Главная страница
Навигация по странице:

  • Поправки до МСБО (IAS) 7 «Ініціатива в сфері розкриття інформації»

  • Поправки до МСБО (IAS) 12 «Визнання відстрочених податкових активів щодо нереалізованих збитків»

  • Поправки до МСФЗ (IFRS) 2 «Класифікація і оцінка операцій з виплат на основі акцій»

  • Щорічні удосконалення 2014-2016 Документ включає в себе наступні поправки: МСФЗ 1 Перше застосування МСФЗ

  • МСФЗ 12 Розкриття інформації про частки участі в інших субєктах господарювання

  • МСБО 28 Інвестиції в асоційовані та спільні підприємства

  • Поправки до МСБО 40 Інвестиційна нерухомість

  • Застосування МСФЗ 9 «Фінансові Інструменти» та МСФЗ 4 «Страхові Контракти» – Поправки до МСФЗ 4

  • КТМФЗ 22 «Операції в іноземній валюті та отримана наперед компенсація»

  • Примітка 6. Грошові кошти та їх еквіваленти

  • Примітка 7. Кредити та заборгованість клієнтів

  • Звіт2017. Звіт незалежного аудитора) Звіт про фінансовий стан (Баланс) Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) Звіт про зміни у власному капіталі (Звіт про власний капітал)


    Скачать 2.74 Mb.
    НазваниеЗвіт незалежного аудитора) Звіт про фінансовий стан (Баланс) Звіт про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) Звіт про зміни у власному капіталі (Звіт про власний капітал)
    АнкорЗвіт2017
    Дата18.06.2022
    Размер2.74 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаzvit2017.pdf
    ТипЗвіт
    #601795
    страница6 из 12
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
    МСФЗ 15 «Виручка за договорами з клієнтами»
    МСФЗ 15 був випущений в травні 2014 р. і передбачає нову модель, що включає п'ять етапів, яка буде застосовуватися щодо виручки за договорами з клієнтами. Згідно МСФЗ 15 виручка визнається за сумою, яка відображає відшкодування, право на яке суб’єкт господарювання очікує отримати в обмін на передачу товарів або послуг клієнту. Принципи
    МСФЗ 15 передбачають більш структурований підхід до оцінки і визнання виручки.
    Новий стандарт по виручці застосовується щодо всіх організацій і замінить всі діючі вимоги до визнання виручки згідно з МСФЗ. Даний стандарт не застосовується щодо виручки по договорам страхування, що підпадають в сферу застосування МСФЗ 4 «Договори страхування», по договорам оренди, що підпадають в сферу застосування МСБО 17 «Оренда», а також виручки,

    37 що виникає по відношенню до фінансових інструментів та інших договірних прав та обов’язків, що підпадають в сферу діяльності МСФЗ 9 «фінансові інструменти».
    Стандарт застосовується до річних звітних періодів, що починаються 1 січня 2018 або після цієї дати, ретроспективно в повному обсязі або з використанням модифікованого ретроспективного підходу, при цьому допускається дострокове застосування.
    В даний час Банк оцінює вплив МСФЗ 15 і планує застосувати новий стандарт на відповідну дату набрання чинності.
    МСФЗ 16 «Оренда»
    МСФЗ 16 був випущений в січні 2016 року і застосовується до річних звітних періодів, які починаються 1 січня 2019 або після цієї дати. Дозволяється застосування до цієї дати, якщо
    МСФЗ 15 «Виручка за договорами з клієнтами» також застосовується.
    МСФЗ 16 замінює МСБО 17 «Оренда» і пов'язане з ним керівництво по застосуванню.
    МСФЗ 16 встановлює принципи для визнання, оцінки, подання та розкриття оренди, з метою забезпечення того, щоб орендарі та орендодавці надавали відповідну інформацію, яка достовірно представляє ці операції.
    МСФЗ 16 застосовує модель, яка базується на наявності контролю з метою ідентифікації оренди, розрізняючи операції з оренди або договори з надання послуг виходячи з того, чи контролюється актив орендарем.
    Запроваджуються суттєві зміни в бухгалтерському обліку в орендаря, - зникає різниця між операційною і фінансовою орендою, в той же час по відношенню до всіх договорів оренди визнаються як активи, так і зобов'язання (однак існують виключення, які стосуються короткострокової оренди та оренди активів з низькою вартістю).
    На противагу цьому, стандарт не містить істотних змін у бухгалтерському обліку в орендодавців.
    В даний час Банк почав оцінювати вплив МСФЗ 16 і планує його застосувати на відповідну дату набрання чинності.
    Поправки до МСБО (IAS) 7 «Ініціатива в сфері розкриття інформації»
    Поправки до МСБО (IAS) 7 «Звіт про рух грошових коштів» є частиною ініціативи Ради з
    МСФЗ в сфері розкриття інформації і вимагають, щоб суб’єкт господарювання розкривав
    інформацію, що дозволяє користувачам фінансової звітності оцінити зміни в зобов'язаннях, обумовлених фінансовою діяльністю, включаючи як зміни, зумовлені грошовими потоками, так і зміни не обумовлені ними. При першому застосуванні даних поправок організації не зобов'язані надавати порівняльну інформацію за попередні періоди. Дані поправки вступають в силу для річних періодів, що починаються 1 січня 2017 року або після цієї дати. Допускається застосування до цієї дати. Застосування даних поправок потребує від Банку розкриття додаткової
    інформації.
    Поправки до МСБО (IAS) 12 «Визнання відстрочених податкових активів щодо
    нереалізованих збитків»
    Згідно із поправками, суб’єкт господарювання повинен враховувати, чи обмежує податкове законодавство джерела оподатковуваного прибутку проти яких він може робити вирахування в разі відновлення такої тимчасовою різниці. Крім того, поправки містять вказівки щодо того, як суб’єкт господарювання повинен визначати майбутній оподаткований прибуток, і описують обставини, при яких оподатковуваний прибуток може передбачати відшкодування деяких активів в сумі, що перевищує їх балансову вартість.
    Організації повинні застосовувати дані поправки ретроспективно. Однак при первинному застосуванні поправок зміна власного капіталу на початок самого раннього порівняльного періоду може бути визнано в складі нерозподіленого прибутку на початок періоду (або в складі
    іншого компонента власного капіталу, відповідно) без рознесення зміни між нерозподіленим прибутком та іншими компонентами власного капіталу на початок періоду. Організації, які застосовують дане звільнення, повинні розкрити цей факт.
    Дані поправки вступають в силу для річних періодів, що починаються 1 січня 2017 року або після цієї дати. Допускається застосування до цієї дати. Якщо суб’єкт господарювання застосує дані поправки до більш раннього періоду, він повинен розкрити цей факт. Очікується, що дані поправки не вплинуть на фінансову звітність Банку.
    Поправки до МСФЗ (IFRS) 2 «Класифікація і оцінка операцій з виплат на основі
    акцій»

    38
    Рада з МСБО випустила поправки до МСФЗ (IFRS) 2 «Платіж на основі акцій», в яких розглядаються три основних аспекти: вплив умов набуття прав на оцінку операції з виплатами на основі акцій з розрахунками грошовими коштами; класифікація операції, платіж за якою здійснюється на основі акцій, з можливістю проведення заліку для зобов'язань з податку, утримуваного з об’єкта оподаткування; облік модифікації строків та умов операції, платіж за якою здійснюється на основі акцій, в результаті якого операція перестає класифікуватися як операція з розрахунками грошовими коштами і починає класифікуватися як операція з розрахунками інструментами власного капіталу.
    При прийнятті даних поправок суб’єкти господарювання не зобов'язані здійснювати перерахунок за попередні періоди, проте допускається ретроспективне застосування за умови застосування поправок щодо всіх трьох аспектів і при дотриманні інших критеріїв. Поправки набувають чинності для річних періодів, що починаються 1 січня 2018 року або після цієї дати.
    Допускається застосування до цієї дати. Очікується, що дані поправки не вплинуть на фінансову звітність Банку.
    Щорічні удосконалення 2014-2016
    Документ включає в себе наступні поправки:
    МСФЗ 1 Перше застосування МСФЗ
    МСФЗ 1 був змінений з метою видалення короткострокових виключень, що стосуються
    МСФЗ 7 «Фінансові інструменти: розкриття інформації», МСБО 19 «Виплати працівникам» та
    МСФЗ 10 «Консолідована фінансова звітність». Ці пом’якшення у застосуванні МСФЗ більше не використовуються і були доступні для суб’єктів господарювання за періоди звітності, які вже минули. Це щорічне удосконалення застосовується до звітних періодів, які починаються 1 січня
    2018 року або після цієї дати.
    МСФЗ 12 Розкриття інформації про частки участі в інших суб'єктах господарювання
    Поправки були внесені для уточнення сфери застосування МСФЗ 12 щодо часток участі в суб’єктах господарювання в рамках застосування МСФЗ 5 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність». Зокрема, вони уточнюють, що суб’єкти господарювання не звільняються від усіх вимог до розкриття інформації, які наведені в МСФЗ 12, коли такі суб'єкти були класифіковані як призначені для продажу або як припинена діяльність. Стандарт з поправками прояснив, що лише ті вимоги до розкриття інформації, які викладені в пунктах B10 -
    16, не повинні бути застосовані для суб’єктів господарювання, які розглядаються в межах МСФЗ
    5. Це щорічне удосконалення застосовується ретроспективно до звітних періодів, які починаються 1 січня 2017 року або після цієї дати. Перехідні звільнення не передбачені.
    МСБО 28 Інвестиції в асоційовані та спільні підприємства
    До МСБО 28 були внесені зміни, щоб роз'яснити, що організація венчурного капіталу або пайовий фонд, траст чи подібні суб'єкти господарювання, в тому числі пов’язані з інвестиціями страхові фонди, може обрати щодо інвестиції, яка визначається на підставі інвестиційного підходу, облік інвестицій в спільні підприємства і асоційовані компанії або за справедливою вартістю або за методом участі у капіталі. Поправка також наголошує, що обраний метод для кожної інвестиції повинен бути зроблений при первісному визнанні.Це щорічне удосконалення застосовується ретроспективно до звітних періодів, які починаються 1 січня 2018 року або після цієї дати. Перехідні звільнення не передбачені.
    Очікується, що дані удосконалення не вплинуть на фінансову звітність Банку.
    Поправки до МСБО 40 Інвестиційна нерухомість
    МСБО 40 вимагає щоб нерухомість, яка підлягає включенню до складу (або виключенню зі складу) інвестиційної нерухомості, була відповідно включена до складу (або виключена зі складу) інвестиційної нерухомості тільки тоді, коли відбувається зміна у використанні такої нерухомості. Поправка роз'яснює, що лише сама по собі зміна намірів керівництва щодо використання нерухомості не є доказом зміни використання. Це пов’язано з тим, що лише наміри керівництва не свідчать про зміну використання. Таким чином, суб'єкт господарювання повинен забезпечити наявність підтверджувальних дій для обґрунтування такої зміни. Ця поправка застосовується до звітних періодів, які починаються 1 січня 2018 року. Банк оцінює потенційний вплив поправки на фінансову звітність.

    39
    Застосування МСФЗ 9 «Фінансові Інструменти» та МСФЗ 4 «Страхові Контракти» –
    Поправки до МСФЗ 4
    Поправки передбачають застосування двох варіантів для суб’єктів господарювання, які випускають договори страхування в рамках сфери застосування МСФЗ 4:
    • варіант, який дозволяє суб’єктам господарювання перекласифіковувати з прибутку або збитку до складу іншого сукупного доходу частину доходів або витрат, що випливають із визначених фінансових активів ("підхід з перекриттям") і
    • опціональне тимчасове звільнення від застосування МСФЗ 9 для суб'єктів господарювання, у яких основним видом діяльності є укладення контрактів в рамках сфери застосування МСФЗ 4 («відстрочений підхід»).
    Ці поправки застосовуються до звітних періодів, які починаються 1 січня 2018 року. Дані удосконалення не вплинуть на фінансову звітність Банку.
    КТМФЗ 22 «Операції в іноземній валюті та отримана наперед компенсація»
    Тлумачення охоплює операції з іноземною валютою, коли суб’єкт господарювання визнає немонетарний актив або зобов'язання, що випливає зі здійсненого платежу або отриманої наперед компенсації перед тим, як суб’єкт господарювання визнає відповідний актив, витрату або дохід. Інтерпретація не застосовується, коли суб'єкт господарювання оцінює відповідний актив, витрати або дохід при первісному визнанні за справедливою вартістю або за справедливою вартістю отриманої компенсації на дату іншу, ніж дата первісного визнання немонетарного активу або зобов’язання. Крім того, тлумачення не повинне застосовуватися до податків на прибуток, договорів страхування або договорів перестрахування.
    Дата операції, з метою визначення обмінного курсу, є датою первісного визнання немонетарного активу у вигляді отриманої передоплати або відстроченого доходу, який відображається у зобов’язаннях. При наявності декількох попередніх платежів або надходжень з попередньої оплати, дата операції встановлюється для кожного платежу або відповідного надходження. Іншими словами, відповідні доходи, витрати або активи не повинні переоцінюватися відповідно до змін валютних курсів, що відбуваються в період між датою первісного визнання отриманої наперед компенсації і датою визнання операції, до якої відноситься така компенсація.
    КТМФЗ 22 застосовується до звітних періодів, які починаються 1 січня 2018 року, при цьому допускається дострокове застосування. Банк оцінює потенційний вплив поправки на фінансову звітність.
    Примітка 6. Грошові кошти та їх еквіваленти
    Таблиця 6.1. Грошові кошти та їх еквіваленти
    (тис. грн.)
    Рядок
    Назва статті
    Звітний період
    Попередній період
    1 2
    3 4
    1
    Готівкові кошти
    31 968 29 849 2
    Кошти в Національному банку України (крім обов'язкових резервів)
    7 253 7 129 3
    Кореспондентські рахунки, депозити та кредити овернайт у банках
    16 664 54 525 3.1
    України
    2 607 190 3.2
    інших країн
    14 057 54 335 4
    Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України
    37 180 30 025 5
    Резерв за коштами, розміщеними на коррахунках
    (164)
    (1)
    6
    Усього грошових коштів та їх еквівалентів
    92 901
    121 527
    Рядок 6 таблиці 6.1 відповідає рядку «Грошові кошти та їх еквіваленти» звіту про фінансовий стан (Баланс), рядку 1 таблиці 20.1, рядку 1 таблиці 29.5.

    40
    Протягом 2017 року негрошових інвестиційних та фінансових операцій не відбувалося.
    Протягом 2017 року банк здійснював вкладення до портфелю цінних паперів до погашення виключно в депозитні сертифікати Національного банку України. Відповідно до п. 58
    Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 39 «Фінансові інструменти: визнання та оцінка» резерви не формувались через відсутність об’єктивних свідчень зменшення корисності цих фінансових активів.
    Сума нарахованих відсотків за депозитними сертифікатами НБУ станом на кінець дня
    31.12.2017 р. становить 180 тис. грн.
    Боргові цінні папери, емітовані Національним банком України в звіті про фінансовий стан
    (Баланс) станом на 31.12.2017 р. відображені в складі грошових коштів та їх еквівалентів, оскільки вони відповідають критеріям еквівалентів грошових коштів згідно з МСБО 7, утримуються для погашення короткострокових зобов'язань НБУ, але не для інвестиційних або яких-небудь інших цілей, вільно конвертуються у відомі суми грошових коштів і яким притаманний незначний ризик зміни вартості.
    Примітка 7. Кредити та заборгованість клієнтів
    Таблиця 7.1. Кредити та заборгованість клієнтів
    (тис. грн.)
    Рядок
    Назва статті
    Звітний період Попередній період
    1 2
    3 4
    1
    Кредити, надані юридичним особам
    348 803 312 557 2
    Кредити, надані фізичним особам - підприємцям
    7 110 3 909 3
    Кредити, надані фізичним особам на поточні потреби
    4 556 4 156 4
    Резерв під знецінення кредитів
    (32 543)
    (23 047)
    5
    Усього кредитів за мінусом резервів
    327 926
    297 575
    Рядок 5 таблиці 7.1 відповідає рядку «Кредити та заборгованість клієнтів» звіту про фінансовий стан (Баланс), рядку 7 «Усього кредитів за мінусом резервів» таблиці 7.7, рядку 2 таблиці 20.1, рядку 2 таблиці 29.5.
    Рядок 4 таблиці 7.1 відповідає графі 6 рядка 3 «Залишок станом на кінець періоду» таблиці 7.2.
    На 01.01.2018 р. загальна сума кредитного портфеля становила 360 469 тис.грн., з якої
    98,7 % - це кредити, надані юридичним особам, та 1,3 % - кредити, надані фізичним особам. В складі кредитного портфеля сума нарахованих доходів з урахуванням дисконту склала
    36 505 тис.грн.
    Частка кредитів, наданих фізичним особам-підприємцям, становить 2,0 % від загального обсягу кредитного портфеля. До складу кредитів, наданих фізичним особам-підприємцям, віднесено суму заборгованості СПД та ФОП (суб’єкти підприємницької діяльності та фізичні особи – підприємці)
    Таблиця 7.2. Аналіз зміни резервів під заборгованість за кредитами за звітний період
    (тис. грн.)
    Ря- док
    Рух резервів
    Кредити, надані юридичним особам
    Кредити, надані фізичним особам – підприємцям
    Кредити, надані фізичним особам на поточні потреби
    Усього
    1 2
    3 4
    5 6
    1 Залишок станом на початок періоду
    (22 131)
    -
    (916) (23 047)
    2 (Збільшення)/зменшення резерву під знецінення протягом періоду
    (8 835)
    -
    (661)
    (9 496)
    3 Залишок станом на кінець періоду
    (30 966)
    -
    (1 577) (32 543)

    41
    Графа 6 рядка 3 таблиці 7.2 відповідає рядку 4 «Резерв під знецінення кредитів» таблиці 7.1.
    Списання кредитів без попереднього формування резервів не здійснювалось. Повернення раніше списаних кредитів не відбувалось.
    Формування резервів здійснюється за активами, якщо балансова вартість активів (наданих кредитів) перевищує оцінену суму очікуваного відшкодування, тобто визнається зменшення їх корисності. Зменшення корисності в бухгалтерському обліку відображається шляхом формування спеціальних резервів за рахунок витрат банку.
    Таблиця 7.3. Аналіз зміни резервів під заборгованість за кредитами за попередній період
    (тис. грн.)
    Ря- док
    Рух резервів
    Кредити, надані юридичним особам
    Кредити, надані фізичним особам – підприємцям
    Кредити, надані фізичним особам на поточні потреби
    Усього
    1 2
    3 4
    5 6
    1 Залишок станом на початок періоду
    (12 754)
    (1)
    (2 387)
    (15 142)
    2 (Збільшення)/зменшення резерву під знецінення протягом періоду
    (9 377)
    1 1 471
    (7 905)
    3 Залишок станом на кінець періоду
    (22 131)
    -
    (916)
    (23 047)
    Таблиця 7.4. Структура кредитів за видами економічної діяльності
    (тис. грн.)
    Рядок 7 таблиці 7.4 відповідає рядку 3 «Усього кредитів та заборгованості клієнтів без резервів» таблиці 7.5.
    Звітний період
    Попередній період
    Рядок
    Вид економічної діяльності сума
    % сума
    %
    1 2
    3 4
    5 6
    1
    Операції з нерухомим майном, оренда,
    інжиніринг та надання послуг
    77 768 21,6 50 713 15,8 2
    Торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку
    80 794 22,4 61 700 19,3 3
    Сільське господарство, мисливство, лісове господарство
    66 003 18,3 51 028 15,9 4
    Виробництво
    102 978 28,6 139 457 43,5 5
    Фізичні особи
    4 556 1,3 4 156 1,3 6
    Інші
    28 370 7,8 13 568 4,2 7
    Усього кредитів та заборгованості клієнтів без резервів
    360 469 100%
    320 622 100 %

    42
    Таблиця 7.5. Інформація про кредити в розрізі видів забезпечення за звітний період
    (тис. грн.)
    Рядок
    Назва статті
    Кредити, надані юридичним особам
    Кредити, надані фізичним особам – підприємцям
    Кредити, надані фізичним особам на поточні потреби
    Усього
    1 2
    3 4
    5 6
    1
    Незабезпечені кредити
    7 467
    -
    505
    7 972
    2
    Кредити, забезпечені
    341 336 7 110 4 051
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


    написать администратору сайта