Главная страница

4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари


Скачать 1.61 Mb.
Название4 а блим. исоблашларнинг рационал усуллари
Дата09.05.2019
Размер1.61 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла108.docx
ТипДокументы
#76539
страница9 из 19



Текширилди:

119-дарс
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   19

Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

Қувноқ дақиқани бажаришда эҳтиёткорлик қоидаларини тушунтириш.

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?


Узоқ муддатли режа бўлими:


4-В бўлим. Масалаларни ечиш усуллари.


119

Фан номи: Математика

Мактаб:

Куни:

Муаллимнинг исми:

Синф: 2

Қатнашганлар:

Қатнашмаганлар сони:

Мавзу:

Ўзингизни текширинг!


Таълимий мақсад:

2.5.1.4 сонли бир неча марта орттириш \ камайтириш : қисқа таққослашга берилган масалаларни таҳлил қилиш ва таққослаш.

2.5.1.5кўпайтириш ва бўлишнинг белгисиз компонентларини топишга: узунлик, эни , переметрини топишга берилган масалаларни : тўғри ва янгича натижалар берилган масалаларни таҳлил қилиш ва ечиш: тескари масала тузиш ва ечиш.

2.5.1.8 сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларни берилган содда масалалар ни қўшиш ва айириш берилган қисқа масалаларни сонли ифодалар кўринишида моделини тузиш.


Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:

Барча ўқувчилар: қавсли ифодалар, икки амалли масалалар қийматини аниқлай олади



Ўқувчиларнинг асосий қисми: масалага қисқа шарт тузади

Айрим ўқувчилар: Мураккаб масалаларни мустақил еча олади, тескари масалалр туза олади


Луғат бойлиги

Асосий терминлар: мураккаб масала, қавсли ифода, устун шакли, ифода қиймати

Мулоҳазага оид саволлар:

- Масала неча амалли бўлиши мумкин?

- қавсли ифодаларда амаллар қандай бажарилади?

-қавссиз ифодаларда амаллар қандай бажарилади?

Диалог

  • Мураккаб масала неча амалли бўлади?

  • Тескари масалалар амаллари ҳақида нималар айта оласиз?




Баҳолаш мезони

Сонли бир неча марта орттириш \ камайтириш : қисқа таққослашга берилган масалаларни таҳлил қилиш ва таққослашади.

Кўпайтириш ва бўлишнинг белгисиз компонентларини топишга: узунлик, эни , переметрини топишга берилган масалаларни : тўғри ва янгича натижалар берилган масалаларни таҳлил қилиш ва ечиш: тескари масала тузишади ва ечишади.

Сонли ифодалар кўринишида барча арифметик амалларни берилган содда масалалар ни қўшиш ва айириш берилган қисқа масалаларни сонли ифодалар кўринишида моделини тузишади.


Қадриятларни ёритиш

«Мангу эл».

1.Мустақиллик ва Астана.

Фанлар аро боғланиш

Табиатшунослик, мусиқа, бадиий меҳнат, адабий ўқиш

Акт дан фойдаланиш

Ноутбук

Ўзлаштирилган малакалар:

Масалаларни таҳлил қилишни, ечишни , тескари масала тузиш хакида билими бор

Дарснинг бориши

Дарс вақтининг

тақсимланиши


Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)

Ресурслар



Дарснинг боши (2-5 минут)



Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги.Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил кўтариш машқини ўтказиш.

Кун ва ҳаво, сув ва ер,

Дўстимиздир билсангиз.

Ишончли дўстдир улар

Доимо атрофда турар




Дарслик, дафтар, ўқув қуроллари, карточкалар, расмлар,

Дарснинг ўртаси

(6 – 37 минут)



Ўқувчиларни дарснинг мақсади билан таништириш.

Уй ишини “Қўшнинг текшир” усули орқали текшириш
Ақлий ҳужум усулидан фойдаланиб, ўтилган мавзуларни такрорлаш.

1-топшириқ; Билиш

Ўғил болалар – 6тадан 3та

Қиз болалар – 9та нечта кам?

Ечими: 6*3=27

27-9=18

Жавоби: 18 та кам
Дескриптор. Билим олувчи:

- масалани ўқийди

- ечимини аниқлайди

Баҳолаш: мақташ, олқишлаш
2- топшириқ тушуниш

-

Тадан марта ортиқ

-

- та

- марта ортиқ

Дескриптор

-Топшириқни ўқийди

- чизма асосида шарт тузади

-тескари масала тузади ва масала еимини топади
Баҳолаш: мақташ, олқишлаш.
Қувноқ дақиқа

Кўз учун машклар
4-тошириқ Қўлланиш

Масалаларнинг мос ечимларини топинг

Собир 9 та, Лобарда ундан 3 марта ортиқ қалам бор. Иккаласида жами нечта қалам бор?

Собирда 9 та қалам бор, бу эса Лобардаги қаламлар сонидан 3 марта ортиқ. Иккаласида жами нечта қалам бор?

Собирда 9 та қалам бор, бу эса Лобардаги қаламлар сонидан 3 марта кам. Лобардаги қаламлар сони Собирникидан нечта ортиқ?

9*3+9 9:3+9 9*3-9 (9*3)+9






Дескриптор. Билим олувчи:

  • жадвални кўриб чиқиб, таҳлил қилади

  • жадвал бўйича масалар ечини аниқлайди


Бахолаш: Олкишлаш, мақташ

4 – топшириқ анализ



Столда 30 та қалам ва ундан 5 марта кам кубиклар турибди. Уларни ҳар бирига 6 тадан кубик сиғадиган қутиларга жойлаш кк

Агар ҳисоблашни бажарсангиз, нималарни билиб оласиз?

30:5 30:5:6 30:6

30+30:5 (30+30:5):6

5- топшириқСинтез

Берилган чизма ва сонли маълумотлар бўйича масала тузади
8 та олма 3 марта ортиқ
-
- марта ортиқ
6- топшириқ Баҳолаш

Масалалар ечимининг тўғирлигини текшира олади.
Саватда 15 та олма ва ундан 5 марта ортиқ нок бор. Ноклар сони олмалар сонидан нечта кам?



видеолавҳа


Дарс якуни 38-40


Қайта боғланиш;«Ббб» усули орқали ўзларининг дарсга деган кўзқарашини билдириш.



Қўшимча ахборот


Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?

Тез ва мустақил ишлай олади..


Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?

Олқишлаш, қўллаш, қувватлаш

Қайта боғланиш: «БББ» усули.


Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари

Қувноқ дақиқани бажаришда эҳтиёткорлик қоидаларини тушунтириш.

Рефлексия:

1. Дарснинг ўқув мақсадлари тўғри танланганми?

2. Бугун ўқувчилар нима билди?

3. Синфдаги аҳвол қандай бўлди?

4. Мен режалаган саралаш ишлари фойдали бўлдими?

5. Мен берилган вақт оралағида барига улгурдимми?

6. Мен ўз режамга қандай тузатишлар киритдим? Нима учун?

Қуйидаги бўш ўринга дарс ҳақидаги фикрингизни ёзинг. Дарсингизнинг мавзусига мос келадиган саволларга жавоб беринг..

1.

2.

3.

4.

5.

6.


Якуний сарҳисоб

Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.
Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг)

1.

2.

Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим?

1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   19


написать администратору сайта