Главная страница
Навигация по странице:

  • Клітинна

  • Функції клітинної

  • Джгутики бактерій. Пілі, їх класифікація та функції. Визначення рухливості

  • Методи

  • Техніка фарбування: 1) Приготування мазка

  • 4) Безпосередньо фарбування

  • Спороутворення у бактерій. Патогенні спороутворюючі мікроби (бацили та клостридії).Методи виявлення

  • Спороутворюючі бактерії

  • За діаметром

  • Мікроба екз. 1. Медична мікробіологія та предмет її вивчення


    Скачать 0.66 Mb.
    Название1. Медична мікробіологія та предмет її вивчення
    Дата02.01.2022
    Размер0.66 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМікроба екз.docx
    ТипДокументы
    #322965
    страница6 из 60
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60

    Функції та властивості капсули


    1. Захисна: захист від несприятливих факторів навколишнього середовища (інсоляції, висушування, бактеріофагів)

    2. Антифагоцитарна роль: обумовлює патогенні властивості капсульних бактерій

    3. Адгезивна: полісахариди капсули споріднені до певних клітин або тканин організму людини (тропізм)

    4. Антигенні властивості: полісахариди або поліпептиди капсул утворюють К-АГ (при потраплянні в організм викликає імунну відповідь). Використовують для виготовлення вакцин проти капсульних бактерій

    Клітинна оболонка складається з клітинної стінки (20 нм, внутрішній(ригідний) (більш виражений у Гр+, утворений пептидогліканом (до 90%), який містить тейхоєві кислоти) та поверхневий (пластичний) шар (складається з ліпополісахариду (ліпіду А та полісахарид (О-АГ)) і поверхневої мембрани (містить білки, які є рецепторами для фагів і коліцинів і зумовлюють адгезію мікробів) (вони мозаїчно переплітаються), а також ліпопротеїдів)) і цитоплазматичної мембрани.

    Крістіан Грам запропонував метод забарвлення мікроорганізмів генціановим фіолетовим і розчином Люголя, мікроорганізми при цьому забарвлюються у фіолетовий колір. Після обробки спиртом і промивання водою одні з них втрачали попереднє забарвлення і забарвлювалися фуксином Пфейффера в червоний колір, їх назвали грамнегативними. Мікроорганізми, які не втрачали фіолетового забарвлення, назвали грампозитивними.

    Функції клітинної стінки: транспортна, приймає участь у поділі клітини, токсичні властивості.

      1. Джгутики бактерій. Пілі, їх класифікація та функції. Визначення рухливостіДжгутики складаються з: базального тільця, за допомогою якого вони кріпляться до бактерії (побудоване як система кілець (2 у гр(+) і по 4 (2по2) у гр (-), нанизаних на осьовий циліндр, там утворюється обертовий момент, який передається на джгутик, завдяки руху якого бактерія рухається), гачка і власне джгутика (білок флагелін). Направлений рух бактерій називається таксис (аеро-, хемофототаксис).

    За видом руху виділяють: Ковзаючі (рух за рахунок скорочення тіла) та плаваючі (рух за допомогою жгутиків): монотрихи (1 джгутик з 1 боку), лофотрихи (2 або декілька з 1 боку), амфітрихи (по 1 або декілька з обох полюсів), перитрихи (джгутики по всій поверхні тіла).

    Методи виявлння рухливості м-організмів: Мікроскопічний (фазово-контрастна або звичайна світлова мікроскопія "роздавленої" або "висячої" краплі), бактеріологічний (посів штриком у стовпчик напівщі-льного агару: рухливі бактерії ростуть дифузно, а нерухливі тільки там, де зроблено посів).

    Мікровійки: Фібрії (війки) (короткі тонкі волоски, їх може бути від 10 до кількох тисяч, є фактором патогенності, за допомогою них бактерії прикріпляються до чутливих клітин (адгезія), де потім розмножуються (колонізація)), кон'югативні або донорські (F-пілі) (забезпечують контакт між клітиною-донором і клітиною-реципієнтом, а також

    передачу спадкової інформації, що є в довгі тонкі ниткоподібні структури, бактерія може мати 1–2 такі структури, є апаратом кон'югації у бактерій, які є носіями плазмід).

    Техніка фарбування: 1) Приготування мазка (На предметне скло (стерильне) наносять краплю води, в яку потім бактеріологічною петлею вносять і розподіляють по поверхні лабораторний матеріал); 2) Висушування (Зайва рідина висушується або природним шляхом при кімнатній температурі, або мазок трохи прогрівається високо над полум’ям пальника); 3) Фіксація (Закріплення бактерії на предметному склі. Використовують вогонь (кілька проходів над найгарячішою частиною полум’я) або рідину (спирт, ацетон). Після такої обробки мікроорганізми швидше вбирають фарбу); 4) Безпосередньо фарбування (Фарба повинна повністю покривати всю поверхню мазка. Витримавши потрібний час (для кожного барвника свій), фарбу прибирають і промивають препарат водою).


      1. Спороутворення у бактерій. Патогенні спороутворюючі мікроби (бацили та клостридії).Методи виявленняМетоди виявлення: Ожешко або Ціля-Нільсена (спори забарвлюються у червоний, вегетативні клітини – у синій). Спороутворюючі бактерії, які мають медичне значення: бацили (сибірки), клостридії (правцю, ботулізму і газової анаеробної інфекції). Спора може розміщуватися центрально (сибірки), термінально–на кінці (правця), субтермінально (ботулізму).Палички розрізняються розміщенням, розміром, діаметром і формою кінців. Монобактерії розміщуються хаотично (більшість бактерій), диплобактерії – попарно, стрептобактерії – ланцюжком. Короткі палички (кокобактерії) розміром до 1 мкм (коклюшу, бруцельозу, туляремії), довгі – понад З мкм (клостридії, кишкові палички та ін.). За діаметром: тонкі (мікобактерії туберкульозу) і товсті (клостридії) палички. За формою кінців: заокруглені (кишкові палички, шигели, сальмонели), овоїдні (збудник чуми), обрубані (збудник сибірки), стовщені, булавоподібні (збудник дифтерії), загострені (фузобактерії).Звивисті бактерії за кількістю завитків.

    Поліморфізм здатність змінювати форму під дією різних факторів (антибіотиків, дезінфекційних розчинів, умов культивування та ін.). Найбільш властивий паличкам. Це слід ураховувати при ідентифікації.
      1. 1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60


    написать администратору сайта