Текширилди:
124-дарс
Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
| Фан номи : математика
| Мактаб :
| Куни:
| Муаллимнинг исми:
| Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
| Мавзу :
| Ҳаракат йўналиши .
| Таълимий мақсад
| 2.3.3.1 чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлаш .
2.3.2.4 бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясаш .
| Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: : Катак қоғозда фигуралар ясаш ва уларни ўлчаб ҳисоблаш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .
| Ўқувчиларнинг босим бўлаги : Катакларга расмларни қандай чизиш кераклиги ҳақида тушунчаси бор .
| Айрим ўқувчилар: Кўрсатма бўйича амалларни бажариш ва фигуралар ясаш ҳақида тушунчаси бор .
| Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , тўлиқ бурилиш .
Таянч сўзлар: фигура , томон , периметр
Диалог:- Фигуралар томонини ўлчаб , периметрини топинг .
| Баҳолаш мезони
| Чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлай олади .
Бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясай олади .
| Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
| Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
| Фанлараро боғланиш
| Табиатшунослик , Дунётаниш , Бадиий меҳнат
| Ўзлаштирилган малакалар
| Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .
| АКТ –ни қўллаш
| Компьютер . Ўрмон яшовчиларини кўради ва айтади .
| Дарснинг бориши
| Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
| Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади . Шодлик давраси қуриб , ўқувчилар билан биргаликда шеър ёд олинади .
Бир , икки , уч
Йиғиб олиб куч ,
Устозимиз тинглаймиз
Янги дарсни бошлаймиз .
Ўқувчилар билимдонлар ва топқирлар гуруҳларига бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
Уйга берилган топшириқ текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
1 . Қоровулхонагача қандай етиш мумкин ? Энг баланд қорақарағайгача – чи ?
Ўқувчилар топшириқни гуруҳда бажаришади .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Қоровулхонага етиш йўлини кўрсатади .
|
Ўрмон расми
|
15 минут
10 минут
7 минут
| -Қорақарағайга етиш йўлини кўрсатади .
Гуруҳлар қўл сигнали билан баҳоланади .
2 . Фигураларнинг томонларини ўлчанг , периметрини топинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва ёзади .
- Периметрларини топади .
Гуруҳлар юлдузчалар билан баҳоланади .
3 . Ўрмонда яшовчиларни айтинг . Дўстингиз билан график диктантни бажаринг . Қандай тасвир ҳосил бўлди ?
а) Сатрлар бўйича ўқинг . б) Устунлар бўйича ўқинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-График диктантни бажаради .
- Қандай тасвир ҳосил бўлганини айтади .
Ўқувчилар гуллар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ Ҳайкал ” ўйини . 4 . Расмда нечта тўғри тўртбурчак бор ?
Дескриптор . Билим олувчи :
-Тўғри тўртбурчаклар сонини топади .
Ўқувчилар қўл сигнали билан баҳоланади .
Уйга вазифа: 5 - мисол
| Чизғич , қалам
видео
Дарслик
| Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: «Светофор» усули қўлланилади .
|
| Қўшимча ахборот
| Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Смайликлар», «қўл сигнали ва гуллар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Светофор» усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: проект
Дам олиш дақиқаси: “ Ҳайкал” ўйини .
| Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
| Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|
Текширилди: 125-дарс
Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
| Фан номи : математика
| Мактаб :
| Куни:
| Муаллимнинг исми:
| Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
| Мавзу :
| Нарсаларнинг жойлашуви .
| Таълимий мақсад
| 2.3.3.1 чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлаш .
2.3.2.4 бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясаш .
| Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.
| Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Катакларга расмларни қандай чизиш кераклиги ҳақида тушунчаси бор .
| Айрим ўқувчилар: Нарса ва фигураларнинг ўрнашган жойини аниқлаш ҳақида тушунчаси бор .
| Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , юқорида , пастда .
Таянч сўзлар: фигура , узунлик .
Диалог:- Нарсаларнинг ўрнашган жойини аниқланг .
| Баҳолаш мезони
| Чизиқда берилган нуқталарнинг бир – бирига қатнаштириб ўрнини аниқлай олади .
Бошланғич ўрни, йўналиш , қўзғалиш ( ўнгга , сўнгга , тўғри , тўлиқ бурилиш ,) аниқлаб ойдинлаштирилган нусхага мос ҳаракат ясай олади .
| Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
| Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
| Фанлараро боғланиш
| Қозоқ тили , Табиатшунослик , Дунётаниш , Бадиий меҳнат
| Ўзлаштирилган малакалар
| Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .
| АКТ – ни қўллаш
| Компьютер .
| Дарснинг бориши
| Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
| Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади . Доира шаклида туриб , ўқувчилар баралла айтади .
Жарқырап күнде ашылды .
Айналаға нұр шашылды .
Қайырлы күн ! Біз көңілді баламыз ,
Қайырлы күн ! Сәлемдесіп аламыз .
Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Ўсимликлар
2 – гуруҳ . Паррандалар
Ҳар бир гуруҳ ўз гуруҳи номига оид шеър ёд олишади .
Уйга берилган топшириқ текширилиб , дафтарлар алмаштирилади .
|
видеолавҳа
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Нима қаерда жойлашганини айтиб беринг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Нарсаларнинг қаерда жойлашганини айтади .
- Ўз ўрнига жойлаштириди .
Ўқувчилар микрофон усули билан баҳоланади .
2 . Ҳар қайси гулзорни боғбон айлантириб ўраб олмоқчи бўлди . У қандай узунликда тўсиқ тайёрлаши керак ? Дескриптор . Билим олувчи :
-Гулзорнинг томонлари узунликларини ўлчайди .
Ўқувчилар гуллар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси .
3 . Ифодалар тузинг ва уларнинг қийматини топинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Ифодалар тузади .
- Қийматини топади .
Ўқувчилар мақтов сўзлар билан баҳоланади .
4 . Ифодалардаги амаллар тартибини аниқланг . Уларни ўқинг . Ифодаларнинг қийматини топинг .
16 + 12 : 2 ( 30 – 25 ) * 2
20 – 7 * 2 4 * ( 16 – 12 )
( 14 + 6 ) : 2 20 + 5 * 2
Дескриптор . Билим олувчи :
-Амаллар тартибини аниқлайди .
- Қийматларини топади .
Гуруҳлар гуллар билан баҳоланади .
Гуруҳ баҳолари сони аниқланади . Ғолиб гуруҳ рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : 5 – мисол .
|
Чизғич , қалам
Дарслик
| Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: «Рангли доира» усули қўлланилади .
|
| Қўшимча ахборот
| Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Микрофон», «гуллар ва мақтов сўзлар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Рангли доира» усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: видео
Дам олиш дақиқаси:
| Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
| Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
| |