Главная страница
Навигация по странице:

  • Запитання для повторення

  • РОЗДІЛ III ЗАВДАННЯ І ЗМІСТ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ВИТОКАМИ НАРОДОЗНАВСТВА § 1. Завдання ознайомлення дітей з витоками народознавства

  • § 2. Зміст ознайомлення дітей з українським народознавством

  • Кармелюк, Наливайко

  • Тематичний словник

  • РОЗДІЛ І V МАЛІ ЖАНРИ УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ

  • Етнопедагогіка XX ст. 45 Розділ III 50


    Скачать 20.37 Mb.
    Название Етнопедагогіка XX ст. 45 Розділ III 50
    АнкорA_M_Bogush_N_V_LISENKO_-_UKRAYiNS_KE_NARODOZNAV.docx
    Дата14.04.2017
    Размер20.37 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаA_M_Bogush_N_V_LISENKO_-_UKRAYiNS_KE_NARODOZNAV.docx
    ТипДокументы
    #4800
    страница4 из 32
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   32
    § 3. Етнопедагогіка XX ст.

    З кінця XIX — початку XX ст. на сторінках періодичної преси все частіше почали з’являтись заклики взяти участь у створенні етнографії дитинства, прагнення створити узагальнену фундаментальну працю про народні засоби виховання дітей у сім’ї від народження до одруження. Дещо новий підхід до вивчення народної педагогіки означився в період діяльності С. Ф. Русової. Вона постійно стверджувала думку про необхідність будувати систему національного виховання дітей, починаючи з дошкільного віку, на традиціях і з урахуванням народної педагогічної мудрості. На початку XX ст. вона уважно вивчає погляди народу на виховання дітей, наголошує на українській ментальності й обов’язковості її урахування в роботі навчально-виховних закладів для дітей. Адже, на думку С. Русової, на дитину впливають природа і клімат краю, народні звичаї і традиції, суспільний устрій і становище матері та дитини в сім’ї.

    У педагогічній спадщині С. Русової чітко окреслився абсолютно сучасний погляд на проблему використання народознавства, його конкретні завдання, форми і методи організації дошкільного виховання в Україні. У праці «Нові методи дошкільного виховання» у розділі «Розвиток свідомості» вона зазначає: «...Якщо ми будемо лише пасивно спостерігати, як росте, розвивається дитина, то сама дитина буде шукати активного впливу авторитету, без якого вона почуває себе безпомічною та безпорадною. І тоді замість вашого впливу може прийти фактор, який лише позитивно діятиме на дитину. Ні, ми мусимо з мужністю брати на себе відповідальність, користати зі впливу свого на дитину, дорожити нахилом дитини, підпорядковуватися ним і шукати засобів, щоб якнайкраще скерувати дитину на добрий шлях. Ця наша сучестія разом із тим не повинна обмежувати волі дитини, її самостійне поступування. Наша відповідальність тут дуже велика, бо майже виключно від нас залежить, куди саме ми направимо волю ще мало свідомої істоти. А тому треба насамперед якнайкраще придивитися, пізнати душевний та фізичний стан дитини, розібратись у тому, до чого вабить дитину та від чого її відвертає. Треба пестливо викликати її довір’я, її відверті признання, щоб у відносинах між педагогом і дитиною не було страху...»

    Привертають до себе увагу і роздуми С. Русової про місце народної гри та іграшки у дитячому садку. Так, у розділі «Гра» Русова пише, що іграшки «на Україні продаються по ярмарках зроблені самими дітьми або для дітей селянськими майстрами. Вони й дуже забавні, й характеристичні для даної місцевості, рівно як і дуже бажані для національного дитячого садка... Усі народи мають свої стародавні ігри, що на певних порах мали характер ритуальних відправ, лише згодом набрали характеру гри... Як, наприклад, наші веснянки, перейняті вони національним духом, який треба вносити в життя кожної дошкільної організації» 39.

    Цінними є результати дослідження С. Русової концепції українського національного дитячого садка, в якій на перше місце вона ставить такі умови: виховання індивідуальне, пристосоване до природи дитини, виховання національне; виховання повинно відповідати соціально-культурним вимогам часу; виховання вільне, не залежне від тих чи інших урядових вимог.

    С. Русовій належить пріоритет у розробці системи принципів побудови українського дитячого садка, серед яких вона виділяє й обгрунтовує необхідність створення національного дошкільного виховання на новітніх положеннях психології і педагогіки про закономірності та умови розвитку дитини, про найдоцільніші методи виховання з урахуванням багатовікового досвіду народної педагогіки.

    Одним із цінних є висновок С. Русової про те, що виховання дітей «має бути позначене народним мистецтвом, естетичними сприйманнями і емоціями. Мусять бути хати чепурно, чисто вбрані, діти охайно одягнені, їх увага звернута на красу оточення, але спостереження їх мають бути вільними, незалежними»

    С. Русова, аналізуючи різні аспекти проблем національної етнографії, надзвичайно тонко описує особливості розуміння дітьми релігійних постулатів. Адже кожна релігія включає в себе певні звичаї, обряди, які є надбанням і народної педагогіки. В українців релігія тісно пов’язана з культом природи, тому вона і є такою близькою дитячій душі. На думку С. Русової, релігійне виховання дітей бажано переводити в їхнє життя у згоді з народними звичаями, з родинними нахилами. А в праці «Нова школа», розглядаючи організацію дитячих садків, вона ще раз звертається до питання морально- релігійного виховання і дає рекомендації щодо організації свят у дитячому садку: «В кожнім святі треба єднати народне, національне, фольклорне з загальнокультурним і давати щось естетичне, прекрасне, радісно веселе» 40.

    Важливим завданням дошкільного виховання вважала С. Русова розвиток творчих здібностей дитини. При цьому вона віддавала перевагу таким засобам, як національне мистецтво — вироби з глини, дерева, декоративний розпис, вишивка тощо. «А ще,— писала С. Русова,— в садку має лунати гарна українська пісня, плекатися рідна мова — у творах словесних самих дітей і в розповідях виховательки» 41.

    Педагогічна спадщина С. Русової входить сьогодні невід’ємною частиною у скарбницю педагогічної думки в Україні кінця XIX — початку XX ст.

    Перерва у вивченні української народної педагогіки тривала до 60-х рр., і лише з середини 70-х дослідження проблеми одержало повий поштовх новаторським пошуком В. О. Сухомлинського. Він стверджував, що про народну педагогіку до цього часу ніхто серйозно не думав, і, мабуть, це принесло педагогіці багато шкоди. Він був переконаний, що народна педагогіка — це зосередження духовного життя народу, що в ній розкриваються особливості національного характеру.

    Мудрість народної педагогіки стала одним із найважливіших джерел його педагогічної творчості. Власне педагогіка В. О. Сухомлинського орієнтована на виховання у дітей і молоді відданості Батьківщині, любові до рідної матері, батька, рідних, поваги до старших, до людей праці, старанності в роботі тощо.

    У своїх працях, а також у процесі практичної навчально-виховної роботи В. О. Сухомлинський використовував перла народної творчості — казки, прислів’я, легенди, бувальщини, прикмети, гумористичні етюди та мініатюри.

    В останні роки інтерес до народної педагогіки постійно зростає. Свідченням цього є видання цілого ряду статей в періодичній пресі, в яких однозначно називаються найвагоміші прорахунки сучасної педагогіки. Одним з них є свідоме нехтування загальнолюдськими цінностями, які викристалізувалися в народній педагогіці протягом віків, на основі яких формувались моральні принципи цілих поколінь українського народу.

    В. Г. Скуратівський підготував і видав збірки художніх розповідей і новел «Берегиня», «Світоч», «По- світ», які повністю присвятив темі українського народного побуту, традицій і звичаїв, становлення і розвитку нових свят і обрядів тощо.

    Важливе значення для подальшого дослідження актуальних аспектів родинного виховання мають праці академіка М. Г. Стельмаховича Автор теоретично осмислив і на конкретних фактах довів принципи і шляхи використання досягнень народної педагогіки в розвитку наукової теорії і практики родинного виховання дітей у сім’ї на сучасному етапі. Значна увага приділяється питанням підвищення педагогічної культури батьків шляхом прилучення їх до спадщини народної педагогіки в практиці родинного виховання.

    Вихователі на сторінках журналу «Дошкільне виховання» знайдуть чимало народознавчого матеріалу, добірки оповідань В. Скуратівського та О. Волосюк.
    Запитання для повторення

    1. Коли зародилось народознавство?

    2. Що таке «Запорізька старовина»? Хто її автор?

    3. Хто з українських письменників відстоював народознавчі ідеї?

    4. Хто досліджує проблеми українського народознавства на сучасному етапі?

    5. Які народознавчі методичні посібники та наукові праці ви знаєте?


    Практичні завдання

    1. Складіть картки сучасних праць і методичної літератури з народознавства.

    2. Напишіть анотацію на працю М. Г. Стельмаховича «Народна педагогіка».

    3. Зробіть стислі анотації на праці С. Ф. Русової «Дошкільне виховання», «Теорія і практика дошкільного виховання», «Нові методи дошкільного виховання».


    РОЗДІЛ III

    ЗАВДАННЯ І ЗМІСТ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ВИТОКАМИ НАРОДОЗНАВСТВА

    § 1. Завдання ознайомлення дітей з витоками народознавства

    Сьогодні ми повертаємось до забутого, відроджуючи, пробуджуючи до життя національні традиції, національний дух нашого народу. Починати цю роботу потрібно з раннього віку, в сім’ї, в дитячому садку, в школі.

    Організовуючи народознавчу роботу з дошкільниками, вихователі повинні в комплексі розв’язувати пізнавальні, навчальні, виховні та мовленнєві завдання.

    Пізнавальні завдання передбачають розширення знань дітей про Україну, її історію, культуру, багатства.

    Дітей спочатку ознайомлюють з найближчим оточенням, з яким вони контактують щодня. Поступово стежинкою рідного краю ведуть дитину до столиці України — Києва, інших міст та пам’ятних місць Батьківщини.

    На заняттях з народознавства малюк вперше прилучається до державних символів (герба, прапора, гімну) та народних національних оберегів (калини, верби, віночка, рушника тощо).

    Предметом обговорення у дитячому товаристві мають бути й родинні корені кожної сім’ї, кожної родини. Вихователь повинен стимулювати й заохочувати дітей до пізнання свого родоводу.

    Упродовж перебування дітей у дитячому садку потрібно ознайомити їх з побутом нашого народу як у минулому, так і на сучасному етапі. Діти повинні знати (впізнавати, розрізняти) українські національні іграшки, національний (традиційний та регіональний) одяг, взуття, посуд, предмети побуту та хатнього інтер’єру, подвір’я. Треба розвивати у дітей інтерес до української національної обрядовості, народних свят, ігор, народних прикмет, народної творчості, національного мистецтва, народних промислів. Не можна обійти увагою й українську національну кухню.

    Пізнавальні завдання реалізуються й у пізнанні дітьми природи рідного краю (ліси, степи, моря, гори, заказники та ін.).

    Навчальні завдання передбачають формування перших наукових народознавчих та історичних понять, у майбутньому— основи наукового мислення, національної свідомості, самосвідомості та психології.

    Вихователь повинен:

    розвивати пізнавальну активність дітей, прагнення якомога глибше пізнати свій народ, свої національні корені;

    формувати стійкий інтерес до народознавчого матеріалу, бажання пізнати його глибше, навчити використовувати його в побуті, у своєму дитячому житті, запам’ятовувати вірші, прислів’я, приказки, казки загадки;

    прищеплювати дітям елементарні трудові навички, пов’язані з народними ремеслами. Вчити малюків вишивати, витинати, розписувати за українськими мотивами писанки, іграшки, посуд; виготовляти різні вироби: іграшки, глиняний посуд, вибійки, витинанки, аплікації тощо.

    Розвиваючі завдання передбачають розвиток усіх психічних процесів у дитини: запам’ятовування, уважності, зосередженості, логічного мислення, уяви. Діти повинні вміти самостійно аналізувати, зіставляти, порівнювати народознавчі поняття, звичаї минулого й сучасного, відокремлювати місцеве, регіональне від загальнотрадиційного національного.

    Мовленнєві завдання є супутніми на кожному народознавчому занятті. Наприклад, дітям приготували обід з українських національних страв, з назвами яких діти іце не обізнані. Отож, під час обіду вихователь поповнює словник дітей новими словами: куліш, пампушки, деруни чи крученики.

    Мандруючи до української оселі прадідів, діти вперше чують слова стріха, тин, перелаз, скриня, ослін, долівка.

    Словник дітей також поповнюється образними виразами, коли вони слухають фольклорні твори та твори українських письменників. Діти на прохання вихователя пригадують знайомі прислів’я, приказки, примовки. Кожне заняття супроводжується розповідями дітей про бачене, почуте, пережите.

    Виховні завдання мають на меті прищепити дітям нанасамперед любов до рідного краю, до землі своїх предків, до рідної мови, оселі, до батьківщини, почуття гордості за свій народ, повагу до національної культури, національних звичаїв та оберегів.

    Природними національними рисами характеру українців вважаються щирість, гостинність, доброта, мудрість, щедрість, добре почуття гумору. Отож, ці риси особистості потрібно виховувати у дитини, використовуючи для цього багатий народознавчий матеріал.

    Заняття з народознавства сприяють вихованню у дітей духовності на національному ґрунті, доброзичливості, чесності, взаємоповаги, чемності, скромності, товариськості, поваги до культури інших народів, вшанування їхніх традицій, оберегів.

    Прилучення дітей до народної творчості, мистецтва, безпосередня участь у національних святах виховують у них естетичні почуття, розвивають художнє світобачення, наповнюють емоційну сферу дитини радощами, піднімають настрій, формують естетичний смак.
    § 2. Зміст ознайомлення дітей з українським народознавством

    Перспективна програма розвитку освіти в Україні у XXI ст. орієнтує педагогів дотримуватись принципу варіантності програм виховання та навчання дітей у дошкільному закладі. Сьогодні для дошкільних закладів нашої держави видано декілька різних програм, підготовлених як науковими колективами, так і окремими авторами. Розгляньмо, як реалізуються в існуючих програмах принципи народності, регіональності, краєзнавства в ознайомленні дітей з рідним краєм, історією та сьогоденням національної культури.

    Програма «Малятко» 42 містить розділ «Дитина і навколишній світ», в якому визначено теми ознайомлення дітей з навколишнім. На другому році життя автори пропонують дві теми — «Найближче оточення» і «Дитячий садок», на третьому — «Моя сім’я», «Наш дитячий садок», «Праця дорослих». У другій молодшій та середній групах додається ще одна тема — «Наша вулиця, місто (село), Батьківщина». Лише дітям старшої та підготовчої груп пропонується тема «Витоки народознавства». Відповідно до програми лише на шостому році життя дітей вперше ознайомлюють з народними традиціями українського народу, які необхідно знати і шанувати. Безперечно, це занадто пізно. Дитина, яка виховується на відповідному національному ґрунті, повинна прилучатись до народних звичаїв і традицій з першого року свого життя.

    Розділ «Художня література» передбачає широке ознайомлення дітей з усною українською народною творчістю з раннього дитинства. Розділи «Образотворче мистецтво» й «У світі музики» містять завдання ознайомлення дітей з українським національним мистецтвом, народними промислами, українськими народними піснями, танцями, хороводами, іграми, музикою.

    Зональна програма «Українське дошкілля» 43 вміщує чимало народознавчих відомостей у розділі «Рідний край». Так, уже на четвертому році життя пропонується ознайомити дітей з будинками і спорудами, збудованими в національному стилі, з виробами місцевих умільців, з народними звичаями, святами, державними символами. Дітей старшого дошкільного віку ознайомлюють з історією України, радять дотримуватись давніх українських традицій, таких, наприклад, як: «Український народ на знак глибокої поваги дітей до своїх батьків учить звертатись до батьків на Ви. Це прадавня народна традиція, якої необхідно дотримуватись». Стосовно цього можуть бути різні підходи, сьогодення вносить свої корективи у сімейні взаємостосунки.

    Схвальним у змісті цієї програми є ознайомлення дітей старшого дошкільного віку з сімейними стосунками, сімейними традиціями в Україні. Ось деякі з них: урочисте завершення будівництва оселі, зведення даху, батьківське благословення. За уявленнями українського народу, поява дитини на світ знаменується появою нової зірки. На честь новонародженого влаштовують свято — зорини. У першу купіль новонародженого кладуть різні ароматні квіти і трави (любисток, руту, м’яту), висловлюють маляті різні добрі побажання. За українським звичаєм дитину називають на ім’я старших: дівчинку — ім’ям бабусі, прабабусі або матері, хлопчика — ім’ям діда, прадіда, батька.

    У програмі пізнавально-навчальні завдання тісно пов’язані з виховними та мовленнєвими. Так, любов та повагу до батьків пропонується висловлювати дітям ніжними словами-зверненнями: батечко, батенько, батейко, батіночко, татко, таточко, татонько, татуньо, татусенько, татунечко, татусь; мати, мама, неня, ненька, матуся, матінка, мамочка. Народ дбає про те, щоб у родині була щира співдружність, заснована на взаєморозумінні батька і матері, дружбі і повазі між старшими і молодшими. Старша дитина в сім’ї завжди є першим помічником батьків у піклуванні про менших дітей. Хрещені мати й батько (куми) допомагають рідним батькам виховувати дитину від народження до. зрілості.

    Автори програми радять виховувати у дітей риси майбутніх дбайливих матерів та батьків: у дівчаток — лагідність, ніжність, хазяйновитість, щирість, прагнення мати дітей, любити, годувати їх; у хлопчиків — шанувати сім’ю, вміти її захищати, бути добрим, щирим, працьовитим господарем, дбати про сім’ю, виховувати дітей.

    Формуючи особистість, слід, на думку авторів, прищеплювати дітям риси, властиві українському народові гуманізм, працелюбність, чуйність, доброзичливість; українцям здавна притаманна набожність; вони — люди щирі, правдиві, великодушні, безкорисливі, скромні, співучі, з добре розвиненим почуттям гумору.

    В Україні з роду в рід передаються настанови, які зобов’язують не залишати людину в біді: голодного нагодувати, спраглого напоїти, дати притулок подорожньому, співчутливо поставитися до скривдженого й допомогти йому, відвідати хворого, застерегти людину від лихого вчинку, відвернути від неї біду. Все це потрібно виховувати у дитини змалечку.

    Програма «Дитина» 44 вміщує народознавчі завдання у розділі «Любій малечі — про цікаві речі». Матеріал розділу подано згідно з тематичним планом. Це такі теми, як: «Наш дитсадок», «Родйна», «Культура родинних відносин», «Наш дім (квартира)», «Предмети побуту та вжитку», «У нашої Оксаночки таке хороше вбраннячко», «Смачного вам», «Золоті руки», «Вони живуть поряд з нами», «У світлиці природи», «Мій рідний край», «Ми подорожуємо», «Народна берегиня», «Свята».

    У старшому дошкільному віці додаються й конкретизуються ще такі теми: «Про сталевих коней, килими-лі- таки і чоботи-бігунці», «Фольклорні символи».

    У розділі «Чарівні фарби і талановиті пальчики» передбачається ознайомлення дітей з картинами українських художників як класиків, так і сучасників, народним декоративним мистецтвом, залучення дітей до активної продуктивної діяльності. Так, за програмою діти повинні ліпити декоративні тарілки, таці, миски, глечики, кухлики, куманці, підсвічники, обереги (у вигляді пта- хів, звірів, коней) з наступним розфарбуванням.

    У пропонованих авторами темах «Барви осіннього лісу», «В гостях у дванадцяти місяців», «Весняний переспів», «Зимова казка», «Травень на схилах Дніпра» та інших вдало поєднуються виховні, пізнавальні, навчальні завдання. Тематична подача матеріалу ознайомлює дітей з творами мистецтва, з природою рідного краю й водночас передбачає прищеплення дітям навичок малювання, аплікації, вишивання тощо. Наприклад, тема «Мандрівка до Чорного моря». Художник-мариніст. Знайомство з картинами І. К. Айвазовського «Чорне море», «Буря», «Місячна ніч». Відповідний емоційний настрій збагачується першою частиною 6-ї симфонії П. І. Чай- ковського. Малювання морських пейзажів. В аплікації — колективна робота «Морська зустріч двох флотів (піратського та королівського)». У ліпленні — кораблі (парусні) з глини, пластиліну, природного матеріалу.

    Наприклад, зміст теми «Пишається над водою червона калина». Образ калини у творчості майстрів декоративного розпису К. В. Білокур «Калина», В. І. Павленко «Калина», Т. О. Пата «Зозуля на калині». В малюванні, аплікації, ліпленні (барельєф) діти (по двоє) задумують і виконують творчі роботи за мотивами літературних та музичних творів про калину.

    Тема «Андріївські вечорниці» (свято Андрія) передбачає виготовлення дітьми малюнків, аплікацій, дрібної пластики з глини (подарунків), ігри в калиту та ін.

    Набути перших навичок продуктивної творчої діяльності допоможе малюкам гурткова робота. Автори програми «Дитина» пропонують організувати з старшими дошкільниками гуртки за інтересами: флоромозаїка, аплікація із соломки, художні поплітки, вишивання, вити- нанки. Наприклад, у гуртку «Вишивання» дітей вчать вишивати хрестиком, напівхрестиком, складати ескізи та вишивати за ескізами; ознайомлюють з художніми швами «китиці», «стовпчики», «розкол», «снопики», «козлики», «павучки». А тих, хто полюбляє художні поплітки, навчають плетінню декоративних виробів із різних матеріалів: соломки, з кольорового паперу, дротиків, ниток, а також макраме, ткацтву.

    Зміст ознайомлення дітей дошкільного віку з українськими національними традиціями викладено у тематичній програмі «Народознавство». Програма побудована за регіональним принципом ознайомлення дітей з рідним краєм та принципом тематичного розміщення матеріалу. Програма охоплює такі теми: «Україно моя, Батьківщино моя», «Символи України», «Родовід», «Родинне деревце», «Побут України», «Національні традиції та свята», «Мово рідна, слово рідне», «Народні ігри», «Народна метеорологія», «Українське національне мистецтво», «Народно-демократичне мистецтво та промисли», «Рідна природа».

    У межах кожної теми подаються довідковий матеріал для вихователя, тематичний словник для роботи з дітьми та орієнтовна тематика занять. Наприклад, тема «Україно моя, Батьківщино моя». Зміст:

    Стежинки та вулиці рідного краю. Рідна вулиця, на якій мешкає дитина. її назва, історія назви вулиці; що розташовано на цій вулиці (сквери, парки, пам’ятники, обеліски, споруди, підприємства, установи, транспорт тощо).

    Вулиці (та рідні стежини), на яких мешкають близькі та рідні дитині люди (бабуся, дідусь, тітка, сестри, брати тощо), їхні назви, історія назви цієї вулиці.

    Вулиця, на якій розташовано дошкільний заклад, її назва, історія, споруди, підприємства, сквери, парки.

    Головна вулиця міста (селища, села), її назва, історія назви, що розташовано на цій вулиці (сквери, парки, пам’ятники, обеліски, споруди, підприємства, установи, транспорт).

    Проспекти і майдани міста, історія їхніх назв, що цікавого є на кожному проспекті.

    Бульвари міста, історія їхніх назв, що цікавого є на кожному бульварі.

    Пам’ятники, історичні споруди, обеліски міста, їхня історія, музеї міста.

    Парки, сквери міста, історія їхніх назв.

    Підприємства, установи, навчальні заклади міста, споруди.

    Транспорт міста (селища, села).

    Природний ландшафт міста (селища, села): річка, гори, море, озеро, ставок, ліс тощо.

    Історія рідного міста (селища, села, мікрорайону), його назви, історичні корені поселення, історична назва.

    Назва області (району), в якій розташоване місто (селище, село), її історичні віхи, природний колорит. Чим славиться область (район), чим багата. Найвідоміші споруди, підприємства, пам’ятники, заказники, національні герої.

    Прикордонні до області міста (наприклад, до Одеси — Миколаїв, Херсон).

    Тема «Україна — моя Батьківщина».

    Наша Батьківщина — Україна, самостійна незалежна держава. 24 серпня 1991 р.— день утворення незалежної самостійної держави Україна. Столиця України — місто Київ. Київ розкинувся на мальовничих схилах Дніпра-Славутича. У Києві працює Верховна Рада України, український уряд, президент. Головна вулиця Києва— Хрещатик. У Києві багато парків, пам’ятників, проспектів, е метро. На вулицях Києва росте багато каштанів.

    Україна багата на хліб, вугілля, цукор. В Україні вирощують льон. Найбільш великі міста України — Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Львів, Донецьк, Запоріжжя.

    Заказники України: Асканія-Нова (Херсонська обл.), Софіївський парк (Умань), Хортиця (Запоріжжя), карпатські ліси, кримські (відповідно до регіону ознайомити дітей із заказниками).

    Гори України: Кримські, Карпатські.

    Моря — Чорне, Азовське. Порти України — Одеса, Маріуполь, Бердянськ та ін.

    Ріки України: Дніпро, Південний Буг, Тиса, Черемош, Дністер (та річки місцевості, де мешкає дитина).

    Історичні корені України. Карта України.

    Довідка: історико-етнографічні райони України: Полісся, Волинь, Поділля (басейн Південного Бугу, лівобережжя Дністра), Наддніпрянщина .(Київська, Чер- кої, західна частина Полтавської та Чернігівської каська, Дніпропетровська, східна частина Кіровоградсь- областей), Карпати, і Прикарпаття, Слобожанщина (Харківська, Сумська, Луганська, Донецька області), Полтавщина, Південь.

    Заснування міста Києва. Легенди про виникнення міста (про братів Кия, Щека, Хорива, сестру Либідь). Київська Русь — перша назва України. Русичі, русини — давні предки українців, росіян, білорусів.

    Правили Київською Руссю князі. Легенди та дитячі оповідання про київських князів (Аскольда, Діра, Олега, княгиню Ольгу, Святослава Хороброго, Володимира Великого «Ясне сонечко», Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха, Данила Галицького).

    Україна має багато пам’яток національної історії, храмів, соборів тощо.

    Київ — Києво-Печерська лавра, Аскольдова могила, Золоті Ворота, Софіївський та Володимирський собори, Андріївський узвіз та ін.

    Черкащина — Канів, Тарасова гора, собори та інші історичні пам’ятні місця.

    Запоріжжя—Запорізька Січ, Хортиця, Річище, затоки, плавні, Бердянська коса, Кам’яна Могила.

    Західна Україна — «Козацькі могили», Почаївська лавра, Олеський замок тощо.

    Крим — Херсонес, Бахчисарайський комплекс, Лівадія тощо.

    Кам’янець-Подільський — Стара фортеця та ін.

    Карпати — Чорна гора, Камінь Довбуша, Криниця Довбуша.

    Національні герої України: Кармелюк, Наливайко, Олекса Довбуш, Богдан Хмельницький, гетьмани та козаки (Сагайдачний, Дорошенко, Кішка, Мазепа та ін.).

    Тематичний словник: країна, батьківщина, Україна, вулиця, стежина, будинок, дім, хата, споруда, підприємство, установа, сквер, парк, бульвар, проспект, площа, майдан, мешкання, транспорт, столиця, головна вулиця, обеліск, пам'ятник, музей, річка, озеро, став, заказник, гора, схили, область, район, історія, Київська Русь, русичі, русини, Славутич, Дніпро, Південний Буг, Київ, Хрещатик, Дніпропетровськ, Харків, Одеса, Львів, Запоріжжя, порт, місто, село, селище, князі, собор, храм, лавра, легенда, замок, плавні, катакомби, Олекса Довбуш, Наливайко, Кармелюк, Сагайдачний.

    Тематика занять

    Молодша група (четвертий рік життя): «Рідна вулиця», «Вулиця дитячого садка», «Стежинка додому», «Зелено-радісно навколо», «Місто (село, селище) моє рідне».

    Середня група (п’ятий рік життя): «Шлях до рідних» (вулиці, на яких мешкають родичі), «Рідними вулицями», «Моя стежинка», «Дитячий садок», «Наше місто», «Парки та сквери міста», «Транспорт міста», «Площі (майдани) міста», «Пам’ятники міста», «Де ми відпочиваємо», «Що я знаю про своє місто (село, селище)?»

    Старша група (шостий рік життя): «Вулицями міста», «Чим багате наше місто?», «Пам’ятні місця міста (села, селища)», «Моя Батьківщина — Україна», «Подорож по Україні», «Чарівні ліси Київщини (Житомирщини)», «Блакитні блюдця озер Волині», «Запрошує гостинно Львів», «Ми — нащадки запорізьких козаків», «Легенда про трьох братів та сестричку (історія Києва)», «Куди пливе пароплав?», «У гості до Тараса», «Чом сумний ти, Богдане?» (легенда про Богдана Хмельницького), «Пісня про Кармелюка».

    Підготовча група (сьомий рік життя): «Мій рідний край, моя земля», «Україно моя, Батьківщино моя», «Мандри по Україні», «Чим славне наше місто (селище, село), область, район?», «Про що розповідають вулиці?», «На чому люди їздять?», «Екскурсії до музеїв (заказників)», «Заказники України», «У якому місті ми живемо і що воно розповідає про себе?», «Літній та зимовий відпочинок в Україні», «Витоки наших коренів», «Київська Русь», «Історичні легенди України», «Пам’ятні місця України», «Храми, лаври України», «Олекса Довбуш», «Наливайко», «Запорізька Січ».

    Окремі теми містять як загальнотрадиційний матеріал, так і регіональний. Наприклад, тема «Побут України». Зміст:

    Українська національна іграшка. Глиняні (полив’яні, неполив’яні) іграшки: свищики, свистунці, баранці, кізоньки, конячки, півники, вовчики, зайчики, птахи та ін. Розписи та художні прикраси на іграшках. Місцевість, де виготовляють іграшки. Опішня, Хомутець на Полтавщині. Майстри опішнянської іграшки: О. П. Селюченко (меморіальний музей в с. Опішня), Г. Н. Пошивайло (неглазуровані свистунці малих розмірів, прикрашені зеленими й червоними малюнками), М. Е. Китриш (глазуровані, жовті та зелено-коричневі іграшки, прикрашені рослинним орнаментохм), І. А. Білик (свистунці зеленого й коричневого кольорів, прикрашені рельєфною ліпкою).

    Косівська глиняна іграшка, глазурована, рослинні візерунки на фігурках тварин, зелені, жовті кольори глазурі. Відомий майстер на Івано-Франківщині Ю. Ю. Іллюк (червоні зозульки з біло-зеленим розписом).

    На Черкащині (с. Громи) виготовляють свистунці, политі чорною смолою з біло-червоно-зеленими цятками.

    На Вінничині — глазурований дитячий посуд різних розмірів, на Житомирщині — димчастий іграшковий посуд (банячки, макітри, горщики), на Волині — горщики- дійнята, гладишки.

    У Києві майстер глиняної іграшки Ф. І. Олексієнко, на Хмельниччині — О. Я. Пирожок (горщики, мальовані ангобами), на Одещині — О. Шиян (неглазуровані свистунці).

    Дерев’яна іграшка (сопілки, конячки, вітрячки, колиски, меблі, посуд, візочки з одним чи двома кониками). У Ковелі на Волині відомий майстер дерев’яної іграшки

    І. В. Сидорук (вітрячки, візочки, деркачі, шумові іграшки) . Стара Сіль, Яворів на Львівщині (конячки, качечки, деркачі, вітряки тощо).

    Солом’яна та м’яка іграшка, їх специфічні регіональні особливості. У кожному регіоні області є свої майстри дитячої народної іграшки, діти їх повинні знати й шанувати.

    Національний одяг. Традиційний український націо національний одяг. Жіночий: сорочка-вишнванка, спідниця, плахта, запаска, жилетка, корсетка (камізелька), сап’янці (чоботи), фартух, свитка, кожух, вінок (вінець), хустка, очіпок, чоботи, личаки, сукня, серпанок, коралі, намисто. Чоловічий: штани, шаровари, сорочка-вишиванка, корзно (плащ), порти (штани), гачі (штани), жупан, сердак, постоли, чоботи, бриль, капелюх, свита, жилет, кожух, личаки, ходаки, черес (пояс), кучма (шапка).

    Регіональні назви та специфіка національного одягу. Гуцульщина: крениці (штани з грубого полотна), кра- шениці, холошні, гачі (штани), чересо (широкий пояс), тобівка (шкіряна торба), киптар, крисені (капелюхи), топірець, палиця, манта (довгий суконний прямоспинний одяг), уплітка (сплетені парусні червоні нитки), попружка (пояс), букурія (ремінець), лискавки (скляне намисто), силянка, гердан (прикраса), дзьобия (вовняна торба), дротяні запаски, сукня, ногавиці, доколінниці (білі панчохи), сердак-підбілка, капці.

    Закарпаття: сорочка, сердак, довбанки (чоловіче взуття), кептар, гаті (штани), піджак, петек (верхній зимовий одяг), плат (фартух), силянка (пояс), монисто (намисто), уйоша (жіночий плечовий одяг), лейбан (сердак), згарда (намисто з мідних хрестиків), платина (хустка), парто (коропа трикутної форми), гугля (пла- щоподібна накидка з вовни), бочкари (шкіряне взуття), жакет.

    Наддніпрянщина: безрукавка, мачерки (шапки), свита, кирея (плащ), кожух, жупан, пояс, шаровари, бриль, постоли, личаки, черевики, чоботи, сорочка, запаска, дерга (плахта), керсетка, юпка, димка, мальованка (спідниця), намітка (головний убір), кибалка (обруч).

    Полісся: безрукавка, сорочка, толуб (кожух), свита, личаки, літник (спідниця), фартух, андарак (верхній жіночий одяг), катанка (безрукавка), семряга, намітка, полотнянка, капота.

    Буковина: чуганя (плащоподібний одяг із сукна), бунда (хутряна безрукавка), машини (сукняні штани), мазниця (шапка), манта, шуба, обрус (тип рушника), горботка (спідниця), півка (біле вкриття голови), кунтуш (суконне покриття кожуха), бурнус (пальто), коди (вінкоподібні жіночі прикраси).

    Закарпаття: сіряк (довгополий плащ), кожушок (короткий), губи (кожух без рукавів з широким коміром), брилі, постоли, чоботи, попередниця (плісирована спідниця з передньою вставкою), гілат, камізелька (безрукавка), гуня (оригінальне верхнє вбрання з імітацією рукавів), луб’яний обруч, чуга.

    Поділля: чугаїни, гуньки (свита), запаска, кунтуш, горботки (поясний одяг), байбараки (сукні), опанча, кобеняк.

    Степова частина України: пальто, прямоспинні свити, кожух, картуз, черевики, чоботи, конічні шапки, керея, сорочка-та лійка до талії, спідниця, блузка, каптан, кофта, хустка, очіпки, кобеняк, дерга, крайка, манта, чумарка.

    Національний посуд. Традиційний український посуд: миска, полумисок, макітра, горщик, глечик, куманець, горнятко, казан, тарілка, тарелі, горнець (горщик), кухоль, склянка, кварта, каструля, відро, цебро, діжа, макогін, сковорідка, ложка (дерев’яна, металева), виделка, дійниця, качалка.

    Предмети посуду, як і інші побутові речі, мають різні назви в різних регіонах України.

    Закарпаття: цідило (глиняний посуд), чупор (глечик для молока), силка (горщик), корчага (для зберігання води), жаровня (чавунна), погар (дерев’яний стакан), світич (фігурний стакан), лобал (сковорідка) та ін.

    Національні страви. Традиційні національні страви: борщ, юшка, затірка, локшина, галушки, вареники, ва- р’янці, смаженя, крученики, кльоцки, куліги, крупник, каша-лемішка (кашоподібна страва з гречки), соломаха (житня), жур (вівсяний кисіль), кваша (житньо-гречаний напій), пампушки з часником, книші з олією, гречаники, перепічки, малаї (Поділля), пундики, млинці, коржі, деруни, капусняк (квашена капуста з пшоном), узвар, печеня (м’ясна), душенина (м’ясна страва), драглі, гишки (холодець), товченики, мамалига (Карпати), варенуха, сирівець (хлібний квас), пироги.

    Обрядові страви. Весільна обрядовість: коровай, шишки, весільні калачі (Закарпаття), перепійці, качки, верч (Полісся), лежень (Правобережжя), дивень (Південь). Поховальна обрядовість: обід (гобід, вобід), коливо, канун (на Сході й Півдні). Різдвяні страви: кутя, узвар. На Великий піст — хрести з тіста. Великодня їжа: паска, кров’янка, книш, ковбаси, крашанки, писанки. У косовицю та жнива пекли мандрики (печиво з тіста для дітей). На Маковея, Спаса: шулики (коржі з маком та медом). На осінні свята готували балабушки (тісто, замішане на воді, принесеній з криниць у роті), калиту (великий корж, який підвішували до сволока, символ зимового сонцестояння). Навесні: жайворонки (зустріч птахів) .

    Предмети побуту: коцюба, рогач, деркач, ціп, граблі, трійчаки, лопата, рало, віник, ніж, сікач, ночви, рубель (праска), праска, брюзгаль (Закарпаття), килимок (ткацький верстат), порти (скатерть), лава, ослін, ослінчик, райбачка (ребриста дошка, яка використовується для прання одягу), кужіль, мотовило.

    Хатній інтер'єр, споруди на подвір'ї: садиба, хата, оселя, домівка, зимівники, пасіка, стріха, комора, льох, стабка, світлиця, кухня, передпокій, сіни, сінці, теплушка (тепла кімната у сінях), прихаток, ґанок, клуня, хижки (комори), комірчини, прибічка, гюкліть (Волинь), при- боки, притули, причепи (Поділля), захатник, припусниця, суток (Слобожанщина, Карпати), ванкір, алькір (кухня- спальня), піч, покуть (святий кут, червоний кут), дим- ник (Карпати), комин (Полісся), долівка; стіл, лави, ослінники, скриня, шафа, ліжко, ліжник, мисник, вишивані рушники, ковдра, простирадло з мереживом, килим, рядно, хідники, рушники, фіранки (на вікнах). Оздоблення печі, стін, сволок.

    Подвір’я має огорожу — паркан, пліт, тин, мури; ворота, брама. На подвір’ї — хлів (для великої рогатої худоби) , стайня (для коней), саж, куча, кармник (для свиней), курник (для птахів), кадуб, вулик, клуня, стодоли, половники (для зберігання зерна), сінники, одрини (для зберігання сіна), коші (для зберігання кукурудзи в качанах) , сарай, возовлі, шопи, повітки (для зберігання реманенту) .

    Залежно від регіону існували й інші споруди у дворі: млин, вітряк, олійниця, крупорушка, коптильня, сушарня, стая, заватра, колиба, зимарка. Традиційними на подвір’ї були криниця-журавель, а біля хати на дереві — лелечине гніздо.

    Біля кожної української хати — садок (фруктові дерева) , квітник (чорнобривці, любисток, рута, м’ята, мальви тощо), соняхи, калина коло криниці, дуб на леваді, груша на межі, тополя при дорозі тощо.

    Словник до цього розділу вихователь добирає самостійно залежно від регіональних назв предметів.

    Потрібно ознайомити дітей з повір’ями, які пов’язані з поселенням у дім, визначенням місця для стола, ліжка, дитячої колиски.

    Тематика занять

    Молодша група (четвертий рік життя): «Сопілочка, співаночка», «У нас в гостях ляльки Орися та Іванко» (національний одяг), «Одягнімо ляльок», «Погодуймо ляльок» (національні посуд та їжа), «Мисник», «Діти обідають», «В гостях у бабусі», «Про що розповідає бабусина хата».

    Середня група (п’ятий рік життя): «Виставка іграшок», «У посудному магазині», «Що поставимо на мисник?», «З бабусиної скрині», «Звідкіля наші гості?», «До святкового столу», «На подвір’ї», «Хата моя мила, хата моя біла», «Лелечине гніздо», «Біла криниця», «Побудуємо Парасці кімнату».

    Старша група (шостий рік життя): «Що іграшка розповідає про себе», «Іграшки раніше та сьогодні», «Садок вишневий коло хати...», «Подвір’я дідуся Панаса», «Одарчина хата», «Кожній речі своє місце», «Для чого потрібний посуд?», «Що готують з борошна?», «Приготуємо гостям обід», «До святкового столу», «На виставці одягу та взуття», «Подаруємо ляльці до свята», «Що краще одягнути?», «Прибирання хати до свята», «Біля плота, біля кілочка».

    Підготовча група (сьомий рік життя): «В українському музеї іграшок», «Народні умільці», «Село на милій Україні, неначе писанка село», «Поїдем, синочку, з тобою в село», «У бабусиній світлиці», «Хто що любить», «До святкового столу»,, «Підбери потрібний посуд», «Бабусин одяг», «Одягнемо ляльок до свята», «Що для чого?», «У білій криниці — чиста водиця», «Мандрівка в минуле», «Як сорочка в полі виросла», «Чоботи мої, чобіточки», «Жіночі головні убори», «Руса коса до пояса», «Ой хустина, хустиночка, мережена, шита,..», «Жіночі прикраси», «ІДо в макітру кладуть?» та ін.

    Розділ «Рідна природа» повністю побудовано за регі- ональним принципом на основі довідкового матеріалу. Перераховуються всі види рослин і тварин відповідного регіону, а вихователі самостійно добирають, які два-три види з них доступні (найбільш розповсюджені на даній території) дітям даної групи. Наводимо зміст ознайомлення дітей з рідной) природою для середньої групи.

    Середня група (п’ятий рік життя). Рослини. Розпізнавати два і більше видів дерев, що ростуть в Україні (наприклад, горобина, береза, ялина та ін.), чотири і омине видів кімнатних рослин (наприклад, бальзамин, аспидистра, колеус, бегонії, герань та ін), два і більше види рослин найближчого природного оточення, характерних для відповідного регіону, — дерев, ягідних та інших кущів, квітучих культивованих і дикоростучих трав’янистих рослин.

    Донбас: дуб, клен, сосна, біла акація (робинія звичайна) , ясен, берест, в’яз, гіркокаштан звичайний, шовковиця, бузина чорна (народні назви — бузина, бугила), глід, шипшина, кизильник чорноплідний, карагана кущова, мигдаль звичайний, горобейник, таволга та ін.; яблуня, груша, слива, вишня, виноград, полуниця, черешня та ін.; троянда, хризантема, жоржина, гіацинт та ін.; деревій звичайний (народні назви — кривавник, кашка, серпоріз), смілка звичайна, покісниця, астрагал шерстистоквітковий (народні назви — котячі лапки, кошачий горох), ковила волосиста, волошка синя, цмин пісковий (народні назви — сухоцвіт, жовтушник, сварливець), рутвиця мала, воронець (півонія вузьколиста), солодушка, рутка лікарська (народні назви — димниця, дика рута), жовтець багатоквітковий, головатень круглоголовий (народна назва — крутай), мильнянка лікарська (народні назви — терлич, чистуха), в’язіль барвистий, грицики звичайні (народні назви—сумочник, куряча гречка, калитник, польова гречка, горобинець), полин солянковидний, безсмертники однорічні (народна назва — скаженюха), люцерна румунська та ін.; капуста, помідори, огірки, морква, цибуля, перець та ін.

    Таврія північна: біла акація (робинія звичайна), бе- ^ рест, осика, тополя, клен, сосна, гіркокаштан звичайний, дуб, липа, терен степовий, лох, дереза, глід український, обвійник грецький (лише в Одеській області), чебрець двовидний (народна назва — чебрик), гордовина, жасмин, троянда та ін.; яблуня, персик, груша, слива, абрикос звичайний (народні назви — абрикос, морелі), зииоград та ін.; жоржина, канна, нагідки лікарські, тюльпан та ін.; цикорій дикий (народні назви — петрові батоги, голубий батіжок), рицина, коріандр, деревій звичайний (народні назви — кривавник, кашка, серпоріз), дивина банатська, цмин пісковий (народні назви — сухоцвіт, жовтушник, сварливець), березка (повійка), горицвіт весняний (народні назви — жовтоцвіт весняний, стародубка), звіробій звичайний (народна назва — заяча крівця), м’ята перцева, кульбаба лікарська, подорожник великий, ковила волосиста, стоколос прибережний, будяк гачкуватий, гвоздика бесарабська, герань пагорбкова, пижмо звичайне (народні назви — приворотень, коровай, остуда), дрік скіфський, мак дикий, сиренія сиза, солодка гола (народні назви — солодець, солодковий корінь), тризубець морський та ін.; помідори, капуста, огірки, морква, цибуля, баклажани та ін.

    Крим: бук, сосна кримська, дуб, платан, магнолія, кипарис, кедр, ясен, яловець високий, чебрець кримський, бузина чорна (народні назви — бузина, бугила), жасмин кущовий, дерен справжній, шипшина, троянда, глід, мигдаль степовий, скумпія звичайна (народна назва — рай- дерево) та ін.; яблуня, груша, слива, вишня, черешні, виноград, полуниця та ін.; айстра, гіацинт, канна та ін.; стоколос прибережний, лаванда, шавлія мускатна, розмарин, ромашка лікарська (народні назви — рум’янок, ро- маниця, хупавка), устели-поле піскове, миколайчики польові (кримські), ковила волосиста, шавлія поникла, перлівка кримська, громовик кримський, первоцвіт звичайний, безсмертники однорічні (народна назва — скаженюха), первоцвіт весняний (народні назви — котики, жовтуха, ключики, баранчики), головатень круглоголовий (народна назва — крутай), буркун кримський (народні назви — боркань, липка), тонконіг вузьколистий, белладонна звичайна (рослина отруйна), лядвенець кримський, горошок волохатий, самосил гайовий, вінич- чя сланке, горицвіт весняний та ін.; капуста, помідори, огірки, морква, цибуля, перець, гарбузи та ін.

    Поділля: липа, дуб, сосна, клен, вільха чорна (вільха клейка), верба, осика, черемха звичайна (народна назва— черемшина), ільм, чебрець блошиний (народні назви — чебрик, чебер), крушина ламка, ожина, верес звичайний, яглиця, ліщина, чорниця, кизил, бузина чорна (народні назви — бузина, бугила), калина, свидина та ін.; яблуня, груша, слива, вишня, черешня, полуниці та ін.; бузок, цикламен, півники, примула та ін.; холодок тонколистий, зеленчук жовтий, тонконіг лучний, лепеха звичайна (народні назви — татарське зілля, татарник, лепешняк, пищалка), астрагал шерстистоквітковий (народні назви — кошачі лапки, кошачий горох), валеріана лікарська, материнка звичайна (народна назва — душан- ка), конвалія звичайна, переступень білий (народні назви— нечіпай-зілля, адамів корінь; рослина отруйна), горобейник лікарський, костриця червона, кульбаба бесарабська, конюшина, волошка східна, горицвіт весняний, оман високий (народна назва — дивосил), дурман звичайний (народна назва — корольки; рослина отруй- на), шоломниця висока (весняна), перстач сріблястий (народні назви — дерев’янка, жовтя) та ін.; капуста, помідори, огірки, морква, цибуля, буряки та ін.

    Галичина, північна Буковина: дуб, бук, смерека, явір, вільха чорна (вільха клейка), ялиця біла, рододендрон східнокарпатський, сосна, липа, ясен, в’яз, граб, вільха сіра, бузина червона, яловець звичайний (народні назви — яливець, боровиця, джареп), черемха звичайна (народна назва — черемшина), горобина чорноплідна, чорниця, яглиця, брусниця (народна назва — кам’янка), бузина чорна (народні назви — бузина, бугила), крушина ламка, глід озброєний, барбарис звичайний (народні назви— квасниця, кислянка), верба козяча та ін.; яблуня, груша, слива, вишня, полуниці, малина та ін.; півонія, лілія, кальцеолярія, нарцис, гладіолус; перлівка одно- квіткова, зеленчук жовтий, розрив-трава звичайна, пізньоцвіт осінній (народна назва — шапра; рослина отруйна), кремена лікарська, веснівка дволиста, сонцецвіт сивий, коронарія зозуляча (народна назва — зозулин цвіт), костриці червона та лучна, сухоцвіт багновий (народна назва — сухоцвітки), медова трава шерстиста, остудник голий (народна назва — собаче мило), зозулині черевички, анемона дібровна, золототисячник малий (золототисячник зонтичний), чемерник червонуватий (народна назва — шпинз), наперстянка великоцвіта (народні назви — наперстниця, жовті дзвоники), лисохвіст, цибуля ведмежа (народні назви — левурда, черемша), скополія карніолійська (рослина отруйна), вовчуг польовий (народна назва — вовцюг), зозулинці та ін.; капуста, цибуля, помідори, огірки, редиска, морква, гарбузи та ін.

    Українське Полісся: сосна, дуб, граб, липа, вільха чорна (вільха клейка), клен, ясен, черемха звичайна (народна назва — черемшина), ялиця біла, осика, берест, верба попеляста, яглиця, чебрець блошиний (народні назви—чебрик, чебер), верес, чорниця, мучниця звичайна (народні назви — ведмеже вухо, ведмежі ягоди, вовчі ягоди), журавлина, ліщина, бузок, яловець звичайний (народні назви — яливець, боровиця, джареп), багно звичайне (народні назви — багун, багон; рослина отруйна), брусниця народна (назва — кам’янка), ожина, жостір та ін.; яблуня, груша, слива, вишня, черешня, полуниці, Схмородина, малина та ін.; флокс, жоржина, фре- зія, півники, заяча конюшина, райграс, костриця червона, мати-й-мачуха (народні назви — білтух, ранник), первоцвіт весняний (народні назви — котики, жовтуха, ключики, баранчики), синюха голуба, кмин звичайний (народна назва — ґанус), хвощ польовий (народні назви — сосонка польова, хвойка, лускавець), щавель кінський, веснівка, зірочник, чаполоч пахуча (народна назва — ча- пула), перстач прямостоячий (народні назви — зав’язник, калган, дубровка), наперстянка великоцвіта (народні назви — наперстниця, жовті дзвоники), коронарія зозуляча (народна назва — зозулин цвіт), любка дволиста (народні назви — собачки, собачі реп’яхи, причепа, туриця) та ін.; капуста, помідори, цибуля, огірки, редиска, гарбузи, морква та ін.

    У дошкільному закладі матеріали з українського народознавства використовуються на заняттях з ознайомлення дітей з явищами навколишнього світу, рідної природи, з художньої літератури, образотворчої діяльності, на музичних заняттях. Ці заняття можуть бути різних типів. Фронтальні заняття проводяться з усією групою дітей. Групові заняття (об’єднують не більше 10—15 дітей) проводять з кожною підгрупою окремо. Це можуть бути екскурсії, екскурсії-огляди, мандрівки, спостереження, ігри.

    Індивідуально-групові заняття об’єднують від п’яти до восьми дітей. Це розігрування малих жанрів фольклору, заучування забавлянок, віршів, лічилок, скоромовок, прислів’їв.

    Індивідуальні заняття проводять з однією дитиною (або трьома — чотирма дітьми) для закріплення або корекції набутих знань, умінь, навичок.

    Заняття народознавчого циклу мають комбінований характер. Упродовж заняття вихователь використовує різноманітні методи навчання: розглядання виробів та бесіда про них, загадки, приказки, вірші, пісні, ігри, картини, художні твори, технічні засоби (платівки, діапроектор, діафільми). Вони можуть бути також комплексними, коли на одному занятті розв’язуються програмні завдання з різних розділів: рідний край, образотворча діяльність, розвиток мовлення, музика, художня література.
    Запитання для повторення

    1. Назвіть завдання ознайомлення дітей з українськими традиціями.

    2. Які існують програми з народознавства?

    3. За яким принципом розміщено матеріал з народознавства у програмах?

    4. Назвіть структуру тематичної програми з народознавства.

    5. На яких заняттях виконуються програмні завдання з народознавства?

    6. У чому специфіка цих занять?


    Практичні завдання

    1. Дайте письмовий аналіз варіантних програм навчання та виховання дітей у дитячому садку, зокрема тих розділів, у яких зазначено народознавчі завдання.

    2. Складіть тематичний словник до розділу «Рідна природа» для однієї вікової групи відповідно до територіального регіону (наприклад, Донбасу, Поділля, Полісся тощо).

    3. Складіть картотеку історично-довідкового та методичного матеріалу (літератури) відповідно до розділів програми з народознавства.


    РОЗДІЛ ІV

    МАЛІ ЖАНРИ УКРАЇНСЬКОГО ФОЛЬКЛОРУ

    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   32


    написать администратору сайта