Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мен нимани биламан .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .
2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ва фигураларнинг ноъмалум томонини топиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Периметрни топишга доир масалаларни таҳлил қилиш ва ечишни , уларга тескари масалалар тузиш , олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: масса , килограмм , вақт , литр .
Таянч сўзлар: қанча кўп , неча метр .
Диалог:- Соатга қараб вақтни айта оласизми ?
|
Баҳолаш мезони
| Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .
Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Тароз паллаларига тошларни қўйиш жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Дунётаниш , Табиатшунослик .
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Мустақил масала ва мисоллар еча олади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд . Компьютер .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб « Ёз » шеърини айтишади .
Ўқувчилар фасллар орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
1 – гуруҳ . Ёз 2 – гуруҳ . Куз
|
расмлар
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 – топшириқ . а ) Тарвузнинг массаси қанча ? Қовоқнинг массаси қанча ?
Дескриптор . Билим олувчи :
- Тарвузнинг массасини аниқлайди .
- Қовоқнинг массасини аниқлайди .
б ) Қисқа ёзув бўйича масала тузинг .
Тарвуз – кг
Қовоқ - ? кг
Дескриптор . Билим олувчи :
- Масала тузади ва ечади .
- Тескари масала тузади ва ечади .
Гуруҳлар гуллар билан баҳоланади .
2 – топшириқ . Соатлардаги вақтни аниқланг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Соатлардаги вақтларни аниқлайди ва айтади .
Гуруҳлар қалдирғочлар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ У нима ?” ўйини .
3 – топшириқ . Масалаларни ечинг .
а ) Мактаб ошхонасига қопларда гуруч ва шакар олиб келинди . 1 қоп гуруч 8 кг , 1 қоп шакар эса 6 кг . Агар гуруч 32 кг , шакар эса 30 кг олиб келинган бўлса , омборда қайси қоплар кўп ва қанча кўп ?
Гуруч : 32 : 8 = 4
Шакар : 30 : 6 = 5
Дескриптор . Билим олувчи :
- Қайси қоп кўп эканлигини аниқлайди .
- Қанча кўп эканлигини аниқлайди .
Гуруҳлар барглар билан баҳоланади .
Гуруҳлар ва актив қатнашган ўқувчилар рағбатлантирилади .
Уйга вазифа : Масалага тескари масала тузиш ва ечиш .
|
слайд
Дарслик
компьютер
Ламинатланган қоғоз , маркер
|
.Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Донишманд укки » усули қўлланилади .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Гуллар», « Қалдирғочлар ва барглар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: « Донишманд укки » усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: слайд , компьютер .
Дам олиш дақиқаси: “ У нима” ўйини .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|
Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Мен нимани биламан .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .
2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ва фигураларнинг ноъмалум томонини топиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Периметрни топишга доир масалаларни таҳлил қилиш ва ечишни , уларга тескари масалалар тузиш , олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни ечиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: масса , килограмм , вақт , литр .
Таянч сўзлар: қанча кўп , неча метр .
Диалог:- Соатга қараб вақтни айта оласизми ?
|
Баҳолаш мезони
| Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .
Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Тароз паллаларига тошларни қўйиш жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Адабий ўқиш , Дунётаниш , Табиатшунослик .
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Мустақил масала ва мисоллар еча олади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб « Менинг мактабим » шеърини айтишади .
Ўқувчилар сабзавот ва мева гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
1 – гуруҳ . Сабзавот 2 – гуруҳ . Мева
|
Сабзавот ва мевалар расми
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 3 – топшириқ . Масалаларни ечинг .
б ) Онам менга байрамга костюм тикиш учун тасма сотиб олишни буюрди . Ҳар қайси енгига 37 см , ёқага 29 см тасма керак бўлса , қанча тасма сотиб олиниши керак ?
Ж : 103 см
в ) Онам кўйлакни тасма билан безатиши керак эди . У 3 м кўк тасма , 5 м дан қизил , сариқ ва яшил тасмалар сотиб олди . Онам ҳаммаси бўлиб неча метр тасма сотиб олди ?
Ж : 18 м
г ) Сизнинг оилангизга сабзавот етиштириш учун экин майдони ажратилди . Майдоннинг бўйи 9 м , эни 7 м . Экин майдони қуршовининг узунлигини топинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
-Масалаларнинг ечимини топади ва жавобини ёзади .
Гуруҳлар таёқчалар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ Ақ мамам ” қўшиғи .
4 – топшириқ . Шарбат қуйилган олти литрли банка ҳамда уч ва тўрт литрли иккита бўш банка бор . Уч литрли банкага 1 л шарбатни қандай қуйиш мумкин ?
Банкалар 6 литр 4 литр 3 литр
Қуйишгача 6 0 0
1 – қуйишдан кейин
2 – қуйишдан кейин
3 – қуйишдан кейин
4 – қуйишдан кейин
Дескриптор . Билим олувчи :
-Турли усулларни топади ва жадвални тўлдиради .
Гуруҳлар бош бармоқ билан баҳоланади .
5 – топшириқ . “ Сеҳрли квадратларни ” тўлдиринг .
Дескриптор . Билим олувчи : - Сеҳрли сонларни топади ва квадратларни тўлдиради . Гуруҳлар қарсаклар билан баҳоланади . Ғолиб гуруҳ аниқланиб , рағбатлантирилади .
|
слайд
Дарслик
Ламинатланган қоғоз , маркер
|
.Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Менинг сўзим » усули қўлланилади .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Таёқчалар», « Бош бармоқ ва қарсаклар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: « Менинг сўзим » усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: слайд
Дам олиш дақиқаси: “ Ақ мамам ” қўшиғи .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|