Главная страница

4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари


Скачать 1.61 Mb.
Название4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари
Дата09.05.2019
Размер1.61 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла108.docx
ТипДокументы
#76539
страница18 из 19
1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19


Текширилди:

.


133 - дарс

Узоқ муддатли бўлим режаси :

4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .

Фан номи : математика

Мактаб :

Куни:

Муаллимнинг исми:

Синф:

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар сони:

Мавзу :

Ўзингизни текширинг .

Таълимий мақсад

2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .

2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .

Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

Барча ўқувчилар: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ва фигураларнинг узунликларини ўлчаш ҳақида тушунчаси бор .

Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ва фигураларнинг ноъмалум томонини топиш ҳақида тушунчаси бор .

Айрим ўқувчилар: Периметрни топишга доир масалаларни таҳлил қилиш ва ечишни , уларга тескари масалалар тузиш , олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .

Луғат бойлиги

Асосий терминлар: марта кам , марта ортиқ .

Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , ифода .

Диалог:- Масала ва мисолларни ечинг .

Баҳолаш мезони

Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .

Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .

Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.

Қадриятларни ёритиш

«Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти

Фанлараро боғланиш

Дунётаниш , Бадиий меҳнат

Ўзлаштирилган малакалар

Мустақил масала ва мисоллар еча олади .

АКТ – ни қўллаш

Слайд . Компьютер .

Дарснинг бориши

Дарс вақтининг тақсимланиши


Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар



Боши 5 минут


Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .

Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб « Салом дўстим » шеърини айтишади .

Ўқувчилар фазовий фигуралар орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .

1 – гуруҳ . Конус 2 – гуруҳ . Цилиндр


Конус , цилиндр


15 минут

10 минут

7 минут


1. Биз :

- фигуралар томонлари узунликларини ўлчашни ;

- периметрни топишни , периметр ва маълум томони бўйича фигуранинг номаълум томонини топишни ;

- периметрнинг берилган қийматлари бўйича катак варақда ясси фигуралар ясашни ;

- бўйи , эни , периметри катталиклари орасидаги боғланишдан фойдаланиб масалаларни ечишни ;

- Тўғри тўртбурчак ( квадрат ) нинг томони ва периметрини топишга доир масалаларни таҳлил қилишни ва ечишни ; уларга тескари масалалар тузишни ва ечишни ўрганиб олдик .

“ Ўзингизни текширинг” усулидан фойдаланиб , топшириқларни мустақил бажаради ва текширади .

Билиш : Фигуралар томонлари узунликларини ўлчашни ва периметрларини топишни биламан .

1 – топшириқ .Фигуранинг периметрини топинг .


Слайдга қараб болалар ўз ишларини текширади ва ўзларини баҳолашади .

Тушуниш : Тўғри тўртбурчакнинг томони ва перимерини топишга доир масалаларни еча оламан . 2 – топшириқ .Масалани ечинг . Тўғри тўртбурчак периметрини турли усулларда ҳисобланг .

Тўғри тўртбурчак бир томонининг узунлиги 6 см , иккинчиси эса ундан 3 см қисқа . Периметрини топинг . Дескриптор . Билим олувчи :

- Иккинчи томонининг узунлигини топади .

- Периметрини турли усулларда ёзиб ҳисоблайди .

“ Бош бармоқ ” усули билан баҳоланади .

Дам олиш дақиқаси : АКТ дан фойдаланиб мусиқага болаларни ўйнатиш .

Қўлланиш : Периметрнинг берилган қийматлари бўйича катак варақда ясси фигуралар ясай оламан . 3 – топшириқ .Периметри 18 см ва эни 4 см бўлган тўғри тўртбурчак чизинг .

Дескриптор . Билим олувчи : - Катак варақда ясси фигура ясайди . - Тўғри тўртбурчакнинг иккинчи томонини топади . “ Рағбатлантириш ” усули орқали баҳолаш . Ғолиб гуруҳ ва энг актив ўқувчилар аниқланиб , рағбатлантирилади .


Дарслик

слайд

Ламинатланган қоғоз , маркер


компьютер



.Якуни 3 минут


Қайта боғланиш: « Светофор» усули қўлланилади .




Қўшимча ахборот


Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

А) ўқувчи

Ўз идеяларини айта олади.



Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

«Ўзини – ўзи баҳолаш», « Бош бармоқ ва рағбатлантириш усули билан баҳоланади».

Қайта боғланиш: «Светофор » усули .

Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

АКТни қўллаш: слайд

Дам олиш дақиқаси: Рақс

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?




Текширилди:

134 - дарс

Узоқ муддатли режа бўлими :

4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .

Фан номи : математика

Мактаб :

Куни:

Муаллимнинг исми:

Синф:

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар сони:

Мавзу :

Ўзингизни текширинг .




Таълимий мақсад

2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини тузиш .

2.4.2.2 сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатиш ва ечиш .

Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

Барча ўқувчилар: Мантиқий масалалар , бошқотирмалар ва фигураларнинг узунликларини ўлчаш ҳақида тушунчаси бор .

Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Сонлари бор бошқотирма масалаларни , мантиқий масалаларни ечиш ва фигураларнинг ноъмалум томонини топиш ҳақида тушунчаси бор .

Айрим ўқувчилар: Периметрни топишга доир масалаларни таҳлил қилиш ва ечишни , уларга тескари масалалар тузиш , олган билимларини ҳаётда қўллай олиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор .

Луғат бойлиги

Асосий терминлар: марта кам , марта ортиқ .

Таянч сўзлар: сонлар , йиғинди , ифода .

Диалог:- Масала ва мисолларни ечинг .

Баҳолаш мезони

Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларга берилган содда масалаларни ечишда , қўшиш ва камайтиришда берилган мураккаб масалаларни сонли ифодалар кўринишида ечиш моделини туза олади .

Сонли масалаларни , қурилиши турлича сонлари бор бош қотирма масалалар , алмаштириб қўйиш ва ўлчашга мўлжалланган мантиқий масалаларни кузатади ва еча олади .

Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги

Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.

Қадриятларни ёритиш

«Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти

Фанлараро боғланиш

Дунётаниш , Бадиий меҳнат .

Ўзлаштирилган малакалар

Мустақил масала ва мисоллар еча олади .

АКТ – ни қўллаш

Слайд .

Дарснинг бориши

Дарс вақтининг тақсимланиши


Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар



Боши 5 минут


Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .

Шодлик доираси қурилиб , дарсни бир – бирига самимий тилак айтишиб « Мактабим » шеърини айтишади .

Ўқувчилар фазовий фигуралар орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.

Уйга берилган вазифалар текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .

1 – гуруҳ . Конус 2 – гуруҳ . Цилиндр


Конус , цилиндр


15 минут

10 минут

7 минут


Анализ : Тўғри тўртбурчак ( квадрат )нинг томони ва периметрини топишга доир масалаларни таҳлил қилиб , еча оламан ; уларга тескари масалалар тузиб , еча оламан.

3 – топшириқ . Масалани ечинг. Унга тескари масала тузинг ва ечинг .

Квадратнинг томони 8 см . Унинг периметрини топинг .

Дескриптор . Билим олувчи : - Квадратнинг периметрини топади . - Тескари масала тузади ва ечади . Ўқувчилар смайликлар билан баҳоланади .

Синтез : Тўғри тўртбурчак ( квадрат )нинг томони ва периметрини топишга доир масалаларни таҳлил қилиб , еча оламан ; уларга тескари масалалар тузиб , еча оламан.

4 – топшириқ .

а томони b томони Периметри

8 см 2 см ? см

см ? см

? см см см

Дам олиш дақиқаси : “ Рақамлар рақси” ўйини .

Баҳолаш : Ясашлар ва ҳисоблашларнинг тўғрилигини текшира оламан .

5 – топшириқ . Тўғри тўртбурчак ясалишининг тўғрилигини текширинг .

3 см

5 см

Дескриптор . Билим олувчи :

- Катак қоғозда фигуранинг ясалишини текширади .

- Нотўғри томонини аниқлайди ва периметрини топади .

Ўқувчилар юз ифодаси орқали баҳоланади .

Ғолиб гуруҳ ва актив қатнашган ўқувчилар аниқланиб , рағбатлантирилади .

Уйга вазифа : Тўғри тўртбурчак чизиш ва периметрини топиш .


слайд

Дарслик

Ламинатланган қоғоз , маркер



.Якуни 3 минут


Қайта боғланиш: « Уч хил ранг» усули қўлланилади .




Қўшимча ахборот


Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

А) ўқувчи

Ўз идеяларини айта олади.



Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

«Смайлик», « Юз ифодаси билан баҳоланади».

Қайта боғланиш: «Уч хил ранг » усули .

Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, Дунётаниш,

Бадиий меҳнат

Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

АКТни қўллаш: слайд

Дам олиш дақиқаси: “ Рақамлар” рақси .

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?

1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   19


написать администратору сайта