Главная страница
Навигация по странице:

  • Процентні доходи і витрати

  • Комісійні доходи і витрати

  • Прибутки (збитки) від торговельних операцій

  • Дохід у вигляді дивідендів

  • Доходи від повернення раніше списаних активів

  • Загальні адміністративні витрати

  • Доходи і витрати за результатами інвестиційної діяльності.

  • Доходи (витрати) за результатами операцій, пов’язаних із фінансовою діяльністю.

  • 4.35. Переоцінка іноземної валюти

  • 4.36. Взаємозалік статей активів і зобовязань Протягом 2017 року банк не проводив взаємозалік окремих статей активів і зобов’язань. 4.37. Активи, що перебувають у довірчому управлінні

  • 4.38. Виплати працівникам та повязані з ними відрахування

  • 4.39. Інформація за операційними сегментами

  • 4.40. Операції з повязаними особами

  • 4.41. Суттєві облікові судження та оцінки, їх вплив на визнання активів та зобовязань

  • Відстрочене податкове зобов’язання

  • Примітка 5. Нові та переглянуті стандарти, які не набрали чинності

  • МСФЗ 9 «Фінансові інструменти»

  • Звіт2017. Звіт незалежного аудитора) Звіт про фінансовий стан (Баланс) Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) Звіт про зміни у власному капіталі (Звіт про власний капітал)


    Скачать 2.74 Mb.
    НазваниеЗвіт незалежного аудитора) Звіт про фінансовий стан (Баланс) Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) Звіт про зміни у власному капіталі (Звіт про власний капітал)
    АнкорЗвіт2017
    Дата18.06.2022
    Размер2.74 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаzvit2017.pdf
    ТипЗвіт
    #601795
    страница5 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
    4.34. Визнання доходів і витрат
    Доходи і витрати, які визнані банком від здійснення банківських операцій з метою відображення їх у фінансовій звітності розглядаються як доходи і витрати, отримані в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності банку.
    Основним принципом бухгалтерського обліку під час визнання та обліку доходів і витрат банку є нарахування доходів і витрат - відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності доходів і витрат під час їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
    Доходи і витрати визнаються за таких умов:
    − визнання реальної заборгованості за активами та зобов'язаннями банку;
    − фінансовий результат операції, пов'язаної з наданням (отриманням) послуг, може бути точно визначений.
    Процентні доходи і витрати - операційні доходи і витрати, отримані (сплачені) банком за використання грошових коштів, їх еквівалентів або сум, що заборговані банку (залучені банком), суми яких обчислюються пропорційно часу із застосуванням ефективної ставки відсотка. Банк визнає процентний дохід за фінансовим активом, вартість якого зменшилася внаслідок зменшення його корисності, із використанням ефективної ставки відсотка, що застосовувалася під час дисконтування майбутніх грошових потоків для оцінки збитку від зменшення корисності цього фінансового активу.
    Комісійні доходи і витрати – операційні доходи і витрати за наданими (отриманими) послугами, сума яких обчислюється пропорційно сумі активу або зобов’язання чи є фіксованою.
    Прибутки (збитки) від торговельних операцій – результат від операцій з купівлі- продажу різних фінансових інструментів (за операціями з цінними паперами, іноземною валютою, реалізації фінансових інвестицій, від змін в оцінці (переоцінці) інвестицій до справедливої вартості, від результату переоцінки активів і зобов’язань в іноземній валюті у разі зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют).
    Дохід у вигляді дивідендів – дохід, який виникає в результаті використання банком цінних паперів з нефіксованим прибутком.
    Витрати на формування спеціальних резервів банку – це витрати на покриття можливих збитків від зменшення корисності активів банку та списання безнадійних активів.
    Доходи від повернення раніше списаних активів – кошти, що надійшли для погашення заборгованості, яка була визнана банком безнадійною щодо отримання.
    Інші операційні доходи і витрати – доходи і витрати від операцій, що не пов’язані з
    інвестиційною та фінансовою діяльністю.
    Загальні адміністративні витрати – операційні витрати, пов’язані із забезпеченням діяльності банку (утримання персоналу, амортизація необоротних активів, утримання та експлуатацію основних засобів і нематеріальних активів, комунальні послуги, охорона, оплата професійних послуг, витрати на зв’язок сплата податків та інші витрати, спрямовані на обслуговування банку.

    33
    Податок на прибуток – операційні витрати банку, пов’язані зі сплатою податку відповідно до Податкового кодексу та з урахуванням вимог міжнародних стандартів фінансової звітності щодо визнання відстрочених податкових зобов’язань і податкових активів.
    Доходи і витрати за результатами інвестиційної діяльності. Банк визнає доходи
    (витрати) від реалізації (придбання) основних засобів та нематеріальних активів, інвестиційної нерухомості.
    Доходи (витрати) за результатами операцій, пов’язаних із фінансовою діяльністю.
    Банк визнає доходи (витрати) за операціями з цінними паперами власного боргу, за субординованим боргом, сплаченими дивідендами.
    4.35. Переоцінка іноземної валюти
    Облік операцій в iноземнiй валюті здійснюєься вiдповiдно до „Iнструкцiї з бухгалтерського обліку операцій в iноземнiй валюті та банківських металах у банках України”, затвердженої постановою Правління Національного банку України вiд 17.11.2004 р. № 555 та
    інших нормативно-правових актiв.
    У бухгалтерському обліку операції в іноземній валюті відображаються відповідно до їх економічної суті за балансовими і позабалансовими рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від
    11.09.2017 р. №89, з урахуванням вимог нормативно-правових актів Національного банку
    України з валютного регулювання та контролю.
    Бухгалтерський облік операцій в іноземній валюті здійснюється у подвійній оцінці, а саме в номінальній сумі іноземних валют, щодо яких установлюється офіційний курс гривні, та гривневому еквіваленті за офіційним курсом. Зв’язок між операціями в iноземнiй валюті та їх гривневому еквiвалентi забезпечують технiчнi рахунки - балансовий рахунок № 3800 “Позицiя банку щодо iноземної валюти та банкiвських металiв” та балансовий рахунок № 3801
    “Еквiвалент позицiї банку щодо iноземної валюти та банкiвських металiв”. Наприкінці кожного операційного дня суми залишків у гривневому еквіваленті за цими технічними рахунками мають бути тотожними. Різниці між сумами залишків у гривневому еквіваленті відповідної іноземної валюти та банківських металів за аналітичними рахунками 3800 та 3801 у розрізі кодів іноземної валюти та банківських металів, що виникають у зв'язку із математичним округленням, відображаються за балансовим рахунком 6204 «Результат від переоцінки іноземної валюти та банківських металів».
    Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют на дату здійснення операції (дата визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
    На кожну наступну після визнання дату балансу: а) усі монетарні статті в іноземній валюті відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату балансу;
    Курс гривні відносно іноземних валют, за якими відображені активи та зобов’язання у фінансовій звітності, які діяли на кінець звітного періоду:
    (грн.)

    Валюта
    Код валюти
    Кількість одиниць
    валюти
    31.12.2017
    31.12.2016
    1 долари США
    USD
    1 28,067223 27,190858 2
    ЄВРО
    EUR
    1 33,495424 28,422604 3 російські рублі
    RUB
    10 4,8703 4,5113 4 швейцарські франки
    СHF
    1 28,618783 26,528471 5 юані женьміньбі (Китай)
    CNY
    1 4,29423 3,909251 6 бiлоруські рублi
    BYN (BYR)
    10 142,2782 138,8351 б) немонетарні статті в іноземній валюті, що обліковуються за собівартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату визнання (дату здійснення операції); в) немонетарні статті в іноземній валюті, що обліковуються за справедливою вартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату визначення їх справедливої вартості.

    34
    Активи і зобов'язання в іноземній валюті відображаються у фінансовій звітності в гривневому еквіваленті за офіційним курсом на дату складання звітності або на дату їх визнання.
    Залишки за технічними рахунками 3800 та 3801 не включаються до фінансової звітності.
    Доходи і витрати (нараховані, отримані, сплачені) в іноземній валюті відображаються в бухгалтерському обліку за рахунками класів 6 і 7 у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату їх визнання з використанням технічних рахунків групи 380
    "Позиція банку щодо іноземної валюти та банківських металів" в розрізі окремих субрахунків для обліку доходів і витрат. Переоцінка залишків в іноземній валюті за балансовими рахунками з обліку нарахованих доходів та витрат здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют
    Операції з купiвлі та продажу iноземної валюти здiйснюються згiдно з „Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою”, затвердженого постановою Правлiння НБУ вiд
    10.08.2005р. № 281.
    Комiсiйна винагорода за виконання банком операцiй купiвлi-продажу валюти для клієнтів облiковується в нацiональнiй валютi на рахунку 6214 «Результат від операцій купівлі-продажу
    іноземної валюти та банківських металів».
    Для відображення операцій купiвлi-продажу безготівкової валюти банк використовує транзитні рахунки 2900 (за операціями для клiєнтiв), 3540, 3640 (за операціями для банку), тощо.
    Банк здійснює облік кредитних, вкладних (депозитних) операцій в іноземній валюті, а також нарахування доходів і витрат за цими операціями аналогічно до порядку обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій у національній валюті.
    Переоцінка (перерахунок залишків за рахунками в іноземній валюті в еквівалентні суми в гривнях за офіційним курсом гривні до іноземних валют) усіх валютних рахунків балансу здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.
    Результати переоцiнки облiковуються за рахунком 6204 «Результат від переоцінки
    іноземної валюти та банківських металів». Результат від переоцінки іноземної валюти станом на кінець дня 31.12.2017 р. має позитивне значення 1 009 тис. грн. та відображений у Звіті про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за 2017 рік.
    4.36. Взаємозалік статей активів і зобов'язань
    Протягом 2017 року банк не проводив взаємозалік окремих статей активів і зобов’язань.
    4.37. Активи, що перебувають у довірчому управлінні
    Протягом 2017 року банк не приймав активів в довірче управління.
    4.38. Виплати працівникам та пов'язані з ними відрахування
    До складових виплат працівникам належать основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці: норми часу, посадових обов’язків.
    Додаткова заробітна плата – винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Відрахування на фонд оплати праці у 2017 р. становили: для інвалідів – 8,41%,
    22% - для інших працівників.
    4.39. Інформація за операційними сегментами
    Розподілення активів, пасивів, доходів та витрат банку в 2017 р. здійснювалося за такими сегментами:
    • послуги юридичним особам – обслуговування юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців;
    • послуги фізичним особам – обслуговування фізичних осіб;
    • інвестиційна банківська діяльність – вкладення банку в цінні папери.
    Основою для розподілу доходів і витрат за сегментами є активні та пасивні операції за банківськими послугами, які безпосередньо надавались визначеним групам клієнтів.
    Виділення доходів та витрат в окремий сегмент відбувалося за критерієм: дохід за сегментом становить 10 % або більше від загального доходу. Операції з вкладення банку в цінні

    35 папери виокремленні в окремий сегмент «інвестиційна банківська діяльність» тому, що він має важливе значення для банку в цілому й інформація про нього є суттєвою.
    Протягом 2017 р. відбувався перерозподіл ресурсів між сегментами. Залучені кошти клієнтів банку – фізичних осіб з сегменту «послуги фізичним особам» розміщувалися в сегменті
    «послуги юридичним особам» для надання кредитів клієнтам банку – юридичним особам та фізичним особам-підприємцям.
    Перерозподіл ресурсів відбувався за середньозваженою внутрішньобанківською трансфертною ціною, яка розраховується у вигляді відсотка, та визначає ціну на фінансові ресурси в разі їх перерозподілу між сегментами та центрами відповідальності в структурі банку.
    Доходами звітного сегмента вважається дохід, який безпосередньо відноситься до сегмента, та відповідна частина доходу банку, що може бути віднесена до сегмента від зовнішньої діяльності або від операцій між іншими сегментами в межах банку.
    Витратами звітного сегмента вважаються витрати, пов'язані з основною діяльністю сегмента, що безпосередньо відносяться до нього, та відповідна частина витрат, що можуть бути обґрунтовано віднесені до сегмента, уключаючи витрати від зовнішньої діяльності, та витрати, пов'язані з операціями з іншими сегментами в межах банку.
    Витрати та доходи між звітними сегментами у внутрішній звітності не розраховуються.
    4.40. Операції з пов'язаними особами
    Банк відносить осіб до категорії пов’язаних відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності та з урахуванням критеріїв, визначених законодавством України, зокрема
    Статтею 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність» та Положенням про визначення пов'язаних із банком осіб, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 12.05.2015 р. №315.
    Процедури визначення пов’язаних осіб та контролю операцій з такими особами регулюються внутрішньобанківським Положенням про визначення пов’язаних з Полікомбанком осіб та контроль операцій з ними, затвердженим рішенням Правління Полікомбанку від
    17.11.2015 р.
    Рішення про віднесення особи до категорії пов’язаних з банком приймається Правлінням.
    У більшості випадків сторони вважаються пов’язаними, якщо одна сторона має можливість контролювати іншу сторону або здійснює суттєвий вплив на іншу сторону при прийнятті фінансових та операційних рішень. Також пов’язаними сторонами є спільно контрольовані суб’єкти господарювання, члени Спостережної ради, Правління, провідний управлінський персонал та їх найближчі родичі, а також компанії, в яких акціонери, провідний управлінський персонал або їх близькі родичі здійснюють контроль або мають суттєвий вплив.
    Укладання угод та проведення операцій з пов’язаними з банком особами здійснюється в порядку, визначеному нормами чинного законодавства України та внутрішніми нормативними документами.
    Банк здійснює операції з пов’язаними особами виходячи з поточних ринкових умов.
    4.41. Суттєві облікові судження та оцінки, їх вплив на визнання активів та
    зобов'язань
    Банк використовує оцінки та припущення, які впливають на суми, що визнаються у фінансовій звітності та на балансову вартість активів і зобов’язань. Розрахунки та судження оцінюються та базуються на попередньому досвіді керівництва та очікуваннях щодо майбутніх подій, які вважаються обґрунтованими за існуючих обставин.
    Знецінення кредитів
    Банк на кожну звітну дату здійснює аналіз кредитного портфелю щодо можливого його знецінення. Під час визначення обсягів резервів під знецінення кредитів, управлінський персонал застосовує професійні судження про наявність ознак, які свідчать про зменшення майбутніх грошових потоків за кредитами, наданими іншим банкам, юридичним та фізичним особам. Такі ознаки мають дані, які можна визначити та які характеризують зміну платоспроможності позичальників, а також зміну економічних умов, пов’язаних з виконанням зобов’язань за кредитами. Інформація стосовно класифікації кредитних операцій та рівня формування резервів відображає оцінку якості кредитного портфеля управлінським персоналом Банку, яка здійснена на підставі внутрішніх положень Банку.

    36
    Відстрочене податкове зобов’язання
    Відстрочене податкове зобов’язання збільшить суму податкового зобов’язання, що підлягатиме сплаті в наступних періодах. Для розрахунку впливу тимчасової різниці на зобов’язання з податку на прибуток на звітну дату банк аналізує всі операції, які приводять до виникнення тимчасової різниці між балансовою і податковою базами зобов’язання, обраховує відстрочені податкові зобов’язання та відстрочені податкові активи, визначивши податковий ефект сукупної тимчасової різниці, що підлягає оподаткуванню, застосовуючи ставку податку на прибуток.
    Безперервна діяльність
    Керівництво Банку оцінило можливості Банку продовжувати безперервну діяльність в майбутньому. Керівництву Банку невідомо про будь-які невизначеності, що можуть поставити під сумнів можливість продовжувати безперервну діяльність. Складання звітності продовжується з урахуванням принципу безперервної діяльності.
    Вплив гіперінфляції
    Банк розглядає необхідність застосування МСБО 29 "Фінансова звітність в умовах гіперінфляції" тільки в тому разі, коли судження керівництва доводять, що його застосування покращить якість та корисність фінансової інформації. Для цього, мають бути дотримані показники, включаючи, але не обмежуючи, наступні: основна маса населення віддає перевагу збереження своїх цінностей у формі немонетарних активів або у відносно стабільній іноземній валюті; основна маса населення розглядає грошові суми не в національній грошовій одиниці, а в відносно стабільній іноземній валюті; ціни визначаються в відносно стабільній іноземній валюті; продаж та придбання в кредит здійснюються за цінами, які компенсують очікувану втрату купівельної спроможності протягом строку кредиту; відсоткові ставки, заробітна плата та ціни
    індексуються з огляду за індекс цін. На думку Банку, сукупність цих чинників не мала місце у звітному році, та з огляду на відносну стабілізацію економічної ситуації в Україні у 2016 році та очікування збереження зазначеної тенденції у наступних періодах, застосування перерахунку звітності відповідно до положень МСБО 29 "Фінансова звітність в умовах гіперінфляції" не потрібно.
    Примітка 5. Нові та переглянуті стандарти, які не набрали чинності
    Були опубліковані наступні окремі нові стандарти та тлумачення, що будуть обов’язковими для застосування Банком у звітних періодах, що починаються з 1 січня 2017 року або після цієї дати.
    Банк не застосовував ці стандарти та тлумачення до початку їх обов’язкового застосування.
    МСФЗ 9 «Фінансові інструменти»
    У липні 2014 Рада з МСФЗ випустила остаточну редакцію МСФЗ (IFRS) 9 «Фінансові
    інструменти», яка відображає результати всіх етапів проекту за фінансовими інструментами і замінює МСФЗ 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» і всі попередні редакції.
    Стандарт вводить нові вимоги щодо класифікації та оцінки, знецінення та обліку хеджування. МСФЗ 9 набуває чинності для річних звітних періодів, що починаються 1 січня
    2018 або після цієї дати, при цьому допускається дострокове застосування. Стандарт застосовується ретроспективно, але надання порівняльної інформації не є обов'язковим.
    Вплив МСФЗ 9 на класифікацію та оцінку фінансових активів та фінансових зобов'язань
    Банку наразі оцінюється, Банк розробляє план дій та заходів щодо впровадження МСФЗ 9.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта