають органічні нітрати, до яких відноситься нітрогліцерин.
286.
Серед коронаролітиків міотропної дії вкажіть препарат, котрий викликає
“синдром обкрадування”:
A.
*Дипіридамол
B.
Валідол
C.
Папаверин
D.
Но-шпа
E.
Дибазол
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих міотропних спазмолітиків синдром обкрадування викликає коронаролітик дипіридамол.
287.
Який препарат з групи органічних нітратів використовують для купірування нападів стенокардії?
A.
*Нітрогліцерин
B.
Верапаміл
C.
Валідол
D.
Кофеїн - бензоат натрію
E.
Дігоксин
Обґрунтування
правильної
відповіді.
Нітрогліцерин
- периферичний вазодилятатор з переважним впливом на венозні судини. Дія нітрогліцерину пов'язана, головним чином, зі зменшенням потреби міокарда в кисні за рахунок зменшення

73 переднавантаження (розширення периферичних вен і зменшення припливу крові до правого передсердя) та післянавантаження (зменшення ОПСС). Проявляє центральний гальмівний вплив на симпатичний тонус судин, пригнічуючи судинний компонент формування больового синдрому. Викликає розширення менінгеальних судин, чим пояснюється головний біль при його застосуванні. При використанні сублінгвальних форм напад стенокардії зазвичай купірується через 1,5 хв, гемодинамічний і антиангінальний ефект зберігається від 30 до 60 хв. Показання до застосування - купірування нападів стенокардії.
288.
Хворому стенокардією призначили метопролол. Який фармакологічний ефект дозволяє застосовувати цей препарат для лікування стенокардії?
A.
*Антиангінальний
B.
Гіпотензивний
C.
Антиаритмічний
D.
Антиагрегантний
E.
Бронхолітичний
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат метопролол діє на бета-1 адренорецептори серця, внаслідок чого проявляє - «антиангінальний» ефект, зменшує частоту серцевих скорочень, знижує скоротність і провідність міокрарда і т.д .
289.
Хворому Н. 56 років, який хворіє на ІХС було призначено метопролол. Який механізм дії бета-блокаторів при ІХС?
A.
*Зменшують потребу міокарда в кисні
B.
Збільшують потребу міокарда в кисні
C.
Розширюють коронарні судини
D.
Зменшують тонус периферичних судин
E.
Звужують коронарні судини
Обґрунтування правильної відповіді. Метопролол діє на бета-1 адренорецептори серця, зменшує автоматизм синусового вузла, зменшує частоту серцевих скорочень, уповільнює атріовентрикулярну провідність, знижує скоротність і збудливість в міокрда, зменшує потребу міокарда в кисні.
290.
Хворому на атеросклероз було призначено антиатеросклеротичний засіб.
Вкажіть, який це препарат?
A.
*Фенофібрат
B.
Аскорбінова кислота
C.
Пірацетам
D.
Дексаметазон
E.
Бутадіон
Обґрунтування правильної відповіді. Як антисклеротичний засіб, з перерахованих лікарських препаратів, доцільно призначити лікарський препарат фенофібрат. Даний препарат є гіполіпідемічним засобом (зменшує вміст ліпідів в крові) і застосовується при лікуванні склерозу коронарних і периферичних судин.
291.
До провізору звернулася хвора з проханням відпустити засіб від болю в передсерді, який одночасно має антиагрегантну дію. Назвіть цей препарат?
A.
*Кислота ацетилсаліцилова
B.
Кодеїну фосфат
C.
Промедол
D.
Трамадол
E.
Фентаніл

74
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   18


написать администратору сайта