Главная страница

4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари


Скачать 1.61 Mb.
Название4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари
Дата09.05.2019
Размер1.61 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла108.docx
ТипДокументы
#76539
страница12 из 19
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   19

Текширилди:

122-дарс

Узоқ муддатли режа бўлими :

4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .

Фан номи : математика

Мактаб :

Куни:

Муаллимнинг исми:

Синф:

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар сони:

Мавзу :

Фигуралар ясаш .

Таълимий мақсад

2.3.1.4 фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томонлари орқали топиш.

2.3.1.5 берилган периметр бўйича тўр кўзли қоғозга ёйиқ фигуралар солиш, уларни томонлари ўзгаришига кўра периметрини қандай ўзгаришин тушунтириш.

Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

Барча ўқувчилар: Фигураларнинг томонларини ўлчаш ва қўшиш ҳақида тушунчаси бор.

Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.

Айрим ўқувчилар: Катак қоғозда фигуралар ясаш ва уларни ўлчаб ҳисоблаш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .

Луғат бойлиги

Асосий терминлар: периметр , юза , ёйиқ фигура , синиқ чизиқ .

Таянч сўзлар: фигура, кўпбурчак, йиғинди.

Диалог:- Тўғри тўртбурчак ва квадратнинг периметрларини таққосланг .


Баҳолаш мезони

Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томонлари орқали топа олади.

Берилган периметр бўйича тўр кўзли қоғозга ёйиқ фигуралар солади, уларни томонлари ўзгаришига кўра периметрини қандай ўзгаришин тушунади.

Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклигини тушунтирилади.

Қадриятларни ёритиш

«Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти

Фанлараро боғланиш

Табиатшунослик , Дунётаниш , Бадиий меҳнат

Ўзлаштирилган малакалар

Фигураларнинг периметрини топиш ҳақида тушунчаси бор.

АКТ – ни қўллаш

Слайд .

Дарснинг бориши

Дарс вақтининг тақсимланиши


Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар



Боши 5 минут


Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади . Шодлик давраси қурилиб, бир-бирларига самимий тилак айтишиб, янги дарсни бошлайди .

Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

1-гуруҳ . Куз 2-гуруҳ . Қиш

« Керакли ахборотларни жамлаш» усулидан фойдаланиб, ҳар бир гуруҳ ўз номлари ҳақида керакли ахборотларни жамлаб айтади .

Уйга берилган топшириқ жавоблари тингланади ва дафтарлар алмаштирилади .


Фасллар расми


15 минут

10 минут

7 минут


1.Периметрини топинг .

Берилган тўғри тўртбурчакларнинг томонларини ўлчаб , периметрларини топинг .

Дескриптор . Билим олувчи :

- Томонларни ўлчайди ва ёзади .

- Периметрини топади .

Гуруҳлар таёқчалар билан баҳоланади .

2 . Тўғри тўртбурчакларнинг томонларини ўлчанг . Уларни таққосланг .

Тўғри тўртбурчаклар периметрларини топинг . Уларни таққосланг .

Дескриптор . Билим олувчи :

-Томонларини ўлчайди ва таққослайди .

- Периметрларини топади ва таққослайди .

Гуруҳлар гуллар билан баҳоланади .

3 . Топшириқни бажаринг .

а) Томонлари 6см ва 4 см бўлган тўғри тўртбурчак чизинг. Ўша тўғри тўртбурчакнинг периметрини топинг .

б ) Тўғри тўртбурчакнинг ҳар қайси томонини 2 см қисқартиринг . Периметрини ҳисобланг . Уқандай ўзгарди ? Тушунтиринг .

Дескриптор . Билим олувчи :

-Тўғри тўртбурчак чизади ва периметрини топади .

- 2 см қисқартирилган тўғри тўртбурчак чизади ва периметрини топиб , ўзгариши ҳақида фикрларини айтади .

Гуруҳлар барглар билан баҳоланади .

4 . Берилганлардан фойдаланиб , “ неча марта ортиқ” саволига икки амалли масалалар тузинг .

-Денгизда чўмилишга эрталаб 8 та , оқшомда уларга қараганда 16 та ортиқ бола келди .

- Биринчи куни оромгоҳга 7 та , иккинчи куни эса 20 ва 8 та бола келди .

Дескриптор . Билим олувчи :

-Икки амалли масалалар тузади .

- Ечими ва жавобини топади .

Таёқчалар берилади .

Дам олиш дақиқаси : Фигуралар ҳосил қилиш .

Ҳар бир гуруҳ даврага чиқиб , фигуралар ҳосил қилади .

5 . “Кимлар чаққон” . Берилган мисолларни устун шаклида ҳисобланг ва текширинг .

45 + 19 90 – 44 27 + 17 71 – 37

34 +44 50 - 17 95 - 29 41 – 28

100 -57 84 + 16 19 + 78 60 – 29

Дескриптор . Билим олувчи :

-Устун шаклида ёзади ва ҳисоблайди .

- Мисолни текширади .

Гуллар билан баҳоланади .

6 . Расмда нечта учбурчак ва нечта тўртбурчак бор ? Сиз қаламни қоғоздан узмасдан , шундай фигура ясай оласизми ?
c:\users\admin\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20171119_203314.jpg


слайд

Дарслик


Якуни 3 минут


Қайта боғланиш: «Қор» ўйини

усули қўлланилади. Ўқувчилар дарс ҳақидаги фикрлари билан ўртоқлашиб, энг яхши фикрларни олиб қолади.




Қўшимча ахборот

Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

А) ўқувчи

Ўз идеяларини айта олади.



Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

«Таёқчалар», «гуллар , барглар билан баҳоланади».

Қайта боғланиш: «Қор» ўйини

Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

АКТни қўллаш: слайд

Дам олиш дақиқаси: фигуралар ҳосил қилиш .

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?



Текширилди:
123-дарс

Узоқ муддатли режа бўлими :

4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .

Фан номи : математика

Мактаб :

Куни:

Муаллимнинг исми:

Синф:

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар сони:

Мавзу :

Фигуралар ясаш .

Таълимий мақсад

2.3.2.3 ёйиқ фигураларни моделини бўлиш ва уларнинг композициясини тузиш .

2.3.2.4 бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясаш .

Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

Барча ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.

Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Катак қоғозда фигуралар ясаш ва уларни ўлчаб ҳисоблаш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .

Айрим ўқувчилар: Катакларга расмларни қандай чизиш кераклиги ҳақида тушунчаси бор .

Луғат бойлиги

Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , тўлиқ бурилиш .

Таянч сўзлар: фигура , томон , периметр

Диалог:- Квадрат периметри берилган , томонини топинг .


Баҳолаш мезони

Ёйиқ фигураларни моделини бўла олади ва уларнинг композициясини туза олади .

Бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясай олади .

Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.

Қадриятларни ёритиш

«Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти

Фанлараро боғланиш

Табиатшунослик , Дунётаниш , Бадиий меҳнат

Ўзлаштирилган малакалар

Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .

АКТ – ни қўллаш

Слайд .

Дарснинг бориши

Дарс вақтининг тақсимланиши


Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар



Боши 5 минут


Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади . Шодлик давраси қурилиб, бир-бирларининг қўлларини ушлаб , яхши тилаклар айтишади .

Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

Ҳаммамиз кўзимизни юмиб , олдимиздаги катта денгизга қараймиз . Денгизда кўряпган жониворларни номини айта оласизми ?

1 – гуруҳ . Тошбақа 2 – гуруҳ . Балиқ

Икки гуруҳдан икки ўқувчи чиқиб , уйга вазифанинг жавобини айтади . Қолган ўқувчилар текширади . Дафтарлар алмаштирилади .



Жониворлар расми


15 минут

10 минут

7 минут


1.Денгиз жониворлари расмини кўздан кечиринг . Катакларга расмларни қандай чизиш мумкинлигини айтиб беринг .
Дескриптор . Билим олувчи :

-Расмларни чизади .

- Катакларга қайси қисмидан бошлаб чизиш кераклигини айтади , далиллайди .

Гуруҳлар кўнгил куйни кўтарадиган смайликлар билан баҳоланади .

2 . а ) Квадратнинг периметрини топинг .

Томони Периметри

6 см ?

5 см ?

3 см ?

б) Квадрат томонини топинг .

Томони Периметри

? 16 см

? 40 см

? 24 см

Дескриптор . Билим олувчи :

-Квадратнинг периметрини топади .

- Квадрат томонини топади .

Гуруҳлар чиғаноқлар билан баҳоланади .

3 . Елкан АВСD шаклга эга бўлиб , АВ томони 6 см , ВС томони АВ томонидан 3 см ортиқ . СD томони эса ВС томонидан 4 см қисқа , лекин АD томонидан 1 см ортиқ . АВСD елканнинг периметрини топинг .
Дескриптор . Билим олувчи .

-Томонлар узунлигини топади .

- Елканнинг периметрини топади .

Гуруҳлар қарсаклар билан баҳоланади .

Дам олиш дақиқаси .

Ҳайвонлар ҳаракатини бажаради .

4 . Томонлари берилган фигуралар томонларидан 3 см кичик бўлган фигура ясанг . Периметрини ҳисобланг .

Дескриптор . Билим олувчи :

-3 см кичик бўлган фигура ясайди .

- Периметрларини топади .

Гуруҳлар смайлик билан баҳоланади .

Уйга вазифа : 5 - мисол .



слайд


Дарслик


Якуни 3 минут


Қайта боғланиш: «Бош бармоқ» усули қўлланилади .




Қўшимча ахборот


Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

А) ўқувчи

Ўз идеяларини айта олади.



Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

«Смайликлар», «чиғаноқлар ва қарсаклар билан баҳоланади».

Қайта боғланиш: «Бош бармоқ» усули .

Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

АКТни қўллаш: слайд

Дам олиш дақиқаси:

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?

1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   19


написать администратору сайта