Главная страница

Тести фармакологія крок 1. !Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1). Тестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури


Скачать 1.07 Mb.
НазваниеТестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури
АнкорТести фармакологія крок 1
Дата11.01.2022
Размер1.07 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файла!Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1).pdf
ТипДокументы
#328500
страница2 из 18
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
Обґрунтування правильної відповіді. Виведення - виведення ліків з організму природними шляхами. Одним з головних показників явища елімінації є період напіввиведення речовини з організму.
30.
Як називається явище, коли один препарат підсилює дію іншого?
A.
*синергізм
B. сенсибілізація
C. абстиненція
D. антагонізм
E. тахіфілаксія
Обґрунтування правильної відповіді. Дане явище називається синергізм.
Синергізм - підсумовує ефект взаємодії двох або більше факторів, що характеризується тим, що їх дія істотно перевершує ефект кожного окремого компонента у вигляді їх простої суми. Окремий випадок синергізму - потенціювання.
31.
В аптеку звернувся хворий, який протягом місяця приймав феназепам.
Хворий наполягав на придбанні ще двох упаковок цього препарату, пояснюючи це тим, що він без феназепама себе погано почуває. Що лежить в основі побічної дії препарату, що розвинулась у хворого?
A.
*Лікарська залежність
B.
Синдром післядії
C.
Ідіосинкразія
D.
Звикання
E.
Кумуляція
Обґрунтування правильної відповіді. Феназепам відноситься до групи транквілізаторів. Лікарські препарати даної групи мають заспокійливу, седативно- гіпнотичну дію. При тривалому їх застосуванні виникає лікарська (психічна) залежність від цих засобів, при якій хворий прагне до систематичного прийому лікарських засобів даної групи без медичних показників.
32.
Нагадайте своєму колезі провізору як називається явище, при якому один препарат послаблює дію другого?
A.
*Антагонізм
B.
Звикання
C.
Сенсибілізація
D.
Потенціювання
E.
Тахіфілаксія
Обґрунтування правильної відповіді. Явище, при якому один лікарський препарат послаблює дію іншого, називається - лікарський антагонізм.

9 33.
На тлі прийому алкоголю у хворого, який отримує аміназин для лікування психозу, виникло різке пригнічення центральної нервової системи. З чим це може бути пов'язано?
A.
*Потенціювання ефектів
B.
Звикання
C.
Алергія
D.
Тератогенна дія
E.
Ідіосинкразія
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку має місце потенціювання ефектів аміназину й алкоголю. Явище, при якому дія одного препарату
(речовини) підсилює дію іншого називається - потенціюванням ефектів. При цьому одночасне застосування речовин значно перевищує за силою дію просту суми ефектів від дії кажного препарату (речовини) окремо.
Лікарські засоби, що впливають на аферентну та еферентну інервацію.
34.
Який місцевий анестетик краще придбати в аптеці для знеболення при екстракції зуба?
A.
*Лідокаїн
B.
Дикаїн
C.
Анестезин
D.
Совкаін
E.
Кокаїн
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів найбільш раціональним вибором є - лідокаїн, який виявляє сильну місцевоанестезуючу дію і застосовується в якості місцевого анестетика в стоматології, в тому числі при екстракції зубів.
35.
Існує кілька видів анестезії: поверхнева, інфільтраційна, провідникова тощо.
Який препарат дозволяється для використання при всіх видах анестезії?
A.
*Лідокаїн
B.
Дикаїн
C.
Анестезин
D.
Артикаїн
E.
Кокаїн
Обґрунтування правильної відповіді. Серед лікарських препаратів, які відносяться до групи місцевих анестетиків, існують деякі, котрі застосовуються при всіх видах анестезії (поверхневій (термінальній), інфільтраційній, провідниковій) це лідокаїн та тримекаїн.
36.
Хворому з порушенням серцевого ритму ввели лідокаїн. Яким фармакологічним ефектом, крім місцево-анестезуючого, володіє цей препарат?
A.
*Антиаритмічний
B.
Снодійний
C.
Жарознижуючий
D.
Антидепресивний
E.
Ноотропний
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб лідокаїн, крім місцевоанестезуючої дії проявляє також антиаритмічний ефект і застосовується в якості антиаритмічного засобу.

10 37.
До Вас, провізору лікарняної аптеки, звернувся лікар з проханням порекомендувати місцевий анестетик для проведення інфільтраційної анестезії пацієнту з порушенням серцевого ритму. Який препарат Ви виберете?
A.
*Лідокаїн
B.
Анестезин
C.
Ультракаїн
D.
Новокаїн
E.
Кокаїн
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів, лікарський препарат лідокаїн відноситься до групи місцевоанестезуючих засобів, що володіє вираженими протиаритмічні властивості. Використовується, зокрема, при лікуванні серцевої аритмії.
38.
Для подовження та посилення місцевоанестезуючої активності лідокаїну, а також для зменшення ймовірності кровотечі під час маніпуляції видалення зуба, лікар- стоматолог застосував препарат з групи адреноміметиків. Назвіть цей препарат:
A.
*Адреналіну гідрохлорид
B.
Прозерин
C.
Сальбутамол
D.
Добутамін
E.
Анаприлін
Обґрунтування правильної відповіді. Для продовження місцевоанестезуючоъ дії лідокаїну, а також зменшення ймовірності кровотечі, даний препарат застосовують у поєднанні з розчином адреналіну гідрохлориду (0,1%), 1 крапля розчину на 5-10 мл лідокаїну.
39.
При проведенні місцевої анестезії до розчину новокаїну додається розчин адреналіну гідрохлориду. З якою метою це проводиться?
A.
*Для звуження судин
B.
Для розширення судин
C.
Для зниження тонусу гладкої мускулатури
D.
Для підвищення тонусу гладкої мускулатури
E.
Для зменшення больової чутливості
Обґрунтування правильної відповіді. Для подовження місцевоанестезуючого дії новокаїну даний препарат застосовують в поєднанні з розчином адреналіну гідрохлориду.
Адреналіну г/х проявляє судинозвужувальний ефект, пролонгує дію препарату, зменшує токсичність але послаблює місцевоанестезуючий ефект. Застосовують розведення 0,1% розчин адреналіну на 100 мл анестезуючого розчину.
М і Н холіноміметики і холіноблокуючі засоби. Антихолінестеразні засоби
40.
В приймальне відділення доправлений хворий зі скаргами на сухість у роті, фотофобію і порушення зору. Шкіра гіперемована, суха, зіниці розширені, тахікардія. Був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами беладони. Який з лікарських засобів доцільно застосувати?
A.
*Прозерин
B.
Ацеклідин
C.
Пілокарпін
D.
Армін
E.
Дипіроксим

11
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору буде
- прозерин. Прозерин - синтетична антихолінестеразна речовина, є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, при м'язовій слабкості та пригніченні дихання.
41.
При проведенні оперативного втручання в якості міорелаксанта був використаний тубокурарину хлорид. Який препарат-антагоніст слід ввести хворому для відновлення його самостійного дихання?
A.
*Прозерин
B.
Дитилін
C.
Цитітон
D.
Етимізол
E.
Бензогексоний
Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - прозерин.
Прозерин - синтетичний антихолінестеразних засіб, є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості і пригніченні дихання, в тому числі в якості лікарського засобу екстреної допомоги.
42.
У лікарню доправлена дитина з ознаками отруєння алкалоїдами беладони.
Який препарат необхідно застосувати як антидот?
A.
*Прозерин
B.
Магнію сульфат
C.
Кофеїн бензоат натрію
D.
Парацетамол
E.
Натрію вальпроат
Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні алкалоїдами беладони як антидот найбільш раціональне застосування лікарського препарату - прозерину. Прозерин
є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних засобів. Прозерин застосовується при міастеніі та, як антидот, при отруєнні міорелаксантами.
43.
У лікарню доправлена дитина з ознаками отруєння атропіном сульфатом.
Який препарат необхідно застосувати як антидот?
A.
*Прозерин
B.
Магнію сульфат
C.
Кальцію хлорид
D.
Парацетамол
E.
Натрію вальпроат
Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні атропіном сульфатом в якості антидоту найбільш раціональн застосувати лікарський препарат - прозерин. Прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних засобів. Прозерин застосовується при міастеніі та, як антидот, при отруєнні міорелаксантами.
44.
У літнього хворого розвинулася післяопераційна атонія кишечника. Який антихолінестеразних препаратів показаний в даному випадку?
A.
*прозерин
B. пілокарпіну гідрохлорид
C. дитилін
D. атропіну сульфат
E. метопролол
Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарського препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразну

12 активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості та пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційний період, при післяопераційній атонії кишечника і сечового міхура.
45.
Виберіть на аптечному складі для хірургічного відділення антихолінестеразних засіб зворотної дії для призначення хворим в післяопераційному періоді з атонією кишечника та сечового міхура
A.
*Прозерин
B.
Фосфакол
C.
Бензогексоній
D.
Атропіну сульфат
E.
Дитилін
Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарський препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразною активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості і пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційному періоді , при атонії кишечника і сечового міхура.
46.
Антихолінестеразні засоби впливають на тонус і моторику шлунково- кишкового тракту, сечового міхура, нервово-м'язову передачу. Препарат є синтетичним представником даної групи?
A.
*прозерин
B. фізостигміну саліцилат
C. галантаміну гідробромід
D. дипіроксим
E.
ізонітрозину
Обґрунтування правильної відповіді. Серед наведених препаратів лише три відносяться до групи антихолінестеразних засобів - прозерин, фізостигміну саліцилат та галантаміну гідробромід, і лише один прозерин є синтетичним засобом, останні є алкалоїдами рослинної сировини.
47.
Виберіть на аптечному складі для хірургічного відділення антихолінестеразний засіб зворотної сили для призначення хворим в післяопераційному періоді з атонією кишечника і сечового міхура:
A.
*Прозерин
B.
Фосфакол
C.
Бензогексоній
D.
Атропіну сульфат
E.
Дитилін
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих засобів до групи антихолінестеразних зворотної дії відноситься тільки прозерин, фосфаколо - АХЕ засіб необоротної дії, бензогексоній - гангліоблокатор, атропіну сульфат - М-холінолітик, дитилін - міорелаксант деполяризуючої дії.
48.
Нервово-м'язову передачу полегшують антихолінестеразні засоби. Визначте представника цієї групи.
A.
*прозерин
B. ацетилхолін
C. атропіну сульфат
D.
ізонітрозину

13
E. дипіроксим
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих засобів до групи антихолінестеразних відноситься тільки прозерин, ацетилхолін - М,Н-холіноміметик, атропіну сульфат - М-холінолітик, ізонітрозину та дипіроксим - реактиватори ацетилхолінестерази.
49.
Назвіть препарат з групи антихолінестеразних засобів, який використовується у хворих в післяопераційний період з метою стимуляції перистальтики кишечника:
A.
*Прозерин
B.
Адреналіну гідрохлорид
C.
Метопролол
D.
Сальбутамол
E.
Дитилін
Обґрунтування правильної відповіді. Прозерин (Proserinum) таблетки по 0, 015; ампули по 1 мл 0, 05%, в очній практиці - 0, 5%. Відноситься до групи антихолінестеразних засобів зворотної дії. Дія триває 2-10 годин. Антихолінестразні засоби, зокрема прозерин, впливають на око наступним чином: а) викликають звуження зіниці (міоз - від грецького - myosis - закривання), що пов'язано з опосредкованим збудженням М-холінорецепторів кругового м'яза райдужної оболонки (m. sphincter puрillae) і скороченням цього м'яза; б) знижують внутрішньоочний тиск, що є результатом міоза. Райдужка при цьому стає тоншою, в більшій мірі розкриваються кути передньої камери ока і, в зв'язку з цим, поліпшується відтік (реабсорбція) внутрішньоочної рідини через фонтановий простір і шлеммов канал. в) прозерин, як все АХЕ, викликає спазм акомодації. Прозерин має стимулюючий вплив на тонус і рухову активність
(перистальтику) шлунково-кишкового тракту, за рахунок чого поліпшується просування вмісту кишківника, підсилює тонус бронхів (викликає бронхоспазм), а також тонус і скоротливу активність сечоводів. Одним словом, АХЕ, зокрема прозерин, підсилюють тонус всіх гладком'язових органів. Крім того, прозерин підсилює секретерную активність залоз зовнішньої секреції (слинних, бронхіальних, кишечника, потових) за рахунок ацетилхоліну. Прозерин зазвичай знижує частоту скорочень серця і володіє тенденцією до зниження артеріального тиску. Використання прозерину в клінічній практиці пов'язане з перерахованими його фармакологічними ефектами. Завдяки його тонізуючом впливу на тонус і скоротливу активність кишечника і сечового міхура препарат використовується для усунення післяопераційних атонії кишечника і сечового міхура. Призначають у вигляді таблеток або ін'єкції під шкіру.
50.
Хворому на глаукому для зниження внутрішньоочного тиску лікар призначив прозерин в очних краплях. До якої групи холінотропних лікарських засобів відноситься прозерин?
A.
*Антихолінестеразні
B.
М'язові релаксанти
C.
М-холіноміметики
D.
Гангліоблокатори
E.
М-холіноблокатори
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб прозерин відноситься до антихолінестеразних засобів зворотної дії (зворотній інгібітор холінестерази).
51.
Хворому з глаукомою лікар призначив прозерин у вигляді очних крапель. До якої фармакологічної групи належить цей препарат?
A.
*Антихолінестеразний засіб зворотної дії
B.
М-холіноблокатори

14
C.
Н-холіноміметик
D.
Альфа-адреноблокатор
E.
Бета-адреноміметик
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб прозерин відноситься до антихолінестеразних засобів зворотної дії (зворотній інгібітор холінестерази).
52.
У хворого після операції виникла атонія кишечника. Проконсультируйте лікаря, який препарат необхідно призначити.
A.
*Прозерин
B.
Армін
C.
Платифілін
D.
Атропін
E.
Лобелін
Обґрунтування правильної відповіді. При атонії кишечника препаратом вибору є прозерин. Прозерин застосовують при міастеніі (м'язовой слабкості), парезах, для профілактики і лікування атонії (втраті тонусу) шлунку, кишечника, сечового міхура.
53.
Перед проведенням оперативного втручання хворому ввели препарат з групи антидеполяризуючих міорелаксантів - тубокурарин. Які лікарські засоби можна використовувати в разі його передозування?
A.
*Антихолінестеразні засоби зворотної дії
B.
Гангліоблокатори
C.
М-холіноблокатори
D.
Адреноміметики
E.
М-холіноміметики
Обґрунтування правильної відповіді. При передозуванні міорелаксантами застосовуються лікарські препарати з групи антихолінестеразних засобів зворотної дії
(фізостигмін, галантамін, прозерин). Дані засоби (прозерин) застосовують як антидотів при отруєнні міорелаксантами.
54.
Перед проведенням оперативного втручання хворому ввели препарат з групи антидеполяризуючих міорелаксантів. Які лікарські засоби можна використовувати в разі його передозування?
A.
*Антихолінестеразні засоби зворотної дії
B.
Гангліоблокатори
C.
Адреноміметики
D.
М-холіноблокатори
E.
М-холіноміметики
Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при передозуванні міорелаксантами застосовують антихолінестеразні засоби зворотної дії (зворотні
інгібітори холінестерази), наприклад прозерин, який застосовують при м'язовій міастенії, парезах, атонії кишечника і як антидот при отруєнні міорелаксантами (засобів, що розслабляють м'язи).
55.
У літнього хворого розвинулася післяопераційна атонія кишечника. Який з антихолінестеразних препаратів показаний в даному випадку?
A.
*Прозерин
B.
Пілокарпіну гідрохлорид
C.
Дитилін
D.
Атропіну сульфат
E.
Метопролол

15
Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника застосовують лікарський препарат з групи антихолінестеразних засобів зворотної дії - прозерин. Прозерин - застосовують при м'язовій міастенії, парезах, атонії кишечника і як антидот при отруєнні міорелаксантами (засобів, що розслабляють м'язи).
56.
Дайте відповідь на запитання студента-практиканта: який засіб необхідно призначити хворому з післяопераційною атонією кишечника?
A.
*Прозерин
B.
Сальбутамол
C.
Парацетамол
D.
Фуросемид
E.
Хінгаміна
Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарського препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразну активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язової слабкості і пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційному періоді , при атонії кишечника і сечового міхура.
57.
При проведенні оперативного втручання був використаний міорелаксант тубокурарину хлорид. Який засіб-антагоніст слід ввести хворому для відновлення у нього самостійного дихання?
A.
*Прозерин
B.
Дитилін
C.
Цитітон
D.
Бензогексоній
E.
Етимізол
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препарат вибору - прозерин. Лікарський засіб прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних препаратів.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


написать администратору сайта