Главная страница

Тести фармакологія крок 1. !Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1). Тестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури


Скачать 1.07 Mb.
НазваниеТестові завдання (з поясненням правильних відповідей) для підготовки до крок 1 за темами дисципліни фармакологія. Питання загальної фармакології та рецептури
АнкорТести фармакологія крок 1
Дата11.01.2022
Размер1.07 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файла!Farmakologia_Krok_po_temam_s_kommentariami_ukr_535шт _new(1).pdf
ТипДокументы
#328500
страница7 из 18
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   18
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат з групи трициклічних антидепресантів - амітриптилін. Амітриптилін - антидепресан, дія якого поєднується з вираженим седативним, снодійним і анксиолітичним (протитривожним) ефектом, а також холінолітичною й антигістамінною активністю.

45 175.
Антидепресанти здатні збільшувати вміст катехоламінів в синаптичній щілині. В чому полягає механізм дії цих препаратів?
A.
*Гальмують моноамінооксидазу
B.
Гальмують ксантиноксидазу
C.
Активують моноамінооксидазу
D.
Гальмують ацетилхолінестеразу
E.
Активують ацетилхолінестеразу
Обґрунтування правильної відповіді. Антидепресанти - психотропні лікарські засоби, що застосовуються, перш за все для лікування депресії. Залежно від механізму дії антидепресанти класифікуються на засоби, що блокують нейрональне захоплення моноамінів і препарати інгібітори моноамінооксидази (МАО). Останні препарати необоротно блокують обидва типи моноаміноксидази: МАО-А (фермент, що викликає дезамінування серотоніну, норадреналіну, частково дофаміну) і МАО-Б (дезамінування бета-фенілетіламіна, дофаміну і тираміну, що надходить в організм з їжею), таким чином збільшуючи концентрацію нейромедіаторів.
176.
Поясніть хворому, який препарат, що відноситься до засобів, які стимулюють центральну нервову систему, володіє одночасно психостимулюючою та аналептичною дією?
A.
*Кофеїн
B.
Ніаламід
C.
Настоянка женьшеню
D.
Пірацетам
E.
Кордіамін
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до засобів, які одночасно стимулють ЦНС і володіють аналептичною
(збудливою) дію відноситься - кофеїн. Під дією кофеїну прискорюється серцева діяльність, піднімається кров'яний тиск, злегка поліпшується настрій, підвищується працездатність.
177.
Вкажіть препарат, який має аналептичну та психостимулюючу дію:
A.
*Кофеїн-бензоат натрію
B.
Прозерин
C.
Діазепам
D.
Корглікон
E.
Диклофенак-натрію
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до засобів, які одночасно стимулють ЦНС і володіють аналептичною
(збудливою) дію відноситься - кофеїн. Під дією кофеїну прискорюється серцева діяльність, піднімається кров'яний тиск, злегка поліпшується настрій, підвищується працездатність.
178.
Хворому артеріальною гіпотензією лікар призначив психомоторний стимулятор - похідне пурину. Визначте цей препарат.
A.
*Кофеїн-бензоат натрію
B.
Діазепам
C.
Пірацетам
D.
Амітриптилін
E.
Аміназин
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до засобів, які стимулють ЦНС та, за хімічною будовою, являються похідними

46 пурину відноситься лише кофеїн-бензоат натрію. Кофеїн-бензоат натрію - психостимулюючий і аналептичний засіб, похідне метилксантину. Метилксантини - метильні похідні ксантину (3,7-дігідропурін-2,6-діону). Під дією кофеїну прискорюється серцева діяльність, піднімається кров'яний тиск (застосовують для лікування гіпотензії), злегка поліпшується настрій, підвищується працездатність.
179.
Хворому після перенесеної черепно-мозкової травми, лікар призначив пірацетам. До якої фармакологічної групи належить цей препарат?
A.
*Ноотропні препарати
B.
Ненаркотичні аналгетики
C.
Транквілізатори
D.
Засоби для наркозу
E.
Нейролептики
Обґрунтування правильної відповіді. Пірацетам належить до групи ноотропних препаратів. Ноотропні засоби мають пряму активізуючу дію на головний мозок, покращують розумову діяльність, пам'ять, підвищують стійкість до агресивних дій. Дія ноотропних препаратів заснована на посиленні синтезу дофаміну і підвищенні синтезу норадреналіну клітинами головного мозку.
180.
Студенту лікар призначив тонізуючий засіб. Настоянка якої лікарської рослини може бути запропонована в даному випадку?
A.
*родіола рожева
B. акація біла
C. наперстянка пурпурова
D. деревій звичайний
E. ортосифон тичинковий
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів рослинного походження тонізуючу дію має настоянка з родіоли рожевої (золотого кореня). Застосовується в якості стимулятора центральної нервової системи при астенічних і невротичних станах, підвищеній втомлюваності, зниженій працездатності тощо.
181.
Одним з алкалоїдів чаю та кави є кофеїн. Що є протипоказанням для використання кофеїну?
A.
*Гіпертонічна хвороба
B.
Втомленість
C.
Гіпотензія
D.
Пригнічення нервової діяльності
E.
Мігрень
Обґрунтування
правильної
відповіді.
Серед наведених варіантів, протипоказанням до застосування кофеїну (та його препарату - кофеїн-бензоат натрію) вважається гіпертонічна хвороба. Кофеїн-бензоат натрію належить до препаратів, які стимулють ЦНС (психостимулятори) та проявляє аналептичні властивості. Під дією кофеїну прискорюється серцева діяльність, піднімається кров'яний тиск (застосовують для лікування гіпотензії), злегка поліпшується настрій, підвищується працездатність.
182.
Хворий після перенесеного ішемічного інсульту призначено лікарський засіб для поліпшення розумової діяльності та пам’яті. Який препарат слід відпустити з аптеки?
A.
*
Пірацетам
B.
Аскорбінова кислота
C.
Діфенін

47
D.
Табекс
E.
Метоклопрамід
Обґрунтування правильної відповіді.
Фармакологія дихання
183.
Запропонуйте хворому на хронічний бронхіт, який відхаркувальний засіб слід придбати в аптеці для полегшення відхаркування густої і в'язкої мокроти.
A.
*Амброксол
B.
Фалімінт
C.
Глаувент
D.
Лібексин
E.
Сальбутамол
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів найбільш вираженим відхаркувальним ефектом володіє лікарський препарат - амброксол. За муколітичною дією близький до бромгексину.
184.
Проконсультуйтесь у лікаря, яким найбільш близьким за дією препаратом слід замінити відсутній в аптеці ацетилцистеїн.
A.
*Амброксол
B.
Натрію хлорид
C.
Кодеїну фосфат
D.
Лібексин
E.
Натрію гідрокарбонат
Обґрунтування правильної відповіді. Ацетилцестеїн - ефективний муколітичний засіб, при його відсутності, з перерахованих лікарських препаратів, найбільш раціональним вибором є - амброксол, який поряд з протикашльовою дію також проявляє виражений муколітичний ефект. Амброксол має найбільш виражений відхаркувальний ефект (поряд з протикашльовою). За протикашльову дію близький до бромгексину.
185.
Порадьте хворому з гострим бронхітом, муколітичний засіб, який полегшує відхаркування.
A.
*Ацетилцистеїн
B.
Глауцин
C.
Лоратидин
D.
Диклофенак натрію
E.
Дротаверину гідрохлорид
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів найбільш вираженим муколітичних ефектом володіє лікарський засіб ацетилцистеїн, який застосовується при захворюваннях, які супроводжуються виділенням мокроти з підвищеною в'язкістю.
186.
Хворому на гострий бронхіт призначили муколітичний засіб. Назвіть препарат:
A.
*Ацетилцистеїн
B.
Етимізол
C.
Бемегрид
D.
Глауцин
E.
Кодеїну фосфат
Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів найбільш вираженим муколітичним ефектом володіє лікарський засіб

48 ацетилцистеїн, який застосовується при захворюваннях, які супроводжується виділенням мокроти, що володіє підвищеною в'язкістю.
187.
При відсутності в аптеці фенотеролу в інгаляціях, яким препаратом із групи бронхоселективних бета-2-адреноміметиків можна його замінити?
A.
*Сальбутамол
B.
Ізадрин
C.
Метацин
D.
Ефедрин
E.
Еуфілін
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат фенотерол виявляє сильну, вибіркову і відносно тривалу протиастматичну дію, вибірково стимулюючи бета-
2-адренорецептори, застосовується у вигляді інгаляцій. При його відсутності найбільш раціональною заміною є сальбутомол, який також може застосовуватися шляхом інгаляцій для купірування нападів бронхіальної астми. Сальбутамол відноситься до тієї ж групи лікарських препаратів, що і фенотерол (стімулятор бета-2-адренорецепторів).
188.
Хворому на бронхіальну астму для усунення нападу був призначений препарат, в основі механізму дії якого лежить стимулювання переважно бета- адренорецепторів. Назвіть препарат:
A.
*Сальбутамол
B.
Адреналіну гідрохлорид
C.
Дроперидол
D.
Клофелін
E.
Ізадрин
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета- адренорецепторів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Препарат надає сильну
і тривалу (до 5-8 годин) бронхорозширювальну дію.
189.
Які лікарські засоби повинні використовуватися для усунення бронхоспазму:
A.
*Бета-адреноміметики
B.
Бета-адреноблокатори
C.
Альфа-адреноміметики
D.
Інгібітори холінестерази
E.
М-холіноміметики
Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих фармакологічних груп для усунення бронхоспазму використовують бета-адреноміметики (наприклад, сальбутамол, фенотерол).
190.
Ви провізор аптеки. Яку групу бронхолітиків слід замовити пульмонологічному відділенню для лікування хворих на бронхіальну астму?
A.
*Бета-2-адреноміметики
B.
Бета-адреноблокатори
C.
М-холіноміметики
D.
Н-холіноміметики
E.
Антихолінестеразні засоби
Обґрунтування правильної відповіді. Для лікування бронхіальної астми найбільш доцільно застосовувати бета-2 адреноміметики. Препарати цієї групи стимулюють бета-2 адренорецептори, що локалізуються в бронхах, тим самим сприяють усуненню бронхоспазму (представники - сальбутамол, фенотерол).

49 191.
Виберіть препарат для лікування бронхіальної астми з групи бета- адреностимуляторів.
A.
*Сальбутамол
B.
Еуфілін
C.
Атровент
D.
Кетотифен
E.
Беклометазон
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета- адренорецепторів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Даний засіб застосовується для купірування нападу бронхіальної астми, як правило, інгаляційно.
192.
Хворому для лікування бронхіальної астми, лікар призначив препарат з групи бета-адреноміметиків. Вкажіть цей препарат?
A.
*Сальбутамол
B.
Діазепам
C.
Доксицикліну гідрохлорид
D.
Нітрогліцерин
E.
Дигоксин
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета- адренорецепторів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол.
193.
Хворому на бронхіальну астму було призначено сальбутамол, після застосування якого зникли симптоми бронхоспазму. Це пов'язано зі стимуляцією:
A.
*Бета-2-адренорецепторів
B.
Альфа-адренорецепторів
C.
М-холінорецепторів
D.
Синтезу ацетилхоліну
E.
Бета-адренорецепторів
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхоспазму застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Даний засіб застосовується для купірування нападу бронхіальної астми, як правило, інгаляційно. В основі даного ефекту лежить стимуляція бета-2-адренорецепторів.
194.
В аптеці у емоційно-лабільного хворого почався напад бронхіальної астми з явищами різкої нестачі повітря на видиху, хрипким, свистячим диханням. Який засіб був би найбільш ефективний для цього хворого?
A.
*Фенотерол (беротек)
B.
Карбахолін
C.
Ацеклідин
D.
Натрію бромід
E.
Діазепам
Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути лікарський засіб фенотерол (беротек). Фенотерол - адреноміметик, стимулятор бета- адренорецепторів бронхів, застосовується при лікуванні бронхіальної астми (як нападів, так і як профілактичний засіб). Використовується при спастичному астмподібному бронхіті (інфекційному захворюванні легенів з утрудненим видихом, зниженні тонусу легеневої тканини).

50 195.
Хворий на бронхіальну астму приймає препарат з групи бета- адреноміметиків. Назвіть цей препарат:
A.
*Сальбутамол
B.
Доксозозин
C.
Атропіну сульфат
D.
Метопролол
E.
Ацеклідин
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета 2 - адренорецепторів бронхів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Дія препарату настає швидко, в зв'язку з чим, в основному, застосовується для купірування нападів бронхіальної астми, але ефективний, в тому числі, для профілактики нападів.
196.
Яким препаратом з групи бронхоселективних бета-2-адреноміметиків можна замінити фенотерол в інгаляціях при відсутності його в аптеках?
A.
*Сальбутамол
B.
Метацин
C.
Ефедрин
D.
Еуфілін
E.
Ізадрин
Обґрунтування правильної відповіді. Фенотерол - адреноміметик, стимулятор бета-2-адренорецепторів бронхів, застосовується для купірування і попередження нападів бронхіальної астми. При його відсутності в аптеці можливо замінити лікарським препаратом - сальбутамолом. Сальбутамол також є стимулятором бета-2- адренорецепторів бронхів, діє швидко і застосовується для купірування а також попередження нападів бронхіальної астми.
197. До вас в аптеку звернувся хворий за консультацією з приводу бронхоспазму.
Який препарат потрібно призначити хворому?
A.
*Сальбутамол
B.
Окситоцин
C.
Інсулін
D.
Вікасол
E.
Бисакодил
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення бронхоспазму, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета- адренорецепторів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Препарат надає сильний і тривалий (до 5-8 годин) бронхорозширюючий ефект.
198. Вкажіть лікарський засіб, який може використовуватися для усунення бронхоспазму
A.
*Сальбутамол
B.
Аспірин
C.
Атенолол
D.
Амоксицилін
E.
Омнопон
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення бронхоспазму, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета- адренорецепторів), застосовується - сальбутамол. Препарат надає сильний і тривалий (до
5-8 годин) бронхорозширюючий ефект. Інші наведені лікарські засоби відносяться до
інших фармакологічних груп (аспірин - НПЗЗ, атенолол - бета-адреноблокатор,

51 амоксицилін - антибіотик групи пеніциліну, омнопон - комбінований наркотичний аналгетик).
199.
У хворого після купірування нападу бронхіальної астми ізадрином розвинулася тахікардія, аритмія. Проконсультуйте лікаря-інтерна, який механізм лежить в основі розвитку даного побічного ефекту:
A.
*Стимуляція бета-1-адренорецепторів
B.
Блокада М-холінорецепторів
C.
Блокада Н-холінорецепторів
D.
Стимуляція бета-2-адренорецепторів
E.
Стимуляція альфа-1-адренорецепторів
Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб - ізадрин, за механізмом дії, відноситься до стимуляторів бета-1 та бета-2 адренорецепторів. Вплив ізадрину на бета-1 адренорецептори пояснює дію цього препарату на серцево-судинну систему, дія на бета-2 адренорецептори - антиастматичну і бронхолітичну дію.
200.
Хворий 40-ка років страждає на бронхіальну астму та порушенням серцевого ритму у вигляді брадиаритмії. Препарати якої фармакологічної групи доцільно призначити для усунення бронхоспазму?
A.
*М-холіноблокатори
B.
Антихолінестеразні засоби
C.
Міорелаксанти
D.
Бета-адреноблокатори
E.
М-холіноміметики
Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення бронхоспазму сполученого з порушенням серцевого ритму і брадикардією показані лікарські препарати з групи м- холіноблокаторів. Препарати цієї групи викликають розширення бронхів, що сприяє відділенню густий і в'язкої мокроти, разом з тим впливають на серце, викликаючи тахікардію і підвищення артеріального тиску.
201.
Хворому на бронхіальну астму призначено у вигляді аерозолю М- холіноблокатор, який зменшує секрецію бронхіальних залоз. Вкажіть цей препарат:
A.
*Іпратропію бромід
B.
Скополамін
C.
Фізостигмін
D.
Гоматропін
E.
Атропіну сульфат
Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору в даному випадку буде
іпратропію бромід, який викликає розширення бронхів, а також попереджає звуження бронхів викликають вдиханням сигаретного диму. Даний препарат випускається у вигляді аерозолю, належить до групи м-холіноблокаторів, також зменшує секрецію бронхіальних залоз.
202.
Хвора 34 років, яка хворіє бронхітом, лікар призначив протикашльовий засіб центральної дії. Який це препарат?
A.
*Глауцин
B.
Корглікон
C.
Еналаприл
D.
Фуросемід
E.
Ферковен
Обґрунтування правильної відповіді. Протикашльові засоби центральної дії пригнічують центральні механізми кашльового рефлексу. Серед перерахованих

52 лікарських препаратів проти кашлю центральної дії - лікарський препарат глауцин.
Глауцин пригнічує кашльовий центр, має периферичну альфа-адреноблокуючу дією, на відміну від кодеїну, не пригнічує центр дихання і не викликає лікарської залежності.
203.
Пацієнту призначили протикашльовий препарат, який вибірково пригнічує центральні ланки кашльового рефлексу, не пригнічує дихальний центр, не викликає наркотичної залежності:
A.
*Глауцина гідрохлорид
B.
Кодеїну фосфат
C.
Ацетилцистеїн
D.
Мукалтин
E.
Бромгексин
Обґрунтування правильної відповіді. Протикашльові засоби центральної дії пригнічують центральні механізми кашльового рефлексу. Серед перерахованих лікарських препаратів проти кашлю центральної дії - лікарський препарат глауцін.
Глауцин пригнічує кашльовий центр, має периферичну альфа адреноблокуючу дію, на відміну від кодеїну не пригнічує центр дихання і не викликає лікарської залежності.
204.
Який ненаркотичний протикашльовий препарат центральної дії можна застосовувати при сухому кашлі?
A.
*Глауцин
B.
Кодеїн
C.
Ацетилцистеїн
D.
Амброксол
E.
Мукалтин
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   18


написать администратору сайта