Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Геометрик масалаларни ечиш .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.5** узунлиги , эни периметрини топишга берилган масалаларни таҳлил қилиш ечиш , тескари масалаларни тузиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Нарса ва фигураларнинг ўрнашган жойини аниқлаш ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Тўғри тўртбурчак ва квадратнинг томонлари ва периметрини топишга доир масалаларни ечишни ва уларни таҳлил қилиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , юқорида , пастда .
Таянч сўзлар: фигура , узунлик .
Диалог:- Нарсаларнинг ўрнашган жойини аниқланг .
|
Баҳолаш мезони
| Узунлиги , эни периметрини топишга берилган масалаларни таҳлил қилади ечади , тескари масалаларни туза олади ва еча олади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Дунётаниш , Табиатшунослик
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Проект .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб, ўқувчилар бир – бирларига яхши тилаклар тилайдилар .
Эрталабки айлана ,
Қўл олишиб , қани , биз ,
Дўстлашайлик баримиз .
Айтмоқчиман сизларга ,
Тез туринг айланага .
Қандай яхши бир туриш ,
Дўстлар билан бир юриш !
Қандай яхши дўст бўлиш !
Ўқувчилар гуруҳларга бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Квадрат
2 – гуруҳ . Тўғри тўртбурчак .
Уйга берилган вазифа текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
|
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Фотосурат учун рамкалар кўриб чиқинг .
Қандай фигуралар периметрга эга ?
Дескриптор . Билим олувчи :
- Рамкалар ҳақида фикрини айтади .
- Периметрга эга фигураларни кўрсатади .
Сабзавотлар билан баҳоланади .
2 . Квадратнинг периметрини билган ҳолда унинг томонларини қандай топиш кераклигини ёдингизга туширинг .
Тўғри тўртбурчакнинг бир томони ва периметрини билган ҳолда унинг бошқа томонини қандай топиш кераклигини ёдингизга туширинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Квадратнинг томонларини топади .
- Тўғри тўртбурчакнинг бошқа томонини топади .
2 . Жадвални тўлдиринг . Масалалар учлиги ўзаро қандай боғланган ?
а томони b томони Периметри
6 см 2 см ?
6 см ? см 16 см
? см _ см 16 см
8 см 2 см ? см
_ см ? см _ см
? см _ см _ см
Дескриптор . Билим олувчи :
- Жадвални тўлдиради .
- Ўзаро боғлиқлигини айтади .
Мевалар билан баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : Рақамларни тана ҳаракати орқали ҳосил қилишади .
3 . Масалани ечинг . Унга тескари масалалар тузинг ва ечинг .
а ) Квадратнинг томони 9 см . Периметри нечага тенг ?
б ) Тўғри тўртбурчак томонлари 7 см ва 3 см . Периметрини топинг .
в ) Квадратнинг периметри 32 см . Томонини топинг .
г ) Тўғри тўртбурчакнинг бир томони 5 см га тенг . Периметри 14 см . Тўғри тўртбурчакнинг иккинчи томони нечага тенг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Квадратнинг периметри ва томонини топади .
- Тўғри тўртбурчакнинг периметрини ва томонини топади .
Сабзавотлар билан баҳоланади .
5 . Кесмалардаги ифодалардан фойдаланиб , тенглик ва тенгсизликлар тузинг . Дескриптор . Билим олувчи :
-Ифодалардан фойдаланиб , тенглик , тенгсизлик тузади .
Уйга вазифа : 4 - мисол .
|
Чизғич , қалам
ручка
проект
дарслик
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Беш бармоқ » усули қўлланилади .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Сабзавотлар», « Мевалар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: « Беш бармоқ» усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: проект
Дам олиш дақиқаси: Рақамлар ҳаракати .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|
Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар .
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу :
| Геометрик масалаларни ечиш .
|
Таълимий мақсад
| 2.5.1.2 масалаларни ечиш мобайнида узунлиги , эни , периметр катталиклар ўзаро мустақиллигини фойдаланиш .
2.5.1.5** узунлиги , эни периметрини топишга берилган масалаларни таҳлил қилиш ечиш , тескари масалаларни тузиш ва ечиш .
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Нарса ва фигураларнинг ўрнашган жойини аниқлаш ҳақида тушунчаси бор .
|
Айрим ўқувчилар: Тўғри тўртбурчак ва квадратнинг томонлари ва периметрини топишга доир масалаларни ечишни ва уларни таҳлил қилиш ҳақида тушунчаси бор .
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: ўнгга , сўнгга , юқорида , пастда .
Таянч сўзлар: фигура , узунлик .
Диалог:- Нарсаларнинг ўрнашган жойини аниқланг .
|
Баҳолаш мезони
| Масалаларни ечиш мобайнида узунлиги , эни , периметр катталиклар ўзаро мустақиллигини фойдалана олади .
Узунлиги , эни периметрини топишга берилган масалаларни таҳлил қилади ечади , тескари масалаларни тузади ва ечади .
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклиги тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Бадиий меҳнат , Дунётаниш , Жисмоний тарбия
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Фигураларнинг томонларини ўлчайди ва периметрини топади .
|
АКТ – ни қўллаш
| Проект .
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Психологик тайёргарлик кўрилади .
Шодлик доираси қурилиб , бир – бирига яхши тилаклар тилайдилар .
Ўқувчилар « Мозаика » усули орқали гуруҳларга бириктирилиб , ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Билағонлар .
2 – гуруҳ . Топқирлар .
Уйга берилган вазифа текширилади ва дафтарлари алмаштирилади .
| мозаика
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1 . Расмни кўриб чиқинг . Денгизгача кимнинг йўли қисқароқ ? Гулзорни кўздан кечиринг . Унинг периметрини топинг . Тескари масалалар тузинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Қайси йўл қисқа эканлигини аниқлайди .
- Периметрини топади ва тескари масала тузади .
Ўқувчилар қўл сигнали орқали баҳоланади .
2 . Расмлар бўйича масалалар тузинг ва уларни ечинг .
Дескриптор . Билим олувчи :
- Расмлар бўйича масалалар тузади .
- Масалаларни ечади .
Товушлар орқали баҳоланади .
3 . Ифодалар тузинг ва қийматини топинг . Дескриптор . Билим олувчи :
-Ифодалар тузади ва қийматини топади .
Қўл сигнали орқали баҳоланади .
Дам олиш дақиқаси : “ У нима ?” ўйини ўйналади .
4 . Тушириб қолдирилган қавсларни тикланг .
40 – 8 + 7 = 25 86 – 30 – 10 = 66
50 – 9 – 6 = 47 42 – 20 + 2 = 20
Дескриптор . Билим олувчи :
-Қавсларни ўз ўрнига қўяди .
5 . Фақат тўғри тенглик ва тенгсизликларни ёзинг .
33 + 55< 66 – 33 45 -34 > 45 -45
55 + 23 = 45 +33 45 +15 = 25 +35
55 – 33 < 55 – 22 25 + 62 > 25 + 77
Дескриптор . Билим олувчи :
- Тўғри тенгликларни ёзади .
- Тўғри тенгсизликларни ёзади .
Ўқувчилар товушлар орқали баҳоланади .
Уйга вазифа : 6 - мисол .
|
слайд
Чизғич , қалам
ручка
дарслик Ламинатланган қоғоз , маркер
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: « Микрофон» усули қўлланилади .
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Қўл сигнали», « Товушлар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Микрофон» усули .
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: компьютер
Дам олиш дақиқаси: “ У нима” ўйини .
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|