Узоқ муддатли режа бўлими :
| 4 – С Бўлим . Геометрик фигуралар
|
Фан номи : математика
| Мактаб :
|
Куни:
| Муаллимнинг исми:
|
Синф:
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони :
|
Мавзу:
| Фигуралар ясаш.
|
Таълимий мақсад
| 2.3.1.4 фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томонлари орқали топиш.
2.3.1.5 берилган периметр бўйича тўр кўзли қоғозга ёйиқ фигуралар солиш, уларни томонлари ўзгаришига кўра периметрини қандай ўзгаришин тушунтириш.
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Фигаранинг қарама – қарши томонлари тенглиги ҳақида тушунчаси бор.
|
Ўқувчиларнинг босим бўлаги: Фигураларнинг томонларини ўлчаш ва қўшиш ҳақида тушунчаси бор.
|
Айрим ўқувчилар: Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томони орқали топиш мумкинлиги ҳақида тушунчаси бор.
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: периметр , юза , ёйиқ фигура , синиқ чизиқ .
Таянч сўзлар: фигура, кўпбурчак, йиғинди.
Диалог:- Квадратнинг томонларини ўлчаб, йиғиндисини топинг.
|
Баҳолаш мезони
| Фигуранинг белгисиз томонларини периметри ва белгили томонлари орқали топа олади.
Берилган периметр бўйича тўр кўзли қоғозга ёйиқ фигуралар солади, уларни томонлари ўзгаришига кўра периметрини қандай ўзгаришин тушунади.
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
| Дарс жараёнида техника хавфсизлигига риоя қилиш кераклигини тушунтирилади.
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл». 5. Оммавий Меҳнат Жамияти
|
Фанлараро боғланиш
| Табиатшунослик , Дунётаниш , Бадиий меҳнат
|
Ўзлаштирилган малакалар
| Фигураларнинг периметрини топиш ҳақида тушунчаси бор.
|
АКТ – ни қўллаш
| Слайд орқали қишлоқ тасвирланган видео
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Боши 5 минут
| Саломлашиш. Шодлик давраси қурилиб, дарсни бир-бирига самимий тилак айтишиб янги дарсни бошлайди.
Хайрли тонг дўстлар
Хайрли тонг бўлсин
Бугунги кунимиз
Қувончга тўлсин.
Ўқувчилар кўпайтириш ва бўлиш гуруҳларига бириктирилиб, ўқувчилар билан биргаликда дарс мақсади белгилаб олинади.
1 – гуруҳ . Кўпайтириш 2 – гуруҳ . Бўлиш
|
|
15 минут
10 минут
7 минут
| 1.Бизнинг қаҳрамонларимиз овулга саёҳатга йўл олишди. Қўраларнинг периметрини ҳисобланг.Сиз уларни турли усулда ҳисоблай оласизми ?
Топшириқ гуруҳда бажарилади.
Дескриптор. Билим олувчи :
-Периметрларни тез ва тўғри топади.
-Периметрларни турли усулда ёзиб , ҳисоблайди.
Ўқувчилар билан баҳоланади .
2 . Фигуранинг томонларини ўлчанг ва шунга ўхшаш фигуралар ясанг . Уларни лотин алифбоси ҳарфлари билан белгиланг .
Ясалган фигураларнинг периметрларини ҳисобланг .
Дескриптор. Билим олувчи :
-Фигуранинг томонларини ўлчайди ва ўхшаш фигура ясайди .
-Лотин алифбоси ҳарфлари билан белгилаб , периметрларини топади .
Ўқувчилар билан баҳоланади .
3 . Тўғри тўртбурчакларнинг периметрини ҳисобланг . Периметр қандай ўзгарди ? Нима учун ?
Бўйи Эни Периметри
5см 3см
5см 2 см ортиқ
5 см 1 см кам
Дескриптор. Билим олувчи :
-Тўғри тўртбурчакларнинг периметрларини ҳисоблаб топади .
- Периметр ўзгариши ҳақида ўз фикрини айтади .
Дам олиш дақиқаси .
4. Тенгламаларни ечинг.
3*х+50=77 100-24:с=92 3*х=92-68
Дескриптор. Билим олувчи:
- Мураккаб тенгламани оддий тенгламага айлантиради.
- Номаълум сонни топади ва жойлаштиради .
Ўқувчилар юлдузча билан баҳоланади.
5. Бир хил периметрли фигураларни топинг . Периметрнинг айнан шундай қиймати билан яна фигуралар ясаш мумкинми ?
Дескриптор . Билим олувчи :
- Бир хил периметрли фигураларни топади .
- Ўз фикларини айтиб , исботлайди .
Уйга вазифа : 6 - мисол .
| Видео
Дарслик
|
Якуни 3 минут
| Қайта боғланиш: «Тозалик» ўйиниусули қўлланилади. Ўқувчилар дарс ҳақидаги фикрлари билан ўртоқлашиб, энг яхши фикрларни олиб қолади.
|
|
Қўшимча ахборот
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
А) ўқувчи
Ўз идеяларини айта олади.
| Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
«Юлдузча», «смайликлар билан баҳоланади».
Қайта боғланиш: «Тозалик» ўйини
| Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари
АКТни қўллаш: видео
Дам олиш дақиқаси:
|
Рефлексия:
1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?
2. Бугун ўқувчилар нима билди?
3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?
4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?
5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?
6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?
| Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Якуний сарҳисоб
Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)
1.
2.
Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?
|