Главная страница
Навигация по странице:

  • Епідеміологія

  • Профілактика

  • Діагностика

  • онкологія. онкологія-1 посібник. Зміст вступ 1 Загальна онкологія


    Скачать 4.22 Mb.
    НазваниеЗміст вступ 1 Загальна онкологія
    Анкоронкологія
    Дата19.11.2019
    Размер4.22 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаонкологія-1 посібник.doc
    ТипДокументы
    #95926
    страница23 из 30
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   30

    Рак шлунку

    Загальна інформація:


      Ранній діагноз забезпечує найбільш сприятливий прогноз. Клінічні симптоми захворювання неспецифічні: нудота, блювання, відрижка, дисфагія, загальна слабкість, втрата маси тіла, анемія та ін. Важливо звернути увагу на появу зазначених симптомів у здорових людей і зміна їхнього характеру при хронічному гастриті або виразкової хвороби. Вирішальне значення у встановленні діагнозу мають гастроскопія (з біопсією) і рентгенологічне дослідження шлунку.

    Рак шлунку локалізується у верхній третині (кардиальна частина і дно шлунку), середньій третині (тіло шлунку) або нижньій третині (пілоричний відділ шлунку). Метастази раку шлунку частіше вражають регіонарні лімфатичні вузли, печінку. Можливо метастазування по очеревині (з розвитком асциту), в яєчники (метастази Крукенберга), жирову клітковину малого тазу (метастази Шніцлера), рідко в легені, шкіру, кістки та ін.

    Епідеміологія

    Незважаючи на стійку тенденцію до зниження захворюваності на рак шлунка, він залишається однією з найпоширеніших форм злоякісних пухлин людини. Щорічно у світі захворюють на рак шлунка більше 1 млн. чоловік. Захворюваність на рак шлунка неоднорідна і значно розрізняється в різних країнах та регіонах світу, що говорить про вплив кліматогеографічних, побутових, харчових та інших чинників на його виникнення. Максимальний рівень захворюваності на рак шлунка в світі відзначений у чоловіків Японії (114,7 на 100 000 населення), а мінімальний - у білих жінок США (3,1 на 100 000). Висока захворюваність на рак шлунка зареєстрована в Китаї, Білорусії, Росії, Естонії, Латвії, Новій Зеландії (маорі).
    Найбільша кількість хворих на рак шлунка складають особи віком від 50 до 60 років, на вік від 40 до 50 років припадає до 25% від усього числа хворих, чоловіки хворіють в 2 рази частіше, ніж жінки.

     Симптоми:

    У хворих на рак шлунку рідко з'являються симптоми на ранніх стадіях захворювання. З цієї причини рак шлунку важко діагностувати своєчасно. Симптоми раку шлунку можуть бути наступними:

    - Незрозуміле схуднення і відсутність апетиту.
    - Біль в області шлунка.
    - Неприємні відчуття (дискомфорт) у животі, часто вище пупка.
    - Почуття переповнення шлунку після прийняття малої кількості їжі.
    - Печія, порушення травлення або симптоми, що нагадують виразку.
    - Нудота.
    - Блювота з кров'ю або без неї.
    - Збільшення розмірів живота.
    - Наростаюча блідість шкіри.

    Звичайно, багато що з цих симптомів можуть бути викликані іншими захворюваннями, а не на рак. Однак якщо виникли зазначені симптоми, і вони тривають протягом тривалого періоду часу, необхідно терміново звернутися до лікаря.

    Профілактика:


    Профілактика раку шлунку полягає у максимальному виключення впливу перерахованих вище причин. Причому в більшості своїй ці заходи прості і доступні практично кожній людині:

    • Зниження вживання в їжу солоних, копчених, в'ялених продуктів, нітратів і введення в харчування овочів, фруктів, продуктів з підвищеним вмістом клітковини. Повноцінне харчування з достатнім включенням тваринних і рослинних білків.
    • Категорична відмова від куріння і вживання алкогольних напоїв.
    • Регулярне спостереження і своєчасне лікування передракових станів - поліпозу шлунка, хронічного гастриту і хронічної виразки шлунку.
    • Регулярне обстеження осіб, що відносяться до групи ризику по раку шлунка - з обтяженою спадковістю, вродженим поліпоз кишечника, особи, які прибули з районів з підвищеним рівнем захворюваності на рак шлунку
    • Після 45-50 років будь-якій людині корисно 1 раз на рік профілактично обстежити шлунок навіть за відсутності скарг, так захворюваність на рак шлунку значно зростає, починаючи з цього віку. 

    Діагностика:


    Найголовнішим і основним методом діагностики раку шлунку на сьогоднішній день є гастроскопія (фіброгастроскопія). Метод гастроскопії є одним із самих безпечних і надійних, при ньому практично не зустрічається ускладнень. Він не пов'язаний з радіаційним опроміненням хворого, введенням в кров будь-яких препаратів. Метод гастроскопії дозволяє оглянути крім того, порожнину стравоходу і 12-палої кишки. Одночасно з гастроскопії проводиться біопсія підозрілих на рак ділянок стінки шлунка. Тільки біопсія з наступним цитологічним аналізом дозволяє достовірно поставити діагноз раку шлунка або виключити його.

    До інших методів діагностики відносяться:

    • Визначення специфічних маркерів у крові хворого. При різних пухлинних захворюваннях в крові хворого виявляються певні речовини - так звані маркери. Кожному типу пухлин притаманні свої певні маркери.
    • Рентгеноскопія. Метод рентгеноскопії широко застосовувався до введення в практику фіброгастроскопії. Полягає цей метод в тому, що хворому дають натще випити барієву суспензію, яка зовні нагадує розчин крейди. Після цього виконується рентгенівський знімок. При наявності в порожнині шлунка пухлинного процесу на рентгенівському знімку визначаються характерні для цього ознаки: відсутність заповнення певних частин шлунка (так званий дефект заповнення), розбіжність складок слизової оболонки шлунку навколо пухлини і деякі інші. Однак, рентгенографія не дозволяє дати однозначну відповідь щодо доброякісності або злоякісності пухлини, що властиве методу фіброгастроскопії з біопсією.
    • Інші методи діагностики, як комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, УЗД і лапароскопія при раку шлунка застосовуються рідко.

    ФЕГДС. Рак шлунку  

    Макропрепарат. Малігнізація поліпу шлунку
    1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   30


    написать администратору сайта