Главная страница
Навигация по странице:

  • Розподіл по стадіях

  • Діагностика.

  • Езофагоскопія. Рентгенографія. Рак стравоходу Лікування.

  • Особливості догляду.

  • онкологія. онкологія-1 посібник. Зміст вступ 1 Загальна онкологія


    Скачать 4.22 Mb.
    НазваниеЗміст вступ 1 Загальна онкологія
    Анкоронкологія
    Дата19.11.2019
    Размер4.22 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаонкологія-1 посібник.doc
    ТипДокументы
    #95926
    страница22 из 30
    1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   30

    Рак стравоходу

    Епідеміологія. Захворюваність на рак стравоходу складає 4,3-4,5 випадків на 100 тис. населення. Чоловіки хворіють у 5-6 разів частіше, ніж жінки.

    Етіологія. У виникненні злоякісної пухлини стравоходу певну етіологічну роль відіграють тривале споживання надто гарячої або холодної, грубої їжі, міцних алкогольних напоїв, зловживання курінням. Найчастіше рак уражує середню і нижню третину стравоходу (85 %).

    За формою росту пухлини розрізняють екзофітний (поліпоподібний, блюдцеподібний) і ендофітний рак (виразково-інфільтративний, стенозуючий).

    Клініка. До ранніх клінічних ознак раку стравоходу належить дисфагія - утруднене просування їжі по стравоходу. Дисфагія розвивається поступово, в міру росту пухлини і звуження стравоходу. На початку захворювання з'являються утруднення під час ковтання грубої їжі, хворі мусять запивати її водою. Згодом з великими труднощами проходить рідка їжа, зрештою настає час, коли хворий не може зробити ковток води. Через голодування хворий швидко худне. Ознаками раку стравоходу є також неприємні відчуття тиснення і біль за грудниною під час їжі. В разі значного поширення процесу і появи віддалених метастазів (у печінці) спостерігаються загальна слабість, виснаження, анемія. До грізних ускладнень раку стравоходу відносять кровотечу і перфорацію стінки стравоходу в середостіння (медіастиніт) або трахею (нориця). В останньому випадку хворі скаржаться на сильний кашель під час їжі. Згодом може розвинутися аспіраційна пневмонія.

    Розподіл по стадіях

    Т0 — первинна пухлина не визначається

    Тіs — преінвазивна карцинома

    Т1 - пухлина інфільтрує базальну мембрану або підслизовий шар

    Т2 — пухлина інфільтрує м'язовий шар

    Т3 — пухлина інфільтрує адвентицію

    Т4 — пухлина поширюється на суміжні структури

    Nх — не досить даних для оцінки регіонарних лімфатичних вузлів N0 — немає ознак ураження регіонарних лімфатичних вузлів N1 — наявні метастази в регіонарних лімфатичних вузлах

    Мх — не досить даних для визначення віддалених метастазів М0 — віддалені метастази відсутні М1 — наявні віддалені метастази

    Діагностика. Діагностують рак стравоходу за даними рентгенологічного дослідження та езофагоскопії з біопсією. При рентгенологічному дослідженні екзофітна форма пухлини проявляється дефектом наповнення з нерівними, зазубреними контурами. Перистальтика на рівні пухлини відсутня. При інфільтруючій формі росту пухлини стінка стравоходу ригідна, його просвіт звужений, перистальтика відсутня, складки слизової оболонки згладжені. Вище від звуження спостерігається ділянка розширення стравоходу. Під час езофагоскопії виявляють ракову пухлину ціанотично-го кольору, яка інколи кровоточить. Нерідко спостерігається виразка зі щільними ригідними краями і сірим дном. Гістологічне дослідження біоптатів дає змогу встановити остаточний діагноз.



    Езофагоскопія. Рентгенографія. Рак стравоходу

    Лікування. Основним методом лікування раку стравоходу є хірургічний. Вибір обсягу операції залежить від локалізації пухлини, поширеності процесу і загального стану хворого. При локалізації пухлини в абдомінальному і нижньогрудному відділі стравоходу проводять одномоментну резекцію стравоходу і кардії з накладанням внутрішньогрудного анастомозу між стравоходом і шлунком. У випадках ураження середньо- і верхньогрудного відділів стравоходу показана екстирпація його за Тореком. Через 3-6 міс. проводять 2-й етап операції - пластику стравоходу кишкою, шлунком або шкірним клаптем. При раку шийного відділу стравоходу перевагу віддають променевій терапії. З метою поліпшення віддалених результатів лікування останнім часом застосовують комбінований метод, який включає передопераційну променеву терапію та радикальну операцію. Симптоматичною операцією при поширеному процесі й дисфагії є гастростомія.

    За наявності протипоказань до радикальної операції (передусім з боку дихальної і серцево-судинної систем) проводять променеву терапію.

    Особливості догляду. Гастростома (єюностома) накладається для харчування хворих при неоперабельному раку стравоходу чи шлунка або як етап пластичної радикальної операції на цих органах. Трубка для харчування хворого виводиться через спеціальний невеликий розріз поруч з лапаротомною раною. Під час перев'язки необхідно стежити, щоб між обома ранами не було зв'язку, пов'язки повинні накладатись окремо. Іноді між трубкою і рановим каналом в черевній стінці просочується шлунковий або кишковий вміст. В таких випадках для попередження мацерації шкіру навколо стоми обробляють розчином фурациліну і змащують цинковою пастою або пастою Лассара. Під час маніпуляцій потрібно уважно стежити за положенням трубки, утримувати її на місці, особливо під час зміни фіксуючої тасьми. Медична сестра, яка бере участь у перев'язці, утримує дренаж пінцетом на місці. Крім того, такі дренажі фіксують швом до шкіри.

    Годують хворого висококалорійною рідкою їжею, яку вливають в стому за допомогою лійки. Після годування гастростомічну трубку промивають водою і закривають затискачем.

    Одним із ускладнень променевої терапії раку стравоходу є променевий езофагіт. Хворі скаржаться на біль і печію за грудниною. Для зменшення неприємних відчуттів призначають 0,1 % розчин атропіну по 5-8 крапель всередину 3-4 рази на день. Пропонують ковтати шматочки холодного вершкового масла, пити рисовий відвар.

    Резекція стравоходу з тонкокишковою пластикою
    1   ...   18   19   20   21   22   23   24   25   ...   30


    написать администратору сайта